Téma osvícení

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 30. dub 2022 2:10:39

Tohle hledání něčeho lepšího není tohle?
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » čtv 05. kvě 2022 22:27:38

A čas. Jak bys vnímal čas, kdybys neměl hodinky, a byl jen v naproste prazdnote? Bylo by to jako neskutečné přítomno zejici ze vsech stran najednou a celou dobu. Bylo by to to nejhlučnější ticho, jake si jde predstavit. Cas mame jen proto, ze jsme se naucili pocitat a pocitali cyklicky pohyb teles (slunce pres oblohu, den a noc). To, jaky by byl cas v prazdnote, je uplne stejne jako tohle. Tohle je uz kompletní. Neni žádná minulost ani budoucnost oddělená od tohohle. Cas je jen myslenkovy konstrukt.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » čtv 05. kvě 2022 22:31:19

Návštěvník píše:Tohle hledání něčeho lepšího není tohle?


Všechno je tohle. Celé je to hra. Kosmický vtip.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 05. kvě 2022 23:04:38

Veil píše:
Návštěvník píše:Tohle hledání něčeho lepšího není tohle?


Všechno je tohle. Celé je to hra. Kosmický vtip.

Dobrou.
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 06. kvě 2022 22:56:34

miroslav píše:
Veil píše:Jaká může být cesta k tomu co už je?

Ta cesta je to, co je. To, že nic není je jen zabloudění tvého rozumu zblblého advaitou.
Jsem zvědav, až budeš trpět metastázemi v kostech, jak to budeš vidět že žádné bolesti nejsou a hlavně není nikdo kdo by jimi trpěl - o to ty si koleduješ - jestli osud bude k tobě milostivý, tak to zažiješ, abys opravdu zmoudřel.
Zatím jsi úplně vedle, bohužel.


Jak bych mohl být vedle? Vedle čeho? Není žádné skutečné vedle. Nebyla by to nedvojnost. Jak bych mohl být vedle tohohle, kdyz je jen tohle?
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. kvě 2022 9:13:26

Veil píše:Jak bych mohl být vedle? Vedle čeho? Není žádné skutečné vedle. Nebyla by to nedvojnost. Jak bych mohl být vedle tohohle, kdyz je jen tohle?

Dokud je člověk vedle, má nutkání poučovat - vysvětlovat "někomu (podle něj neexistujícímu) druhému", že není žádné skutečné vedle.

Na rozdíl od Probuzených, kteří pouze reagují na dotazy těch, kteří je vyhledávají, a jinak jsou potichu.
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » sob 07. kvě 2022 9:44:14

Veil píše:
miroslav píše:
Veil píše:Jaká může být cesta k tomu co už je?

Ta cesta je to, co je. To, že nic není je jen zabloudění tvého rozumu zblblého advaitou.
Jsem zvědav, až budeš trpět metastázemi v kostech, jak to budeš vidět že žádné bolesti nejsou a hlavně není nikdo kdo by jimi trpěl - o to ty si koleduješ - jestli osud bude k tobě milostivý, tak to zažiješ, abys opravdu zmoudřel.
Zatím jsi úplně vedle, bohužel.


Jak bych mohl být vedle? Vedle čeho? Není žádné skutečné vedle. Nebyla by to nedvojnost. Jak bych mohl být vedle tohohle, kdyz je jen tohle?


:)

To je nádherné, díky. Ano. Bez iluze - bez myšlenky - tady opravdu není nic jiného, než tohle. Žádné dokud a na rozdíl ...

:D
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. kvě 2022 10:35:22

Jana píše:
Veil píše:Jak bych mohl být vedle? Vedle čeho? Není žádné skutečné vedle. Nebyla by to nedvojnost. Jak bych mohl být vedle tohohle, kdyz je jen tohle?


:)

Bez iluze - bez myšlenky - tady opravdu není nic jiného, než tohle.


ani nutkání tohle druhým vysvětlovat, když se na to nikdo neptal.
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. kvě 2022 12:00:53

Návštěvník píše:ani nutkání tohle druhým vysvětlovat, když se na to nikdo neptal.


ani na tohle se nikdo neptal

:)
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. kvě 2022 12:28:13

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:ani nutkání tohle druhým vysvětlovat, když se na to nikdo neptal.


ani na tohle se nikdo neptal

:)

Vysvětluje ten, kterého se nikdo na to neptal :D

Inu, internetové diskuse zřejmě slouží potřebám osobního já, které tak může veřejně prezentovat své přesvědčení a názory :D :D :D
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. kvě 2022 12:32:30

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:ani nutkání tohle druhým vysvětlovat, když se na to nikdo neptal.


ani na tohle se nikdo neptal

:)

Vysvětluje ten, kterého se nikdo na to neptal :D

Inu, internetové diskuse zřejmě slouží potřebám osobního já, které tak může veřejně prezentovat své přesvědčení a názory :D :D :D


A třeba tady není nikdo, kdo by se ptal a ani nikdo, kdo by odpovídal a vysvětloval. Je tu jen tohle, že ano Veile. :D
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » sob 07. kvě 2022 13:22:44

Návštěvník píše:
Jana píše:
Veil píše:Jak bych mohl být vedle? Vedle čeho? Není žádné skutečné vedle. Nebyla by to nedvojnost. Jak bych mohl být vedle tohohle, kdyz je jen tohle?


:)

Bez iluze - bez myšlenky - tady opravdu není nic jiného, než tohle.


ani nutkání tohle druhým vysvětlovat, když se na to nikdo neptal.


Kdo by se na to taky mohl ptát, že? Ani já žádné nutkání něco vysvětlovat nemám. To nutkání se může objevit, jako všechno ostatní. Ale nejsem to já, co někomu něco vysvětluje. Je to stejně nepoznatelné, jevící se jako odpovědi na nevyžádané otázky, jako cokoli jiného.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » sob 07. kvě 2022 13:24:07

Návštěvník píše:A třeba tady není nikdo, kdo by se ptal a ani nikdo, kdo by odpovídal a vysvětloval. Je tu jen tohle, že ano Veile. :D


Přesně tak.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » sob 07. kvě 2022 13:27:58

Návštěvník píše:Dokud je člověk vedle, má nutkání poučovat - vysvětlovat "někomu (podle něj neexistujícímu) druhému", že není žádné skutečné vedle.


A co když nikdo není vedle? A co když nikdo neni ani uvnitř?

Návštěvník píše:Na rozdíl od Probuzených, kteří pouze reagují na dotazy těch, kteří je vyhledávají, a jinak jsou potichu.


Nejsou žádní probuzení. Je jen tohle. A to už je probuzené skrz naskrz.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. kvě 2022 13:36:05

Kdo by se na to taky mohl ptát, že? Ani já žádné nutkání něco vysvětlovat nemám.

Tak to holt dopadá, když si ego přisvojí vlastnosti neosobního Bytí

:D :D :D
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » sob 07. kvě 2022 15:22:39

Návštěvník píše:
Kdo by se na to taky mohl ptát, že? Ani já žádné nutkání něco vysvětlovat nemám.

Tak to holt dopadá, když si ego přisvojí vlastnosti neosobního Bytí

:D :D :D


Ale no tak. Ego přece vůbec neexistuje. Ani teoreticky, ani prakticky.

:D
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. kvě 2022 15:28:06

Ot.: Jak vzniklo ego?
Odp.: Ego neexistuje. Nebo snad připouštíte dvě já? Jak může existovat nevědomost, není-li ego? Začnete-li to zkoumat, zjistíte, že avidja (nevědomost), která už neexistuje, tu není nebo řeknete, že zmizela. Ego předpokládá nevědomost. Proč myslíte na ego a proč trpíte? Ještě jednou co je to nevědomost? Je to to, co neexistuje. Život na světě však hypotézu nevědomosti potřebuje. Avidja je jen naše nevědomost a nic jiného. Je to nevědomost neboli zapomenutí Já. Může na slunci existovat tma? A podobně, může před sebe-vědomým a samozářícím Já existovat nevědomost? Kdybyste znal Já, neexistovala by nevědomost ani utrpení. Je to mysl, která pociťuje trápení a bídu. Tma nikdy nepřichází ani neodchází. Spatřujte slunce a tma nebude existovat. Podobně spatřujte Já a shledáte, že neexistuje avidja.

Ot.: Jak vzniklo neskutečné? Může neskutečné vzniknout ze skutečného?
Odp.: Zjistěte, zda vzniklo. Z jiného hlediska nic takového jako je neskutečnost neexistuje. Existuje pouze Já. Když se snažíte vystopovat ego, které je základem vnímání světa a všeho ostatního, zjistíte, že ego vůbec neexistuje, stejně jako neexistuje všechno toto stvoření, jež vidíte.

Ot.: Je to kruté od boží líla, že činí poznání Já tak obtížným.
Odp.: Poznání Já je bytím Já a bytí znamená existenci, vlastní existenci člověka. Nikdo svou existenci nepopírá o nic víc než své oči, i když je nemůže vidět. Potíž tkví ve vaší touze Já objektivizovat, stejně jako objektivizujete své oči, pohlížíte-li na ně v zrcadle. Jste na objektivitu tak zvyklý, že jste poznání sebe ztratil jednoduše proto, že Já objektivizováno být nemůže. Kdo má poznávat Já? Může je poznat necitlivé tělo? Stále hovoříte a uvažujete o svém „já", ale jste-li dotázáni, popíráte, že byste je znali. Jste Já a přesto se ptáte, jak Já poznat. Kde je potom boží líla a kde je její krutost? Protože lidé Já popírají, mluví písma o máji, líle atd.

Ot.: Pomáhá má realizace ostatním?
Odp.: Ano, zajisté. Je to nejlepší možná pomoc. Ačkoli ve skutečnosti žádní ostatní, kterým by se mělo pomáhat, neexistují. Protože realizované bytí spatřuje pouze Já, podobně jako zlatník vidí ve všech špercích jen zlato. Ztotožníteli se s tělem, pak existují jen formy a tvary. Jestliže však své tělo překročíte, zmizí ostatní spolu s vaším tělesným vědomím.

Ot.: Platí to i pro rostliny, stromy atd.?
Odp.: Existují vůbec odděleně od Já? Zjistěte to. Myslíte si, že je vidíte. Tato myšlenka prýští z Já. Najděte, kde vzniká. Myšlenky pak vznikat přestanou a přetrvá jen samotné Já.

Ot.: Teoreticky tomu rozumím, ale přesto tu jsou.
Odp.: Ano. Je to jako představení v biografu. Na promítací plátno dopadá světlo, a stíny, jež se po něm míhají, vyvolávají v obecenstvu dojem, že sleduje nějakou hru. Kdyby bylo v této hře promítnuto na plátno i obecenstvo, byl by na plátně vidoucí i viděné. Aplikujte to na sebe. Vy jste plátno, Já vytvořilo ego a ego má své myšlenky, které jsou zobrazovány jako svět, stromy a rostliny, na něž se ptáte. Ve skutečnosti není toto vše nic jiného než Já. Spatřujete-li Já, zjistíte, že je vším, že je všude a vždy. Neexistuje nic jiného než Já.

Ot.: Ano. Ale stále ještě to chápu jen teoreticky. A přece je odpověď jednoduchá, krásná a přesvědčivá.
Odp.: I myšlenka, „Nerealizoval jsem", je překážkou. Ve skutečnosti je jenom Já. Naší skutečnou podstatou je mukti. Představujeme si, že jsme vázáni a činíme různé lopotné pokusy, abychom se stali volnými, přestože celou dobu volní jsme. To bude pochopeno teprve až dosáhneme tohoto stádia. Budeme překvapeni, jak šíleně jsme se snažili získat něco, čím jsme vždy byli a čím jsme. Objasní to ilustrace. V této hale usne nějaký muž. Zdá se mu, že odešel na cestu kolem světa, že prochází hory a doly, lesy a pole, pustiny i moře a různé kontinenty a že se po mnoha letech únavného cestování vrací do této země, přijíždí do Tiruvannamalai, vstupuje do ášramu a prochází halou. V tomto okamžiku se probudí a shledá, že se nepohnul ani o píď, ale usnul v hale. Nevrátil se do této haly po velkém úsilí, ale je a vždy byl v ní. Je to přesně tak. Je-li položena otázka, „Proč si představujeme, že jsme vázáni, když jsme volní"?, odpovídám, „Proč si představujete, že jste na cestě kolem světa, překračujete hory a doly, pouště a moře, když jste celou tu dobu zde v hale? To vše je mysl neboli mája (iluze)".

...

Ot.: Jak má být ego zničeno?
Odp.: Nejprve ego spoutejte a pak se tažte, jak má být zničeno. Kdo klade tuto otázku? Je to ego. Kladení této otázky je jistý způsob jak ego hýčkat a nikoli jak je zabít. Když budete ego hledat, zjistíte, že neexistuje. To je způsob, jak je zničit.
[10]

Ot.: Jak je umožněna realizace?
Odp.: Existuje absolutní Já, z něhož vychází jiskra jako z ohně. Jiskra má jméno ego. U nevědomého člověka se v okamžiku svého vzniku ztotožní s objektem. Na takovém sdružování s objekty nemůže ego zůstat nezávislé. Sdružování je adžňána čili nevědomost a její destrukce je cílem našich snah. Jeli jeho tendence k objektivizaci odstraněna, zůstane ego čisté a také se ponoří
do zdroje. Klamná identifikace s tělem je dehatma buddhi (idea „jsem tělo"). Než bude dosaženo dobrého výsledku, musí zmizet.

„Já" je ve své čistotě zakoušeno v intervalech mezi dvěma stavy nebo dvěma myšlenkami. Ego je jako píďalka, jež se pustí místa, na kterém se drží, jen když se zachytí jiného. Její pravou podstatu lze odhalit jen je-li mimo kontakt s předměty nebo myšlenkami.

Toto duchové ego, jež je bez tvaru, vchází přijetím tvaru do existence; přijmeli tvar, trvá; vyživujíc se tvary jež přijímá, roste ještě více; opouštějíc jeden tvar, přijímá jiný, ale je-li hledáno, prchá.

Jen existuje-li ona první osoba, ego, ve formě, „Já jsem tělo", existuje druhá a třetí osoba (ty, on, oni atd.). Jestliže je pátráním po pravdě první osoby tato první osoba zničena, přestane existovat i druhá a třetí osoba a pak zazáří vlastní podstata člověka, protože člověk bude opravdu stavem Já.

Myšlenka, „Já jsem tělo z masa a krve", je onou jedinou nití, na které jsou navěšeny různé jiné myšlenky. Proto obrátíme-li se do nitra s otázkou, „Kdo jsem já?", všechny ostatní myšlenky (včetně „já"-myšlenky) skončí a spontánně zazáří poznání Já.

Ot.: Když čtu díla Šrí Bhagavána, shledávám, že o zkoumání se hovoří jako o jediné metodě realizace.

Odp.: Ano, to je vičára (sebedotazování).

Ot.: Jak se má provádět?
Odp.: Tazatel musí připustit existenci svého Já. „Já jsem" je realizace. Sledování této cesty až do realizace je vičára. Vičára a realizace jsou jedno a totéž.

Ot.: To je nejasné. O čem mám meditovat?
Odp.: Meditace vyžaduje objekt, o kterém se medituje, zatímco při vičáře existuje jen subjekt bez objektu. Takto se meditace liší od vičáry.

Ot.: Není dhjána (meditace) jedním z účinných postupů, vedoucích k realizaci?
Odp.: Dhjána je koncentrací na předmět. Splňuje ten účel, že udržuje stranou rozmanité myšlenky a ulpívá na jediné, která musí před realizací také zmizet. Realizace však není nic nového, co by se mělo získat. Je již zde, ale stojí jí v cestě clona myšlenek. Všechny naše pokusy směřují k odstranění této clony a pak je realizace odhalena. Radí-li se hledajícím, aby meditovali, bude jich mnoho s touto radou spokojeno. Někdo z nich se však může zeptat, „Kdo jsem já, abych meditoval o předmětu?" Takovému člověku je třeba říci, aby hledal Já. To je závěr. To je vičára.

Ot.: Bude samotná vičára bez meditace fungovat?
Odp.: Vičára je cestou i cílem. „Já jsem" je cíl a konečná realita. Usilovné setrvávání v něm je vičára. Je-li setrvávání spontánní a přirozené, je to realizace.

Opustí-li člověk vičáru, nejúčinnější sádhanu, neexistuje žádný jiný adekvátní prostředek k ovládnutí mysli. Je-li mysl ovládnuta jinými způsoby, bude jakoby podrobena, ale povstane znovu. Sebedotazování je neselhávající a jediný přímý prostředek, vedoucí k realizaci nepodmíněného, absolutního bytí, kterým skutečně jste.

Ot.: Proč se má za jedinou přímou cestu k džňáně považovat sebedotazování?
Odp.: Protože každá sádhana s výjimkou átma-vičáry (sebedotazování) pokládá zadržení mysli za nástroj k provádění sádhany a nemůže být praktikována bez mysli. Ego může v různých etapách praxe nabývat odlišných a jemnějších forem, ale samo není nikdy zničeno. Když král Džanaka zvolal, „Teď jsem odhalil zloděje, který mne stále okrádal. Hned se s ním vypořádám", mluvil ve skutečnosti o egu nebo mysli.

Ot.: Zloděj však mohl být zajat i jinými sádhanami.
Odp.: Pokus zničit ego nebo mysl prostřednictvím jiných sádhan než átmavičára lze přirovnat ke zloději, který se vydává za policistu, jenž zloděje, tedy sebe chytá. Jen atma-vičára může odhalit pravdu, že ani ego ani mysl ve skutečnosti neexistují a pomoci člověku realizovat čisté nediferencované bytí Já neboli absolutno. Po realizaci Já nezbývá nic, co by mělo být poznáno, protože ona je dokonalým blahem, je vším.

Ot.: Proč je sebedotazování přímější než ostatní metody?
Odp.: Pozornost, zaměřená na vlastní Já, které vždy září jakožto „já", totiž nedělená, čistá realita, je tím jediným plavidlem, na kterém může jedinec, oklamaný myšlenkou „Já jsem tělo" překročit oceán nekončících zrodů. Skutečnost je jednoduše ztráta ega. Zničte ego hledáním jeho identity. Protože ego není entita, zmizí automaticky a skutečnost zazáří sama o sobě. To je přímá metoda, na rozdíl od metod jiných, které lze provádět jen při zachování ega. Na těchto cestách vzniká spousta pochybností a nakonec zůstává k zodpovězení věčná otázka, „Kdo jsem já?". V této metodě je však závěrečná otázka otázkou jedinou a vzniká již na počátku. Pro uskutečňování tohoto hledání není žádná sádhana nutná.

Neexistuje větší mystérium než toto: jsouce sami skutečností, snažíme se skutečnost najít. Domníváme se, že existuje něco, co naši skutečnost zakrývá a že to musí být, předtím než je skutečnost získána, zničeno. To je směšné. Přijde den, kdy se budete sám smát svým dřívějším snahám. To, co nastane onoho dne, kdy se budete smát, existuje již nyní a zde.

Kniha ke stažení na http://www.advaita.cz/page/2297.sri-ramana-maharsi/
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. kvě 2022 16:56:26

Jana píše:Ego přece vůbec neexistuje. Ani teoreticky, ani prakticky.


Zlo bude tak dlouho ve světě, dokud zde bude vládnout ego.

To, co tě zdržuje od duchovního pokroku, je hlavně ego. Své potíže vždy vystopuj zpět až ke svým vlastním slabostem. Jistěže existují i příčiny mimo tebe (bude o nich řeč později), ale i tak je to jen jediné procento ze sta. Ale i v tom případě skutečnou odpovědnost nese tvé ego. Nikdy je neospravedlňuj.

Eduard Tomáš


https://www.facebook.com/laskakmoudrost ... 459408336/


Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. kvě 2022 18:46:58

BUĎ!!!

Cvičení připomíná křesťanský duchovní imperativ: Buď tich a věz, že Já jsem Bůh!
Spočívá v tom, že cvičící úmyslně popře své ego se vším, co se k němu váže a co je poutá, a to tím, že je náhle zcela ignoruje. Prostě si nepřipustí jeho existenci a tím je ve skutečnosti na čas zahubí. Ale on se nestará o to, aby je zahubil nebo nezahubil, pro něho prostě náhle ego neexistuje, a proto pro něj neexistuje ani omezení egem, ony neblahé vásany, klamná spojení s myslí a tělem; to všechno jakoby náhle nebylo.
A nejen "jakoby"; ono to pro něho skutečně není. Tím odpadá žáku jakýkoliv boj o překročení iluzí a omylů. Jogín prostě náhle jenom je a to je celá jóga.
Nebere v úvahu tělo, svou mysl, své city, prostě zhola nic krom jediné, nekonečné a posvátné existence bytí. Ale ani o její jedinečnost a nekonečnost se nestará. On jenom JE a v tom se nemění... ani kdyby hromy a blesky padaly a zem se třásla... JE, JE a jenom JE, a právě teď a stále. Je nekonečným, čístým a věčným bytím, které se nestará o svou věčnost a nekonečnost... A to je všechno, to je celý cvik...

Tomáš, Eduard: 108 meditací. Praha 1996, str. 150



Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. kvě 2022 18:53:11

Zejména buď opatrný na přechod do vyššího stavu vědomí. Buď ubezpečen, že každý předchozí stav, tj. nižší, tě bude držet v kleštích. Vyšší psychické zkušenosti ti mohou dát pocit sebepovyšování, zdánlivé svatosti a moudrosti, ale to všechno jsou zkoušky pro tvé ego. Právě v tomto místě své cesty musíš vyvinou nejvyšší ostražitost. Ješitnost, ctižádost a domýšlivost, chvála od jiných, byť dobře myšlená, budou tvé ego povzbuzovat. Dosud latentní negativní sklony ega neúměrně vzrostou a... pád je neodvratný. A padnout můžeš na velmi dlouhou dobu a možná hlouběji, než jsi byl kdy předtím.

Eduard Tomáš -108 Meditací
http://www.avatar.cz/108-meditaci-p-980.html








Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků