Při zvládání životních těžkostí přirozeně rozpoznáváme, co není v pořádku, jaké emoce je třeba ovládat, které okolnosti se musí zlepšit. To je součástí lidské snahy přežít. Ale je tu něco za tím, co není v pořádku, za hranicemi jakýchkoli emocí, které si přejeme, aby zmizely. V ochotě přímo čelit bolesti, které se bojíme, spíše než ve snaze ji ovládat nebo se jí zbavit, dochází k životu měnícímu objevu toho, co je celistvé, úplné a co není třeba napravovat.
Pohled na problém z pohledu osvíceného: Osvícený jedinec může vidět problém jako příležitost k růstu nebo jako něco, co má být přijato tak, jak je. Místo toho, aby se snažil problém vyřešit nebo ho odstranit, může se snažit pochopit, co mu tento problém ukazuje o sobě nebo o světě kolem nich. Může také vidět problém v širším kontextu a uvědomit si, že všechno je dočasné a mění se. Pohled na problém z pohledu ega: Ego může vidět problém jako hrozbu pro svou identitu nebo jako něco, co je třeba vyřešit, aby se udržela kontrola. Ego může také vnímat problém jako osobní útok nebo jako důkaz vlastní nedostatečnosti. Toto vnímání může vést k stresu, úzkosti nebo obranným reakcím.
Je důležité si uvědomit, že ani jeden z těchto pohledů není “správný” nebo “špatný”. Jsou to jen různé způsoby, jak se dívat na svět, a každý z nich může být užitečný v různých situacích. Důležité je být si vědom svých vlastních reakcí a učit se z nich.
Ajahn Brahm na inspirativních příkladech ze života s humorem ukazuje, jak štědrost a laskavost dokážou řešit závažné problémy a měnit či dokonce zachránit životy lidí i zvířat.
2:04 Co ukrást mnichovi 9:00 Směna kola za králíka 16:36 Jak praktikovat buddhismus s humorem 22:03 Léčebné účinky meditace 28:04 Laskavost zachraňuje životy 37:28 Pravidlo 70% 41:50 Továrna na mnichy 47:04 Existuje něco, co není dukkha? 49:46 Jak se slučuje vyrovnanost s láskou a soucitem? 51:21 Jak se postavit šikaně 55:23 Jak sladit školu, práci a společenský život 58:36 Jak zmírnit svůj hněv?
Není třeba hned přemýšlet. K tomuto okamžiku není co dodat, když o tom přemýšlím. Takže všechno to myšlení by stačilo. Zatemňuje vaše vědomí přítomného okamžiku. Pokud na vás čekají problémy, můžete o nich přemýšlet, až skončíme. A dokonce i tehdy bych doporučil, že si na vyhradit jen krátký čas.
Jestli přemýšlíte o svých takzvaných problémech a pokud jsou skutečné... Jinými slovy, skutečný problém je situace, kterou musíte řešit, buď právě teď, ve chvíli, kdy to nastane, v tom případě to není problém, je to výzva. Nebo přemýšlíte o něčem, co budete řešit možná zítra, nebo co možná budete muset udělat příští týden nebo příští měsíc.
Vyhraďte si časové období, do jaké míry budete plánovat
A pak, až to bude hotové, vraťte se do vědomí přítomného okamžiku.
Jak víte, minulost a budoucnost existují v mysli. Mysl se neustále zabývá minulostí a budoucností.
Takže nejhorší osud čeká vaši mysl.
Odstraňte mysl.
Neexistuje žádná minulost ani budoucnost.
Minulost nebo budoucnost pro vás existuje jen jako myšlenka.
Je to nepostradatelné pro řešení praktických aspektů života.
Ale je to obrovská překážka pro možnost jít hlouběji do nitra sebe, hlouběji do reality.
Obrovská překážka najít ten stav spojení s hlubší realitou.
Obrovská překážka k možnosti poznat, kdo jste.
Takže právě teď, vše, co musíte udělat, a nedá se nic dělat, jen použijeme slovo, vše, co musíte udělat, je podívejte se na obraz na obrazovce, poslouchejte slova, která jsou všechna ukazatele.
Směrovky.
A jak se díváte na obraz na obrazovce a posloucháte slova, uvědomte si také nehybný prostor v sobě.
Tichou přítomnost.
Bez kterých byste nebyli schopni podívat se na obrázek na obrazovce nebo poslouchat slova.
Je to jen proto, že existuje světlo přítomnosti které přijímá smyslový vjem vidění a slyšení, může být vidění a naslouchání.
Ve chvíli, kdy začnete přemýšlet o minulosti a budoucnosti, ve chvíli, kdy začnete přemýšlet, některé z vašeho vědomí se inkarnují do formy.
Inkarnace.
Slovo inkarnace se má stát formou, fyzickou formou, ale není to nutně fyzické.
Stáváte se psychologickou formou.
Každá myšlenka je taková.
Takže část vědomí se inkarnuje do mentálních útvarů.
A to je v pořádku, není na tom nic špatného.
Je dobré, že umíte myslet.
Ale není dobré se ztratit v myšlení.
Proč to není dobrá věc?
Protože to dělá váš život mizerný.
A když si ztrpčíte život, ztrpčíte životy jiných lidí, aniž byste věděli, co děláte.
To je podstata nevědomí.
Opravdu nevědomí lidé, což jsou na planetě stále miliony, miliardy, nevědí, že si tím ztrpčují život a činí životy ostatních lidí mizernými.
Nebo jak to někdo kdysi řekl, "Nevědí, co dělají."
A tady se můžete učit krásnému stavu nepřemýšlení.
Prostě se nevzdávej, i když to právě teď nedává smysl. Jsem si naprosto jistý, že když začnete vidět souvislosti, tak věci budou do sebe zapadat. Možná si také uvědomíte, že to nemohlo být jinak. ...
Prostě nikdy nebyla volba a od mnoha lidí jsem slyšel tyto věty:
VÍTĚZOVÉ POKRAČUJÍ TAM, KDE SE ZASTAVÍ PORAŽENÍ.
Záleží, co pro vás znamená vítěz. Pro mě je to o neustálém seberozvoji.
UDĚLAT CHYBU NENÍ PROBLÉM, ALE UDĚLAT STEJNOU CHYBU, ANIŽ BYSTE SE Z TOHO POUČILI, TO PROBLÉM JE.
Navigace v bolesti, navigace v pocitu zrazení členem rodiny
V tomto videu se Eckhart Tolle zabývá bolestnou zkušeností pocitu zrazení členy rodiny. Vysvětluje, jak naše myšlenky a interpretace jejich chování mohou udržovat nepříjemné emoce. Eckhart nabádá diváky, aby si položili otázku, zda jsou jejich pocity zrady založeny na faktech, nebo jsou z velké části živeny duševními reakcemi. Pochopením podstaty těchto myšlenek můžeme začít nacházet klid a nový pohled na rodinné konflikty. Eckhartova moudrost nabízí cestu k uzdravení a vnitřní svobodě i tváří v tvář náročné rodinné dynamice.
Toto je velmi častý nevědomý předpoklad u lidí, že když nebudou myslet na své problémy, že se jejich život zhroutí. "Musím myslet na svůj život a na to, co se stane. Jinak se to bude rozpadat." Samozřejmě nic se nerozpadne, pokud přestanete myslet. Pokud přestanete myslet, věci se zlepší.
Problémem často není samotný problém, ale náš postoj k němu. Když přestaneme bojovat s emocemi a situacemi, které chceme změnit, najdeme vnitřní klid a přijetí.