Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod Petra » stř 15. srp 2012 11:08:26

rosada píše:
Představa, že sám jsi činitelem, je vždycky spjata s představou hříchu


Nemám ráda slovo hřích, ale podtrhla bych totéž. Když navíc slovo hřích nahradíme souslovím nezralý čin,
Můžeme říci, že představa, že jsem činitelem je známkou nezralosti.



Mně se nelíbí ani slova "nezralý čin" nebo "nezralost". Je to posuzování až odsuzování.
Ale většina lidí myslí v těchto konceptech.
Každý je tam, kde právě je. Je nutné to označovat jako zralost či nezralost? Změní to něco na následcích?
Pomůže to někomu, když se mu řekne: "Tvůj čin je známkou nezralosti." ? Pokud si posouzení vysloveně nevyžádal? :what:

Snad by také stačilo řict: Je to čin z připoutanosti.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod rosada » stř 15. srp 2012 11:25:04

Petra píše:
Snad by také stačilo řict: Je to čin z připoutanosti.

:)


Jo stačilo.
Ale i tady se dá říct, že to někdo posuzuje.
Já "změkčila" slovo hřích, ty slovo "nezralost", kdyby to tak šlo dál nezbyde než mlčet.
Tím že používáme slova, automaticky posuzujeme, co tím kterým slovem popíšeme a co už ne. Nebo spíš naopak jaké slovo použijeme na to, co chceme popsat, zachytit. Slovy chytáme dění...

Obě se, ale shodneme (snad) na tom, že Marpa, když požadoval krupobití nejednal z připoutanosti. Je to však něco, co se spíš vycítí, vně to poznat není a proto je kolem tolik nedorozumění (viz. Teonikův příklad se psem).
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod Petra » pát 22. lis 2013 12:55:59

armin píše:
Stejně tak je tomu u rozpoznání míry zralosti lidského ducha. Když si takové konstatování někdo bere osobně, jako nějaké odsuzování (sebe nebo někoho jiného), které se mu nelíbí, je to jedním ze znaků nezralosti - ještě silného, osobními problémy naplněného "jáčka".


A už zase nějaké jáčko vesele odsuzuje a namlouvá si, že je to konstatování. Že by se jednalo o jeho nezralost? :D
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod Světlonoš » pát 22. lis 2013 14:18:45

Nevylučuje to, že konstatování je nepravdivé. Každý popis je v podstatě hypotézou vytvořenou rozumovým zpracováním momentálně dostupných faktů o daném jevu.


No aspon že tak,
já už myslel že to je pravda...
Světlonoš
 

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod nop » pát 22. lis 2013 14:51:49

Petra píše:
rosada píše:
Představa, že sám jsi činitelem, je vždycky spjata s představou hříchu

Nemám ráda slovo hřích, ...že představa, že jsem činitelem je známkou nezralosti.

Mně se nelíbí ani slova "nezralý čin" nebo "nezralost". .... :)

Já vůbec nechápu jak spojovat činění s hříchem. Nění v tom nejasná představa nebo nepodařený překlad?
od začátku: malé dítě je krmeno, opatrováno, konejšeno. To ta matka to všechno činí. Je v tom hřích?
od prostředku: chodím do práce a tam něco konám, je to hřích? Oráč orá a seje, pekař peče. kde máte hřích? Neupeče se to samo.
od konce: jako důchodce si loupu jablko, abych nekousal tvrdou slupku. je v tom hřích?
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 22. lis 2013 16:46:14

Konstatování je popis jevu

:yes:

Konstatování jsou například formulace, popisující, jak fungují různé fyzikální zákonitosti.
Např. Archimedes konstatoval: "Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná hmotnosti kapaliny tělesem vytlačené."

Nebo Newtonovy zákony http://cs.wikipedia.org/wiki/Newtonovy_ ... %C3%A1kony
Návštěvník
 

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod irulan » pát 22. lis 2013 17:01:40

Petra píše:Každý je tam, kde právě je. Je nutné to označovat jako zralost či nezralost? Změní to něco na následcích?

:)

no kolikrát si tak říkám, když jsme nějaký čin někoho právě posoudili (tedy porovnali ho s tím, co bychom dělali my, nebo jaká má pravidla společnost)..dokonce i činy, které plynou ze situace, kterou jsme sami jako osoba nezažili.. Pořád musíme něco hodnotit a posuzovat, srovnávat..nejsou ale dva lidi s naprosto stejnými zkušenostmi. A z jakého pohledu lze hodnotit zralost nebo nezralost, pokročilého a začátečníka, duchovního a neduchovního člověka... Jsou vůbec nějaké úrovně? Jen v naší hlavě...straší.... :D
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod ros » pát 22. lis 2013 18:00:37

vostalpetr píše:....
Především znakem nezralosti je, když někdo takové posudky vydává

Sám ví ... a mele ...

S těmito posudky ... posílám ... do p....

Táhněte do háje, všichni pryč,
já jsem chtěl do ráje a nemám klíč

ros
 

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod Petra » pát 22. lis 2013 23:26:55

irulan píše:
Petra píše:Každý je tam, kde právě je. Je nutné to označovat jako zralost či nezralost? Změní to něco na následcích?

:)

no kolikrát si tak říkám, když jsme nějaký čin někoho právě posoudili (tedy porovnali ho s tím, co bychom dělali my, nebo jaká má pravidla společnost)..dokonce i činy, které plynou ze situace, kterou jsme sami jako osoba nezažili.. Pořád musíme něco hodnotit a posuzovat, srovnávat..nejsou ale dva lidi s naprosto stejnými zkušenostmi. A z jakého pohledu lze hodnotit zralost nebo nezralost, pokročilého a začátečníka, duchovního a neduchovního člověka... Jsou vůbec nějaké úrovně? Jen v naší hlavě...straší.... :D


:yes:
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod Petra » pát 22. lis 2013 23:32:19

armin píše:Je bohužel dost lidí,



Když už se toho věčného posuzování nedokážeš vzdát, tak aspoň začni nejdříve u sebe.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod Ivan Ivanič Ivaněnko » sob 23. lis 2013 0:52:40

armin píše:
vostalpetr píše:Konstatování !!!!

Kurva, a kde se vzalo ????


Konstatování je popis jevu pokud možno nezkreslený osobními emocemi - tedy nezávislý na tom, zda se mi něco líbí nebo nelíbí, co bych chtěl, nebo nechtěl atd.

I výrok, že se mi něco líbí nebo nelíbí je konstatováním, popisujícím můj aktuální emocionální vztah k předmětu, který se mi líbí nebo nelíbí.

Schopnost emocemi nezkresleného popisu jevu - konstatování - je základem například vědeckého myšlení i když toto konstatování provádí osoba.
Nevylučuje to, že konstatování je nepravdivé. Každý popis je v podstatě hypotézou vytvořenou rozumovým zpracováním momentálně dostupných faktů o daném jevu.

S odsuzováním to nemá nic společného, tedy pokud se nejedná o rozhodování u soudu o vině a trestu.


No na to se neptám,
ptám se, kde se to tu vzalo,
jak to že to tu je, jak se to objeví, kde se to objeví, co to je...?

A hlavně proč se to tu objevilo...
Ivan Ivanič Ivaněnko
 

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod papadev » sob 23. lis 2013 7:59:32

Ahoj Iru,
Myslis-li,ze v nasi hlave strasi "urovne",pak je dobre si rict,ze tak samo tam strasi "ne-urovne"

... ... ...

Kde se to tu vzalo a proc to tu je?

Protoze CHCI!

... ... ... o
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 7:00:50

Úrovně

Nový příspěvekod Jarda Malej » sob 23. lis 2013 10:45:50

Myslis-li, že v naší hlavě straší "úrovně", pak je dobré si říct, ze tak samo tam straší "ne-urovně"


:wink:
Jarda Malej
 

Re: Úrovně

Nový příspěvekod střevo » sob 23. lis 2013 11:27:05

Jarda Malej píše:
Myslis-li, že v naší hlavě straší "úrovně", pak je dobré si říct, ze tak samo tam straší "ne-urovně"


:wink:

Strašidelnej les. Tu strašící hejbátko toho, tu strašící hejbátko onoho...)
:)
střevo
 

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod ros » sob 23. lis 2013 11:39:00

ros
 

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod střevo » sob 23. lis 2013 12:03:39

Konstatování, Tvrzení a Hlásání ...

MUCHA:

K: Hle mucha

T: Je to mucha, je to mucha, je to mucha...

H: Je to mucha, není to mucha... podívej na ty její pohyby, jak sosá, bude to asi mucha, buď jako ona a budeš šťastná, je ti to jasný?

:)
střevo
 

Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod roman » sob 23. lis 2013 12:04:10

Ale kdyby byl někdo vystrašenej,
at se tedy ponoří do srdce,
tam prej nestraší (povídali zde někteří)
    Co je to - ponoření se do srdce??? :)
      roman
       
      Příspěvky: 265
      Registrován: pon 07. lis 2011 13:56:02

      Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

      Nový příspěvekod roman » sob 23. lis 2013 12:47:55

      Myslíš si, že když někdo něco dělá, že to dělá proto, že se toho nedokáže vzdát?
        No tak to funguje přece ne?? A co to znamená vzdát se činnosti?? To že k ní nejseš připoután?? Změní to něco na tom aby činnost byla vykonána??? :confused:
          roman
           
          Příspěvky: 265
          Registrován: pon 07. lis 2011 13:56:02

          Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

          Nový příspěvekod střevo » sob 23. lis 2013 12:56:40

          vostalpetr píše:
          Myslíš si, že když někdo něco dělá, že to dělá proto, že se toho nedokáže vzdát?


          Určitě !

          Dělá to proto, protože jej žene Vůle Univerza...(ale co jiného bys také nakonec dělal ???)


          Pro akt spojení, kde to všechno "mizí"...

          Vlastně pro domělou radost (lepší zítřek), jinak by všichni svým vědomím stáli v jednom bodě, již v té radosti.
          :)
          střevo
           

          Re: Diskuze - E. Tomáš: Milarepa

          Nový příspěvekod irulan » sob 23. lis 2013 17:24:16

          To je dáno tím, že lidé čtou nepozorně a nevědí o čem je řeč,
          že konstatujeme o konstatování,
          nikoliv o úrovních...

          no jo asi jsem četla nepozorně..protože si o tom konstatování myslím (no a taky jako osoba jak jinak), že není konstatováním, tak jak bylo míněno, tedy nezabarveno osobním -objektivní popis. Protože jsme všichni subjekty, tak cokoliv ze sebe vypustíme je subjektivní a zabarvený náma (osobou). Objektivní konstatování- jo existuje vůbec? ani obecný poučky nejsou nikdy absolutně obecný a univerzální. To i vědci neustále všechny teorie mění a přepracovávají. Projevený svět není nikdy popsatelný absolutně, digitálně, nula nebo jednička, ano nebo ne...Všude je hromada mezistupňů a ty každej vnímá jinak. Podle sebe. Takže jestli si někdo myslíme, že objektivně konstatujeme, tak si to leda tak můžem myslet, to je jediný co s tím můžem dělat. Řekl subjekt.
          "Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
          Uživatelský avatar
          irulan
           
          Příspěvky: 851
          Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

          Další

          Zpět na Petra

          Kdo je online

          Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků