Téma osvícení

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » sob 15. dub 2023 17:24:49

Jana píše:
Veil píše: Například Mooji rovnou říká, že kdo neslouží ostatním, je zbytečný a podobné perly bychom jistě našli i u dalších.



Máš zřejmě na mysli tuhle citaci:
Naše životy by měly být službou ne pro sebe, ale pro život. Můžete udělat radost stovkám lidí.
Život ve službě sobě je sobectví, nazvali bychom ho zbytečným.



Sám tvrdíš, že neexistuje osobní já. Ale ta iluze oddělenosti (sen, pohádka) tady je. Tudíž přesněji řečeno - služba iluzi je zbytečná. Je to mimo skutečný život.


Kdo má komu sloužit? Ke komu Mooji mluví? Co to povídá o životě ve službě pravdě a co o životě ve službě sobě? Kdo má jaký život? On vůbec nerozumí ani slovu nedvojnost.
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » sob 15. dub 2023 17:33:14

Veil píše:Ke komu Mooji mluví?

Ke komu mluvíš Ty?


Veil píše:Kdo má komu sloužit? Co to povídá o životě ve službě pravdě a co o životě ve službě sobě? Kdo má jaký život? On vůbec nerozumí ani slovu nedvojnost.

Možná by stálo za to ocitovat to celé, aby to bylo jasné v kontextu.

Ze Tvého pohledu je život tohle? Nebo život neexistuje?
Je tohle skutečné? Nebo je to jen iluze?

Je tohle jen objevující se a mizející forma individuality? Nebo je tohle tím věčným neměnným nekonečným?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7616
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » sob 15. dub 2023 17:42:31

“What is” is not logical, is not a conclusion. It is indescribable because there is no other to compare it to. The appearance is describable, it is the “is not” which is indescribable. As what is, is simultaneous “is” and “is not”, it is beyond description. Although what is is not describable, there are words that seems to arise: paradise, perfect, awesome, pure, free, absolute, infinite, love.
Jim Newman


Protože co je, je současné „je“ a „není“, nelze to popsat.

A Ty sis to, Veile, zdrcnul jen na to „není“, viď.

Mudrcové se definují: "Jsem a nejsem" nebo ještě líp: "ani nejsem" a "ani jsem".

A Ty jenom nejsi, co?

:D
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7616
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » sob 15. dub 2023 17:46:25

Můžeme zůstat u toho: "Nejde to popsat."

A není co řešit.

:)

A jestli se někomu nějaký pěkný popis toho, co "je a není" podaří, tak mi udělá radost.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7616
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod miroslav » sob 15. dub 2023 19:12:57

Veil píše: Je to něco naprosto jiného, jen ten rozdíl nevidíš...

Jak by mohla vidět nějaký rozdíl, když ona vůbec není?
Ty snad vidíš nějaký rozdíl?
:knock:
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3825
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod miroslav » sob 15. dub 2023 19:15:09

Veil píše:On vůbec nerozumí ani slovu nedvojnost.

Ty snad slovu nedvojnost rozumíš?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3825
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Tara. » sob 15. dub 2023 22:16:29

Bože, proč.
Tara.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 16. dub 2023 7:46:52

Tara. píše:Bože, proč.


Copak?
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » ned 16. dub 2023 8:26:50

Jana píše:Ke komu mluvíš Ty?


Není žádné já. Tady se jen poukazuje na zjevné nesmysly a lži. Tady se nikdo nevydává za osvíceného a nikam nikdo neposílá na zbytečnou cestu, která ve skutečnosti nikam nevede.

Ze Tvého pohledu je život tohle? Nebo život neexistuje?


Není žádný můj pohled. Tady se říká jasně, že není žádné vědomí a žádné nadjá ani já. Jinak by to samozřejmě nebyla nedualita. Tady se říká, že
zdánliví mistři lžou, nebo neví, co je nedualita. A to proto, že mluví ze snu existence já, což je zjevné ze všeho co dělají a říkají.

Jestli je život? Tohle můžeš nazvat život, ale není nikdo, kdo by měl život.

Je tohle skutečné? Nebo je to jen iluze?


Definuj skutečné.

Je tohle jen objevující se a mizející forma individuality? Nebo je tohle tím věčným neměnným nekonečným?


Tohle není objevující se a mizející forma individuality. Druhý dotaz předpokládá, že je něco neprojeveného, co je skutečné a věčné a neměnné a na druhé straně něco přechodného, co se mění a zaniká. Tohle je ale vším i ničím zároveň.
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » ned 16. dub 2023 8:35:54

Jana píše:Mudrcové se definují: "Jsem a nejsem" nebo ještě líp: "ani nejsem" a "ani jsem".


Mudrcové lžou. Většina nelže záměrně, jen prostě nerozumí, nechápou, vězí pořád ve snu. Slepí vedou slepé a tak to také vypadá. V čem lžou se tu píše opakovaně.

Ale jestli je tak hájíš, tak proč mi neumíš dokázat, že jsi vším? A jestli ty nejsi vším, jak můžeš být vědomím, nebo velkým já, nebo láskou, nebo blahem, nebo podstatou atd., které jsou vším? A jestli ty nejsi vědomím, velkým já atd. které je vším, tak vědomí, velké já atd. nemůže být vším, viď?
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod miroslav » ned 16. dub 2023 8:54:52

Veil píše:Ale jestli je tak hájíš, tak proč mi neumíš dokázat, že jsi vším?


Jak by mohla něco dokazovat, když neexistuje? A komu by to měla dokazovat?

Tady se píší pod nickem Veil evidentně nesmysly a pohádky.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3825
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » ned 16. dub 2023 10:04:06

miroslav píše:
Veil píše:Ale jestli je tak hájíš, tak proč mi neumíš dokázat, že jsi vším?


Jak by mohla něco dokazovat, když neexistuje? A komu by to měla dokazovat?

Tady se píší pod nickem Veil evidentně nesmysly a pohádky.


Nic si z toho nedělej, Míro. Ty taky neexistuješ a přece zde zdánlivě píšeš svoje "moudra" a pak nedokážeš vysvětlit proč vědomí nadjá atd. není vším. Všechno se jen zdánlivě děje, ale to už se tu psalo mockrát...
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » ned 16. dub 2023 10:44:03

Veil píše:
Jana píše:Ke komu mluvíš Ty?


Není žádné já.

Dobře, mluvíš-li o osobním já, které vytváří iluzi oddělenosti, pak říkáš totéž co všichni ti neduální neučitelé.
A jestli někdo tohle - co je nepopsatelné, není od nás nijak oddělené, není zdrojem iluze oddělenosti - pojmenuje jakkoli jinak, je další věc. Je jedno, jestli tomu někdo říká absolutno, nekonečný oceán ..., Bůh, Brahma, pravé Já.... Jestli je jasné, o čem je řeč, tak na způsobu pojmenování až tak nezáleží.

Veil píše:Tady se jen poukazuje na zjevné nesmysly a lži.

Mluvme shovívavěji o iluzi oddělenosti. Jestli je iluze považována za skutečnost, tak nemůžeš dotyčného obvinit ze lži.
Jestli někdo vidí skutečně namísto provazu hada, tak nelže, když říká, že to je had. Jen nepoznává skutečnost.
Nekompromisní neučitelé budou trvat na tom, že žádný had neexistuje, a nazdar. Říkají to správně, jejich prohlášení je čisté. Ale s neochvějnou vírou v hada má takového neučitele šanci přijmout jen málo kdo. Neobjeví se šance se dívat stejným způsobem.
Kompromisní neučitel se dokáže dívat očima hledajícího a přiblížit skutečnost tak, aby se iluze prohlédla, zmizela.
Veil píše:Tady se nikdo nevydává za osvíceného a nikam nikdo neposílá na zbytečnou cestu, která ve skutečnosti nikam nevede.

Žádný neučitel neduality sám sebe nepovažuje za cokoliv jiného, než kohokoliv jiného, to dá rozum. :D Nikdo z nich ani náhodou Ti neříká: "Já jsem osvícený a odvedu Tebe neosvíceného odtud ze slzavého údolí dvojnosti do nekonečné úrovně nedvojnosti." :D Ani náhodou nemáš šanci nějakou takovou citaci kteréhokoli neučitele nedvojnosti nalézt. Je to jen Tvá utkvělá představa, protože část iluze jsi ještě úplně neprohlédl. Jinak by Ti bylo jasné o čem ti kompromisní neučitelé neduality mluví.

Veil píše: Tady se říká, že zdánliví mistři lžou, nebo neví, co je nedualita. A to proto, že mluví ze snu existence já, což je zjevné ze všeho co dělají a říkají.

To tvrdíš Ty, protože ve Tvé mysli nějaký drobek nečistoty pořád ještě plave. Z čistého pohledu neduality, kde by se najednou vyloupl někdo, kdo lže a neví, když tady není nikdo, kdo ví a říká pravdu? (Tedy kromě Veila) Proto vsadím boty, že ani jeden z těch nekompromisních neučitelů nemluví o kompromisních neučitelích takhle adresně pejorativně, jako Ty, Veile. Takovou citaci absolutně nemáš šanci najít.

Dál už mě zase nebaví to ani číst a natož se tím, co dál píšeš, zabývat. Protože, jestli věříš iluzi a jsi takhle betonově přesvědčen o své pravdě, tak si to všechno nech.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7616
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » ned 16. dub 2023 11:31:03

Jana píše:Mluvme shovívavěji o iluzi oddělenosti. Jestli je iluze považována za skutečnost, tak nemůžeš dotyčného obvinit ze lži.
Jestli někdo vidí skutečně namísto provazu hada, tak nelže, když říká, že to je had. Jen nepoznává skutečnost.
Nekompromisní neučitelé budou trvat na tom, že žádný had neexistuje, a nazdar. Říkají to správně, jejich prohlášení je čisté. Ale s neochvějnou vírou v hada má takového neučitele šanci přijmout jen málo kdo. Neobjeví se šance se dívat stejným způsobem.
Kompromisní neučitel se dokáže dívat očima hledajícího a přiblížit skutečnost tak, aby se iluze prohlédla, zmizela.


To ale není jediný rozdíl. Zase hledáš jen kde by se to dalo nějak napasovat a zachránit tvé milované mistry od výroku, že lžou a šíří nesmysly.

Ten rozdíl není jen v tom, že oni vidí jedince jako skutečného. Ten rozdíl je mnohem větší propast. Nejen, že není žádné já, které by mohli někam vést, ale dále oni vidí tohle jako nedokonalé a k dokonalosti je třeba někam jít, něco dělat nebo nedělat, k čemuž to neexistující já nabádají. Navíc předpokládají svobodnou vůli, která samozřejmě neexistuje. Ale zásadní problém je v tom, že tomu neexistujícímu já slibují, že ono je vším a oni mu to pomůžou zjistit. To je samozřejmě hlavní blábol a hlavní lež. To jsme si již předvedli, že já není vším. Jinak by ale neměli tolik příznivců a ty bys tu nedávala jednu jejich citaci za druhou, takže jim to lhaní dost vydělává, ať již peněz, slávy, obdivovatelů, následovníků, to je pak těžké mluvit pravdu no...

Veil píše: Žádný neučitel neduality sám sebe nepovažuje za cokoliv jiného, než kohokoliv jiného, to dá rozum. :D Nikdo z nich ani náhodou Ti neříká: "Já jsem osvícený a odvedu Tebe neosvíceného odtud ze slzavého údolí dvojnosti do nekonečné úrovně nedvojnosti." :D Ani náhodou nemáš šanci nějakou takovou citaci kteréhokoli neučitele nedvojnosti nalézt.


Tohle celé co píšeš není pravda. Samozřejmě každý z nich považuje sebe za osvíceného, každý z nich říká, že on je tím, on je vědomím, pravým já, a podobně. A každý z nich má svoje učení, co mají ti ostatní nebožáci dělat, aby se dostali tam co on. Meditovat, zůstávat v pocitu já, být vědomý vědomí a podobné bláboly. Každý z nich bez vyjímky.

Jana píše:To tvrdíš Ty, protože ve Tvé mysli nějaký drobek nečistoty pořád ještě plave. Z čistého pohledu neduality, kde by se najednou vyloupl někdo, kdo lže a neví, když tady není nikdo, kdo ví a říká pravdu? (Tedy kromě Veila)


Chceš říct, že z čistého pohledu neduality je já vším a je k tomu cesta a mistři mají pravdu? To asi s ohledem na to co se tu píše ne, viď?

Jana píše: Proto vsadím boty, že ani jeden z těch nekompromisních neučitelů nemluví o kompromisních neučitelích takhle adresně pejorativně, jako Ty, Veile. Takovou citaci absolutně nemáš šanci najít.


A to je na tom pro tebe to nejdůležitější, viď? Ne jestli mají pravdu, ale jestli mají hezké citace, že jsi jenom láskou, za které se můžeš schovat, vciťovat se do toho a posílat je ostatním...

Jana píše:Dál už mě zase nebaví to ani číst a natož se tím, co dál píšeš, zabývat. .


To je mi jasné, že se tím nechceš zabývat. Vždycky když jsi v koncích tak utečeš a vrátíš se jen s novým nápadem, jak tvé mistry očistit. Jakmile to přestane vycházet, rychle zase pryč, možná radši smazat nějaké své posty a rychle hledat něco, co by mohlo být u jak říkáš nemistrů podobné jako u mistrů, s tím se vrátit a zase meldovat, že mistři vlastně tak úplně nelžou. Tak já ti to co nemůžeš spolknout zopakuji, protože jsi nečekaně opět odmítla na to reagovat:

Ale jestli je tak hájíš, tak proč mi neumíš dokázat, že jsi vším? A jestli ty nejsi vším, jak můžeš být vědomím, nebo velkým já, nebo láskou, nebo blahem, nebo podstatou atd., které jsou vším? A jestli ty nejsi vědomím, velkým já atd. které je vším, tak vědomí, velké já atd. nemůže být vším, viď?
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » ned 16. dub 2023 11:42:41

Veil píše:... Zase hledáš jen kde by se to dalo nějak napasovat a zachránit tvé milované mistry od výroku, že lžou a šíří nesmysly.

Ten rozdíl není jen v tom, že oni vidí jedince jako skutečného. Ten rozdíl je mnohem větší propast. Nejen, že není žádné já, které by mohli někam vést, ale dále oni vidí tohle jako nedokonalé a k dokonalosti je třeba někam jít, něco dělat nebo nedělat, k čemuž to neexistující já nabádají.

Všiml sis, že tu osobní nedokonalost v tom vidíš jenom Ty? Všíml sis, že o nějaké osobní nedokonalosti jakéhokoliv jedince nemluví ani nekompromisní a ani kompromisní učitelé neduality?

A není to proto, že by se na tom, že vzájemně se adresně nebudou nijak pomlouvat, dohodli, ale protože s poznáním nedvojné skutečnosti je něco takového absolutní nesmysl. To dá snad i rozum, ne?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7616
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » ned 16. dub 2023 11:59:22

A ještě malinký postřeh ze Tvého psaní:

Ale jestli je tak hájíš, tak proč mi neumíš dokázat, že jsi vším? A jestli ty nejsi vším, jak můžeš být vědomím, nebo velkým já, nebo láskou, nebo blahem, nebo podstatou atd., které jsou vším?


Jsem jen tím uvědoměním, že Láska je vším, jako cokoliv mimo ni nejsem nic a v její existenci z dualitního (iluzorního) pohledu mizím. Je to Dokonalost, Nádhera, je to Boží, tohle ničím nerozdělitelné spojení.

Ale neexistuje žádná moc, která by Tě mohla přimět, abys ji poznal. Aby Ti bylo jasné, že to, co je Láskou, skutečně vším je.

A není to nedokonalostí Lásky, je to způsobeno jen nepoznáváním skutečnosti, která vytváří iluzi oddělenosti.

Možná proto nechápeš ten soucit kompromisních neučitelů, se kterým jsou schopni sdílet způsob, jakým se díváš na realitu.


tak proč mi neumíš dokázat, že jsi vším?

S pevně zavřenýma očima je nesmysl žádat, aby Ti někdo dokázal, že existuje světlo.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7616
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » ned 16. dub 2023 12:04:00

Veil píše: Samozřejmě každý z nich považuje sebe za osvíceného, každý z nich říká, že on je tím, on je vědomím, pravým já, a podobně.

A to, že v každém poznávají úplně stejnou kvalitu jsi si všiml?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7616
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 16. dub 2023 12:05:55

Veil píše:

Jestli je čisté vědomí vším, tak přece ty musíš být čistým vědomím tedy musíš být vším, nebo ne? Proč teda mluvíš o nečistém vědomí (ztotožnění)? Buď tedy ty nejsi čistým vědomím, které tím pádem nemůže být vším? Nebo to čisté vědomí není vším, když ty vším nejsi?

Vysvětli mi to jako malému dítěti prosím ó prostore...


:) Tak jo.

Veil píše: Videl jsi nekdy neco mimo sve vedomi?

Součástí vědomí je i tvoje nepochopení, nebo spis ignorovani ocividneho....

My jsme subjekt, my jsme On. Není nic jiného...

Snažil jsem se na to přijít pomocí mysli a rozumu, ale to je úplně a kompletně špatný nástroj. Mysl to nikdy nepozná. Ale my jsme víc než mysl. Jsme vědomí samo...

Vědomí na sebe bere podobu myšlenek nebo mysli a samo je (se) pak pozoruje. Vše je jen vědomí v tanci či v klidu...

Všechno je dokonalé tak jak je. Byť to zní paradoxně, dokonalá je i ta snaha vyjádřit nevyjádřitelné....

K pochopení může pomoci známé rčení, že vše je boží vůle, nebo ze vše je tvář boží...

A pozor, ted prijde gol. I vase telo ke jen jevem ve vedomi. I vase myslenky. Vsechno je jen jevem ve vedomi. Kazdy jev ve vedomi, je ale stvoren jen z vedomi...
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » ned 16. dub 2023 12:07:33

Veil píše:... Zase hledáš jen kde by se to dalo nějak napasovat a zachránit tvé milované mistry od výroku, že lžou a šíří nesmysly.


Jestli vidíš, že oni jsou tím, kdo šíří nesmysly a lže, pak Ty musíš taky, jinak by to byla dualita, ne?

Každý může předstírat osvícení tvrzením, že já není. Ale mír a harmonie se nedá předstírat.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7616
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » ned 16. dub 2023 12:32:50

Jana píše:Všiml sis, že tu osobní nedokonalost v tom vidíš jenom Ty? Všíml sis, že o nějaké osobní nedokonalosti jakéhokoliv jedince nemluví ani nekompromisní a ani kompromisní


Opět lež. Tvoji mistři o ní samozřejmě mluví. Tvoji mistři mají každý své učení, které je jen o tom, jen o překonání nějaké nedokonalostí. Jinak by přece nebylo co dělat a žádná cesta, ne? Pokud by to bylo podle nich dokonalé, tak komu by doporučovali meditovat, zůstávat v pocitu já a podobně?

A není to proto, že by se na tom, že vzájemně se adresně nebudou nijak pomlouvat, dohodli, ale protože s poznáním nedvojné skutečnosti je něco takového absolutní nesmysl. To dá snad i rozum, ne?


Teď sis vzala do hlavy, že ti jak říkáš nemistři mistry a učení nekritizují a to není pravda. Neříkají to možná vždy adresně, ale celé to učení jste vším, jste vědomím atd. samozřejmě kritizují.
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron