Raméš Balsekar - diskuse

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 10:02:33

Obrázek


Bim -bam... bim - bam... bim - bam...


Jaký smysl má jim vysvětlovat, že se jich nikdo neptal, kolik je hodin?

Na co jsou naprogramované, to dělají :)
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 10:06:39

Návštěvník píše:Hlavně je to tiché (neextatické - nezaměřené ven).


:D :D :D

Ve spánku těla a mysli stoprocentně, jelikož nějaké ven je nesmysl.

Při probuzení se do snu projevené existence je to šmrnclé tím naturelem psychosomatiky, je tady užívání si toho že to JE.
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 10:12:36

Pokud je tady osoba = užívající (ztotožnění s představou, že já existuji coby jedinečnost), pak ano, je tu i užívání si. Potom existence např. řve blahem a je to nesmírně krásné a blažené.
Do skutečného probuzení.
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 10:42:38

Obrázek

Bim -bam... bim - bam... bim - bam...


Jaký smysl má jim vysvětlovat, že se jich nikdo neptal, kolik je hodin?

Na co jsou naprogramované, to dělají :)

Návštěvník píše:Pokud je tady osoba = užívající (ztotožnění s představou, že já existuji coby jedinečnost), pak ano, je tu i užívání si.

Play must go on - hra musí pokračovat :)

A jednou přijde chvíle, kdy vznikne zájem začít si všímat,
kde a čím v sobě potřebu tikat znovu a znovu spouštíme :yeah:
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 11:41:49

Návštěvník píše:Pokud je tady osoba = užívající (ztotožnění s představou, že já existuji coby jedinečnost), pak ano, je tu i užívání si. Potom existence např. řve blahem a je to nesmírně krásné a blažené.
Do skutečného probuzení.


tak, tak :yes:

včetně přesvědčení o tom, že konečně osoba dosáhla probuzení a spočinula ve věčném samadhí blaženosti a štěstí ze kterého už - tu probuzenou prožívající individualitu, nic a nikdo nemůže vytrhnout
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 11:44:56

Návštěvník píše:
Obrázek

Bim -bam... bim - bam... bim - bam...


Jaký smysl má jim vysvětlovat, že se jich nikdo neptal, kolik je hodin?

Na co jsou naprogramované, to dělají :)

Návštěvník píše:Pokud je tady osoba = užívající (ztotožnění s představou, že já existuji coby jedinečnost), pak ano, je tu i užívání si.

Play must go on - hra musí pokračovat :)

A jednou přijde chvíle, kdy vznikne zájem začít si všímat,
kde a čím v sobě potřebu tikat znovu a znovu spouštíme :yeah:


nebo příjde chvíle kdy se objasní, že netíkáme my, ale že tikáme podle naprogramování Velkého programátora :what:
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 22. kvě 2014 13:26:52

Návštěvník píše: A Nisargadatta byl rozčílen, neuvěřitelně rozčílen! Hodil mi pod nohy moje dárky se slovy: "Nic od vás nechci, NIC od vás chci."


Tady u nás by byl na špatné adrese, tady není NIC v kurzu,
místní sahadža realizovaní považují ono NIC za velikou překážku v dosahování Sahadža nirvikalpa samadhi.


8)
Návštěvník
 

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Pammachio » úte 15. bře 2016 12:42:24

Dobrý den, velmi mě zaujalo toto téma. Kontrolovat vlastní emoce a zvláště umět neutralizovat ty negativní, jako třeba zlobu a hněv. Abychom jejich projevem neuškodili svému okolí a ani sami sobě v případě zadržení tak silné energie, je důležité vystihnout kdy a jak je třeba trasformovat výbuch hromadící se energii a vnímat přechod v pocit úlevy nad rozplynutím negativní emoce. Uvědomit si, že dokážeme překonat destruktivní reakci. Umění nakládat vědomě se svými myšlenkami by vyřešilo vetšinu fyzických problémů.

__________________
dárek pro přítelkyni, který zaručeně potěší > dárek.net
Pammachio
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 07. čer 2015 22:44:11

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Linda » sob 16. bře 2019 22:06:16

armin píše:A co je tvoje životní zkušenost. To by bylo zajímavé.
Nějakého Balsekara si může vygůgklit každý, koho to zajímá,
ale co ty, co tvoje životní zkušenost?
Jak to vidíš ty, ke konci tvého života.
To by bylo zajímavé, skutečné, neumělé, přínosné pro ostatní, kteří mají uši k slyšení.
Vidíš to nějak sama o sobě, bez všech Balsekarů atd.?
Jako třeba paní Tomášovou, jak to měla možnost upřímně slyšet mezi čtyřma očima - poznat moje žena.

"Šedá všechna teorie, zelený strom života "

Mě kdysi zamlada oslovil Paul Brunton. Po vytrvalé, asi půlroční meditaci na Bezčasé Já, která se dá dělat každou chvíli v pauzách mezi aktivitami, tehdy najednou nastalo vnímání všeho prázdným nekonečným Vědomím a pokračovalo to během všeho co se dělo až do usnutí. Jenže druhý den ráno tu znovu bylo osobní já – a to se teď vnímalo ve srovnání se stavem pouhé čiré Existence jako něco naprosto nesnesitelného. Tou zkušeností se navíc asi spustilo karmické čištění ze všech z předchozích inkarnací, od té doby se v jednom kuse valily do vědomí intenzivní emoční reakce na cokoliv, co se dělo. Nuda to tedy nebyla.

Naštěstí jsem po několika létech objevila Tomášovy, a tak jsem neskončila v Bohnicích... Jejich - tedy především Mílino někdy i dost razantní - nakopávání směrem k neustálé bdělosti se ukázalo jako cesta, umožňující postupné zpracovávání všech těch pořád znovu se aktivujících podvědomých reakcí. Naštěstí jsem během doby objevila i co o podvědomí a jeho aktivitách zjistili neurologové a psychologové - a začalo to všechno dávat smysl.

Není ovšem nic snadnějšího než po zkušenosti neduality uvíznout na nějaké představě, třeba že toho všeho negativního a neskutečného se musíme za každou cenu zbavit (= pilné osobní já), nebo naopak může nastat neustálé utvrzování se v představě, že žádné osobní já neexistuje.

Mě tehdy schramstla ta první varianta, a tak zkušenost neduality se stala - jak jinak - jediným smysluplným a žádoucím cílem pro osobní já, které bylo ochotné udělat naprosto cokoliv, jen aby tu ten stav nad protiklady byl pořád. To je ovšem past, stejně jako zavrhování iluze jako něčeho neexistujícího, a může vydržet hoooodně dlouho... Když se v ní v tom nejlepším úmyslu (jak jinak) uvízne, může pak trvat i mnoho desetiletí, než díky Milosti spadnou tyhle klapky z očí.

Už víc než dvacet let mi taky hodně pomáhá, že můžu překládat různé advaitové Mistry, aktivuje se tím neduální vnímání docela přirozeně a spontánně; zřejmě to souvisí s napojením na energetické pole dotyčného autora - potvrzují to i zjištění Dr. Davida Hawkinse.

No a tak... konečně... i díky všemu tomu trápení nakonec došlo k úlevnému pochopení, že cokoliv, co ve vědomí vyvstává, jsou Jeho tvary, tvary Milovaného všetvořícího Bytí... bez sebemenší snahy něco "duchovního" udělat, aby...

Od té doby je tu ochota přijímat je ... a ty jednotlivé aktivující se mentální tvary Vědomí (v pozitivních i negativních formách) se možná i proto při úplném vnitřním ztichnutí, třeba večer před usnutím, tu a tam překvapivě přímo uvidí jako aktivity nekonečné, prázdné, všetvořící vesmírné Energie. Přesto ale během dne dál dochází občas ke zjištění, že některé podvědomé sklony se dál aktivují bez uvědomění si jejich vyvstání.

Holt je to, jak to je

Obrázek
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Jana » ned 17. bře 2019 8:14:44

Mě tehdy schramstla ta první varianta, a tak zkušenost neduality se stala - jak jinak - jediným smysluplným a žádoucím cílem pro osobní já, které bylo ochotné udělat naprosto cokoliv, jen aby tu ten stav nad protiklady byl pořád.


Tohle je právě ten optický klam, který ono uvíznutí způsobuje. Nedualita - stav nad protiklady je tady pořád. To, co vytváří dualitu, iluzi nepřítomnosti celistvosti, je právě mysl - ztotožnění s představou osobního já, které to nemá a které to chce. Celistvost se rázem rozdělí na to, co je osobní já a to, co je ne-já.

Kdyby osobní já se svým chtěním a dosahováním čehokoliv z toho zmizelo, tak by o všechno přišlo, tedy především by přišlo o sebe, proto na světlo osvícení vrhá stín, vědění, že něco je špatně. Vytváří tak problém, který je potřeba řešit a tím se vytváří šance, aby se ta představa iluzorního osobní já svou potřebností udržovala při životě.

Při životě onu představu onoho osobního já udržuje trochu komická představa, že by ten život, který tady je, bez ega, tedy bez vědění, že něco je špatně, sám život nezvládl.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6880
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Linda » ned 17. bře 2019 9:20:03

Jana píše:
Mě tehdy schramstla ta první varianta, a tak zkušenost neduality se stala - jak jinak - jediným smysluplným a žádoucím cílem pro osobní já, které bylo ochotné udělat naprosto cokoliv, jen aby tu ten stav nad protiklady byl pořád.

Tohle je právě ten optický klam, který ono uvíznutí způsobuje. Nedualita - stav nad protiklady je tady pořád. To, co vytváří dualitu, iluzi nepřítomnosti celistvosti, je právě mysl - ztotožnění s představou osobního já, které to nemá a které to chce

nebo s představou osobního já, které konečně má to co chtělo a ztotožňuje teď sebe samo s Absolutnem.

Přitom ale nedokáže přijmout fakt, že Absolutno ze Sebe Sama promítá celou iluzorní dualitu, tj. všechno pozitivní i všechno negativní, celou tu hru na projev. Domněle osvícené osobní já přijímá jen to pozitivní a popírá existenci negativních jevů, aby je nemuselo vnímat. Zřejmě k tomu má svoje důvody, nedokáže proto přijmout fakt, že

Raméš Balsekar:

"Skutečné pochopení přijímá všechno, co život přináší, na každou zkušenost reaguje bez jakéhokoliv odporu nebo odmítání, a ponechává mysli svobodu myslet, včetně svobody dělat si starosti!

Když se dvojice protikladů přijmou jako základní princip života a jeho prožívání, nedochází k preferování a hodnocení a všechno začne být průzračné a transparentní.

Dualitu, která je základem života, mudrc přijímá a je zakotvený v míru a klidu, zatím co se vyrovnává s radostmi a trápením života úplně stejně, jako každý běžný člověk. Až do konce svého života pokračuje ve své existenci v oblasti jevů, dokonale sžitý s čímkoliv, co může nastat. Mudrc zakotvený v moudrosti nejzazšího Pochopení přijímá jakoukoliv momentální radost nebo bolest jako to, co bylo předurčeno, jako záměr Zdroje. Proto jeho mír a harmonie nejsou nikdy ničím narušeny. Bez obav přijímá všechno, co mu vstoupí do cesty."


Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Jana » ned 17. bře 2019 10:52:28

Linda píše:nebo s představou osobního já, které konečně má to co chtělo a ztotožňuje teď sebe samo s Absolutnem.


Máš na mysli, když Ježíš říká: "Otec i já jedno jsme?"

Přitom ale nedokáže přijmout fakt, že Absolutno ze Sebe Sama promítá celou iluzorní dualitu, tj. všechno pozitivní i všechno negativní, celou tu hru na projev.


Máš pocit, že Bůh by s něčím takovým mohl mít nějaký problém? Že by v něčem mohl vidět něco doopravdy negativního?

Jak si vysvětluješ Drtikolova slova?

"A viděl Bůh, že je to dobré – tím jsem tedy začal. Tedy, já nemám právo Mu kritizovat Jeho Dílo, nebo hanět neb tím opovrhovat. Tím jsem si ohromně zjednodušil celou moji cestu. Tedy jsem začal považovat vše za dobré, neb On to učinil."

Jak si vysvětluješ, že se ta cesta k jednotě zjednodušila, když přestal uvažovat ve formě duality, dělit věci na dobré a zlé a uvědomoval si všechno jen jako dobré? Tedy nerozdělené?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6880
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Linda » ned 17. bře 2019 11:31:00

Jana píše:
Přitom ale nedokáže přijmout fakt, že Absolutno ze Sebe Sama promítá celou iluzorní dualitu, tj. všechno pozitivní i všechno negativní, celou tu hru na projev.


Máš pocit, že Bůh by s něčím takovým mohl mít nějaký problém?

Bůh ne.

Problém s tím má osobní já, které se považuje za Boha.

...

Fráňa Drtikol říká jinými slovy totéž co Raméš Balsekar:

Raméš Balsekar:

"Skutečné pochopení přijímá všechno, co život přináší, na každou zkušenost reaguje bez jakéhokoliv odporu nebo odmítání, a ponechává mysli svobodu myslet, včetně svobody dělat si starosti!

Když se dvojice protikladů přijmou jako základní princip života a jeho prožívání, nedochází k preferování a hodnocení a všechno začne být průzračné a transparentní.

Dualitu, která je základem života, mudrc přijímá a je zakotvený v míru a klidu, zatím co se vyrovnává s radostmi a trápením života úplně stejně, jako každý běžný člověk. Až do konce svého života pokračuje ve své existenci v oblasti jevů, dokonale sžitý s čímkoliv, co může nastat. Mudrc zakotvený v moudrosti nejzazšího Pochopení přijímá jakoukoliv momentální radost nebo bolest jako to, co bylo předurčeno, jako záměr Zdroje. Proto jeho mír a harmonie nejsou nikdy ničím narušeny. Bez obav přijímá všechno, co mu vstoupí do cesty."

Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Jana » ned 17. bře 2019 12:02:02

Linda píše:Bůh ne.

Problém s tím má osobní já, které se považuje za Boha.


Můžeš napsat něco konkrétnějšího o tom problému, který podle Tebe to imaginární osobní já má?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6880
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Linda » ned 17. bře 2019 12:13:27

Jana píše:
Linda píše:Bůh ne.

Problém s tím má osobní já, které se považuje za Boha.

Můžeš napsat něco konkrétnějšího o tom problému, který podle Tebe to imaginární osobní já má?

O tom Ti psalo opakovaně už mnoho účastníků, včetně mě.

Pokud ale osobní já potřebuje vnímat jen to pozitivní a Boží tvorbu v podobě bolesti a utrpení odmítá, zřejmě to zatím nedokáže pochopit.

Třeba tyhle diskuse budou v něčem užitečné alespoň pro některé ze čtenářů, protože je možné se poučit i z cizích omylů.


Obrázek
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Jana » ned 17. bře 2019 13:15:33

Linda píše:
Jana píše:
Linda píše:Bůh ne.

Problém s tím má osobní já, které se považuje za Boha.

Můžeš napsat něco konkrétnějšího o tom problému, který podle Tebe to imaginární osobní já má?

O tom Ti psalo opakovaně už mnoho účastníků, včetně mě.


Mě teď, Lído, zajímá jen Tvůj pohled na věc. Nepopírám, že v lidském životě se může vyskytovat i plno tělesné nebo psychické bolesti. Je možné žít život s připoutaností k tělu, k mysli a pak se ten život jeví jako bolestný, je utrpením. A z tohohle pohledu se může jevit jako iritující bezcitnost, že by u toho utrpení mohl být někdo, "jehož mír a harmonie nejsou nikdy ničím narušeny", ba co víc, v jehož srdci září štěstí Boží přítomnosti.

Pokud ale osobní já potřebuje vnímat jen to pozitivní a Boží tvorbu v podobě bolesti a utrpení odmítá, zřejmě to zatím nedokáže pochopit.

Lído, z mého pohledu ten život, který poznávám, je požehnaný, nemá chybu, nenalézám žádný v něm problém a není ani ve mně potřeba, aby tomu všichni rozuměli. Na druhé straně je ve mně velká radost, když i ostatní nalézají to, co hledali. Když jsou naplněny jejich touhy, když jsou šťastní, když poznávají Božství, kterým jsou, když poznávají lásku, které je tím vším, co JE. Proto nejspíš vznikl tenhle web, na kterém se soustřeďují slova probuzených, na kterém je soustředěna pomoc pro všechny, kdo touží po osvobození z utrpení, trápení, kdo touží po svobodném šťastném životě.

Můžeme vyzkoušet jeden experiment, jestli bys byla svolná. Netuším, jestli tohle vůbec může fungovat, jestli může existovat lidská vůle, která by tohle mohla dokázat.

Ale dalo by se s jistotou tvrdit, že jakmile by se do toho někdo pustil, tak nemůže minout Boží Milost a ta už může udělat své.

A viděl Bůh, že je to dobré

A viděl Bůh, že je to dobré – tím jsem tedy začal. Tedy, já nemám právo Mu kritizovat Jeho Dílo, nebo hanět neb tím opovrhovat. Tím jsem si ohromně zjednodušil celou moji cestu. Tedy jsem začal považovat vše za dobré, neb On to učinil
.


Zkusit ignorovat všechno, co mysl označuje jako negativní a uvědomovat si všechno, co existuje, jako Boží dílo. A uvědomovat si absolutně všechno jako Boží dar, ať už je to cokoliv. Nevěnovat pozornost hodnocení něčeho, co je někde jinde, co se stalo někdy jindy, ale vědomě oceňovat všechny dary, které se ve Tvé přítomnosti vyskytují.

Nedívat se negativně ani na to, co právě teď čteš. Může Tě to oslovit, OK. Nemusí, můžeš to nechat být.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6880
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Linda » ned 17. bře 2019 13:24:29

Jana píše:Uvědomovat si absolutně všechno jako Boží dar, ať už je to cokoliv.

Všechno. Ne jenom to příjemné, blažené, pozitivní.

Neulpět na iluzi osobního já, že existuje jen to blažené a pozitivní.

Proč?

Tady to vysvětluje Míla Tomášová.


Obrázek
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Jana » ned 17. bře 2019 13:34:37

Linda píše:
Jana píše:Uvědomovat si absolutně všechno jako Boží dar, ať už je to cokoliv.

Všechno. Ne jenom to příjemné, blažené, pozitivní.

Neulpět na iluzi osobního já, že existuje jen to blažené a pozitivní.

Proč?

Tady to vysvětluje Míla Tomášová.


Obrázek


Míla Tomášová tady popisuje druhý vnor, při popisu čtvrtého vnoru říká:

Víte jaký je rozdíl mezi druhým a čtvrtým vnorem? Velice malý - není tam to já. Ono to jen je. Nekonečné vědomí je, ale je samo v sobě vědoucí. Vždyť všechno vědomí z něho povstává!


Tedy všechno je stejné, je také "tím nekonečným vědomím a to je velice krásné, taková krásná, svatá a blažená jistota - plno krásných přívlastků byste tam mohli dát", jen tady chybí ta iluze oddělenosti, chybí tady víra v existenci osobního já. Nejen svého, ale jakéhokoliv, které by bylo čímkoliv jiným.

N. Maharadž: „Já jsem vším, já jsem vším.“ Jedině když mne budete považovat za něco částečného, za jedince, tak se proti tomu začnu ohrazovat.

Nesmrtelnost je osvobození od pocitu „já jsem“. Ale není to zánik. Naopak, je to stav nekonečněkrát skutečnější, vědomější a šťastnější, než si vůbec dokážete představit. Pouze vědomí „já“ už tu není.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6880
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Linda » ned 17. bře 2019 13:44:51

Jana píše:Zkusit ignorovat všechno, co mysl označuje jako negativní


je opak přijímání.

Dokud na tom duchovní já trvá, nezbývá než mu popřát, aby jeho procitnutí nebylo jednou příliš bolestivé.



Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Raméš Balsekar - diskuse

Nový příspěvekod Jana » ned 17. bře 2019 15:02:26

Linda píše:
Jana píše:Zkusit ignorovat všechno, co mysl označuje jako negativní


je opak přijímání.

Dokud na tom duchovní já trvá, nezbývá než mu popřát, aby jeho procitnutí nebylo jednou příliš bolestivé.



Zkusila jsi to, co popisuje Drtikol? Nehodnotit nic jako negativní? Nepřipoutávat se k posuzující a odsuzující mysli?

Co je na přítomnosti negativního, když mysl nic nekritizuje?

Jestliže je tu připoutanost k žbrblavé kritické mysli, pak skutečné vřelé přijetí není možné. Spíš je v tom útrpnost.

A bez žbrblavé kritické mysli není, co by mělo být přijímáno, protože není nic odděleno, není nic nepřijaté.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6880
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

PředchozíDalší

Zpět na Raméš Balsekar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník