E. Tomáš: Milarepa

E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod Petra » stř 15. srp 2012 9:26:40

Str. 135/136

Marpa)"To nebude pomsta, jenom akt spravedlnosti. Abys věděl, mám řadu přívrženců ve východní části provincie a také laických příznivců. Rádi by mě jednou za čas navštívili, ale pokaždé jsou cestou oloupeni Lingpopy, potulnými pastýři z Jamdaku a Tulungu, následkem čehož váhají sem přijít. To je doufám jasný důvod i pro tebe. Běž a spust na ty loupežníky krupobití. Neboj se, nebude to tentokrát žádný hřích, spíš jakási náboženská povinnost, rozumíš?"
.
.

(Marpa)"Jdi a potrestej ty lotry! Je to můj výslovný rozkaz. A bud zcela bez obav. Tenhle čin, provedeš-li jej ve správném duchu , neponese pro tebe žádných zlých následků."
"Myslel jsem, Kušo-lags", dodal si hoch odvahy, "že už nikdy nebudu muset něco takového provádět..., doufal jsem..."
"Doufal, nedoufal, tohle čarování provedeš jako cvičení nepřipoutanosti. Budeš po celou dobu od něho vnitřně uvolněn a následkem toho nepřipoután k výsledkům svého činu. Je to můj příkaz a součást tvé duchovní cesty. Ostatně...,"dodal,"jaképak velké poučování pro člověka tvých zkušeností? No, co se díváš tak hloupě? Představou, pouhou představou můžeš vytvořit všechno, co sám chceš, nebe i peklo. Což sis nepředstavil Zeleného, až jsi se jím sám stal?"
Töpaga zbledl jako mrtvola. Tento Mistr ví snad všechno!

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod Petra » stř 15. srp 2012 9:27:52

Töpaga musel později ještě jednou čarovat pro opata Ngogduna Čödora.

Str. 177/178

(Töpaga) "Důstojný Učiteli, přišel jsem k vám, abych nalezl svatou nauku, ale byl jsem nucen kupti hřích na hřích. Pohledte, co jsem způsobil, a mějte prosím soucit s tak velkým hříšníkem."
Ale opat řekl:
"Máš dojem, že jsi to způsobil sám?"
"Ovšem," přisvědčil Töpaga, "kdo jiný?"
"Jestliže si to opravdu myslíš, pak jsi ovšem hřešil. Představa, že sám jsi činitelem, je vždycky spjata s představou hříchu, ba dokonce s největším z hříchů, s hříchem proti lidské přirozenosti, jak by asi řekl náš dobrý guru."
"A kdybych si to nemyslel, nebylo by hříchu?" ptal se Töpaga.
"Hřích je, jak sám nahlížíš, právě jen pro mysl. Když myšlenky zmizí, zmizí i pocit hříchu se všemi jeho následky."
.
.
Töpaga se zamyslel.
"Mám za to, že schopnost ponoření myšlenek do sebe je duchovním majetkem Buddhů a boddhisatvů, ale co ti ostatní, ti také nehřeší, nepřipouštějí-li si myšlenky hříchu, i když konají špatné činy?"
"Hřeší, bohužel, at na hřích myslí nebo nemyslí", řekl opat, "nebot jejich zlo je důsledkem sobectví, jehož pramenem je zlopověstná sít chtění. To vše je nutno vyrovnávat novou a novou karmou."
"Osvícený vůbec nic nechce?" ptal se Töpaga?
"Žije v harmonii s tvůrčí silou světa, která je dokonalá, a proto nejvýš dobrá a spravedlivá, proč by měl chtít víc, než co ona dává? Pro mysl bez bez žádostí nevzniká proto žádná nová karma. Těžko může takové činy posuzovat člověk nevědomý."
"Což osvícený nemá žádných pohnutek k činům?"
"Pohnutky ovšem má, ne však ze sobectví, jen jako pokorný nástroj Nejvyššího."

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: E. Tomáš: Milarepa

Nový příspěvekod Petra » stř 29. srp 2012 2:42:49

Str. 119

Tu noc, než přišel Töpaga do Lobraku, měl jeho budoucí učitel významný věštecký sen.
Zdálo se mu, že jeho vlastní guru, veliký indický světec Naropa přišel k němu, aby u něho vykonal zasvěcovací obřad. Marpa vidí, že mu guru podává třírohé dordže, kouzelný hromový klín, zhotovený z lazurového kamene, které je trochu umazáno, a k němu zlatý klíč a nádobu na svěcenou vodu, naplněnoz životodárným elixírem. Potom nařizuje, aby omyl nečistotu žezla a pak je pozvedl na vítěznou korouhev...

Ve svém snu vidí pak Marpa sám sebe, jak omývá čarodějné dordže elixírem a jak ono pak vysílá nádherné třpytné paprsky, jež ozařují celý širý svět, rozptylují bolesti světa i jeho těžký smutek a plní všechny lidi blažeností bez nejmenší stopy stínu, zármutku či hoře.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09


Zpět na Petra

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků