Soucítění Probuzených

Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod Linda » úte 03. zář 2013 9:58:59

O soucitu Probuzených s hledajícími mluvil Raméš Balsekar poměrně často. V knize Vědomí mluví říká:

"Ramana Mahariši zdůrazňoval, že nic takového jako jednotlivec neexistuje a že všechno je neosobní. A přesto byl soucitný a chápal, že jednotlivý hledající může být nesmírně utrápený. Napsal jedenáct veršů, v nichž líčí trápení hledajícího.

Síla a moc Maharišiho slov nevychází z toho, jak to viděl sám Ramana Mahariši. Síla jeho slov pochází jen ze soucitu s hledajícími."

...

"Láska, tak jak ji chápu, je soucítění. A je to něco, co nemůžete vytvořit. Láska, tak jak ji vnímám, je něco, co se rodí současně s poznáním. Takže současně s tím, jak odchází pocit jednajícího „já“, se začne sama od sebe objevovat láska, soucítění. Když chápete, že jednání, které probíhá skrze váš psycho-fyzický organismus, není vaším vlastním jednáním, že tedy ani jednání, k němuž dochází prostřednictvím ostatních psycho-fyzických organismů, není jejich jednáním, pak i když vás zdánlivě zasahují všemi možnými způsoby, je tu hluboké chápání, že to, co existuje ve všech organismech, co vyvolává veškeré jednání, je jedno a totéž Vědomí.

Když tu není hodnocení a odsuzování, převažuje soucit. Poznání má za následek soucit či lásku, dobrou vůli, nazvěte to, jak chcete."

...

"Pravý soucit znamená, že tu není nikdo, kdo by si uvědomoval „Jsem soucitný“. Je tu láska, pokud tu není nikdo, kdo by říkal „Já miluji.“ Soucit, láska a pokora jsou různá pojmenování stavu bez „já“, stavu existování právě tady a právě teď.

Stav soucítění je prvotní, předchází všem emocionálním stavům duality: náklonnosti – odporu, sympatii – antipatii. Pod tím je stav soucítění, který je tu stále. Ať dojde v dualitě k čemukoliv, není to čin džňániho. Má-li určité jednání někomu pomoci, pak se objeví to, co bude patrně považováno za soucitné. Ale kdyby šlo o jiného člověka, jemuž se pomoci dostat nemá, pak nečinnost bude patrně považována za ignorování potřeby. Ani v jednom z obou případů se dotyčná událost netýká osvíceného člověka coby jedince.

Když poznáte, že žádné jednající „já“ tu opravdu není, a přitom jste ve svém životě i nadále činný, jako kdybyste jednajícím byl, rozvine se postoj skutečného soucítění s druhými.

To, co je skutečné, je nerozlučné spojení mezi pravou realitou a touto realitou klamnou. Musí tu být spojení, jinak by to byly dvě věci. Co je tedy udržuje vzájemně spojené? Hypoteticky řečeno je to láska. Můžete tomu říkat soucit, dobrá vůle, nazvěte to, jak chcete; nejlepší je nenazývat to nijak."


PS. To mi napadlo sem dát při čtení příspěvku na viewtopic.php?f=67&t=212&p=44726#p44726 :)
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod Linda » úte 03. zář 2013 10:35:15

Ahoj Petře,

můžeme si představovat ledacos, samozřejmě i o tom, co si představují ti druzí. Jo, dokud je tu osoba, představivosti se meze nekladou. :)

Mně je blízké tohle, co o soucítění říká Raméš:

"Ať dojde v dualitě k čemukoliv, není to čin džňániho. Má-li určité jednání někomu pomoci, pak se objeví to, co bude patrně považováno za soucitné. Ale kdyby šlo o jiného člověka, jemuž se pomoci dostat nemá, pak nečinnost bude patrně považována za ignorování potřeby. Ani v jednom z obou případů se dotyčná událost netýká osvíceného člověka coby jedince."

A taky

"Když chápete, že jednání, které probíhá skrze váš psycho-fyzický organismus, není vaším vlastním jednáním, že tedy ani jednání, k němuž dochází prostřednictvím ostatních psycho-fyzických organismů, není jejich jednáním, pak i když vás zdánlivě zasahují všemi možnými způsoby, je tu hluboké chápání, že to, co existuje ve všech organismech, co vyvolává veškeré jednání, je jedno a totéž Vědomí."

Je to zvláštní, ale opravdu to funguje - tedy když se na to takhle podívám.

Měj se :)
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod irulan » úte 03. zář 2013 10:54:49

Ahoj, vidím to podobne jako Lida, vlastními slovy: soucit neznamená vyhovět představám dotyčného, ale vzhledem k jeho příčině utrpení a nevedomosti, dat jen volný průběh projevu Toho, co by mohlo nevědomost odstranit. Co to konkretne je, není veci osoby probuzeneho..
Ac to muze vypadat jako nesoucit, ve skutecnosti to muze byt prave soucit. Dostanu, co potřebuju, třeba po zádech holi nebo třeba zdánlivou ignoraci.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod irulan » úte 03. zář 2013 10:59:18

Třeba konkretne, je lepší trpicimu fetakovi, co má absťák dodávat drogu, nebo mu pomoct se z toho dostat, i kdyz to strašně boli?
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod irulan » úte 03. zář 2013 13:22:41

No dyk ja nemám problem se soucitem jako takovým a v podstate souhlasím s tim, ze jak se začne mluvit o "mem soucitu" asi to není ono...jen plky..jenže ty jsi napsal toto:
Můžete si taky u Ramany povšimnout,
že nebyl soucitný zrovna úplně ke všem a zrovna úplně všem nevyhověl,
....a tady jde o to, jak soucit chápat...jako to, co se snažíme dělat jakože navenek ať uz upřímně, či abychom "vypadali", nebo to, co se děje prirozene skrz empatii s jinou identitou (i kdyz ta je zase z pohledu s větším odstupem opět nami, takže nakonec ani není soucit....takže jsem se zamotala do vlastních řeči....a jsem v ..., mimo a tak to ma nejspíš byt :D ).
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod Linda » úte 03. zář 2013 14:13:31

vostalpetr píše:No můj názor,
na téma soucit, stejně jako téma pokora je takový,
že to jsou zrovna dvě věci, o kterých se mluvit nemá...

Lidi za Raméšem chodili a chtěli vědět, jak se pozná stav bez ega. Ono je docela praktické o tom něco vědět, je pak možné si všimnout, kde se nevědomky chovám znovu a znovu egoisticky a proč. Uvědomění si toho je první krůček k tomu, že postupně začne samo od sebe ustávat sebe-ztotožňování s obsahy mysli, že budou už jen vyvstávat ... už se nevnímají jako "moje", jenom jako jsoucí, a tím se jim přestala dodávat energie. Neurolog by řekl, že se tím postupně přeprogramovávají reakce emočního mozku, ale taky se to dá označit jako postupná transformace energií psychických center... každý to může nazvat, jak chce. Nisargadatta Maharadž tenhle stav neztotožňování se s vnímaným nazývá "nepřevzetím dodávky".

Ale k věci: Raméše se návštěvníci vyptávali na všechno možné, mezi jiným i na to, co se nazývá láska a soucit, a on trpělivě odpovídal, že skutečná láska a soucit jsou to samé. A dodal

Současně s tím, jak odchází pocit jednajícího „já“, se začne sama od sebe objevovat láska, soucítění... Hypoteticky řečeno je to láska. Můžete tomu říkat soucit, dobrá vůle, nazvěte to, jak chcete; nejlepší je nenazývat to nijak.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod irulan » úte 03. zář 2013 14:23:45

Možna ze ne zcela dobre chápu, ale nevidím zádný rozpor mezi janinym a lidinym psaním, jen jedno rozvádí to druhé. No ani ja nechápu buddhovsky soucit jako pocit, i kdyz nám, co nevíme, ze jsme probuzení, se pocity míchají do zivota ztotožňovanim se s nimi a povazovanim je za něco shůry. Jo snažím se neustale něco pochopit, i kdyz vím, ze je to ptákovina a ze to nikam nevede, asi si nemůžu pomoct a potřebuju se tim unavit, nechat otrávit atd...stejny je to se vším i s psaním nás všech tady...nebo je to jinak?
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod konec zvonec » úte 03. zář 2013 15:11:54

svet se deje ... prostor se deje ... buh se deje ... no ... je jedno jak tomu rikate.

to ze se neco deje nejak ... nebo nekomu ... je nalepka na tom co se deje ... neni to .. to co se deje ... i kdyz si to casto pletem.

nalepovat nalepky ... na to co se deje me ... jako treba ... to jsem ja ... to je moje ... to se deje me ... ... na to co se deje ... je defekt ... nemoc ... se vsemi dusledky.

a z tohohle defektu vznika pocit ze ja s tim neco muzu udelat ... zmenit to ... i to je defekt.

a pri tom je zde jen to ... co se deje ... nic dalsiho ... skutecnost nejsou nalepky ... ale to ... na cem jsou nalepeny.

usili po dosazeni realizace je to co brani realizaci ... skutecnosti ... teda ... jakoby skutecnost potrebovala neco realizovat ... ze? :)

takze ... teprve vsimnuti si ze ... hledajici ... hledane ... i hledani ... je jen hra ktera nema s nami nic spolecneho ... nas privede ... nikam ... protoze ... neni kam vstoupit ... a ani neni nikdo kdo by vstupoval ...

to co pak zbyva je to co je skutecnost ... ktera je stale pritomna ... a ktera jen proste je ... JE ... a to je to jedine co JE.
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod papadev » úte 03. zář 2013 16:05:49

Premyslim,jaky soucitny cin sem dneska udelal...

Delal sem,co je potreba?

Pomahal sem bohu?

Synovi sem pucil vrtacku a pak navstivil nemocneho kamarada...tak nejak si myslim,ze to bylo prihodne...a zadnych vetsich rozboru k tomu nepotrebuju

Slovo Soucit pro me znamena,ze tusim,ze sou tady dalsi bytosti a nejsme tady nahodou a pro nic za nic...jeden pro druheho neco znamename a jeden druhemu muzeme nejak prospet...

... ... ...ch
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod konec zvonec » úte 03. zář 2013 16:30:04

vostalpetr píše:
svet se deje ... prostor se deje ... buh se deje ... no ... je jedno jak tomu rikate.


Pěkná grafická úprava,
moje oblíbené tři tečka a oblíbené mezery v odstavcích :)

Pro nás nasleplý a sklerotiky co neudržej myšlenku je takovéto psaní velkou pomocí.... :yeah:

Mnooo ... ja delam to kvuli sobe ... mam ted obdobi lehke imbecility ... pomaha mi to opravovovat chyby .. nekdy. :D
Ale kdyz to pomuze i jinym ... taky dobre. :)
Nakonec by z toho mohl byt soucitny cin ... hmmm ...
Lestit ... lestit ... lestit ... ego ... ego ... az do uplneho vyhlazeni. :D :crazy:
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. zář 2013 20:26:01

"Ramana Mahariši zdůrazňoval, že nic takového jako jednotlivec neexistuje a že všechno je neosobní. A přesto byl soucitný a chápal, že jednotlivý hledající může být nesmírně utrápený. "

Nisargadatta Maharadž:

"V zrcadle vaší mysli se objevují a mizí obrazy. Zrcadlo zůstává. Naučte se rozeznávat nehybné v pohyblivém, neměnné v proměnlivém, až nakonec pochopíte, že všechny rozdíly jsou jen zdánlivé a jednota je skutečná. Tato základní identita - můžete jí říkat Bůh, Brahman či základní hmota (Prakriti), na slovech moc nezáleží - spočívá jenom v pochopení, že vše je jedno.

Jakmile můžete s plnou důvěrou zrozenou z vlastní zkušenosti říci: "Já jsem svět, svět jsem já", tak jste osvobozen od touhy a strachu na jedné straně, a stanete se totálně zodpovědným za svět na straně druhé. Nesmyslné utrpení lidstva se stane vaším životním zájmem."


http://www.advaita.cz/article/3691.96-v ... ocekavani/
Návštěvník
 

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 13. zář 2013 21:04:08

vostalpetr píše:
Kdyby byly božské,
tak by byly už dávno všechny bytosti štastny,
což tedy jaksi nejsou...


No, myslím, že klidně mohou být božské, přinesou štěstí těm, kterým mají. Jak poznat, kdo je doopravdy šťastný a kdo je jen "duchovně zfetovaný"?
Kdo ví, který skutek je konán v Bohu a který vychází z lidské touhy? Boží záměr nemusí znásilňovat a činit šťastnými ty, co tak milují svou připoutanost k tomuto světu.
Já vím, že to fakt nevím. :confused:
Návštěvník
 

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 13. zář 2013 21:25:04

Pokud jde o to "zfetování" ;) ,

tak v jednom kuse zfetovaný jsme spíš my neduchovní lidi

odporem :knock: rozjančeným uchopováním :yeah: naštvaností :twisted: :hm:
a touuuuuhou (na tu chybí smajl ) :(


zaplaví nás a dělají si s náma lautr co chtějí


:sos: :sos: :sos: :sos: :sos: :sos: :sos:
Návštěvník
 

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod Petra » sob 14. zář 2013 7:47:30

Návštěvník píše:Pokud jde o to "zfetování" ;) ,

tak v jednom kuse zfetovaný jsme spíš my neduchovní lidi

odporem :knock: rozjančeným uchopováním :yeah: naštvaností :twisted: :hm:
a touuuuuhou (na tu chybí smajl ) :(


zaplaví nás a dělají si s náma lautr co chtějí




Pokaždé mě překvapí, jak negativně jsou viděni ti "ostatní".
Asi je to velmi nesnadné zůstat jen u sebe. :what:

Nezpozorovala jsem žádný rozdíl mezi duchovně hledajícími a nehledajícími. Akorát si zakládají na něčem jiném - duchovně hledající právě na té duchovnosti.

"Před poznáním jsem štípal dřevo a nosil vodu, po poznání štípám dřevo a nosím vodu."

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 14. zář 2013 8:08:09

Asi tak.

Jeden citát:

Když se řekne, že všechny bytosti jsou od přírody nevděčné (jakékoli), každý si myslí, že je vyjímka.
Návštěvník
 

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod papadev » sob 14. zář 2013 8:27:41

Od "oni" k "my" uz je dost kus cesta
Ale jeste vetsi me ceka od "my" k "ja"
... ... ...x
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod Petra » sob 14. zář 2013 10:29:29

Návštěvník píše:Asi tak.

Jeden citát:

Když se řekne, že všechny bytosti jsou od přírody nevděčné (jakékoli), každý si myslí, že je vyjímka.


To "se neřekne", ale nějaké "já" tak negativně vidí ostatní a řekne to.
Jaké asi (pro sebe) negativní zkušenosti muselo toto "já" udělat...
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 14. zář 2013 15:26:05

Dnešní Dalajlamova přednáška na Fóru 2000 je na téma: Laskavost a vzájemná úcta v dnešní společnosti

http://www.forum2000.cz/cz/projekty/dal ... dalajlamy/

Záznam bude na you tube.
Návštěvník
 

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 14. zář 2013 16:55:15

Návštěvník
 

Re: Soucítění Probuzených

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 14. zář 2013 22:16:39

http://www.forum2000.cz/cz/projekty/dalsi-aktivity/2013/prednaska-jeho-svatosti-dalajlamy/

Zdá se, že v náboženských oblastech se přestávají do nekonečna omílat dogmata. Nejen sympatický srandista Dalajlama, i papež František se chová naprosto nekonvenčně, má obrovský smysl pro humor, znovu a znovu ignoruje tradici a klidně ruší, co bylo doteď v církvi nedotknutelné. Někdy si říkám, že to asi musí být trudná podívaná pro církevně skalní příznivce tvrdé vlády církví nad jejich ovečkama.

http://www.cas.sk/clanok/256566/papezov ... lenku.html
Návštěvník
 

Další

Zpět na Raméš Balsekar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník