Odkud se díváte

Moderátor: rosada

Odkud se díváte

Nový příspěvekod Mrkev » stř 15. srp 2018 21:45:58

Chci po vás, abyste zjistili,
ne na co se díváte,
ale odkud se díváte
a jako kdo se díváte.
Mooji
Mrkev

Re: Odkud se díváte

Nový příspěvekod Láska » čtv 16. srp 2018 5:05:13

ODTUD JAKO JÁ?
Láska

Nový příspěvekod miroslav » pát 17. srp 2018 8:10:26

K tomuto tématu a úvodnímu příspěvku by se hodilo něco, co jsem zrovna napsal u sousedů, kde se to zatím nesetkalo s pochopením :)

"Mysl je mocná čarodějka a vykouzlí vám netušené obrazy a zážitky, když je budete hledat a rozvíjet. Třeba vize Krista, prožitek světla, temnoty, posmrtného tunelu, na co si vzpomenete. Například ten "Abraham", je zářným příkladem téhož oblbování se a oblbování druhých.
Na cestě k poznání, osvobození, tohle všechno k ničemu dobré není. Je to jen druh duchovní zábavy, povznášení se.

Prvním krokem jak k takovým iluzorním jevům přistoupit, stejně jako k jiným prožitkům je, zeptat se bytostně, kdo to vlastně vidí, kdo si to uvědomuje. (na to se nedá pravdivě odpovědět slovy, popisem, ale jen tím skutečným, co opravdu teď JE, co je za myslí, prostorem a časem) Ten, kdo si to uvědomuje je totiž skutečný, vše ostatní jsou jen obrazy a pocity, podobně jako ve snu.
Tahle zkušenost pozorovatele, uvědomovatele je velmi cenná. Umožňuje "dotknout" se reality a od tohoto doteku začít postupně rozplétat váš iluzorní svět, svět představ, emocí, neuvědomovaných komplexů, vytěsněných obsahů soutěživosti, zamilovanosti, žárlivosti atd. atd.atd."
miroslav

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 17. srp 2018 10:29:00

....Krishnamurti:

"Láska je něco živého, nového, čerstvého. Nemá včerejšek ani zítřek, je mimo myšlenkovou vřavu. Zná ji pouze nevinná mysl a ta ví, jak žít ve světě, který nevinný není. Nalézt tuto mimořádnou věc, kterou člověk nekonečně hledal v uctívání a sebeobětování, ve svých vztazích a v sexu, v nejrůznějších potěšeních a bolestech, je možné pouze tehdy, když mysl porozumí sama sobě a dospěje tak k svému přirozenému konci. Láska pak nemá protějšek a není s ničím v rozporu."

"Snažili jsme se proniknout do povahy lásky a přišli jsme myslím k bodu, odkud je zapotřebí proniknout ještě hlouběji. Zjistili jsme, že láska pro většinu lidí znamená pohodlí, bezpečnost a zajištěné citové uspokojení pro zbytek života. Pak ale přijde někdo jako já a řekne: Je tohle láska? Přitom začne klást otázky a navrhne vám, abyste se do sebe podívali. Tomu se ovšem pokusíte vyhnout, protože vás to ruší. Mnohem raději byste hovořili o duši anebo o politické či hospodářské situaci. Ale když jste zahnáni do kouta a podívat se musíte, zjišťujete, že jste až dosud pokládali za lásku něco, co láska vůbec není. Je to jen vzájemné uspokojování a vykořisťování."

"Když řeknu „láska nemá včerejšek ani zítřek" nebo „kde není střed, je láska", je to pro mne něco skutečného. Ale ne pro vás. Budete to možná citovat nebo si z toho uděláte planou formulku, ale nic vám to nepomůže. Je nutné, abyste to viděli sami za sebe. A musí to být pohled svobodný, zbavený soudů a zatracování, souhlasů i nesouhlasů.
"

"Myslím, že jednou z nejtěžších věcí je vidět opravdu jasně. A to nejen vnější svět, nýbrž i vnitřní život. Když se díváte na květinu nebo osobu, vidíte je opravdu, anebo jen pouhou svoji představu, kterou stvořilo slovo? Když se díváte na strom nebo na podvečerní mračno plné kouzelného světla, opravdu je vidíte? Tedy nejen očima a rozumem, nýbrž celistvě a úplně?"

Čili vidět nejen očima a rozumem, nýbrž celistvě, úplně. A co je k tomu třeba? Celá sjednocená neroztříštěná bytost. Sjednocená, neroztříštěná znamená, že nic jiného ji nezajímá.
Pak přichází porozumění...
Návštěvník

Nový příspěvekod Mrkev » pát 17. srp 2018 21:55:25

"Mysl je mocná čarodějka a vykouzlí vám netušené obrazy a zážitky, když je budete hledat a rozvíjet. Třeba vize Krista, prožitek světla, temnoty, posmrtného tunelu, na co si vzpomenete.

Třeba pocit neskonalé a vše prostupující láskyObrázek Obrázek Obrázek

Pak ale přijde někdo jako já a řekne: Je tohle láska? Přitom začne klást otázky a navrhne vám, abyste se do sebe podívali. Tomu se ovšem pokusíte vyhnout, protože vás to ruší. Mnohem raději byste hovořili o duši...

nebo o lásce Obrázek Obrázek Obrázek

díky za ty citace
Obrázek

Možná jsem moc cynická, holt jsem mrkev.
Ta otázka v úvodu "Kdo se dívá" však cynická není. Já to výzvou k prozkoumání. Doporučuji s ní setrvat i přesto, že přijde pohotová odpověď. Protože i na ni (tu odpověď se někdo dívá. Něco ji pozoruje.
Mrkev

Nový příspěvekod vostal petr » ned 19. srp 2018 5:57:27

ne na co se díváte,
ale odkud se díváte
a jako kdo se díváte.
Mooji

V případě Moojiho je to docela jasný,

odkud se dívá a na co se dívá,

takže nemá významu se tím zaobírat...

Leda snad, že by jste potřebovali nákou tu drogu,

aby jste byli štastní...
vostal petr

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. srp 2018 9:42:30

vostal petr píše:
ne na co se díváte,
ale odkud se díváte
a jako kdo se díváte.
Mooji

V případě Moojiho je to docela jasný,

odkud se dívá a na co se dívá,

takže nemá významu se tím zaobírat...

Leda snad, že by jste potřebovali nákou tu drogu,

aby jste byli štastní...

Další krásný příklad zkratkovité odpovědi. Mysl prostě vyplivne co má první po ruce. :D :D :D
Nikdo se neptal na to, odkud se dívá Mooji. :)
Návštěvník

Nový příspěvekod miroslav » pon 20. srp 2018 18:08:15

Potvrzuje se, že mrkev je zdravá. :)

(že to má v hlavě a srdci srovnaný)
miroslav

Nový příspěvekod Mrkev » úte 21. srp 2018 23:20:00

Všechen ten mír, láska a radost jsou jako vůně,
ale tu květinu nikdy nespatříš.
--- Mooji ---
Mrkev

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 22. srp 2018 11:58:30

Mrkev píše:Všechen ten mír, láska a radost jsou jako vůně,
--- Mooji ---

Ani jako svítící bramboru v temnotě?
Návštěvník

Nový příspěvekod Mrkev » stř 22. srp 2018 16:11:43

Návštěvník píše:
Mrkev píše:Všechen ten mír, láska a radost jsou jako vůně,
--- Mooji ---

Ani jako svítící bramboru v temnotě?

Škoda, že jsi nenapsal "ani jako mrkev se zlatými vlasy?", to by mě rozkolísalo. ;)
Takto musím napsat ani brambora, ani květák, ani motyka nepomůže ... a

:D
Mrkev

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 22. srp 2018 16:49:19

Rozkolísám

Obrázek

Co mrkev?
Návštěvník

Nový příspěvekod Mrkev » stř 22. srp 2018 19:44:05

Přesně tak
....
nemusím křičet "nehoupej mě!"
Mrkev

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. srp 2018 5:08:26

Tak tedy smrtelně vážně:

Co takhle svítící had v temnotě?
Kam se schovala láska, když život má chuť neochuceného tofu a jeví se jako černobílý přenos z parlamentu beze zvuku?
Návštěvník

Nový příspěvekod Mrkev » čtv 23. srp 2018 20:26:31

Návštěvník píše:Tak tedy smrtelně vážně:

Co takhle svítící had v temnotě?
Kam se schovala láska, když život má chuť neochuceného tofu a jeví se jako černobílý přenos z parlamentu beze zvuku?

No jestli vážně, tak si nejdřív přečti o čem tohle vlákno je.
(... malá nevážná nápověda: není to o lásce)
...

Kdo vidí, že se láska schovala? A před tím viděl, že tu byla?
Mrkev

Další

Zpět na Mooji