Rupert Spira - diskuse

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod .Petra » pát 22. led 2016 11:08:39

Ja.na píše:
.Petra píše:
Jana píše:Realizovaný je, jak říká Ram Dass, Papaji a další, ten, pro kterého je láskou absolutně všechno.



Opravdu? Neříkají spíš, že žádný realizovaný není, že je jen realizace?
:)


Peťulko, můžeme slovíčkařit.


My snad, ale ne realizovaní.

Ja.na píše: Samozřejmě, že tady žádný realizovaný není, ale z pohledu hledajícího (který tady také samozřejmě není) cesta k realizaci je milovat vše a tedy stát se láskou.


To je zřejmě tvoje momentální cesta. Ale existují jiné cesty.
:)
.Petra
 

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod .Petra » pát 22. led 2016 11:23:55

Ja.na píše:
.Petra píše:
Jak jsi přišla na to, že Nisargadatta tak vysvětluje realizaci?


:)


Vysvětluje tak "svůj" realizovaný stav, ne? Existuje snad nějaký jiný realizovaný stav, když je Nisargadatta vším?


Ty si opravdu myslíš, že Nisargadatta je vším? :D A že něco vysvětluje? :D



Ne, takhle to Nisargadatta nikdy neřekl. To si někdo poopravil podle svých představ.

Ja.na píše:Překlady se mohou lišit, ale význam zůstává stejný.


Ty jsi Nisargadattu nikdy nečetla, ale jen někoho, kdo si to, co přečetl, převysvětlil podle svých možností. New Age ezoterika. Ale třeba ti ti pro začátek stačí.

:)
.Petra
 

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod Jana » pát 22. led 2016 15:04:04

.Petra píše:


Ne, takhle to Nisargadatta nikdy neřekl. To si někdo poopravil podle svých představ.


Peťulko, Ty to, co Maharadž řekl nebo neřekl, musíš asi vědět nejlépe.

Originál textu člověka, který byl v přímém kontaktu s Papádžím, je například tady a zní: Another very famous sage Nisargadatta said : " When I'm realizing I'm nothing, then this is the truth. When I'm realizing I'm everything, then this is love. And between these two my life flows." Which I find very beautiful. So Ramana didn't say anything. My teacher Papaji, to whom I owe my whole life, everything, says : keep quiet, call off the search, you are already free.

Ty jsi Nisargadattu nikdy nečetla, ale jen někoho, kdo si to, co přečetl, převysvětlil podle svých možností. New Age ezoterika. Ale třeba ti ti pro začátek stačí.

Peťulko Nisargadattovo dílo jsem četla několikrát, ovšem ani opakované čtení není žádným důkazem toho, že jsme ten text dokonale pochopili.

Ono není ani tak důležité to chápat, jako to poznávat. Pak se může stát, že to popisuješ svými slovy, která se neshodují se slovy mudrce. A ten, kdo to jenom "pochopil", ví to a nežije to, Tě bude možná chytat za slovo.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod .Petra » pát 22. led 2016 18:26:46

Jana píše:
.Petra píše:


Ne, takhle to Nisargadatta nikdy neřekl. To si někdo poopravil podle svých představ.


Peťulko, Ty to, co Maharadž řekl nebo neřekl, musíš asi vědět nejlépe.


Každý, kdo četl Já jsem To, ví, jak to Nisargadatta řekl.

Jana píše:Peťulko Nisargadattovo dílo jsem četla několikrát,


Ty tři knihy Já jsem To nebo to přefiltrované z internetu?
.Petra
 

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod .Petra » pát 22. led 2016 18:44:57

Jana píše:
Ono není ani tak důležité to chápat, jako to poznávat. Pak se může stát, že to popisuješ svými slovy, která se neshodují se slovy mudrce. A ten, kdo to jenom "pochopil", ví to a nežije to, Tě bude možná chytat za slovo.


Ještě jsem se nesetkala s nikým - at ve skutečnosti nebo na internetu - kdo by byl reralizovaný jako Nisargadatta.

Někdo si může myslet, že poznává to, co on, a zatím je to jen jeho představa.

Pro tebe:

Poznáváš, že jsi mimo lásku - jako Nisargadatta? Poznáváš, že Bůh je koncept? Poznáváš, že na dualitě není nic chybného?

...
Posluchač: Bez světa není žádný prostor pro lásku.

Nisargadatta: Přesně. Všechny tyto výrazy jako: Bytí, Vědomí, Láska a Krása jsou reflexe Skutečnosti ve světě. Neskutečné - jen reflexe.
:)
.Petra
 

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod .Petra » pát 22. led 2016 18:47:44

P.S. Já jsem To - první díl, str. 169
.Petra
 

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod .Petra » pát 22. led 2016 19:42:39




Realizovaný neřekne "Když vím". To je prostě nesmysl.
:)

https://www.goodreads.com/author/quotes ... ta_Maharaj


“Love says 'I am everything.' Wisdom says 'I am nothing.' Between the two, my life flows.”
― Nisargadatta Maharaj, I Am That

Tohle je tedy z I Am That. To Nisargadatta opravdu řekl.




“Wisdom is knowing I am nothing,
Love is knowing I am everything,
and between the two my life moves.”
― Nisargadatta Maharaj

U tohoto žádný zdroj není. Zřejmě to někdo převyprávěl tak, jak byl schopný si to zapamatovat nebo pochopit.

Ale ani v tom není žádné "Když vím".

Podle toho, jak to řekl Nisargadatta v I Am That, bych to přeložila:

Moudrost ví: Jsem nic.
Láska ví: Jsem všechno.
a mezi těmi dvěma se pohybuje můj život.

To Nisargadattovo Láska říká... atd. z I Am That je velmi známé. Ale když si to někdo přesně nepamatuje, tak si to zkomolí podle svého.

:)
.Petra
 

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod nop » pát 22. led 2016 21:38:35

.Petra píše:....
Tohle je tedy z I Am That. To Nisargadatta opravdu řekl.

“Wisdom is knowing I am nothing,
Love is knowing I am everything,
and between the two my life moves.”
― Nisargadatta Maharaj

U tohoto žádný zdroj není. Zřejmě to někdo převyprávěl tak, jak byl schopný si to zapamatovat nebo pochopit.
Ale ani v tom není žádné "Když vím"......

To Nisargadattovo Láska říká... atd. z I Am That je velmi známé. Ale když si to někdo přesně nepamatuje, tak si to zkomolí podle svého. :)

Nejsou jen případy (nevědomého) komolení,
jsou také případy záměrných změn formou vnášení do textu toho, co v původním textu nebylo.

Jsou na to zvyky, jež jsou kulturně na patřičné úrovni.
Správně se vsuvky, vysvětlivky a doplňky od editora nebo překladatele označují graficky ocllišně, třeba jako poznámky [ 1 ]
nebo "pod čarou" [ 2 ] na téže stránce (někdy méně prakticky na konci knihy dohromady),
nebo šikmým písmem (kurzivou),
a nenechá se čtenářovi, aby sám pátral, odkud pokud jsou ještě slova autora a odkud pokud jsou už vysvětlivky překladatele.

Pokud si ale překladatel nevšimne, že přešel za skutečnou mez a že už orá na vedlejším poli, je zle. Čtenář se topí v dohadech.

A to jsou i případy, kdy překladatel dopisuje ze svého do textu v lásce ke čtenáři [ 3 ], nebo proto, že ve vědomí svého rozhledu po věci doplňuje původní text ze šířky intelektuálního hlediska [ 4 ].
Je dobře, když se k tomu přizná [ 3 ], a pokud tak neučiní [ 4 ], přidělává čtenáři práci s rozlišováním.
- - - - - - - - - - -
[ 1 ] nejlépe s číslem,
[ 2 ] přes šířku stránky ale pod textem dole
[ 3 ] jako činili Tomášovci v příběhu Milarepy,
[ 4 ] podobně jeko Leopold Procházka v knize O buddhistické meditaci u sútry Na návštěvě u Brahmy, kde se mluví o galaxiích, což byl pojem v době Buddhy neznámý, protože pouze Mléčná dráha je galaxie viditelná okem, a nebyla chápaná jako jedna z více drah.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod Jana » pát 22. led 2016 22:00:12

.Petra píše:P.S. Já jsem To - první díl, str. 169


Připustila bys, že to mohlo být Papádžímu sděleno v podobě: " When I'm realizing I'm nothing, ..." - "Když jsem si uvědomil, že jsem nic,.." ? Pak to Maharadž mohl opakovaně vykládat i v jiné podobě, třeba v takové, v jaké to známe z knihy: "Já jsem To" .


Připustila bys, že neexistuje důvod, proč by Maharadž něco takového nemohl říct a že přímý žák Papadžího by to mohl vědět?

Jestli Ti tady vadí to slůvko, že si "uvědomil", tak uvědomění je pro Poznání nezbytné.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod Jana » pát 22. led 2016 22:13:12

.Petra píše:
Jana píše:
Ono není ani tak důležité to chápat, jako to poznávat. Pak se může stát, že to popisuješ svými slovy, která se neshodují se slovy mudrce. A ten, kdo to jenom "pochopil", ví to a nežije to, Tě bude možná chytat za slovo.


Ještě jsem se nesetkala s nikým - at ve skutečnosti nebo na internetu - kdo by byl reralizovaný jako Nisargadatta.

Někdo si může myslet, že poznává to, co on, a zatím je to jen jeho představa.

Pro tebe:

Poznáváš, že jsi mimo lásku - jako Nisargadatta? Poznáváš, že Bůh je koncept? Poznáváš, že na dualitě není nic chybného?

...
Posluchač: Bez světa není žádný prostor pro lásku.

Nisargadatta: Přesně. Všechny tyto výrazy jako: Bytí, Vědomí, Láska a Krása jsou reflexe Skutečnosti ve světě. Neskutečné - jen reflexe.
:)


Péťo, nejvyšší stav je v hlubokém spánku beze snů. Tady je ten nejvyšší stav, který popisuje Maharadž. Kde je v hlubokém spánku beze snů někdo, kdo by mohl poznávat Boha? Kde je Bůh?

Tohle je nesmírná krása, absolutně bez projevu, bez forem, bez mysli a přeci dokonale naplňující.

A když se ráno probudí mysl a s ní se objeví svět bez připoutanosti, tak je tady láska a s ní Boží přítomnost.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod .Petra » pát 22. led 2016 23:22:06

Jana píše:
.Petra píše:P.S. Já jsem To - první díl, str. 169


Připustila bys, že to mohlo být Papádžímu sděleno v podobě: " When I'm realizing I'm nothing, ..." - "Když jsem si uvědomil, že jsem nic,.." ? Pak to Maharadž mohl opakovaně vykládat i v jiné podobě, třeba v takové, v jaké to známe z knihy: "Já jsem To" .


Takové za vlasy přitažené spekulace jsou tvoje věc.

Jana píše:Připustila bys, že neexistuje důvod, proč by Maharadž něco takového nemohl říct a že přímý žák Papadžího by to mohl vědět?


Co má co dělat přímý žák Papadžiho s tím, co řekl Nisargadatta? Jiné by bylo, kdyby to byl přímý žák Nisargadatty.
Nisargadatta to řekl tak, jak to stojí v Já jsem to.



Jana píše:Jestli Ti tady vadí to slůvko, že si "uvědomil", tak uvědomění je pro Poznání nezbytné.


Poznání nemá s uvědoměním co dělat. Uvědomění je záležitost intelektu.

:)
.Petra
 

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod .Petra » pát 22. led 2016 23:37:11

Jana píše:
Péťo, nejvyšší stav je v hlubokém spánku beze snů.


"Nejvyšší" je tady neustále. Jak při bděni, tak i ve snu a v hlubokém spánku. Kdyby mizelo, tak by to nebylo "Nejvyšší".


Jana píše:Tady je ten nejvyšší stav, který popisuje Maharadž. Kde je v hlubokém spánku beze snů někdo, kdo by mohl poznávat Boha? Kde je Bůh?


Takže podle tebe je tady někdo, kdo během bdění poznává Boha?
Ale jinak si kladeš správné otázky. Kdo je ten, kdo se domnívá, že poznává Boha?


Jana píše:Tohle je nesmírná krása, absolutně bez projevu, bez forem, bez mysli a přeci dokonale naplňující.


"Nejvyšší" neví nic o kráse a nějakém dokonalém naplnění. To všechno jsou jen představy, koncepty mysli.

Jana píše:A když se ráno probudí mysl a s ní se objeví svět bez připoutanosti, tak je tady láska a s ní Boží přítomnost.

:)


Tedy výrazy, které jsou jen reflexemi.
:)
.Petra
 

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod .Petra » pát 22. led 2016 23:52:08

.Petra píše:
Jana píše:A když se ráno probudí mysl a s ní se objeví svět bez připoutanosti, tak je tady láska a s ní Boží přítomnost.

:)


Tedy výrazy, které jsou jen reflexemi.
:)


A když vznikne připoutanost k těmto reflexím, když na nich mysl ulpí, tak se v nich neustále babrá.

:)
.Petra
 

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod .Petra » sob 23. led 2016 0:37:33



Pro pravdivost.

Issac Shapiro je ročník 1950 a žákem Papadžiho se stal v roce 1991. Kniha I Am That vyšla v roce 1973.
Isaac Shapiro wurde 1950 im südafrikanischen Johannesburg geboren, ließ sich später in den USA zum Therapeuten ausbilden und beschäftigte sich intensiv mit der Frage, wie der Verstand funktioniert. Mit neunzehn Jahren hatte Isaac eine erste Erfahrung von bedingungsloser Liebe und wusste, dass dies die Realität ist. 1991 fand er zu dem Mystiker Sri Poonjaji (Papaji) in Lucknow / Indien.


http://archiv.connection.de/index.php/i ... /252-isaac
.Petra
 

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod nop » sob 23. led 2016 1:55:02


V tom www connection de jsem našel článek
http://archiv.connection.de/index.php/s ... mment-1342
(učení Mistra Eckharta), kde se říká, že Bůh se má v člověku narodit. To se pak dějí věci !!
=Odstavec Die Geburt Gottes in der Seele (zrození Boha v duši)
a Mit Gott die Welt neu entdecken (s Bohem svět nově odkrýt- objevit)=
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod Jana » sob 23. led 2016 6:59:09

.Petra píše:


Pro pravdivost.

Issac Shapiro je ročník 1950 a žákem Papadžiho se stal v roce 1991. Kniha I Am That vyšla v roce 1973.


Papadži se narodil v letech 1910 -1997.
Maharadž žil v letech 1897 - 1981.
Nemám důvod předpokládat, že přímý žák Papadžiho - Issac Shapiro, bude komolit Mahardžovo citace, že si tu Maharadžovu citaci převyprávěl tak, jak byl schopný si to zapamatovat nebo pochopit, protože nebyl schopný pochopit tak jako Ty, že o svých zkušenostech může Maharadž mluvit jen ve svých přesných citacích, které se nemohou od sebe nijak lišit.

Zcela jistě si to bytí vším Maharadž nejprve musel uvědomit a díky tomu si mohl uvědomit, že původcem tohoto poznání je láska a zároveň si musel nejprve uvědomit, že všechno (včetně Maharadže) je láska, aby se mohlo objevit poznání, že je vším. Tedy to uvědomění předchází Poznání, které je předáváno žákům třeba v té podobě, kterou znáš z knihy "Já jsem To".

Aby tady mohlo být Poznání, tak to uvědomění vědomí (bytí) tady musí být:

11. Uvědomění a vědomí (z knihy Já Jsem To)

Tazatel: Co děláte, když spíte?
Maharádž: Uvědomuji si, že spím.
T: Není spánek nevědomým stavem?
M: Ano, uvědomuji si, že jsem nevědomý.
T: A co děláte, když jste vzhůru nebo sníte?
M: Uvědomuji si, že jsem vzhůru nebo že sním.
T: Nechápu vás. Co tím přesně myslíte? Vyjasněme si pojmy: spánek je pro mě nevědomým stavem, bdění vědomým stavem a sněním rozumím to, že si člověk uvědomuje svou mysl, ale nikoli své okolí.
M: Dobrá, stejně to chápu i já. Přesto se však zdá, že je tu rozdíl. Vy v každém z těchto tří stavů zapomínáte na oba zbývající, zatímco pro mne existuje jediný stav bytí, zahrnující a transcendující všechny tři men­tální stavy bdění, snění a hlubokého spánku.

Stav bytí ve spánku je při Probuzení stejným samadhi, stejnou blažeností, stejnou krásou, jako stav bdění a snění.

A důvod, proč nadpis se týká vědomí a Maharadž mluví o bytí, je ten, že bytí = vědomí, bytí = vědomí = blaženost. Sat-čit-ananda jsou jednou jedinou věcí, jedním jediným stavem, který všechny ty tři stavy bdění, snění a spánek spojují.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod Jana » sob 23. led 2016 7:15:46

Nicméně Ti, Péto, rozumím, že se proti takovému výroku bouříš, jeví se jako nesmyslné, že by mohl Maharadž říkat něco o tom, že něco ví, že si něco uvědomil, protože si zcela jistě musel uvědomovat a vědět, že uvědomění se děje samo, vždyť to i sám říkal. Dokonce i sám říkal, že tady není nikdo, kdo by něco říkal.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod Jana » sob 23. led 2016 7:52:29

.Petra píše:
Jana píše:Tohle je nesmírná krása, absolutně bez projevu, bez forem, bez mysli a přeci dokonale naplňující.


"Nejvyšší" neví nic o kráse a nějakém dokonalém naplnění. To všechno jsou jen představy, koncepty mysli.
:)

Peťulko, Nejvyšší neví nic o kráse, nemusí o ní vůbec nic vědět, protože ta krása tady je, On je tou krásou. Tedy To je krásou. Neexistuje nic jiného, než To a Ty jsi To, já jsem To, všechno je To a To je všechno, co je.

Jana píše:Tady je ten nejvyšší stav, který popisuje Maharadž. Kde je v hlubokém spánku beze snů někdo, kdo by mohl poznávat Boha? Kde je Bůh?


Takže podle tebe je tady někdo, kdo během bdění poznává Boha?
Ale jinak si kladeš správné otázky. Kdo je ten, kdo se domnívá, že poznává Boha?

Bůh je To, protože všechno je To. ;)

Jana píše:A když se ráno probudí mysl a s ní se objeví svět bez připoutanosti, tak je tady láska a s ní Boží přítomnost.

:)


Tedy výrazy, které jsou jen reflexemi.

Muže se Ti to tak jevit, ten popis není dokonalý. Přesněji vyjádřeno: Nejen bez připoutanosti, ale s vědomím toho, čím jsme ve spánku beze snů.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod Jana » sob 23. led 2016 8:00:53

.Petra píše:
Jana píše:
Péťo, nejvyšší stav je v hlubokém spánku beze snů.


"Nejvyšší" je tady neustále. Jak při bděni, tak i ve snu a v hlubokém spánku. Kdyby mizelo, tak by to nebylo "Nejvyšší".

Ano, přesně tak, nicméně hledající (který neexistuje) poznává ten nejvyšší stav ve spánku beze snů, protože v hlubokém spánku beze snů zmizelo ego (které neexistuje), jakmile se hledající ráno probudí, tak nic o tom samadhi, které ve spánku beze snů zakoušel, neví, protože se objevil ten sen, to ztotožnění s individualitou hledajícího, který se marně snaží dosáhnout toho nejvyššího stavu jako Maharadž, tedy do toho stavu, v jakém byl onen hledající ve spánku beze snů.

Rozdíl mezi Probuzeným a hledajícím (i když fakticky žádný rozdíl neexistuje, jelikož je vše jedním), je ten, že hledající po probuzení ze spánku ztrácí spojení s tím, co ve spánku beze snů poznává.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Rupert Spira - diskuse

Nový příspěvekod Jana » sob 23. led 2016 8:28:16

Tohle je krásný popis:

3. Co je blaženost?
Je to zakoušení štěstí či míru ve stavu vidžňány, osvobozeném od všech činností a podobném
hlubokému spánku. Toto se také nazývá kévala nirvikalpa (přebývání bez představ mysli).

4. Jaký stav je za blažeností?
Je to stav neustávajícího míru mysli, který je nalezen v absolutním klidu. Nazývá se džagrat –
sušupti (vědomý spánek), který se podobá hlubokému spánku beze snů. V tomto stavu není
vnější vědomí, a to i navzdory činnostem těla a smyslů. Je to podobné stavu dítěte, které je
krmeno ve spánku (a není si vědomo toho, že by od matky přijímalo potravu). Mudrc v tomto
stavu nic nečiní, třebaže je zaneprázdněný činnostmi. Je to známo jako sahadža nirvikalpa
samádhi (přirozený stav absorpce v Jediném, bez jakýchkoli představ).
http://www.rudolfskarnitzl.cz/ramana/do ... uction.pdf
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků