Nirvikalpa

Re: Nirvikalpa

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 20. říj 2011 7:10:36

vostalpetr píše:Kdyby to proběhlo "správně" tak tě to nevyplyvne "do světa" ale uvidíš svět "v sobě", v Atmanu

Ještě toto - kdepak, tuhle tvou variantu nemusím. :D

vostalpetr píše:PS.
vcelku dobrá na orientaci je Učebnice atmavičáry od Vacka,
kde popisuje tyhlety věci z vlastní praxe

Pan Vacek není moje oblíbené čtení. Pokud to není vysloveně nezbytné, tak se jeho textům vyhýbám hodně velkou oklikou.
Asi mám nějaké námitky k těm vědeckým pokusům s LSD v jeho mládí, díky kterým pak mohl říci, že v sobě našel Boha (nebo to bylo obráceně?).

:hm:
Návštěvník
 

Re: Nirvikalpa

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 20. říj 2011 7:34:05

vostalpetr píše:Přecházíš z vnitřní nirvikalpy (bez ega)do savikalpy, tedy do stavu s egem

Není to určitě špatný, no ale taky to není to nejlepší,
takže se koukej polepšit...


Leckde se píše, že prožitek nirvikalpa samadhi tě změní navždy.
Zpět do hmotného světa se vrací člověk tímto poznatkem navždy poznamenaný, změněný. Je to nevratné, už jsi pak ocejchován napořád.
Nedá se to zapomenout, i kdyby to bylo jen jednou jedinkrát. Už nejsi tím, kdo si byl před tím zážitkem, i když máš stále stejné jméno, nosíš tytéž šaty, bydlíš ve stejném domě, vypadáš úplně stejně.

No a případné zázračné schopnosti stejně nejsou ostatními lidmi přijímány kladně. Tak k čemu pak nějaké další něco lepší, kvůli čemu se má jeden polepšovat? :confused:
Návštěvník
 

Re: Nirvikalpa

Nový příspěvekod Petra » čtv 20. říj 2011 7:49:34

vostalpetr píše:
Petra píše:
Ne, při otevřených očích říká Ramana jasně, že je to savikalpa. Nirvikalpou nazýval samadhi bez vědomí světa.
Řídím se Ramanovou definicí.
:)



Tak jo, vždyt je to jedno,
ale mrkni na to,
já to dlouho říkal jako ty....
(možná taky díky Ramanovi... :D )


Odpovídá to mé zkušenosti. Zřejmě mají ostatní jiné zkušenosti, ale to není můj problém.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Nirvikalpa

Nový příspěvekod Petra » čtv 20. říj 2011 7:53:42

Návštěvník píše:Leckde se píše, že prožitek nirvikalpa samadhi tě změní navždy.
Zpět do hmotného světa se vrací člověk tímto poznatkem navždy poznamenaný, změněný. Je to nevratné, už jsi pak ocejchován napořád.


Přesně tak to je.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Nirvikalpa

Nový příspěvekod rosada » sob 22. říj 2011 16:23:07

Mě jednou při rozjímání v tramvaji padl do zorného pole velká nápis MILUJ SÁM SEBE
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Nirvikalpa

Nový příspěvekod Petra » sob 22. říj 2011 16:59:59

vostalpetr píše:Odpovídá to mé zkušenosti. Zřejmě mají ostatní jiné zkušenosti, ale to není můj problém.
.....................................................................................................

Opravdu ???


Opravdu. To, co říká Ramana, odpovídá mé zkušenosti. Na zkušenosti samé se tím vůbec nic nemění, a tak je mi úplně jedno, co ostatní říkají. I kdyby to neodpovídalo Ramanově zkušenosti, bylo by mi to jedno. Zkušenost zodpověděla všechno nad veškerou pochybnost a tím je to vyřízené.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Nirvikalpa

Nový příspěvekod Petra » sob 22. říj 2011 18:04:24

vostalpetr píše:
Ty říkáš, že ta zkušenost se jmenuje savikalapa, já říkám, že se to nirvikalpa s vědomím světa...


Nirvikalpa a vědomí světa se vzájemně vylučuje.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Nirvikalpa

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 22. říj 2011 18:29:02

Petra píše:
vostalpetr píše:
Ty říkáš, že ta zkušenost se jmenuje savikalapa, já říkám, že se to nirvikalpa s vědomím světa...


Nirvikalpa a vědomí světa se vzájemně vylučuje.
:)

Doplnila bych... ta super blaženost v nirvikalpa, to se tak projevuje uvnitř, v centru čirého vědomí, ten "svět" - jen ve tvaru součtu pocitů ze všech živých těl. Proto tomu říkám i super orgasmus. V nirvikalpě nevznikají žádné obrazy tvarů světa, jen tam "ze světa" prosakují ony pocity. :D
Při té "super blaženosti" se nedá vnímat nic dalšího z toho hmotného a i nehmotného světa (oblasti tzv. vyšších světů).
Všechny ostatní pocity blaženosti, co se kde popisují v jiných samadhich, jsou jen slabounké odvary toho, co se při nirvikalpa prožívá.
Návštěvník
 

Re: Nirvikalpa

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 22. říj 2011 18:56:23

vostalpetr píše:A co sahadža nirvikapala ?
to je podle tebe co? jen bez vědomí světa ?


E.Tomáš, J.Vacek a další z těch, co čerpali z učení Ramana Maharšiho,
to takto označují "sahadža nirvikalpa samadhi", že je to "spojení vnějšího a vnitřního nirvikalpa samadhi".
Jestli toho také dosahovali, je asi tady naprosto zbytečné řešit.

:hm:
Návštěvník
 

Re: Nirvikalpa

Nový příspěvekod roman » sob 22. říj 2011 19:02:51

    v nirvikalpe(na rozdil od savikalpy)jiz neni mysl(odraz atmana)cinna,cili atman je rozpusten v brahma a samadhi neni omezeno telem!!!!Vono kazdy samadhi je nadsmyslova zkusenost,takze zadny smysl ho nemuze postihnout.u ty nirvikalpy je to prece logicky ze kdyz se uvedomujes mimo telo,tak oci s tim nemaji nic spolecnyho-neni to otazka videni ci nevideni,ale Vedomi!!.Zadnej telesnej smysl s tim nema nic spolecnyho!!To je jako kdyby jsem tvrdil ze Ramana ma zavreny oci a je v nirvikalpa a neceho se dotkne tak najednou nirvikalpa zmizi.Proste nirvikalpa je uvedomeni se jako sat-cit-ananda.sahadza nirvikalpa je pak trvale uvedomeni se,ktere je stejne pred smrti tela jako i po smrti tela.A fakt to sahadza nezmizi tim ze telo zemre a zavre oci navzdy :)
      roman
       

      Re: Nirvikalpa

      Nový příspěvekod Návštěvník » sob 22. říj 2011 19:29:43

        no ta pointa byla spis o nesmyslnosti podminovat vedomi videnim
          Návštěvník
           

          Re: Nirvikalpa

          Nový příspěvekod Petra » sob 22. říj 2011 21:20:34

          Tazatel: Zažívá Mahariši nirvikalpa samadhi?

          Ramana: Při zavřených očích je to nirvikalpa, při otevřených savikalpa. Tento neustále přítomný stav je sahadža, přirozený stav.

          Bud víš, o co jde - nebo nevíš...

          Už mě přestalo bavit to pořád dokola vysvětlovat.
          :)
          Petra
           
          Příspěvky: 1401
          Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

          Re: Nirvikalpa

          Nový příspěvekod roman » sob 22. říj 2011 21:57:18

            takze podle tebe plati:Při zavřených očích je to nirvikalpa a pri zavrenych ocich,kdyz se zaroven dotknu treba stromu,nebo skaly tak uz je to savikalpa??
              roman
               

              Re: Nirvikalpa

              Nový příspěvekod Návštěvník » sob 22. říj 2011 22:44:17

              Jedni si meditují s otevřenýma očima, jiní zase se zavřenýma očima.

              Ti, co meditují se zavřenými víčky, tak ti nejdřív poznávají světlo čirého Vědomí, a když jim to ono čiré Vědomí dovolí, nastanou při tom zření vhodné podmínky, tak s ním splynou a stávají se jím, poznávají se jako samotné čiré vědomí, jako Atman. I v noci, za úplné tmy, ne jen v příjemně osvětlené místnosti nebo za dne.

              Zření onoho světla před splynutím, je spojeno pořád s uvědomováním si svého těla, sluch není vypnutý, jen je ztlumeno slyšení zvuků, kůže cítí závan vzduchu, čich pozná, že se změnilo aroma vzduchu - smysly dosud fungují, i když uvědomování je slabší, než když je mysl plně věnována uvědomování si hmotného světa. Vědomí je velmi klidné, myšlenky se neobjevují, pozornost se věnuje pozorování (zření) světla čirého Vědomí. Tuto meditaci člověk může kdykoli přerušit a věnovat se světu.
              Zatím jsem ani od jednoho místního osvíceného nečetla název této klasické, běžně prováděné meditace.
              Jakpak se asi tak jmenuje???? Hmm?

              Když se člověk otrká při těch začátečních potížích se vstupováním do této meditace a dokáže to navodit kdykoli a kdekoli, tak si může vždy, když na to bude mít chuť a trochu času, zavřít oči a ono světlo Atmanu tu ihned je.
              Při tom se krásně zrelaxuje, nasbírá síly, jestliže je zrovna unavený. A nemusí už zastavovat tok myšlenek, jako v začátcích. Takže tu může i probírat nějaký ten problém, s kterým si při běžném vědomí neví rady. Někdy se čiré vědomí smiluje a i pošle nějakou radu.

              Nirvikalpa samadhi, je to, když ono světlo čirého vědomí, které při meditaci se zavřenými víčky zříme, nezůstane jen viděné, ale prostoupí vědomí člověka úplně. Pak se už naše vědomí neuvědomuje jako ten či onen, toho je zbaveno, včetně osobní paměti i jakéhokoli vnímání hmotného světa. Všech pět smyslů se prostě vypne, dech se zpomalí a tělo funguje jen tak nějak automaticky v nezbytně nutném režimu, řídí ho podvědomí. Pozorné vědomí se stává Vědomím, bez uvědomování světa, vnímá jen tu sféru toho čirého bytí. Z tohoto meditačního stavu se vědomí nevrací zpět do předchozího meditačního stavu na přání já, ale až tehdy, až to čiré Vědomí uzná samo za vhodné. Nirvikalpa je velmi hluboká meditace, na rozdíl od toho prvního stavu. Může trvat chvíli, hodiny a i třeba den dva i víc – to nezáleží už na té osobě.

              Jak to dělají ti, co nechávají víčka otevřená a nechávají se unášet hmotným světem kolem sebe – to sem budou muset napsat jiní.
              :)
              Návštěvník
               

              Re: Nirvikalpa

              Nový příspěvekod Návštěvník » sob 22. říj 2011 22:55:06

              Ještě maličkost - neumím si představit nirvikalpa samadhi trvající třeba 24 hodin, aniž by víčka očí mrkala a tak zvlhčovala oko, odstraňovala případný prach a pod. Schválně - zkuste si hodinu či celé půldne nemrknout.... :(
              Návštěvník
               

              Re: Nirvikalpa

              Nový příspěvekod Petra » ned 23. říj 2011 8:22:20

              roman píše:
                takze podle tebe plati


                To platí pro přirozený stav "sahadžu", v kterém se tady nikdo nenachází, ale Ramana v něm byl.

                roman píše:Při zavřených očích je to nirvikalpa

                Ano, Ramana dokázal zavřením očí být v "nirvikalpě".

                roman píše: a pri zavrenych ocich,kdyz se zaroven dotknu treba stromu,nebo skaly

                  Tak jsi pořád v normálním bdění (nebot neumíš to, co Ramana).

                  roman píše: tak uz je to savikalpa??


                  U Ramany to byla savikalpa, u tebe ne.
                  :)
                  Petra
                   
                  Příspěvky: 1401
                  Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

                  Re: Nirvikalpa

                  Nový příspěvekod Petra » ned 23. říj 2011 8:27:12

                  Návštěvník píše:Jedni si meditují s otevřenýma očima, jiní zase se zavřenýma očima.


                  Ramana žil v trvalé meditaci. Meditace byla jeho životem.
                  Prý se dokázal hodiny dívat do slunce - v jižní Indii. (Třeba to je podobný fenomén jako chodit po rozžhaveném uhlí.)

                  :)
                  Petra
                   
                  Příspěvky: 1401
                  Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

                  Re: Nirvikalpa

                  Nový příspěvekod Petra » ned 23. říj 2011 8:36:53

                  Návštěvník píše:Nirvikalpa samadhi, je to, když ono světlo čirého vědomí, které při meditaci se zavřenými víčky zříme, nezůstane jen viděné, ale prostoupí vědomí člověka úplně.

                  V nirvikalpa se všechno rozplyne v Nadjá, v Absolutnu. Žádný svět, žádný člověk, žádný čas, žádný prostor, žádné "já" neexistuje. Přináší to poznání, že to všechno je iluze. Nesmírně osvobozující.
                  :)
                  Petra
                   
                  Příspěvky: 1401
                  Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

                  Re: Nirvikalpa

                  Nový příspěvekod Petra » ned 23. říj 2011 15:02:44

                  vostalpetr píše:Ramana: Při zavřených očích je to nirvikalpa, při otevřených savikalpa. Tento neustále přítomný stav je sahadža, přirozený stav.


                  PS.
                  Jako vysvětlení je to vcelku správně, prostě je to popis (podle mě nepříliš zdařilý) sahadža nirvikalapa s.


                  Podle mě je to absolutně dokonalý popis přirozeného stavu.
                  :)
                  Petra
                   
                  Příspěvky: 1401
                  Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

                  Re: Nirvikalpa

                  Nový příspěvekod Honzam » pon 24. říj 2011 20:08:09

                  Zdravím,

                  zkusím popsat, jak to mám aktuálně já. Je tu sebeuvědomění v podobě jakéhosi průzračného světla existujícího tak nějak bez představy prostoru, který by jím byl naplněn. Není to ani tak stav blaženosti nebo nějakého příjemného vzrušení, ale klidu. Má to statický charakter. Zároveň nemohu říci, že bych si svět (zrakový vjem) při otevřených očích uvědomoval. Tvary se nevynořují - nelze je uchopit myslí. Tam, kde dřív byly zrakové vjemy jako objekty, je ta průzračnost.
                  Jako když vám někdo v noci zasvítí baterkou do očí a skoro nic není vidět. V tom světle se sice něco vynořuje, ale je to asi jako, když se díváte na televizi a film je to světlo sebeuvědomění a logo televize v rohu jsou ty zbytky. Můžu si soustředěním vyvolat uvědomování si prostoru a věcí kolem sebe, ale vyžaduje to úsilí a světlo při tom mizí. Soustředím se při tom na tělo a kde je. Objeví se, že sedím na židli v pokoji u počítače. Dokonce se můžu cítit jako Honzam. Když povolím soustředění, zmizí to všechno zase ve světle. Svět (logo televize) není. Jsem Já.

                  To všechno se děje při otevřených očích. Dokonce, když se ponořím při meditaci do toho světla úplně, oči se rozevřou dokořán, jak svaly na hlavě úplně povolí. Mám pak tak takový vytřeštěný výraz jako mrtvola :D
                  Při zavřených očích je paradoxně to vnímání těla větší. Navíc se ve vnitřním zraku vynoří i představa prostoru okolo těla a místa, kde se nachází. Přisuzuji to stažení svalů hlavy a krku při držení zavřených očí. Se zavřenýma očima provádím jen koncentraci na určitá místa v těle, ale tuto praxi už jsem opustil. Když se takhle soustředím na místo napravo od srdce, vyvolám si pocit blaženosti a rozsvítí se tam to slunce jako dokonalá bytost a já se stávám tou bytostí. Je cítit teplo a láska. Tento stav jsem bez soustředění měl před uvědoměním se v tom průzračném světle a po stavu bez jakéhokoliv sebeuvědomění. (viz můj popis zde http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=53&t=39)
                  Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
                  Uživatelský avatar
                  Honzam
                   
                  Příspěvky: 713
                  Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

                  PředchozíDalší

                  Zpět na Petra

                  Kdo je online

                  Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník