Átman

Átman

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 03. lis 2019 12:11:53

ÁTMAN - individualizované vědomí, které není odlišné od absolutního vědomí (brahma);
Návštěvník
 

Re: Átman

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 06. lis 2019 16:22:20

Átma nebo též átman (v dévanágarí आत्मा nebo आत्मन्, stř. rod, přepisované s malým počátečním písmenem) je hinduistický termín označující pojem o individuální podstatě či individuální identitě každého jedince a do češtiny se překládá většinou jako jáství, já, duše nebo nadduše. V buddhistické filosofii je átma popřeno jako reálné, neboť se tu považuje za iluzorní efekt pohrouženosti jedince do individuální tělesné variety hmoty.

Pojem átma je plně rozebírán v upanišadách a základním poselstvím z tohoto rozboru je totožnost átma a brahman, tedy individuální podstaty každého jedince a univerzální podstaty všeho.

Pokud jde o vztah mezi nejvyšším kosmickým fenoménem brahma a duchovní podstatou člověka, dospívají všichni autoři upanišad k jednotnému závěru - k přesvědčení o jejich totožnosti.[1]

Základem je tedy poznání átma a zjištění, že je vskutku totožné s brahma. Tak je možno dosáhnout vysvobození (mókša) z koloběhu životů (samsára). Toto poznání není pouhé intelektuální poznání, ale prožitek této jednoty, kterého je možno dosáhnout různými způsoby. V upanišadách se někdy mluví o soustředění na átma[2] nebo meditaci, že vše je átma. V nejstarších upanišadách je možné nalézt i zmínky o milosti, kterou člověk může dojít tímto zjištěním.

Interpretace átma
Všechny indické filosofické směry s pojmem átma nějakým způsobem pracují, i když třeba buddhistická filosofie nebo materialističtí lókájatikové jeho existenci popírají. Pojem átma je v různých filosofických školách interpretován různě. V Brhadáranjakópanišadě III.9.26, která je jednou z nejstarších, je átma popisováno následovně:

Ono Já není to ani to (néti néti). Je neuchopitelné, protože je nelze uchopit. Je nezničitelné, protože se nezničí. Je nelpějící, protože nelpí. Je nespoutané, netrpí, není zraňováno.[1]
—Brhadáranjakópanišad III.9.26

Rovnice átma = brahman je základem učení védanty, která je jedním z šesti duchovních směrů hinduismu. Zvláště advaita védanta drží tuto rovnici v jejím nejsilnějším smyslu, tedy, že i átma je jen jeden a vše je ve výsledku jedno. Zdání dvojnosti (duality) je pouze iluze (májá). Átma je v tomto případě chápáno velice abstraktně jako bytí, vědomí, blaženost (sat-čit-ánanda) a v důsledku toho neexistuje lidská individualita.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%81tma
Návštěvník
 

Re: Átman

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 06. lis 2019 16:24:42

Átman

Blaženost je základní přirozeností člověka. Vnitřní skutečností lidského bytí je jeho vnitřní božství. Vědomí toho však člověk ztratil, bylo zastřeno závojem nevědomosti a sklonem k zvířeckosti. Člověk se ve své nevědomosti ztotožňuje s tělem, myslí a smysly. Když tyto oblasti překročí, bude sjednocen s Brahma nebo Absolutnem, které je čisté Blaho.

Brahma je nejplnější realita, nejdokonalejší vědomí. To je také nejvnitřnější Já všeho neboli Átman. Átman je společné vědomí všeho, co je. Zloděj, prostitutka, zametač, král, darebák, světec, všichni mají téhož společného Átmana.

Pramen všeho života, pramenem všeho vědomí je Átman, to je nejvnitřnější Já. Tento Átman, nebo nejvyšší Duch, je vše překračující, nevyjádřitelný, od ničeho neodvoditelný, nemyslitelný, nepopsatelný, vždy plný míru, plný blaženosti.

Cílem života je dosáhnout dokonalosti, nesmrtelnosti neboli Boha. Čím více se přiblížíme Pravdě, tím se stáváme šťastnějšími, protože základní přirozeností Pravdy je absolutní Blaho.

Hledáme-li Absolutno, musíme být připraveni obětovat to nejdražší, co máme, a podstoupit všechny útrapy. Studujte filozofická díla jak chcete, pronášejte vznešené proslovy na svých cestách, zůstávejte v Himálajské jeskyni sto let, praktikujte pránajámu padesát let – nemůžete dosáhnout osvobození bez realizace jemné úrovně Já.

Podstata lidské bytosti je Božská. Člověk však žije v hypnóze smyslů i vlastní mysli. Díky tomu je přesvědčen o své oddělenosti od Boha. Átman jako Božská jiskra však existuje v prazákladu jeho bytosti a čeká, až se člověk pokusí uvědomit jeho přítomnost pod nánosy nevědomosti. Jedině vědomým proniknutím do této úrovně dochází k poznání skutečného Já, odlišného od nižší osobnosti.

http://www.labutipirka.cz/myslenky_swam ... 234-1.html
Návštěvník
 

Re: Átman

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 29. srp 2021 17:52:02

Átman, brahma

„Když mluvíme o individuálních bytostech, z pohledu mikroskopického, používáme pro Vědomí termín átman. Když mluvíme o celku, absolutnu, z pohledu makroskopického či z pohledu celého vesmíru, používáme pro Vědomí termín brahma.„

– Swámí Paramárthananda: Védánta – Posvátná nauka indické filozofie (z AJ přeložil V. Lepičovský, nakladatelství Onyx, 2013)

Je to jedno jediné Vědomí, Bytí.

Slovo átman znamená niterné jsoucno (/“ sebe sama“, posvátné nitro, nejvnitřnější podstatu, Duši, jiskru Boží v člověku, Vědomí, existenci-vědomí-blaženost/lásku).

Átman je nejvnitřnější Já každé bytosti, čiré, beztvaré a nerozlišené vědomí.
Ego je iluze, která átman – posvátnou Duši všeho – zakrývá a duchovní praxí se rozpouští.

Slovo brahma znamená neomezený či nekonečný.
Brahma je Absolutno, podstata vší existence, věčné, nekonečné, neomezené, bezvztažné, dokonalé bytí, univerzální Vědomí, zcela nepopsatelný základ, zdroj a cíl všeho, nejvyšší transcendentní pravda. (Křesťanství ji nazývá Bůh).

.http://www.duchovnipoklady.cz/2016/03/27/brahma-atman/
Návštěvník
 


Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků