Konopí

Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:15:10

nop píše:
miroslav píše:
papadev píše:je to zajímavé, jaxe lidé pozastavují nad věkem, věkovým rozdílem....a to ještě biologickým!!!
je to veliká bariéra, kterou je třeba překonat
...x...


Jenom aby to neskončilo před trestním soudem. Nejde v daném případě ani tak o věkový rozdíl, jako o to že jeden je plnoletý a druhá ještě pod zákonem. :what:

Vyhnul bych se rozhodně marihuaně
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:16:32

.Petra píše:
nop píše:
miroslav píše:
Jenom aby to neskončilo před trestním soudem. Nejde v daném případě ani tak o věkový rozdíl, jako o to že jeden je plnoletý a druhá ještě pod zákonem. :what:

Vyhnul bych se rozhodně marihuaně



Máš s ní špatné zkušenosti, Nope?

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:20:48

.Petra píše:
nop píše:Vyhnul bych se rozhodně marihuaně

Máš s ní špatné zkušenosti, Nope? :)

Nop: Nemám zkušenosti se žádným narkotikem, ale poznávám, co to s jinými dělá.
.Petra píše:A co ty s nimi dělá? Pozoroval jsi lidi, když ji kouří? Poznáš na někom, že ji právě kouřil?

Zakázal by jsi lidem alkohol? Většina pije a určitě se toho nechtějí vzdát.
A to snad je každému známé, jak nebezpečné to může být. :)

nop píše:Neviděl jsem to kouřit, ale mluvili jsme o tom a viděl jsem, že je to těžké, kdo je tím zasažený, těžko se vymotá. Jde to hůře a k tvrdším drogám.
=
Alkohol může být droga, když se to neumí. Mně osobně nechutná, ale někoho přitahuje jako vosu sladké.
Jako oblibovatel dějin uvádím:
a/ o objevu alkoholu mluví už legendy ze Střední Ameriky. Lidé žili v podzemní jeskyni, kde bylo smutno. Potom si jedna žena všimla kořínků vinné révy, z ní získala šťávu a s tou se lidstvo dostalo ze smutného podzemí na lepší venek.

b/ pračlověk podle historiků pravděpodobně sbíral zmrzlé bobule révy divoce rostoucí jako liána na kmenech stromů. Počkal, až po mrazu popadají na sníh.

c/ objev kvašeného vína je i v Bibli. Noe po potopě objevil révu, neznal sílu vína a opil se a usnul ve stanu nezahalený. Dva synové ho zakryli tak, že vzali kožešinu, přibližovali se z dálky po obou stranách pozpátku, aby na něj neviděli a když byli blízko, kožešinu upustili a vzdálili se.

d/ v Palestině se do vody přidávalo víno, aby déle vydržela pitná. Podobně se na lodích zteplalá voda doplňovala rumem a cukrem, pak se i stará voda dala pít a tak vznikl grog.
Proto Ježíš s učedníky pili víno a ne vodu. Tradice to zachovává. Kdo se léčí na alkohol, může se přiznat knězi a při přijímání dostane zvlášť pro něho přichystané pití bez alkoholu.

e/ Římané pili víno ředěné s vodou v poměru 1 : 3. Kdo pil neředěné víno, o tom říkali, že pije jako barbar.

f/ římští vojáci dostávali přidělené víno, bylo kyselé a vojáci mu říkali "ocet". Proto když Ježíš na kříži řekl "žízním", vojáci mu svlažili ústa tím, že na třtinovou tyč dali houbu namočenou v jejich erárním víně a donesli k ústům.
Opisovači Bible po pádu římské říše četli "ocet" , opsali to a nevěděli, že "ocet" bylo vojenské víno.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:21:36

Petra píše:
nop píše:Alkohol může být droga, když se to neumí.


Alkohol je droga, stejně jako marihuana. O jedné někdo rozhodl, že je legální, o druhé, že je nelegální. Někdo kdysi potřeboval trh zbavit konopí, a tak si vymyslel pohádku o zlé marihuaně.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:24:06

nop píše:
Petra píše:
nop píše:Alkohol může být droga, když se to neumí.


Alkohol je droga, stejně jako marihuana. O jedné někdo rozhodl, že je legální, o druhé, že je nelegální. Někdo kdysi potřeboval trh zbavit konopí, a tak si vymyslel pohádku o zlé marihuaně. :)

Rostlina konopí se pěstuje od úsvitu dějin, tkaly se z ní nitě, zhotovovalo plátno na lože i na košile, a semenem se krmili ptáčkové v kleci, říkalo se semenec. A nikdo se neomámil.
Okolo vsí byly dva pásy:
ten vzdálenější jsou pole a ten bližší k domu je pro zeleninu a také konopí. Konopí se nemuselo sít každý rok, když bylo natkáno dost plátna.
Ve Středním Slovensku se dodnes používá slovo "konopisko" pro ten záhumenek u domu. Třeba je tam právě kopr a fazole, ale říká se "na konopisku".
V ČR je na jednom konopišti postavený zámek Konopiště.
=
pak přišla éra květin a hipísáků, a ty zajímala jen omamná živice na samčích rostlinách. Netkali, nepěstovali semenec, ani kopr a kmín, jen se chtěli vznášet.
=
alkohol je také droga, a nemusí být smrtelná. Kdo umí, umí, kdo nesprávně pije, má bolení hlavy (a prázdno v peněžence).
Zvenku je to lidový dezinfekční prostředek (i skrze hrdlo dezinfikuje).
V Bibli milosrdný samaritán raněnému vymyl rány vínem a namazal olejem (to byla izolace před prachem atd.).
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:25:03

.Petra píše:
nop píše:
Petra píše:Alkohol je droga, stejně jako marihuana. O jedné někdo rozhodl, že je legální, o druhé, že je nelegální. Někdo kdysi potřeboval trh zbavit konopí, a tak si vymyslel pohádku o zlé marihuaně. :)

Rostlina konopí se pěstuje od úsvitu dějin, tkaly se z ní nitě, zhotovovalo plátno na lože i na košile, a semenem se krmili ptáčkové v kleci, říkalo se semenec. A nikdo se neomámil.


A odkud to víš? Vždyt bys to ani nepoznal, že někdo kouřil marihuanu (kterou samozřejmě nikdo tenkrát tak nejmenoval). Na vesnici dávaly ženy miminkám odvar z mákovic, aby spali a nerušili je při práci. Co myslíš, že to je?
http://www.ordinace.cz/clanek/opium-heroin-spol/

A samozřejmě vůbec nic nevěděli o omamných možnostech konopí. Zřejmě si myslíš, že lidé na vesnicích jsou úplně hloupí.

pak přišla éra květin a hipísáků, a ty zajímala jen omamná živice na samčích rostlinách. Netkali, nepěstovali semenec, ani kopr a kmín, jen se chtěli vznášet.
=


Někde jsem právě četla, že v Shakespearově fajfce našli stopy po marihuaně. Gustav Klimt nebyl a není jistě jediný malíř, který si bral z marihuany/hašiše inspiraci.
Musí se s tím umět zacházet. Tak, jak jsi to řekl u alkoholu.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:25:48

.Petra píše:
nop píše:=
pak přišla éra květin a hipísáků, a ty zajímala jen omamná živice na samčích rostlinách.


Myslíš zřejmě pryskyřici s THC na samičích rostlinách.

Konopí indické[editovat | editovat zdroj]
Konopí indické má na listech a samičích květenství vrstvičku pryskyřice, která obsahuje kanabinoidy, tj. kanabidiol (CBD), kanabinol (CBN), a hlavně delta-9-tetrahydrocannabinol neboli THC. Marihuana jsou sušené listy a především samičí květenství, hašiš je koncentrovaná pryskyřice. Droga po požití, hlavně kouřením, navozuje stav opojení a příjemných iluzí při zachování vědomí. Je méně návyková než alkohol a nikotin. Způsobuje ale snižování a zpomalování motorických funkcí, je proto nebezpečné např. pod jejím vlivem řídit motorové vozidlo.


https://cs.wikipedia.org/wiki/Konop%C3%AD

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:26:21

.Petra píše:
Po celosvětovém zákazu pěstování konopí v roce 1961, daném Jednotnou úmlouvou OSN o omamných látkách, došlo postupně k vyšlechtění odrůd konopí se sníženým obsahem THC. V 80. letech uznala EU pěstování konopí s obsahem THC do 0,2 % pro technické či průmyslové účely a vznikl pojem technické či průmyslové konopí. V ČR umožňuje pěstování konopí (THC max. 0,3 %) Zákon č. 167/98 Sb., o návykových látkách, který současně pěstitelům určuje i ohlašovací povinnost při osetí plochy nad 100 m2.[5]

https://cs.wikipedia.org/wiki/Konop%C3%AD


Kdo se asi předtím omamoval konopím, že musel přijít v roce 1961 celosvětový zákaz pěstování konopí? Hippies se objevili až v polovině 60. let.

Hippies [hipíz], jedn. čís. hippy (děti květin neboli ‚Květinové hnutí‘) je hnutí, které vzniklo v 60. letech v USA.

Jednalo se o neorganizované hnutí, které vycházelo z generace beatniků. Šířit se začalo v polovině 60. let ze západního pobřeží USA, ze San Francisca. Cíle „hippísáků“ byly nejednotné, za základní lze ale považovat vzpouru proti společnosti, mír, lásku, přátelství, svobodu. K naplnění těchto cílů se sdružovali do skupin či komun, které pak často provozovaly volnou lásku (free love). Často se užívaly drogy – zvláště psychedelické (LSD).


https://cs.wikipedia.org/wiki/Hippies

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:26:55

Návštěvník píše:
.Petra píše:Kdo se asi předtím omamoval konopím, že musel přijít v roce 1961 celosvětový zákaz pěstování konopí? Hippies se objevili až v polovině 60. let.
:)

Hašišová doupata byla nejspíš všude
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:28:03

nop píše:
.Petra píše:
nop píše:Rostlina konopí se pěstuje od úsvitu dějin, tkaly se z ní nitě, zhotovovalo plátno na lože i na košile, a semenem se krmili ptáčkové v kleci, říkalo se semenec. A nikdo se neomámil.


A odkud to víš? Vždyt bys to ani nepoznal, že někdo kouřil marihuanu (kterou samozřejmě nikdo tenkrát tak nejmenoval). Na vesnici dávaly ženy miminkám odvar z mákovic, aby spali a nerušili je při práci. Co myslíš, že to je?
http://www.ordinace.cz/clanek/opium-heroin-spol/

A samozřejmě vůbec nic nevěděli o omamných možnostech konopí. Zřejmě si myslíš, že lidé na vesnicích jsou úplně hloupí.
pak přišla éra květin a hipísáků, a ty zajímala jen omamná živice na samčích rostlinách. Netkali, nepěstovali semenec, ani kopr a kmín, jen se chtěli vznášet.
=

Někde jsem právě četla, že v Shakespearově fajfce našli stopy po marihuaně. Gustav Klimt nebyl a není jistě jediný malíř, který si bral z marihuany/hašiše inspiraci.
Musí se s tím umět zacházet. Tak, jak jsi to řekl u alkoholu. :)

Znal jsem život na české vesnici od dětství, od roku 1939 a konopí se nikde nepovažovalo za drogu. To přišlo až v 60-tých letech a ne z vesnic, ale z táborů květinových dětí.
Česká vesnice neznala marihuanu ani kouření. Na to totiž potřebuješ speciální postup - otírat ruce o zrající stébla.
= k máku: ano, makový odvar používaly už ženy ve starém Řecku.
V keltských pověstech čarodějný meč, který se pohybuje sám jakmile se uchopí, visí na stěně na skobě a špičku má ponořenou do džbánku s odvarem máku v mléce (aby spal a nesekal sám od sebe).

"...A samozřejmě vůbec nic nevěděli o omamných možnostech konopí. Zřejmě si myslíš, že lidé na vesnicích jsou úplně hloupí.--" Ujišťuji Tě jako kluk, který na vesnici vyrostl, že česká vesnice nic o omamných účincích nevěděla, jsem svědek.
Já jsem se o tom dozvěděl až z přírodovědných knih o botanice v dospělém věku.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:29:53

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
nop píše:Ujišťuji Tě jako kluk, který na vesnici vyrostl, že česká vesnice nic o omamných účincích nevěděla, jsem svědek.
Já jsem se o tom dozvěděl až z přírodovědných knih o botanice v dospělém věku.


no asi na jaký vesnici nope

moje maminka byla uklízena z Prahy za protektorátu také na vesnici a tam babička na záhumenku pěstovala konopí a nejen ona, používalo se jako koření i jako lék na mazání kloubů a bolavých zad - maminka si vzpomíná jak ho babička nakládala do kamenný nádoby do nějaký domácí načerno vyráběný pálenky a pak to zakopávala do země, aby to dalo tu správnou sílu

děda hulil jako Dán - pěstoval si tabák a ten si balil

mák se pěstoval také běžně, makový odvary se dělali a máčel se v tom dětem cumel, přesně jak psala Petra

nikdo to za nebezpečné drogy nepovažoval, uměli s tím zacházet a využívat léčivou sílu, stejně jako s dalšími bylinami


Jak kde. Já se na vesnici narodila a nějakou dobu ve vesnickém prostředí žila, ale konopí jsem znala jen z toho říkadla:
Když Andulka konopí močila, žába jí do kapsy skočila,
když močila len, žába jí vyskočila z kapsy ven.
A až do doby internetu jsem netušila, jak to konopí vlastně vypadá, a ani netušila, co by mohla mít nějaká žába společného s konopím. Ale podle toho, co tu o tom píšete, je nejspíš ta žába něco jako symbol obluzení z konopného šmoudu.... :crazy:

A nikdy jsem neviděla, že by někdo vařil makový odvar a dával ho někomu pít, ani že by kouřil bramborovou nať a pod.

:what:
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:31:20

Návštěvník píše:no vida, že konopí nebylo žádné tabu se ukazuje i v lidové říkance

stejně jako len se používalo i na tkaní plátna - konopného :) to je fakt ...
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:32:57

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:A až do doby internetu jsem netušila, jak to konopí vlastně vypadá,


proto to těžko někoho zaujalo ... viděl konopí, stejně jako kopřivy nebo nějaký jiný rostliny co rostly na poli, nebo někde v rohu záhumenku jako plevel

máma si to pamatuje jenom proto, že jí babička učila dělat tu léčivou tinkturu z konopí, jinak by jí jako děcku taky bylo šumák jestli je to konopí nebo ne


jo a taky si to pamatuje, protože jí roznášela sousedkám na mazání :) nebo si pro ní i chodili k nim na statek :)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:33:35

Návštěvník píše:"Plátno je nejstarší a dlouho jediná tkanina, známá už v předhistorických dobách; české sloveso „platit“ se patrně odvozuje od toho, že se kousky plátna užívaly jako platidlo. Až do novověku se plátno vyrábělo po domácku: domácí napředli nitě a pozvali potulného tkalce, který si nosil jednoduchý stav.

Nejjemnější plátno bylo bavlněné a ještě kolem roku 1900 se len často míchal s bavlnou (tzv. irské plátno). Na hrubší plátno se používalo konopí, případně juta (pytlovina)."

:)

proto Andula musela konopí namáčet, stejně jako se máčí len, aby ho upředla a pak se z něj utkalo plátno
koho by taková obyčejná a běžná rostlina jako je konopí nebo len zajímalo, dokud se z toho neudělal humbuk

mimochodem ten humbuk začal skutečně v USA kde konopí bylo označeno jako zlá marihuana v roce 1955, asi levné konopí bylo nežádoucí konkurencí drahé bavlny ... :what: :confused: :crazy:
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:34:18

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:mimochodem ten humbuk začal skutečně v USA kde konopí bylo označeno jako zlá marihuana v roce 1955, asi levné konopí bylo nežádoucí konkurencí drahé bavlny ... :what: :confused: :crazy:


jj tak chyba lávky, konkurence drahé bavlny :D :D :D

zákaz pěstování levného konopí kvůli prosazování umělých vláken ...

1850:

Začíná věk petrochemie. Jedovaté sulfitové a chlorinové procesy dělají papír ze stromů, parolodě nahrazují konopné plachty, nastupují tropická vlákna. Sčítání lidu v USA zaznamenává 8327 konopných plantáží, každá přes 2000 akrů.

1916:

Časopis USDA 404 vyzývá za nový program expanze hempu aby nahradil použití dříví průmyslem.

1930:

Ford dělá auta z hempu, s hempovou barvou a palivem. Vynalezeny nové stroje na lámání hempu, zpracování vlákna a přeměny dužniny na papír, hmoty atd...

30. léta 20. st.:

Vynalezeny nové mechanizované metody na sklizeň hempu.

1937:

Marihuanový daňový zákon zakazuje pěstování hempu. DuPont patentuje nylon, umělé hmoty a nový bělící proces na papír. Ptačí zob lana a šňůry jsou osvobozeny od daně.

1937:

DuPont patentuje plasty a chápe se příležitosti vytvořené zákazem hempu.

1941:

Auto Forda je vyrobeno z konopí a jezdí na konopný olej.

1943:

Program Hemp pro vítězství přesvědčuje farmáře pěstovat hemp pro pomoc válečnému úsilí.

1955:

Pěstování hempu mimo zákon.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:35:02

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:A až do doby internetu jsem netušila, jak to konopí vlastně vypadá,


proto to těžko někoho zaujalo ... viděl konopí, stejně jako kopřivy nebo nějaký jiný rostliny co rostly na poli, nebo někde v rohu záhumenku jako plevel

máma si to pamatuje jenom proto, že jí babička učila dělat tu léčivou tinkturu z konopí, jinak by jí jako děcku taky bylo šumák jestli je to konopí nebo ne


Já mívala už od první třídy na zahradě vlastní záhonek, na kterém jsem si mohla pěstovat co jsem sama chtěla a dokázala jsem pojmenovat a rozeznat skoro vše, co na zahradě a na poli bylo pěstováno nebo vytrháváno jako plevel. Ale vůbec nic podobného konopí jsem nikdy nepotkala, snad jen v květináčích pěstovaný papyrus.....určitě by mne zajímalo, co to je a co se s tím krmí...ale minimálně v 7 vesnicích konopí nikde neměli, len jen v jedné...... :D
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:35:40

Návštěvník píše:"Název pazderna je odvozen od pazdeří vznikajícího během základního zpracování lnu a konopí, přičemž se v případě konopí vžil v některých oblastech jižních Čech i výraz konopice. Užíván je ovšem i termín suška nebo obecný název sušárna lnu a konopí.

Pěstování lnu a konopí má na území dnešní České republiky poměrně dlouhou tradici. Například len byl již od konce 18. století pěstován i ve vysokých polohách Krkonoš.

Umístění sušáren lnu a konopí

Z důvodu vysokého požárního rizika v průběhu sušení a zpracování stávaly pazderny v zahradě mimo ostatní stavby usedlosti nebo dokonce až za vesnicí. Pazderny mohly být v majetku obce nebo bohatších rolníků.

V některých případech probíhalo zpracování lnu i po domácku a stavby sušáren mají podobu malé chalupy, stojící opět vzadu za usedlostí nebo na okraji vesnice z důvodu zákazu vykonávat tuto činnost v domech ve vsi. Stavby pazderen mohly posloužit i k bydlení nejchudších vrstev obyvatel.

Interiér a vybavení pazderny

Vnitřní vybavení pazderen tvořila velká zděná pec, na které se len nebo konopí sušilo. Sušení na peci předcházela sklizeň, po které následovalo rosení nebo máčení rostlin.

V pazderně vysušené stonky ručně zbavené paliček se semeny pomocí železného hřebene zv. drhlen následně procházely opakovaným lámáním a třením, při kterém se oddělovala lýko a dužina od dřevnaté části stonku. K tomuto často docházelo při umělém osvětlení, zvyšujícím právě riziko vzniku požáru.

Zpracování lnu a konopí

Výše uvedeným postupem získaná lněná nebo konopná vlákna procházela dalším zpracováním až po výrobu lněných nebo konopných výrobků, zatímco lněné nebo konopné semeno bylo lisováno v olejnách."
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:36:16

Návštěvník píše:
Návštěvník píše: minimálně v 7 vesnicích konopí nikde neměli, len jen v jedné...... :D


"Pěstování lnu a konopí má na území dnešní České republiky poměrně dlouhou tradici. Například len byl již od konce 18. století pěstován i ve vysokých polohách Krkonoš."

dívala jsem se do historie pěstování konopí u nás a došlo k zákazu v padesátých letech ... takže "mladší ročníky" už se s tím nesetkávali :what:
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:37:57

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:"Název pazderna je odvozen od pazdeří vznikajícího během základního zpracování lnu a konopí, přičemž se v případě konopí vžil v některých oblastech jižních Čech i výraz konopice. Užíván je ovšem i termín suška nebo obecný název sušárna lnu a konopí.

Pěstování lnu a konopí má na území dnešní České republiky poměrně dlouhou tradici. Například len byl již od konce 18. století pěstován i ve vysokých polohách Krkonoš.

Umístění sušáren lnu a konopí

Z důvodu vysokého požárního rizika v průběhu sušení a zpracování stávaly pazderny v zahradě mimo ostatní stavby usedlosti nebo dokonce až za vesnicí. Pazderny mohly být v majetku obce nebo bohatších rolníků.

V některých případech probíhalo zpracování lnu i po domácku a stavby sušáren mají podobu malé chalupy, stojící opět vzadu za usedlostí nebo na okraji vesnice z důvodu zákazu vykonávat tuto činnost v domech ve vsi. Stavby pazderen mohly posloužit i k bydlení nejchudších vrstev obyvatel.

Interiér a vybavení pazderny

Vnitřní vybavení pazderen tvořila velká zděná pec, na které se len nebo konopí sušilo. Sušení na peci předcházela sklizeň, po které následovalo rosení nebo máčení rostlin.

V pazderně vysušené stonky ručně zbavené paliček se semeny pomocí železného hřebene zv. drhlen následně procházely opakovaným lámáním a třením, při kterém se oddělovala lýko a dužina od dřevnaté části stonku. K tomuto často docházelo při umělém osvětlení, zvyšujícím právě riziko vzniku požáru.

Zpracování lnu a konopí

Výše uvedeným postupem získaná lněná nebo konopná vlákna procházela dalším zpracováním až po výrobu lněných nebo konopných výrobků, zatímco lněné nebo konopné semeno bylo lisováno v olejnách."


Díky!!!
Konečně vím, k čemu dřív sloužila malá chaloupka, asi tak 30 metrů os bývalého statku na okraji zdejšího města, Říkalo se jí totiž také sušárna, ale nikdy se v ní nic nesušilo, ani neskladovalo, takže ten název byl nejspíš zachován z předválečné doby.... :)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Konopí

Nový příspěvekod Petra » úte 18. srp 2015 20:38:59

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Občas se tu objeví výkřik, který má a který také strhne novou lavinu komentářů, které se od prvotního příspěvku diametrálně zakrátko vzdálí... :-), prvotní tazatel se neobjeví, ale štamgasti dále rokují nad nesmrtelností brouka, tentokráte nad konopím, vesnicí, zahrádhařením atd. atd. :-)))))
To vše na Poradně zdarma :-)))
Každý si přijde na své.
Potřeba sousedského pokecání je zajištěna.
Dříve se sedalo na návsi, na lavičce, u rybníčku, za měsíčku a povídalo se.
V dnešní době to supluje internet.
Virtuálně stále spolu u různých témat.
:-)


ano je to tak, téma původního příspěvku se vyčerpalo tím, že na odpovědi nepřišla žádná reakce a nezaniklo, nýbrž pokračuje dál momentálně na téma konopí co tu rozehrál nop s Petrou a další se k tomu přidali

tak se tu může dojít k tomu, že se dá blíže podívat na to, že konopí bylo běžně pěstováno v našich zemích, aniž by se považovalo za nebezpečnou drogu :) to může někomu pomoci zlomit předsudky, které si vytvořil na základě povrchních informací nebo převzatých informací vůči této rostlině nebo naopak se může dál zatvrzovat tím, že konopí nikdo nikdy na vesnici nepoužíval :D :D :D ani nepěstoval :D :D :D
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Další

Zpět na Petra

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků