Probuzení

Moderátor: rosada

Re: Probuzení

Nový příspěvekod Jana » úte 30. črc 2019 6:19:16

Zdeněk píše:...dá se na Cestu Odevzdanosti a uctívání...

Maharadž: "Dítě, udělal si toho více než dost. Postačí, když neustaneš v opakování Božího jména, dokud nedojdeš ke konci. Oddanost k tvému Gurovi je cesta tobě určená. Tato oddanost by se měla stát dokonalou a bezmyšlenkovitou. Ať se stane cokoli, přijmi to jako Jeho (Guruovu) vůli určené pro tvé dobro."
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 31. črc 2019 12:34:58

Jana píše:Maharadž: "Dítě, udělal si toho více než dost. Postačí, když neustaneš v opakování Božího jména, dokud nedojdeš ke konci. Oddanost k tvému Gurovi je cesta tobě určená. Tato oddanost by se měla stát dokonalou a bezmyšlenkovitou. Ať se stane cokoli, přijmi to jako Jeho (Guruovu) vůli určené pro tvé dobro."

Tak já na uctívání/oddanost moc nejsem (podobně jako třeba Vostál :-), ale podle mých zkušeností se účinnosti cestě lásky, touhy (nikoli sexuální, jak se některým zvrhlým moderním zenovým mistrům v mysli vybaví) ani zdaleka nic nevyrovná.
Jenomže k lásce se nejde přinutit, ani ji nějak rafinovaně vzbudit, kdežto meditaci jo.
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » čtv 01. srp 2019 6:52:30

Zdeněk píše:
Jana píše:Maharadž: "Dítě, udělal si toho více než dost. Postačí, když neustaneš v opakování Božího jména, dokud nedojdeš ke konci. Oddanost k tvému Gurovi je cesta tobě určená. Tato oddanost by se měla stát dokonalou a bezmyšlenkovitou. Ať se stane cokoli, přijmi to jako Jeho (Guruovu) vůli určené pro tvé dobro."

Tak já na uctívání/oddanost moc nejsem (podobně jako třeba Vostál :-), ale podle mých zkušeností se účinnosti cestě lásky, touhy (nikoli sexuální, jak se některým zvrhlým moderním zenovým mistrům v mysli vybaví) ani zdaleka nic nevyrovná.
Jenomže k lásce se nejde přinutit, ani ji nějak rafinovaně vzbudit, kdežto meditaci jo.

Ano, účinnosti lásky v srdci se na duchovní cestě nic nevyrovná. A v té nejhlubší meditaci nenajdeš nakonec nic jiného, než lásku. Stejně tak nejčistší duchovní láska je meditací, kdy se mysl vrací Domů, do Srdce, do svého Zdroje, k Božství a v Jeho světle mizí.

Jenomže k lásce se nejde přinutit..

Když jsme se dostali do Bombaje, odvezl nás jeden přítel do Maharadžova bytu. Setkali jsme se s ním v jeho podkrovní místnosti, kde trávil většinu svého času. Maharadž: "Pojďte dál, přijíždíte z Arunáčaly, že? Váš dopis jsem obdržel včera. Užíváte si klid v blízkosti Maharišiho?"

Maharadž se mě ptal žoviálně a gestem mi naznačil, abych si sedl blízko něho. Okamžitě jsem pocítil silný klid v jeho blízkosti, což byl pro mně neklamný znak toho, že je Velkou duší. Zeptal se mě: "Víš, co míním pod pojmem klid? Když ponoříš koblihu do rozpáleného oleje, začne z ní vycházet mnoho bublinek do chvíle, až se všechna vlhkost vypaří. Dělá to mnoho hluku. Nakonec vše utichne a usmažená kobliha je hotová. Meditace se dá přirovnat k rozpálenému oleji. Ta také umožní, aby vše z mysli vyšlo na povrch. Pouze potom nastane klid."

Není potřeba tlačit na pilu, je možné s důvěrou nechat ty bublinky mysli vyprchat.

Pro začátek, aby Lásce nestálo nic v cestě, je možné stejně jako Drtikol, považovat vše za dobré, "Neb On to stvořil"

Maharadž: "Ať se stane cokoli, přijmi to jako Jeho (Guruovu) vůli určené pro tvé dobro."
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » čtv 01. srp 2019 8:21:01

Tedy je možné nechat na svém místě Moojiho bez představy pádu, Ryunina bez představy zvrhlosti, Vostála i sebe bez představy absence úcty.

Nejhlubší meditace a nejčistší láska je právě bez jakýchkoliv ztotožňujících představ.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » čtv 01. srp 2019 8:23:24

A díky meditaci a lásce je možné poznávat Jediného, který je v každém a vším.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » čtv 01. srp 2019 10:22:24

Jana píše:Tedy je možné nechat na svém místě Moojiho bez představy pádu, Ryunina bez představy zvrhlosti, Vostála i sebe bez představy absence úcty.

... a tedy i Zdeňka bez představy nedokonalosti. Tudíž neměla bys pak brát si jeho napomenutí, rady a pokyny k srdci?
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » čtv 01. srp 2019 11:03:27

Zdeněk píše:
Jana píše:Tedy je možné nechat na svém místě Moojiho bez představy pádu, Ryunina bez představy zvrhlosti, Vostála i sebe bez představy absence úcty.

... a tedy i Zdeňka bez představy nedokonalosti.

Ano, to, co je podstatou toho všeho, je bez představ, bez nedokonalostí.

Tudíž kde by se mohla vzít jaká potřeba napomínat a měnit,

když je tady možnost onu dokonalost jen poznávat.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » čtv 01. srp 2019 12:17:49

Jana píše:Tudíž kde by se mohla vzít jaká potřeba napomínat a měnit

Což tvá odpověď není bleděmodrá variace téhož?
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » čtv 01. srp 2019 12:52:44

:)
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Čedar » pon 05. srp 2019 18:21:25

:-D
Čedar

Nový příspěvekod Jana » úte 06. srp 2019 7:30:51