Děti

Děti

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 12. čer 2022 15:35:19

Návštěvník
 

Re: Děti

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 07. led 2024 9:29:53

Absence citové vazby poznamená dítě na celý život, zjistili odborníci UK

Nejnovější výzkum Národního institutu pro děti a rodinu, realizovaný ve spolupráci s odborníky z 1. lékařské fakulty a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, potvrdil, že pobyt v ústavní péči má v mnoha různých ohledech negativní vliv na vývoj dětí a tím i na jejich pozdější život v dospělosti. Výzkum byl realizován v rámci projektu Hledáme rodiče, který má za cíl rozvoj pěstounské péče v České republice.

„Výsledky studie jednoznačně ukázaly, že na vývoj dětí i jejich budoucí spokojenost a úspěšnost v životě má vliv přítomnost, či naopak absence citové vazby," shrnuje Radek Ptáček

Longitudinální studii zpracoval tým pod vedením PhDr. Radka Ptáčka, Ph.D., z 1. lékařské fakulty UK a řady dalších odborníků z Národního institutu pro děti a rodinu, Psychiatrické kliniky 1. LF UK a katedry psychologie PedF UK. Studie měla dvě části, z nichž jedna se týkala dětí, druhá dospělých. Psychologové sledovali s odstupem dvou let 190 dětí ve věku 7–12 let, a to jednak dětí vyrůstajících se svými rodiči, jednak dětí v náhradní péči, tj. v péči ústavní nebo pěstounské. Zároveň bylo v letošním roce vyšetřen 280 dospělých osob. Děti i dospělí byli vyšetřeni sérií testů, jimiž odborníci mapovali mj. jejich intelektový a socio-emoční vývoj, sebehodnocení, deprese a traumatizace.

Největší pokrok zaznamenán v pěstounských rodinách

V oblasti intelektového vývoje a socioemočního vývoje, jenž napovídá, nakolik bude dítě v budoucnu úspěšné nejen v sociálních vztazích, ale do určité míry i o životní spokojenosti a úspěšnosti v dospělosti, byl zaznamenán nejvýraznější pozitivní posun u skupiny dětí z pěstounských rodin. Naopak děti z dětských domovů byly z intelektového hlediska při obou testováních skupinou nejslabší.

K určitému, i když slabšímu posunu dochází u dětí z ústavní péče v oblasti socioemočního vývoje. „V této oblasti je zvláště patrná absence silných osobních a vzájemně uspokojivých vztahů s dospělou osobou,“ vysvětluje vedoucí týmu Radek Ptáček. „U dětí z dětských domovů jsou nejvýraznější také pocity deprese a projevy traumatu. Určité projevy špatné nálady lze sice hodnotit u dětí ve všech skupinách, to ale souvisí s vývojovým obdobím nastupující puberty. Ovšem u dětí z dětských domovů jsou tyto projevy nejvýraznější," dodává doktor Ptáček.

Psychologové sledovali také sebehodnocení dětí, např. z hlediska emoční lability, agresivity apod. Sebehodnocení představuje ve vývoji dítěte velmi podstatnou složku, která předznamenává další sociální vývoj a uplatnění člověka. Zatímco u dětí vyrůstajících v rodinách došlo k výraznějšímu zlepšení sebehodnocení, u dětí z dětských domovů bylo možné sledovat nejvýraznější snižování sebehodnocení. Naopak se nepotvrdil předpoklad starších studií, který obdobné výsledky popisuje i u somatického vývoje. V této oblasti naopak děti v ústavní péči prokazují nejvýraznější vývoj, což svědčí o stále se zvyšující úrovni péče o děti v dětských domovech z hlediska kvality výživy a životních podmínek dětí v ústavní péči.

Těžší start do života

Aktuální výzkum prokázal existenci řady rozdílů mezi dospělými osobami, které prošly náhradními formami péči, a osobami vyrůstajícími v běžných rodinách. „Z psychologických charakteristik se u výzkumné skupiny výrazně častěji vyskytují zejména depresivita, neuroticismus, impulzivita, nejistota a nedůvěřivost," říká PhDr. Irena Smetáčková, Ph.D., z katedry psychologie PedF UK. „Kombinace těchto charakteristik zvyšuje u osob, které nevyrůstaly ve své původní rodině, tendenci zažívat pochybnosti o sobě samých, mít nižší sebeúctu, vnímat okolní svět jako spíše ohrožující, obávat se nových situací a reagovat v nich zkratkovitě. V oblasti vztahů prožívají větší nedůvěru a obtížněji hledají hranice mezi sebou a druhými, což může vést k omezenější blízkosti a intimitě, ale také k přílišné submisivitě až závislosti na druhých.“ Studie dále ukázala, že lidé, kteří vyrůstali v ústavní výchově, v dospělosti dosahují nižšího vzdělání a mají složitější uplatnění na trhu práce, což se následně promítá do jejich slabší životní úrovně, která prohlubuje některé potíže v přijímání sebe sama a druhých.

Děti by měly vyrůstat v rodině

„Výsledky studie jednoznačně ukázaly, že na vývoj dětí i jejich budoucí spokojenost a úspěšnost v životě má vliv přítomnost, či naopak absence citové vazby," shrnuje Radek Ptáček. Čím delší dobu děti prožijí v ústavní péči a čím dříve jsou odloučeny od své matky nebo jiné blízké osoby, tím je jejich deprivace větší. Specifické problémy, kterými tyto děti trpí, se potom odrážejí v jejich chování k ostatním i schopnosti navazovat a udržovat harmonické vztahy v dospělém životě.

„Dítě, které nepoznalo mateřskou lásku, dokáže mnohem obtížněji vytvořit stabilní citové pouto v dospělosti. Z ústavní péče tak mohou vycházet další rodiče, jejichž děti mohou mít obdobný osud. Proto je nesmírně důležité najít dětem, které z různých důvodů nemohou vyrůstat se svými biologickými rodiči, vhodné rodiče náhradní. Jakákoliv jiná než rodinná péče není z dlouhodobého hlediska pro vývoj dítěte vhodná," doporučuje doktor Ptáček.

Zdroj: zpráva Nadačního fondu J&T
Návštěvník
 

Re: Děti

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 14. úno 2024 7:58:09



Karaṇīyametta Sutta:

To by měl udělat ten
kdo je zručný v dobru.
A kdo zná cestu míru

Ať je schopný a rovný,
Přímočarý a jemný v řeči.
Pokorný a nenamyšlený,
Spokojený a snadno uspokojitelný.
Není zaneprázdněn povinnostmi
střídmý ve svých způsobech.

Mírumilovný a klidný a moudrý a zručný,
Povahově není pyšný a náročný.

Ať neudělají sebemenší věc,
kterou by moudrý káral.

Ať je přející:

Ať všem přeje radost a bezpečí.
Ať jsou všechny bytosti šťastné.

Jakékoli živé bytosti zde mohou být.
Ať jsou slabé nebo silné,
žádné nejsou vynechány.
Velké nebo mocné,
střední, krátké nebo malé,
viděné i neviditelné,
ti, kteří žijí blízko a daleko,
ti narození a budoucí,

Ať jsou všechny bytosti šťastné.

Ať nikdo nepodvádí druhého.
Ať nikdo nepohrdá jakoukoli bytostí v jakémkoli stavu.

Ať nikdo skrze hněv nebo zlou vůli
nepřeje druhému zlo.

Jako matka chrání svým životem
své dítě, své jediné dítě,
tak s nekonečným srdcem
by měl každý oceňovat všechny živé bytosti:

Vyzařovat laskavost
nad celým světem,
kterou šíří se vzhůru k nebi,
a dolů do hlubin;

vně a neomezené,
osvobozen od nenávisti a zlé vůle.

Ať stojíš nebo chodíš,
vsedě nebo vleže

Bdělý bez ospalosti,
Člověk by si měl tuto vzpomínku udržet.

Toto je
vznešené přebývání

bez lpění na falešných názorech
s čistým srdcem,
jasnou vizí,
osvobozen od všech smyslových tužeb,
není znovuzrozen
do tohoto světa.
Návštěvník
 


Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků