Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Re: Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Nový příspěvekod rosada » úte 10. čer 2014 18:44:38

.Petra píše:
rosada píše:Jasně, ale kde je ta dvojnost?


Ona někde je? :D


:)

No na to jsem se ptala.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Nový příspěvekod .Petra » úte 10. čer 2014 21:29:39

rosada píše:
.Petra píše:
rosada píše:Jasně, ale kde je ta dvojnost?


Ona někde je? :D


:)

No na to jsem se ptala.



Prostor a čas existují jen ve dvojnosti. Jen v dvojnosti existují "kde" , "tady", "tam", "teď" atd.. Proto se nedá říct o dvojnosti, že někde je. I když si to "jáčko" může představovat a někam ji umisťovat.

:)
.Petra
 

Re: Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Nový příspěvekod Ja.na » stř 11. čer 2014 8:00:44

Petra píše::)

Prosím, kdo má zájem, popište Jednotu.

Kdyby to šlo, tak nejlépe vlastními slovy. Ale když je odněkud převezmete, je to taky ok. :)


Musíme také porozumět tomu, že slovo „blaženost“ je někdy špatně chápáno jako jen stav intoxikace extrémní radostí a extází. Synonymem pro slovo „blaženost“ je jednoduše „příjemný“ nebo „pokojné, klidné přijetí“. V probuzeném stavu se jednoduše děje prožitek toho „co je“ bez konfliktu a vzdoru. Výsledkem toho je mír, vnitřní ticho a úspora energie, která byla předtím konzumována na zápasy mysli. Tento přebytek energie může vyústit v extázi a největší radost nebo ve stav tichosti a čistoty, kdy moudrost a soucit srdce rozzáří pevnost. To je blaženost.
Michael Milner – www.onenessflorida.org
:D
Ja.na
 

Re: Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Nový příspěvekod Pavla » stř 11. čer 2014 12:49:07

Ja.na píše:
Petra píše::)

Prosím, kdo má zájem, popište Jednotu.

Kdyby to šlo, tak nejlépe vlastními slovy. Ale když je odněkud převezmete, je to taky ok. :)


Musíme také porozumět tomu, že slovo „blaženost“ je někdy špatně chápáno jako jen stav intoxikace extrémní radostí a extází. Synonymem pro slovo „blaženost“ je jednoduše „příjemný“ nebo „pokojné, klidné přijetí“. V probuzeném stavu se jednoduše děje prožitek toho „co je“ bez konfliktu a vzdoru. Výsledkem toho je mír, vnitřní ticho a úspora energie, která byla předtím konzumována na zápasy mysli. Tento přebytek energie může vyústit v extázi a největší radost nebo ve stav tichosti a čistoty, kdy moudrost a soucit srdce rozzáří pevnost. To je blaženost.
Michael Milner – http://www.onenessflorida.org
:D



to je hezká definice blaženosti, jen mi tam nesedí ta extáze a největší radost... ... extáze je vystřelení energie jedním směrem, jedna z poloh rozhoupané houpačky... po extázi následuje nutný a přirozený propad do druhého extrému... do neextáze....
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Nový příspěvekod Pavla » stř 11. čer 2014 13:17:19

mysl je hodně přizpůsobivá a jde tím směrem, kterým ji vede naše pozornost....

Jde si to krásně vyzkoušet v praxi... Mně tahle schopnost mysli uvědomovat si to, na co myslím a co je pro mě důležité poprvé vědomě trkla, když jsem byla těhotná... Nikdy dřív jsem nepotkávala tolik těhotných žen, tolik maminek s kočárkem, tolik lidí s maličkým dítětem, jako když jsem sama byla v radostném očekávání. (teda samozřejmě jsem je potkávala, ale nijak zvlášť jsem tomu nevěnovala pozornost a nevšímala si žen s bříškem a miminek, jako když se to týkalo konkrétně mě a byl v tom i můj osobní zájem)...

Takže se vůbec nedivím tomu, že do blaženosti se lze krásně i vmyslet, protože mysl je mocný kouzelníka do vědomí nám přihraje to, kam směřujeme svoji pozornost...

Eduard Tomáš v jedné ze svých rad uvádí, že pokud nejste zamilovaní a rádi byste zažili ten stav zamilovanosti, rádi byste ho poznali, můžete si začít hrát na to, že zamilovaní jste, jako dobrý herec, prostě se do něho vmyslet... Předstírat, že jsem zamilovaný...... Stejně tak jde hrát, že jsem osvícená.... jde se do toho stavu vmýšlet, představovat si, jaké to asi je, jak bych se asi cítila, chovat se jako by to už bylo reálné....
"Uvěř, že jsi Mistr a staneš se jím".... V podstatě je to tvořivá hra mysli. Hra na osvíceného, hra na zamilovaného, na blaženého.... Do jisté míry, dle vlastní pročistěnosti se skutečně i něco stane... Pokud je sesynchonizovaná osobní vůle s vůlí Jednoty, lze skutečně nějaké takové stavy zamilovanosti, nebo osícenosti i zažívat... Dochází ke zhmotnění, ke zrealizování myšlenky....
Jen to není opravdové.... Je to iluze... Krásná hra na něco... proto tomu stavu říkám blažené, osvícené ego

Že je to jen hra mysli, ne opravdovost si jde ověřit dobře, protože z té role je člověk čas od času vyhazován v závislosti na nezpracované vasany... Energie té role není opravdová a násilně udržitelná, proto ve chvílích,kdy mysl ovládne nějaká silnější myšlenka (a závislosti a neuvědomované tendence jsou silnější než povrchová hra mysli), je člověk z té role pryč a musí se do ní znova vmyslet.... tak si trošku egoisticky zařádí, když se uklidní, může hra na osvíceného pokračovat....

Jako malá jsem si třeba takhle celé dny hrála na to, že jsem princezna...

na těch hrách nic špatného není, problém by mohl nastat v případě, že člověk sám už nerozezná, že je to jen hra na něco a považuje to za opravdové...
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 11. čer 2014 14:17:30

Jak chápu já stav extáze - je to opojení něčím, pěkně Pavla píše - vystřelení jedním směrem, ale za něčím, nebo k něčemu, vždy je tam VZTAH a opojení tím objektem, tedy vztah, kde je subjekt, objekt a zaujetí až opojení objektem.
Ramakrišna např. byl takto za-u-jat Bohyní Kálí a byl to ten největší extatik, kterého jsem měla (díky spisu o něm) možnost poznat. Indové jsou vůbec založením extatikové a jak je Vivékananda s láskou nazýval také sentimentální uctívači.

V tom blaženém stavu uctívání lze vydržet různě dlouho a většinou se z něj moc nechce, protože nic nenutí se z říše Bohů, jak nazývá Trungpa tuto oblast, se dostat. Je to stav prožívání osoby - buď pozitivních nebo negativních pro něj emocí - říše Bohů, nebe pekla. V nebi je dobře, teploučko i když smrádeček :-) a můžeme pěkně lenošivě se koupat v boží slávě. Než nám začne něco chybět :-)

Je to vlastně vylezení ven.


Tiché spočívání v sobě samém při pochopení, kdo jsem já je neextatický stav, protože zde chybí VZTAH já a to. Vše je zrcadleno jako přirozená sounáležitost toho, co právě je v tom co právě. Není to vystřelení nějakým směrem za něčím, nějakým objektem, který nás uchvátil nebo zaujal nebo se nám líví nebo je nám v něm dobře (VZTAH), ale ukotvení v přístavu s nápisem Domov, nebo také Skutečnost.

Jedno od druhého se liší právě tím - buď kraválem (známé extatické žalozpěvy plné touhy nenaplnění, zbožňování, nebo opěvování) nebo tichem. A Ticho není nic jiného, než spojnice soucitu a moudrosti srdce.

Jak jednou jeden napsal: "Aby nastalo utišení mysli, musí mu předcházet utišení srdce. Ne naopak."

Pak se jedno zrcadlí v druhém, neb jsou jedním.

(odkaz na Trungpovo z-mapování lidské mysli s názvem Šest říší: http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=273&t=2894&p=77792#p77792
Návštěvník
 

Re: Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 11. čer 2014 14:49:50

Návštěvník píše: jak se lze pustit té tendence prožívat ... ... ... blaženost ? jestli to vůbec dotyčný prožívající může udělat ?
podle mne to není v jeho možnostech a proto se doporučuje zůstat u pouhého (v uvozovkách) uvědomování si toho co ve mně probíhá :)

Tím se sklon - jakýkoliv sklon - postupně rozpouští.

Nedostává se mu další a další energie, kterou jinak získává buď sebeztotožňováním s ním, nebo jeho vnitřním odmítáním. Z hlediska posilování jakéhokoliv sklonu jsou si oba tyhle přístupy rovné. Když na sklon zareagujeme jako na něco skutečného (buď souhlasně, v jeho duchu, nebo nesouhlasně, protože ten sklon považujeme za něco nežádoucího a chceme se ho zbavit), automaticky se tím posílí. Pozornost obsahující preferování nebo odmítání mu dodává energii.
Návštěvník
 

Re: Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 11. čer 2014 15:34:51

Návštěvník píše:
Návštěvník píše: jak se lze pustit té tendence prožívat ... ... ... blaženost ? jestli to vůbec dotyčný prožívající může udělat ?
podle mne to není v jeho možnostech a proto se doporučuje zůstat u pouhého (v uvozovkách) uvědomování si toho co ve mně probíhá :)

Tím se sklon - jakýkoliv sklon - postupně rozpouští.

Nedostává se mu další a další energie, kterou jinak získává buď sebeztotožňováním s ním, nebo jeho vnitřním odmítáním. Z hlediska posilování jakéhokoliv sklonu jsou si oba tyhle přístupy rovné. Když na sklon zareagujeme jako na něco skutečného (buď souhlasně, v jeho duchu, nebo nesouhlasně, protože ten sklon považujeme za něco nežádoucího a chceme se ho zbavit), automaticky se tím posílí. Pozornost obsahující preferování nebo odmítání mu dodává energii.


jj :yes: při tom "bdělém uvědomování" nesmí být snaha to co je uvědomováno změnit ... a pokud tam tato tendce vstoupí tak i to si pouze uvědomovat ...
Návštěvník
 

Re: Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Nový příspěvekod Tara » stř 11. čer 2014 16:49:06

V probuzeném stavu se jednoduše děje prožitek toho „co je“ bez konfliktu a vzdoru. Výsledkem toho je mír, vnitřní ticho a úspora energie, která byla předtím konzumována na zápasy mysli. Tento přebytek energie může vyústit v extázi a největší radost nebo ve stav tichosti a čistoty, kdy moudrost a soucit srdce rozzáří pevnost. To je blaženost.

Píše se tu, že přebytek energie, která byla nutná pro zápas mysli a nyní zápasu není, je tu jen mír, vnitřní ticho - může vyústit buď v extázi nebo ve stav tichosti.

Hmm, tedy ze stavu míru, čiré pozornosti bez uchopení a posouzení do stavu extáze nebo do stavu tichosti, čistoty???

Ano. Nedříve mi to přišlo jako nějaký nesmysl, ale ten první stav čiré pozornosti ještě není tím cituji: stav tichosti a čistoty, kdy moudrost a soucit srdce rozzáří pevnost

Jestli by někdo věděl, čím se ty stavy od sebe liší, jaký prvek v esenci toho kterého stavu je přítomný, nebo není přítomný....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2740
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Nový příspěvekod Tara » stř 11. čer 2014 16:50:14

Jinak řečeno: zvítězí buď osvícená osoba (ale OSOBA!) nebo Moudrost... :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2740
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 11. čer 2014 17:19:42

Tara píše:
V probuzeném stavu se jednoduše děje prožitek toho „co je“ bez konfliktu a vzdoru. Výsledkem toho je mír, vnitřní ticho a úspora energie, která byla předtím konzumována na zápasy mysli. Tento přebytek energie může vyústit v extázi a největší radost nebo ve stav tichosti a čistoty, kdy moudrost a soucit srdce rozzáří pevnost. To je blaženost.

....


pro Taru

já to napíšu z čistě mojí osobní zkušenosti :)

když se uvolní nějaký blok, uvolní se společné s tím množství energie, které bylo vynakládáno na to, abychom s tím co ten blok způsobilo nebyli konfrontováni
a to se skutečně někdy může projevit jako extáze, protože po očistné katarzi následuje úleva :) je to jako shodit velký ranec ze zad, který jsme nesli tak dlouho, až jsme ho necítili a mysleli jsem si že tak je to odjakživa a teď najednou je břemeno pryč a my cítíme tu naprostou změnu, úlevu přinášejí velký životní drajf ... :) ta radostnost z toho osvobození, ale postupně přejde v tichost přirozeného stavu, přesně jak to popisuje Tolle, který ve stavu radostné extáze strávil cca 2 roky coby bezdomovec na lavičkách ve Španělsku než to přešlo ...

přirozený stav není blaženě exatický ani útrpný ... je POUZE (v uvozovkách) PROSTĚ PŘIROZENÝ, nenásilný, klidný, smírný ... harmonický klid a mír toť vše :) člověk je v souladu, jak se říká není rozhozen :D :D :D
Návštěvník
 

Re: Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 11. čer 2014 17:22:27

ono se také dá postřehnout že v té citaci se doslova píše

že se uvolní přebytek energie - což způsobí vlnu blažené extáze :)
Návštěvník
 

Re: Být Jednotou a popis "jáčkem"...

Nový příspěvekod Malý Vlk » čtv 12. čer 2014 17:21:01

Děti, děti, stále žádná správná odpověď? Paní učitelka nebude ráda... :(
A do konce školního roku zbývá pár dnů...
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 18:48:46

Předchozí

Zpět na Petra

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník