Perly

Perly

Nový příspěvekod Petra » sob 08. bře 2014 15:01:52

...
Mezi tím pseudoduchovním plácáním, poučováním, dohadováním, předváděním se, diagnostikováním atd. se občas objeví opravdové perly hluboké lidskosti a duchovnosti. To je ten důvod, proč sem stále ještě chodím. Není jich bohužel moc a pokaždé se nějak ztratí mezi tím převážně prázdným tlacháním.
A tak je tady zkusím sbírat.
:)

Dnes jsem našla tuto:

Linda píše:Temná noc duše je opravdu peklo. Rozpouští vůli najít Boha - odhodlání toho dosáhnout.

A je pravda, že čím silnější byla naše vůle najít Boha, tím hlubší nastane peklo TND. Protože ať se objevují jakékoliv vnější a vnitřní podmínky, je najednou úplně ochromená jakákoliv snaha osobního já - včetně snahy udělat všechno, co teoreticky už tak dobře zná - aby dosáhlo osvobození a věčné blaženosti.

Kdo tím prošel, ví, že snažit se pomáhat druhým, kteří jsou v takovém stavu, povzbuzovat je a popisovat, co by měli udělat, aby se dostali do stavu sjednocení s Bohem, je jen uvrhne do ještě hlubšího zoufalství.

Mám opakovaně zkušenost, že když blízkého člověka ve stavu těžké deprese chápu a opravdu ho vnitřně přijímám takového, jaký právě je, i s jeho bolestným a neuspokojivým stavem, když nemám sebemenší snahu mu v nejlepším úmyslu radit, co by teď měl a neměl, uleví se mu. Cítí, že není posuzovaný jako někdo, kdo by měl udělat něco, co teď prostě nedokáže.

Časem v něm může vzniknout ke mně důvěra... a když nastane ta pravá chvíle, zeptá se, jestli nevím o něčem, co by mu pomohlo. Povím mu pak, co pomáhalo v podobné situaci mně - že to ale vůbec neznamená, že by to samé platilo právě teď i pro něj: že každý z nás je vnitřně vedený a že v pravou chvíli se nějakým způsobem setká s tím, co mu pomůže dál.

Necítí se pak nucený udělat něco z vlastní vůle, protože by "měl"..., vidí, že druhý ho přijímá, jaký je, bez jakýchkoliv výhrad, že si nemyslí, že by něco měl udělat, aby...

To i jemu na chvíli umožní přijmout sám sebe v celé té své neschopnosti, takového, jaký je právě teď... a jeho utrpení je najednou pryč, objeví se mír... na chvíli :) než zas začne po sobě něco bohulibého chtít :)

Zvyk osobního já snažit se něco udělat, aby tu bylo trvalé blaho - milovat atd. - je holt silný, a tak se tahle situace objevuje v různých podobách znovu a znovu a znovu... až se nakonec doopravdy přijme, že je to Jeho vůle, která celou cestu návratu Sobě řídí - se vším, co k ní patří...

Kdykoliv se to uvědomí a přijme, se vším, co se děje, je tu mír, bezpečí, spočinutí v Něm.

To je ta lekce, které nás temná noc duše učí.


:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Perly

Nový příspěvekod Petra » sob 08. bře 2014 15:04:34

Jarda Malej píše:Když už se tu objevují výpisky z Eduarda Tomáše o temné noci duše,
tak je dobré si při té příležitosti připomenout, že ne všechny nepříjemné životní peripetie
připadají na vrub tohohle požehnaného stavu,
následujícího většinou po období krásných a hlubokých prožitků,
jaké dotyčný dosud neznal, a které v něm svojí přesvědčivostí
vyvolávají pocit konečného dosažení Boha, neumí si představit nic "vyššího."
Teprve pak bývá uvržen do stavu bezútěšnosti TND.
Přičemž jeho zevní život nemusí jevit známky nějakého zásadního nedostatku.
Říkám to proto, že bývá občas tendence označit za temnou noc duše kdejakou
karmickou nepohodu, což je poněkud zavádějící.


:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Perly

Nový příspěvekod Petra » ned 09. bře 2014 11:12:25

co jiného... píše:
ego nemužeš přemoct, nemůžeš nad ním zvítězit,
vyoperovat jej...
uvědomuješ si, žě ego znamená já (já to dokážu
,přemohu to, byť velmi v dobrém..)?
tady nikdy nebylo, není a nebude než "já",
když jej přemůžeš - už jsi mu podleh´,
podleh jsi mu - zvítězils - chápeš?
Dokonce to nemůžeš ani vzdát-
teprve, když na to slovo "vzdát"
rezignuješ, možná se ti to ukáže,
ale možná taky ne, protože,
tohle za to stojí,
trpět...

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Perly

Nový příspěvekod Petra » ned 16. bře 2014 19:51:01

roman píše:
    Jsem zastavenej 6 let a právě proto to píšu, že to nejde udělat(osoba) přesto se to může stát! Ale ego si nemůže uvědomit stav bez ega. A i ta poslední myšlenka musí být absorbováná sama a ne že to jde udělat cíleně. Znovu píšu- můžeš nastolit takovej stav(svou neaktivitou), že i ta poslední myšlenka bude absorbováná v atmanu. Je to princip atmavicary, kde ego může začít, ale nemůže to ukončit.


      :)
      Petra
       
      Příspěvky: 1401
      Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09


      Zpět na Petra

      Kdo je online

      Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků