Saša Hendruk

Saša Hendruk

Nový příspěvekod Petra » sob 21. led 2012 17:33:33

nop píše:Nejde o to, že bychom s pletli poznání s myšlením? Myslím si, protože vím, nebo proto, že mne napadlo?
Když Gautama Buddha dospěl k osvícení (k poslednímu poznání), věděl o tom.
Myslím, že bóddhistava by měl mít takové pochopení, aby neochvějně věděl čím je a nepotřeboval by posouzení svého stavu od dalších lidí.
Tady se píše: „....Pokud jím opravdu je, nevnímá sám sebe jako nějakého jedince, který je osvícený, který coby boddhisattva pomáhá druhým a tím se od nich liší. Kdyby se tak vnímal, by to byla pořád ještě iluze, iluzorní osvícené ego....“
Teď ta slova zkusím na samotného Buddhu, místo slova bodhisatva vložím slovo Buddha (dokonale osvícený):
„....Pokud jím opravdu je, (pokud Buddha je buddhou) nevnímá sám sebe jako nějakého jedince, který je osvícený, (tedy jako buddhu), který coby buddha pomáhá druhým a tím se od nich liší. Kdyby se tak vnímal (že je Dokonale osvícený), by to byla pořád ještě iluze, iluzorní osvícené ego....“.
Ale já říkám, že ten kdo je dokonale osvícený (buddha) se opravdu lisí od neosvícených, kteří tam ještě nedošli.
Když tedy dojdete k osvícení, dejte si podle Saši pozor – když tak budete vnímat sebe, že jste už došli k osvícení, bude to možná omyl, jen iluze.
Tak si myslím, jak daleko došel Gautama v té iluzi podle Saši, že ještě 50 let učil pravou ztezku vysvobození?
Domnívám se tedy, že Saša neví o čem mluví, má představy a podle nich hodnotí toho, koho neviděl, nepotkal žádného zde u nás, nemluvil s ním a neviděl by jak působí. Je to Sašova představa, asi jako kdyby černoch na rovníku uvažoval o ledovci („přece voda nemůže být pevná“),nebo Eskymák o Sahaře („samý písek a kde jsou tuleni?“). Hlavně ale je, že může mluvit o tom, co nezažil.
Ještě cituji jeden text z Jitřní země (VII – dzogčhen, pátá část, sob 19. bře 2011 13:32:35) : „...Myšlenka pomáhat bytostem v samsáře je buddhistická formulace. Kdo může odejít do nirvány, ale soucit ho zdrží zpátky, je už sice vysvobozený, ale zůstává dobrovolně zde, jako bódhisatva.....
Ze sporé literaury, která se zde v Evropě nalézá jen s obtížemi vím, že na příklad Avalokitéšvara svou pomocí vyprázdnil peklo (pomohl bytostem z něho), ale zakrátko viděl jak se znovu naplnilo. Ze žalu se mu rozskočila hlava na tisíc kousků. Dal mu je zase dohromady bódhisatva Amitábha.
Podobně bodhisatva Kwan Jin mohla odejít do nirvány, ale zaslechla nářek bytostí trpících v samsáře, který dolehl do jejího sluchu. A tak zůstala (neviditelně) a dodnes pomáhá bytostem jako pomáhá Amitábha, a jiní.


A o Ježíšovi by zřejmě řekl, že to bylo jeho ego, které v sobě vidělo Božího syna a přišlo kvůli hříšníkům. :what:
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

xxx

Nový příspěvekod Jarda Malej » sob 21. led 2012 17:45:51

A o Ježíšovi by zřejmě řekl, že to bylo jeho ego, které v sobě vidělo Božího syna a přišlo kvůli hříšníkům

Předcházející odpovědí jsi mne Petro zprostila úmyslu něco si dál na tomhle vlákně vyjasňovat.
Což znamená, že na tobě už nežádám vysvětlení,
kde že se v té citaci objevuje ona nepovedená myšlenka,
v jakém ohledu řečník chybuje.


:)
Jarda Malej
 

Re: Saša Hendruk - kritika

Nový příspěvekod Petra » sob 21. led 2012 18:00:00

Jarda Malej píše:
Po tom, co psal Nop, jsem se na to podívala a vidím, že to se S.Hendrukovi opravdu nepovedlo.

Tedy prozradíš Petro,
copak konkretně se zde tomu Hendrukovi nepovedlo?
Zajímá mne, kde že se v té citaci objevuje ona nepovedená myšlenka,
v jakém ohledu řečník chybuje.


Podívej se na ten rozdíl, třeba něco pochopíš:

S.Hendruk píše:Kdo jsou ti jiní, když všechno je obsah jeho mysli? Koho bude zachraňovat? Bude zachraňovat obsah svojí mysli?


Tazatel: Co je motiv, proč se guru tak namáhá?

Nisargadatta: Odstranit strast a utrpeni. Vidí, že lidé ve svých snech trpí. a on by chtěl, aby se probudili. Láska nemůže tolerovat bolest a utrpení.


Vnímáš ten rozdíl?
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: xxx

Nový příspěvekod Petra » sob 21. led 2012 18:09:15

Jarda Malej píše:
A o Ježíšovi by zřejmě řekl, že to bylo jeho ego, které v sobě vidělo Božího syna a přišlo kvůli hříšníkům

Předcházející odpovědí jsi mne Petro zprostila úmyslu něco si dál na tomhle vlákně vyjasňovat.
Což znamená, že na tobě už nežádám vysvětlení,
kde že se v té citaci objevuje ona nepovedená myšlenka,
v jakém ohledu řečník chybuje.


:)


Podle S.Hendruka jsi obsah mé mysli, takže není koho zachranovat a natož komu něco vysvětlovat. 8)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Saša Hendruk - kritika

Nový příspěvekod Jarda Malej » sob 21. led 2012 18:18:11

:D
Tazatel: Co je motiv, proč se guru tak namáhá?

Nisargadatta: Odstranit strast a utrpeni. Vidí, že lidé ve svých snech trpí. a on by chtěl, aby se probudili. Láska nemůže tolerovat bolest a utrpení.

Vnímáš ten rozdíl?


No tak co myslíš?
Proč se ten Hendruk namáhá a hodiny si povídá s lidma?
A jezdí z Ameriky do Prahy a zpátky, aby jim byl k dispozici
ať tam a nebo tady?

:D
Jarda Malej
 

Re: Saša Hendruk - kritika

Nový příspěvekod Petra » sob 21. led 2012 18:59:26

orog píše: Bodhisattva vnímá utrpení ostatních bytostí jako svoje vlastní a jeho postava přijímá rozhodnutí jednat ve prospěch všech trpících bytostí.


Které jsou obsahem jeho mysli. 8)

Četl/a jsi vůbec, co říká?

S.Hendruk píše:Kdo jsou ti jiní, když všechno je obsah jeho mysli? Koho bude zachraňovat? Bude zachraňovat obsah svojí mysli?


:what:
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

xxx

Nový příspěvekod Jarda Malej » sob 21. led 2012 20:46:29

Petra píše:
Jarda Malej píše:
No tak co myslíš?
Proč se ten Hendruk namáhá a hodiny si povídá s lidma?
A jezdí z Ameriky do Prahy a zpátky, aby jim byl k dispozici
ať tam a nebo tady?

:D


Protože je nákej pan chytrej a chce rozdávat rozumy...
:)

No tak proč se o něm dál bavit žejo? Odhalila jsi ho, je to jasný.
Tak já už se tě tady Petro na nic nebudu ptát.
Kdoví co na toho Sašu ještě vyjde najevo, když se mu společně Nopem
kouknete na zoubek.


:D
Jarda Malej
 

Re:Saša Hendruk - kritika

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 21. led 2012 20:49:46

Jardo, nějak jsi to stále nepochopil.
To není o Sašovi a co on navto.
To je o tobě a o těch, kdo ho vytiskují den co den na papír a nabízejí na pultech trafiky.
Kdo se za něho schovává.
O těch to je.
Návštěvník
 

Re: Saša Hendruk - kritika

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 21. led 2012 21:09:53

Invence přihrává život, skrzevá takových, jako je Jarda a spol :-)
Noviny furt aktruální děním.... :-)
Návštěvník
 

Re: xxx

Nový příspěvekod Petra » ned 22. led 2012 0:22:19

Jarda Malej píše: Odhalila jsi ho, je to jasný.


Odhalil se sám.

Jarda Malej píše:Tak já už se tě tady Petro na nic nebudu ptát.


To bude lepší. Všechno si stejně úplně nesmyslně převrátíš, jak se ti to hodí, jen abys mohl hájit svoje stanovisko.
Diskutuješ po advokátském stylu a to pravdu zahaluje, místo aby ji ukázalo.

Kdyby bylo to, co S.Hendruk říká, ok, tak by tvoje obranné akce vůbec nepotřeboval.

Mimochodem: Nisargadatta nikam nejezdil. 8)

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re:Saša Hendruk - kritika

Nový příspěvekod Petra » ned 22. led 2012 0:35:11

Leah píše:
Tedy není zde koho zachraňovat, a tohle sem ten Bodhisattva mimo jiné přichází sdělit těm, co stále koukaj po nějakých svých zachráncích,
respektive fakt, že to jediný, co touží po nějký záchraně, je ego. :)


To jsi nějak špatně pochopila. Jestli někdo kouká po zachráncích, tak je to - podle S.Hendruka - jen v Bodhisattvově mysli. Tudíž je tam i to ego. To všechno je obsahem jeho mysli. Chápeš?

Proč aspon slova svého mistra nečtete pořádně?! :what:
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Guten Morgen!

Nový příspěvekod Jarda Malej » ned 22. led 2012 9:28:23

Kdyby bylo to, co S.Hendruk říká, ok, tak by tvoje obranné akce vůbec nepotřeboval

Že by včerejší návštěvník se svojí trafikou? A nebo to píše vážně ta Petra,
pravidelně znechucovaná pavlačovými manýrami na webu?
Ať tak či onak, jsem za tuhle lekci vděčný a přeji ti Petro poklidnou neděli.


Grüß Gott!

:)
Jarda Malej
 

Nový příspěvekod Petra » ned 22. led 2012 9:42:01

Jarda Malej píše: jsem za tuhle lekci vděčný


No, prima.

Jarda Malej píše: a přeji ti Petro poklidnou neděli.


Dik, tobě taky.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Re:Saša Hendruk - kritika

Nový příspěvekod Leah » ned 22. led 2012 11:17:52

Petra píše:Jestli někdo kouká po zachráncích, tak je to - podle S.Hendruka - jen v Bodhisattvově mysli. Tudíž je tam i to ego. To všechno je obsahem jeho mysli.


Ego i pomoc je koncept, a jako takový nemůže být nikde jinde nežli v mysli. :)
Leah
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte 20. zář 2011 9:06:09

Re: Saša Hendruk - kritika

Nový příspěvekod Petra » ned 22. led 2012 11:20:18

Leah píše:
Čímpak to je, že jen samotný Mistr nemá potřebu něco, nebo někoho, hodnotit a kritizovat? :)


Právě. Opravdový Mistr by takto nekritizoval:

Saša Hendruk píše: Ale že budu někde pan chytrej a budu rozdávat rozumy a budu celej zářivej a já nevím jakej – to je podvod na sebe sama a na všechny ostatní."


Zajímavé je, že zřejmě vůbec nevnímá, že vlastně mluví o sobě.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Saša Hendruk - kritika

Nový příspěvekod Leah » ned 22. led 2012 11:32:00

Petra píše:...by takto nekritizoval:


Ale že budu někde pan chytrej a budu rozdávat rozumy...


Kritika říkáš, jo??? :phew: :D :D :phew:
Leah
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte 20. zář 2011 9:06:09

Re: Re:Saša Hendruk - kritika

Nový příspěvekod Petra » ned 22. led 2012 11:41:19

Leah píše:
Petra píše:Jestli někdo kouká po zachráncích, tak je to - podle S.Hendruka - jen v Bodhisattvově mysli. Tudíž je tam i to ego. To všechno je obsahem jeho mysli.


Ego i pomoc je koncept, a jako takový nemůže být nikde jinde nežli v mysli. :)


Jistě, stejně jako tohle tvrzení
Leah píše:
Tedy není zde koho zachraňovat, a tohle sem ten Bodhisattva mimo jiné přichází sdělit těm, co stále koukaj po nějakých svých zachráncích,
respektive fakt, že to jediný, co touží po nějký záchraně, je ego. :)


není nic jiného než koncept v mysli.

A samozřejmě nikoho nic nebolí, nic netrápí, to je jen obsahem mysli, nic víc. Proč by se měl někdo zabývat bolestí či utrpením bližního, když všechno je jen obsahem mysli, že?

Saša Hendruk píše: Kdo jsou ti jiní, když všechno je obsah jeho mysli? Koho bude zachraňovat? Bude zachraňovat obsah svojí mysli?

8)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Saša Hendruk - kritika

Nový příspěvekod Petra » ned 22. led 2012 11:50:49

Leah píše:
Petra píše:...by takto nekritizoval:


Ale že budu někde pan chytrej a budu rozdávat rozumy...


Kritika říkáš, jo??? :phew: :D :D :phew:


Kritizuje bodhisattvu jako pana chytrýho, co rozdává rozumy atd.
Ale ono mu to jednou dojde, tak se uklidni.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Re:Saša Hendruk - kritika

Nový příspěvekod rosada » ned 22. led 2012 15:19:54

Petra píše:A samozřejmě nikoho nic nebolí, nic netrápí, to je jen obsahem mysli, nic víc. Proč by se měl někdo zabývat bolestí či utrpením bližního, když všechno je jen obsahem mysli, že?


Myslím, že tohle je ten oříšek, na kterém si mysl (ba i selský rozum) může vylámat zuby.
Kdo jsem já a jsem-li jedním, kdo jsou ti jiní? :what:
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Re:Saša Hendruk - kritika

Nový příspěvekod Petra » ned 22. led 2012 19:47:41

rosada píše:
Petra píše:A samozřejmě nikoho nic nebolí, nic netrápí, to je jen obsahem mysli, nic víc. Proč by se měl někdo zabývat bolestí či utrpením bližního, když všechno je jen obsahem mysli, že?


Myslím, že tohle je ten oříšek, na kterém si mysl (ba i selský rozum) může vylámat zuby.
Kdo jsem já a jsem-li jedním, kdo jsou ti jiní? :what:


Ale, Rosado, tady skoro všichni ostatní vědí, že žádní ostatní nejsou a ty to ještě nevíš?! :what:
Ty a všichni ostatní jste jen obsahem mé mysli - vůbec nejsi a oni taky ne - akorát toho hodně napovídáte, víte všechno nejlépe, nejste schopni tolerovat jiný pohled či názor atd... Ale koho by to zajímalo, když vůbec nejste a je to jen hra v mysli.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Další

Zpět na Petra

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník