Nedělej si starosti s myslí

Moderátor: rosada

Re: Nedělej si starosti s myslí

Nový příspěvekod Jana » pon 08. kvě 2017 10:39:26

Zdeněk píše:Když jsem si to pustil znovu, tak tam Mooji vlastně popisuje příčinu svého (budoucího) pádu, když mluví o nezvedených kamarádech, kteří ťukají na dveře, aby nakonec všichni spočinuli v policejním voze. Příčinu vidí v tom, že nezvedení kamarádi člověka přitahují (= láska), a že jim otevře dveře.

A to je to, co Mooji následně činil. Miloval své žáky a otevřel dveře satsangům (asi se pokusil tomu nakonec vzdorovat "tichým" satsangem, ale to moc nepomohlo).

V křesťanském kontextu, kdyby Bůh sestoupil z kříže (dle zvráceného Janina pojetí je kříž chybou, pádem), nemělo by Jeho počínání žádný smysl. Což Mooji zřejmě (stejně jako Jana) nechápe (a pokud přeci chápe, tak nikoli v praktické realitě).

Všechny ty časoprostorové projevy jsou tou horizontální dimenzí, o které mluví Tolle.
Tedy to je všechno to, co lze nějak popsat, všechno to, co se jeví jako projev, co má formu.

Sama podstata všeho toho, Bytí samo, nemá žádnou formu, je to ta vertíkální dimenze. Při "zakotvení" v ní, není horizontální dimenze vůbec žádným problémem, protože je tady pořád jasná podstata všeho.

Dá se říct, že ta horizontála a vertikála jsou tím křížem, o kterém mluvíš. Jeho průnik je právě teď tady v té nekonečné a věčné Boží přítomnosti. Přitlučen na tenhle kříž můžeš být jen s připoutaností k představám časoprostoru, k představám, že jsme tělem, že jsme tou omezenou individualitou a ničím víc. Pak se to může jevit i tak, jako by nás Boží přítomnost opouštěla.

Ale není to možné, vždyť Bůh je tím vším, co je.

Možná spíš, než mluvit a psát o tom, by bylo lepší, přistoupit k praxi. Ve slovech, může být dost nedorozumění.

K poznání toho, kým jsme, nás může právě teď dovést Arikirian, pokud je pro nás opravdu láskou.

Bezpodmínečnou láskou, ve které si neděláme žádné nároky na nic, ve které si neklademe žádné podmínky.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » pon 08. kvě 2017 11:27:29

Jana píše:Sama podstata všeho toho, Bytí samo, nemá žádnou formu, je to ta vertíkální dimenze. Při "zakotvení" v ní, není horizontální dimenze vůbec žádným problémem, protože je tady pořád jasná podstata všeho.

Dá se říct, že ta horizontála a vertikála jsou tím křížem, o kterém mluvíš. Jeho průnik je právě teď tady v té nekonečné a věčné Boží přítomnosti. Přitlučen na tenhle kříž můžeš být jen s připoutaností k představám časoprostoru, k představám, že jsme tělem, že jsme tou omezenou individualitou a ničím víc. Pak se to může jevit i tak, jako by nás Boží přítomnost opouštěla.

Kdyby forma nebyla Bytím, jak bychom o ní mohli psát?

A jestliže Bytí nemá žádnou formu, jak můžeš být "zakotvena" v něčem, o čem nemáš a nemůžeš mít žádnou evidenci?

A kdo je tedy pak "přitlučen" k těmto představám?
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » pon 08. kvě 2017 12:08:28

Zdeněk píše:
A jestliže Bytí nemá žádnou formu, jak můžeš být "zakotvena" v něčem, o čem nemáš a nemůžeš mít žádnou evidenci?

A kdo je tedy pak "přitlučen" k těmto představám?

To je krásné, co Zdenku, píšeš.

Ano, přesně tohle je osvobozující. Zjistit, kdo je tedy přitlučen.

Jak říká Buddha. "Forma je prázdnota a prázdnota je forma."

Vědeckým bádáním se dá dospět až téměř k tomu samému, co v nás může být vědomé, když prohlédneme iluzi.

Z největšího možného nadhledu, když, jak se v Sútře srdce povzneseme nad projev, nad formu, tak z největšího možného nadhledu se Vesmír jeví jako světélkující prázdnota. Zrovna tak při zkoumání nejmenších možných částic v tom nejmenším možném detailu se objevuje světélkující prázdnota.

A zkoumat kým jsme, kým kdo je, čím to všechno, co existuje, v tichu srdce...

To jen skrz tu projekci psychosomatiky je možný ten zázrak, aby z té prázdnoty vyvstala forma.

:)
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » pon 08. kvě 2017 13:50:45

Jana píše:Jak říká Buddha. "Forma je prázdnota a prázdnota je forma."

To Buddha nikdy neříkal, jednak pojem prázdnoty zavedl až Nagardžuna (2.st. n.l.) a druhak Sútra Srdce byla nejprve pravděpodobně napsána v čínštině a až po té přeložena do sanskrtu (připomíná tedy naše Rukopisy :)).

Pro mne bylo osobní setkání s mahájánovým světem jedno velké zklamání a naopak, po osobní zkušenosti se ze mne stal hínajánista.

Čímž netvrdím, že mahájánové texty jsou špatné, mohou třeba sloužit k tomu, abyste se na ně upnuli a tak se úplně nezbláznili. Ale lék, bere li se příliš dlouho, stává se drogou a nemocný narkomanem.

Buď tich a věz, Já jsem
Obrázek
Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » pon 08. kvě 2017 13:57:06

Zdeněk píše:
Buď tich a věz, Já jsem

:)

JSEM, KTERÝ JSEM.

Jana
moderátor

Nový příspěvekod ... » stř 10. kvě 2017 10:57:52

Zdeněk píše:

Buď tich a věz, Já jsem

Ještě předtím,

než-li se to toho ZÁMĚRNĚ pustíte,

možná by vám to mohlo pomoci k tomu, dojít k tomu stavu SPONTÁNNĚ, nikoliv záměrně...
...

Nový příspěvekod ... » stř 10. kvě 2017 12:07:01

Tys to zase zmrvila tou cenzurou,

protože jsi smazala to, co by mohlo pomoci dojít k tomu stavu spontánně,

takže, kdyby to někdo četl, a chtěl vědět co to bylo,

najde to u Minaříka i Drtikola jako nutný předpoklad pro duchovní cestu...

Je to ovšem jen první krok, který je třeba udělat

a opustit...
...

Nový příspěvekod nop » stř 10. kvě 2017 17:11:02

... píše:....
najde to u Minaříka i Drtikola jako nutný předpoklad pro duchovní cestu...

Je to ovšem jen první krok, který je třeba udělat a opustit...

Všechny prvé kroky se nemusejí opouštět.
Jednou jsem se naučil ovládat koloběžku a později kolo.
Nemusím zapomenout umění jezdit na koloběžce.
nop

Nový příspěvekod Zdeněk » pát 12. kvě 2017 22:07:01

... píše:
Zdeněk píše:

Buď tich a věz, Já jsem

Ještě předtím,

než-li se to toho ZÁMĚRNĚ pustíte,

možná by vám to mohlo pomoci k tomu, dojít k tomu stavu SPONTÁNNĚ, nikoliv záměrně...

Vynechals ten obrázek. Který znázorňuje théravádového mnicha. Tudíž o Ježíšově Já sem ani nikdy neslyšel. A pokud by třeba nějakou náhodou slyšel, rozhodně by tomu nevěnoval pozornost, jako tomu věnujeme my. Nechápal by kontext, nerozuměl by tomu. Je to prostě jiná kultura, s jinou historií.
A proto onen mnich hebrejsko-křeťanské Já jsem realizuje, zatímco my o něm mluvíme. Vždyť práno jest: Dal jsem se nalézti těm, kteří mě nehledali, dal jsem se poznat těm, kteří se po mně neptali.
Zdeněk

Nový příspěvekod ... » sob 13. kvě 2017 0:00:38

Vždyť práno jest: Dal jsem se nalézti těm, kteří mě nehledali, dal jsem se poznat těm, kteří se po mně neptali.

To jest psáno vcelku dobře...
...

PředchozíDalší

Zpět na Mooji