Zralost srdce a mysli je nezbytná

Re: Zralost srdce a mysli je nezbytná

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 12. srp 2015 7:51:50

miroslav píše:
Jana píše:
Jsi Jana nebo to, co si myslíš, že ve skutečnosti jsi?

Jsem - nezávisle na jméně i na myšlenkách.


Balsekar vysvětluje rozdíl mezi osobním já, které se vžívá do svého přesvědčení, že je Bytím, Celkem, který existuje nezávisle na myšlenkách, a mezi Probuzeným:

RB: Jakmile se jednou přestanete vnímat jako já jednající v těle, nemusíte se ztotožnit s ničím jiným. O to tu jde.

Tazatel: Přesto tím nejbližším by asi byl vesmír. Vesmír, který je věčný a obsahuje všechno.

RB: Ano, jenže vy si ve skutečnosti myslíte, že jste Celkem.
Kdo si myslí, že je Celkem? Není třeba si myslet, že jste totožný s Celkem.

Myšlenka „Já jsem Celek“ se vůbec neobjeví. Není nijak nutné mít takovou představu.


Jakmile jednou zmizí pocit totožnosti s tímto psychosomatickým systémem jako s individuálně jednajícím já, všechny myšlenkové závěry jsou zbytečné. Všechno se chápe v nádherné rozmanitosti.

K otázce „Kdo jste vy?“ vám povím něco docela zábavného Jeden můj přítel v San Francisku chtěl mít stále přehled, kde právě jsem, a tak zavolal Rayovi, jestli jsem už přijel. Ray odpověděl „Ještě ne, a kdo jste vy?“, a Adrien řekl „Tohle, milý příteli, je moc, moc těžko definovatelná věc.“


Tazatel: Ale džňáni by to nepovažoval za tak moc těžko definovatelnou věc. Pokud tomu dobře rozumím, džňáni by mohl odpovědět jedině…

BR: Řekl by: „Tady Raméš.“
Návštěvník
 

Re: Zralost srdce a mysli je nezbytná

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 12. srp 2015 8:05:25

RB: Myšlenka „Já jsem Celek“ se vůbec neobjeví. Není nijak nutné mít takovou představu.

Ale představa je to lákavá, to je fakt. Když se člověk do ní vžije a přisvojí si ji, může ji pak používat jako ochranný štít při obhajobě svých zážitků a pocitů.
Návštěvník
 

Předchozí

Zpět na Petra

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník