Raméš Balsekar - diskuse

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod irulan » stř 21. kvě 2014 13:57:12

Význam pojmu Ánanda se při překládání výrazu Sat-Čit-Ánanda překládá jako ´blaženost´, zatím co téměř přesným smyslem tohoto posledního slova je ´mír´. To byl možná důvod, který přiměl Ramanu Maharišiho k výroku: „Utišení je vyšší než potěšení.“

proto mi ta "blahem řvoucí existence" nějak nesedí. Slova jsou strašně nepřesná a nevím proč, ale "blaho" mi evokuje něco jako extázi, emoci.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 21. kvě 2014 14:05:19

Taky to tak vnímám, asi protože blaho každý zná jako opak utrpení. Nejen lidi, i zvířata se snaží dosáhnout blaha a vyhnout se utrpení, to je náš hlavní instinkt.
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Pavla » stř 21. kvě 2014 14:16:20

Návštěvník píše:s tím co Pavlo píšeš mám obdobnou zkušenost

a skutečně bez vědomé pozornosti, tj. že člověk vnímá probíhající procesy ať jsou jakékoliv což je schopen jenom tehdy kdy je ochoten si je přiznat a plně uvědomit a nebojujovat proti nim jako proti něčemu nevhodnému a nežádoucímu, tzn. že je nepotlačuje, ale nechá je sebou volně projít a vědomě je procítí, tak dojde k uvolnění, aniž by se muselo projevit až v nějakém činu či jednání

zrovna dneska jsem měla velmi možnost si to opět ověřit - týkalo se to ne hněvu, ale vnitřní lítosti - něco se mne velmi citlivě dotklo, až mi vyhrkly slzy do očí, ale zároveň s tím přišlo jasné a nezpochybnitelné uvědomění, že se jedná o reakci organismu pramenící ze špatných zkušeností, kterými jsem jako dítě opakovaně a dlouhodobě procházela a to samotné uvědomění toho velmi rychle tu lítostivost doslova uvolnilo a přeměnilo v hluboké pochopení jak té vyvstalé reakce, tak celé situace a i toho člověka, který mi to svým projevem vůči mně připomněl ... takže se to naprosto neobrazilo ve vztahu mezi námi, naopak ten vztah se tím velmi zvitřnil a nebylo to tím, že bych se nějak musela zapřít a ovládat, abych neprojevila vůči němu nějakou nelibou reakci nebo pak následně když jsme se rozešli musela bojovat s pocity křivdy

Linda by možná k tomu poznamenala, že proběhla naprosto přirozená reakce na základě reakce emočního mozku

ovšem hněv je velmi silná energie a je hodně těžké nenechat se do toho zamotat a nejednat pod jeho diktátem nebo ho záměrně nepotlačit
Osho doporučoval spoustu uvolňujícíh katarzních technik k vyjádření hněvu či agresí, které nebylo možné vzhledem k různým okolnostem, nejčastěji ze společenských důvodů nechat proběhnout

také šamani s tím umějí výborně pracovat například formou rituálního tance vyjádřit různé emoční stavy, které nemohly volně projít organismem a zůstaly v něm uvězněny ve formě různých psychických i fyzických bloků

krasny priklad z praxe
.... :) zustala jen cistota...zadny blok.... hnev je taky jen enegie celku.je tezke nenechat se jim ovladniut, ale ne nemozne.....katarzni techniky jsou asi dobre trenovat ze zacatku, kdy je jeste nemozne od emoce poodstoupit, ale trenovat je o samote za zavrenymi dvermi... jinak se taky nic nedeje, kdy clovek emoci projevi, jen podle me je dobre si uvedomit, ze takove jednani neni v poradku....ze bylo nedostatecnym pochopenim.... nelaskou v projevu...
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 12:01:44

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 21. kvě 2014 14:17:25

irulan píše:
Význam pojmu Ánanda se při překládání výrazu Sat-Čit-Ánanda překládá jako ´blaženost´, zatím co téměř přesným smyslem tohoto posledního slova je ´mír´. To byl možná důvod, který přiměl Ramanu Maharišiho k výroku: „Utišení je vyšší než potěšení.“

proto mi ta "blahem řvoucí existence" nějak nesedí. Slova jsou strašně nepřesná a nevím proč, ale "blaho" mi evokuje něco jako extázi, emoci.

Taky to tak vnímám, asi protože blaho každý zná jako opak utrpení. Nejen lidi, i zvířata se snaží dosáhnout blaha a vyhnout se utrpení, to je náš hlavní instinkt.

Emoční mozek - amygdala - naviguje všechny tvory, aby se snažili vyhýbat se utrpení a zažívat slast. Proto je například sexuální spojení provázené slastí, příroda si tak pojišťuje, že živočišný druh nezanikne.

Amygdala (lat.: corpus amygdaloideum) je párová mozková struktura obratlovců (včetně člověka), umístěna ve střední části spánkového laloku a jako součást Papezova emočního okruhu je propojena hojnými drahami do ostatních částí limbického systému a do mozkové kůry. Amygdala hraje hlavní roli ve formování a uchování paměťových stop spojených s emočními prožitky s emocionálním zabarvením. Významně ovlivňuje chování při strachu, radosti.


http://cs.wikipedia.org/wiki/Amygdala
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Pavla » stř 21. kvě 2014 14:32:52

irulan píše:
Význam pojmu Ánanda se při překládání výrazu Sat-Čit-Ánanda překládá jako ´blaženost´, zatím co téměř přesným smyslem tohoto posledního slova je ´mír´. To byl možná důvod, který přiměl Ramanu Maharišiho k výroku: „Utišení je vyšší než potěšení.“

proto mi ta "blahem řvoucí existence" nějak nesedí. Slova jsou strašně nepřesná a nevím proč, ale "blaho" mi evokuje něco jako extázi, emoci.

:)
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 12:01:44

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 21. kvě 2014 14:39:45

irulan píše:proto mi ta "blahem řvoucí existence" nějak nesedí. Slova jsou strašně nepřesná a nevím proč, ale "blaho" mi evokuje něco jako extázi, emoci.


jj přesně :)

Balsekar si to uvědomoval a v jednom rozhovoru zdůrazňuje, že právě překlad ananda jako blaženost ho přivedlo na scestí

"Ramesh: A to bylo to místo, kde jsem byl sveden z cesty. Předtím mi bylo řečeno, že to co hledám nebo to, co se předpokládá, že hledám, je Sebe-realizace, Osvícení. Proč? Protože se očekává, že mi dá Anandu. A co je to Ananda? Bylo mi řečeno, že Ananda znamená blaženost.

Jestliže Ananda znamená blaženost, zeptal jsem se sám sebe - "Jestliže jsem v blaženosti po celý den, kdo bude vydělávat na živobytí pro mou rodinu?"

Proto jsem slovo blaženost vyhodil. Opravdu nevím - Bůh musel být tak chytrý. Poprvé, když požádal někoho, aby přeložil slovo Ananda, vybral někoho, kdo řekl ,blaženost. A pak nechal všechny ostatní navěky zmatené. Jak mohu být v blaženosti po celý den, nemohu být stále jako zpropadený tančící derviš. Kdo by vydělával peníze?"
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod .Petra » stř 21. kvě 2014 14:44:11

irulan píše:
Význam pojmu Ánanda se při překládání výrazu Sat-Čit-Ánanda překládá jako ´blaženost´, zatím co téměř přesným smyslem tohoto posledního slova je ´mír´. To byl možná důvod, který přiměl Ramanu Maharišiho k výroku: „Utišení je vyšší než potěšení.“

proto mi ta "blahem řvoucí existence" nějak nesedí. Slova jsou strašně nepřesná a nevím proč, ale "blaho" mi evokuje něco jako extázi, emoci.


Pro mne je největší blahem tichá blaženost. Hluboký mír, klidná mysl.
:)
.Petra
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 21. kvě 2014 15:26:58

Když se Probuzeného někdo zeptá, co je stav probuzení, řekne svou zkušenost, a pak zmlkne. Myslíte, že je v něm nějaká potřeba neustále znovu a znovu přesvědčovat všechny kolem, že to co prožívá on je "To Pravé" a že všichni ostatní se mýlí?

Balsekar: „Můžete-li jen být, buďte. Pokud ne, tak jen do toho, zabývejte se záležitostmi ostatních lidí, snažte se je řešit a napravujte je, dokud nepadnete.“
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod nop » čtv 22. kvě 2014 7:17:21

Návštěvník píše:Když se Probuzeného někdo zeptá, co je stav probuzení, řekne svou zkušenost, a pak zmlkne. Myslíte, že je v něm nějaká potřeba neustále znovu a znovu přesvědčovat všechny kolem, že to co prožívá on je "To Pravé" a že všichni ostatní se mýlí?

Balsekar: „Můžete-li jen být, buďte. Pokud ne, tak jen do toho, zabývejte se záležitostmi ostatních lidí, snažte se je řešit a napravujte je, dokud nepadnete.“

Rada se netýká těch, kdo jsou o nápravu žádáni: zdravotníci, policisté, učitelé, pastoři. Někdy to mohou být sousedé.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 8:56:10

Hlavně je to tiché (neextatické - nezaměřené ven).
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 10:02:33

Obrázek


Bim -bam... bim - bam... bim - bam...


Jaký smysl má jim vysvětlovat, že se jich nikdo neptal, kolik je hodin?

Na co jsou naprogramované, to dělají :)
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 10:06:39

Návštěvník píše:Hlavně je to tiché (neextatické - nezaměřené ven).


:D :D :D

Ve spánku těla a mysli stoprocentně, jelikož nějaké ven je nesmysl.

Při probuzení se do snu projevené existence je to šmrnclé tím naturelem psychosomatiky, je tady užívání si toho že to JE.
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 10:12:36

Pokud je tady osoba = užívající (ztotožnění s představou, že já existuji coby jedinečnost), pak ano, je tu i užívání si. Potom existence např. řve blahem a je to nesmírně krásné a blažené.
Do skutečného probuzení.
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 10:42:38

Obrázek

Bim -bam... bim - bam... bim - bam...


Jaký smysl má jim vysvětlovat, že se jich nikdo neptal, kolik je hodin?

Na co jsou naprogramované, to dělají :)

Návštěvník píše:Pokud je tady osoba = užívající (ztotožnění s představou, že já existuji coby jedinečnost), pak ano, je tu i užívání si.

Play must go on - hra musí pokračovat :)

A jednou přijde chvíle, kdy vznikne zájem začít si všímat,
kde a čím v sobě potřebu tikat znovu a znovu spouštíme :yeah:
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 11:41:49

Návštěvník píše:Pokud je tady osoba = užívající (ztotožnění s představou, že já existuji coby jedinečnost), pak ano, je tu i užívání si. Potom existence např. řve blahem a je to nesmírně krásné a blažené.
Do skutečného probuzení.


tak, tak :yes:

včetně přesvědčení o tom, že konečně osoba dosáhla probuzení a spočinula ve věčném samadhí blaženosti a štěstí ze kterého už - tu probuzenou prožívající individualitu, nic a nikdo nemůže vytrhnout
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 11:44:56

Návštěvník píše:
Obrázek

Bim -bam... bim - bam... bim - bam...


Jaký smysl má jim vysvětlovat, že se jich nikdo neptal, kolik je hodin?

Na co jsou naprogramované, to dělají :)

Návštěvník píše:Pokud je tady osoba = užívající (ztotožnění s představou, že já existuji coby jedinečnost), pak ano, je tu i užívání si.

Play must go on - hra musí pokračovat :)

A jednou přijde chvíle, kdy vznikne zájem začít si všímat,
kde a čím v sobě potřebu tikat znovu a znovu spouštíme :yeah:


nebo příjde chvíle kdy se objasní, že netíkáme my, ale že tikáme podle naprogramování Velkého programátora :what:
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 13:26:52

Návštěvník píše: A Nisargadatta byl rozčílen, neuvěřitelně rozčílen! Hodil mi pod nohy moje dárky se slovy: "Nic od vás nechci, NIC od vás chci."


Tady u nás by byl na špatné adrese, tady není NIC v kurzu,
místní sahadža realizovaní považují ono NIC za velikou překážku v dosahování Sahadža nirvikalpa samadhi.


8)
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Pammachio » úte 15. bře 2016 12:42:24

Dobrý den, velmi mě zaujalo toto téma. Kontrolovat vlastní emoce a zvláště umět neutralizovat ty negativní, jako třeba zlobu a hněv. Abychom jejich projevem neuškodili svému okolí a ani sami sobě v případě zadržení tak silné energie, je důležité vystihnout kdy a jak je třeba trasformovat výbuch hromadící se energii a vnímat přechod v pocit úlevy nad rozplynutím negativní emoce. Uvědomit si, že dokážeme překonat destruktivní reakci. Umění nakládat vědomě se svými myšlenkami by vyřešilo vetšinu fyzických problémů.

__________________
dárek pro přítelkyni, který zaručeně potěší > dárek.net
Pammachio
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 07. čer 2015 22:44:11

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Linda » sob 16. bře 2019 22:06:16

armin píše:A co je tvoje životní zkušenost. To by bylo zajímavé.
Nějakého Balsekara si může vygůgklit každý, koho to zajímá,
ale co ty, co tvoje životní zkušenost?
Jak to vidíš ty, ke konci tvého života.
To by bylo zajímavé, skutečné, neumělé, přínosné pro ostatní, kteří mají uši k slyšení.
Vidíš to nějak sama o sobě, bez všech Balsekarů atd.?
Jako třeba paní Tomášovou, jak to měla možnost upřímně slyšet mezi čtyřma očima - poznat moje žena.

"Šedá všechna teorie, zelený strom života "

Mě kdysi zamlada oslovil Paul Brunton. Po vytrvalé, asi půlroční meditaci na Bezčasé Já, která se dá dělat každou chvíli v pauzách mezi aktivitami, tehdy najednou nastalo vnímání všeho prázdným nekonečným Vědomím a pokračovalo to během všeho co se dělo až do usnutí. Jenže druhý den ráno tu znovu bylo osobní já – a to se teď vnímalo ve srovnání se stavem pouhé čiré Existence jako něco naprosto nesnesitelného. Tou zkušeností se navíc asi spustilo karmické čištění ze všech z předchozích inkarnací, od té doby se v jednom kuse valily do vědomí intenzivní emoční reakce na cokoliv, co se dělo. Nuda to tedy nebyla.

Naštěstí jsem po několika létech objevila Tomášovy, a tak jsem neskončila v Bohnicích... Jejich - tedy především Mílino někdy i dost razantní - nakopávání směrem k neustálé bdělosti se ukázalo jako cesta, umožňující postupné zpracovávání všech těch pořád znovu se aktivujících podvědomých reakcí. Naštěstí jsem během doby objevila i co o podvědomí a jeho aktivitách zjistili neurologové a psychologové - a začalo to všechno dávat smysl.

Není ovšem nic snadnějšího než po zkušenosti neduality uvíznout na nějaké představě, třeba že toho všeho negativního a neskutečného se musíme za každou cenu zbavit (= pilné osobní já), nebo naopak může nastat neustálé utvrzování se v představě, že žádné osobní já neexistuje.

Mě tehdy schramstla ta první varianta, a tak zkušenost neduality se stala - jak jinak - jediným smysluplným a žádoucím cílem pro osobní já, které bylo ochotné udělat naprosto cokoliv, jen aby tu ten stav nad protiklady byl pořád. To je ovšem past, stejně jako zavrhování iluze jako něčeho neexistujícího, a může vydržet hoooodně dlouho... Když se v ní v tom nejlepším úmyslu (jak jinak) uvízne, může pak trvat i mnoho desetiletí, než díky Milosti spadnou tyhle klapky z očí.

Už víc než dvacet let mi taky hodně pomáhá, že můžu překládat různé advaitové Mistry, aktivuje se tím neduální vnímání docela přirozeně a spontánně; zřejmě to souvisí s napojením na energetické pole dotyčného autora - potvrzují to i zjištění Dr. Davida Hawkinse.

No a tak... konečně... i díky všemu tomu trápení nakonec došlo k úlevnému pochopení, že cokoliv, co ve vědomí vyvstává, jsou Jeho tvary, tvary Milovaného všetvořícího Bytí... bez sebemenší snahy něco "duchovního" udělat, aby...

Od té doby je tu ochota přijímat je ... a ty jednotlivé aktivující se mentální tvary Vědomí (v pozitivních i negativních formách) se možná i proto při úplném vnitřním ztichnutí, třeba večer před usnutím, tu a tam překvapivě přímo uvidí jako aktivity nekonečné, prázdné, všetvořící vesmírné Energie. Přesto ale během dne dál dochází občas ke zjištění, že některé podvědomé sklony se dál aktivují bez uvědomění si jejich vyvstání.

Holt je to, jak to je

Obrázek
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Jana » ned 17. bře 2019 8:14:44

Mě tehdy schramstla ta první varianta, a tak zkušenost neduality se stala - jak jinak - jediným smysluplným a žádoucím cílem pro osobní já, které bylo ochotné udělat naprosto cokoliv, jen aby tu ten stav nad protiklady byl pořád.


Tohle je právě ten optický klam, který ono uvíznutí způsobuje. Nedualita - stav nad protiklady je tady pořád. To, co vytváří dualitu, iluzi nepřítomnosti celistvosti, je právě mysl - ztotožnění s představou osobního já, které to nemá a které to chce. Celistvost se rázem rozdělí na to, co je osobní já a to, co je ne-já.

Kdyby osobní já se svým chtěním a dosahováním čehokoliv z toho zmizelo, tak by o všechno přišlo, tedy především by přišlo o sebe, proto na světlo osvícení vrhá stín, vědění, že něco je špatně. Vytváří tak problém, který je potřeba řešit a tím se vytváří šance, aby se ta představa iluzorního osobní já svou potřebností udržovala při životě.

Při životě onu představu onoho osobního já udržuje trochu komická představa, že by ten život, který tady je, bez ega, tedy bez vědění, že něco je špatně, sám život nezvládl.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

PředchozíDalší

Zpět na Raméš Balsekar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků