Boží království

Boží království

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 05. lis 2019 13:37:38

Dotaz: Mám otázku a doufám, že budete moci pomoci. Opravdu přemýšlím o tom, co je
tím, co se v člověku duchovně vyvíjí. Je to víra v Boha? Je to modlitba? Meditace?
Sebezapření? Je to láska? Vím, že jedna věc může vést k druhé. Milovat jiné živé bytosti zcela
nepodmíněně povede např. k zapření ega. Meditace také představuje určitou formu zapření
mentálního.
Četl jsem jednu knihu od Paula Bruntona a v ní se uvádí, že nějakou dobu pobýval
s Ramanou Mahárišim. Paul Brunton v jedné ze svých knih prohlašuje, že ticho je skutečností
a jediným klíčem a každý, kdo tvrdí jinak, se mýlí. Takže tichem dosahujeme Boha, který
přebývá v našem nitru. Avšak Aldous Huxley říká, že základní cestou je sebezapření. Ježíš
říká, že do Království nebeského vede láska. Nisargadatta Maharádž říká, že zapotřebí je
jedině přebývání v pocitu „Já Jsem“.
Byl jsem z toho všeho zmaten. Tak jsem se podíval do Bhagavadgíty. Ve dvanácté
kapitole se říká: „Lepší je poznání než praxe soustředění; lepší než poznání je praxe
meditace, lepší než meditace je zřeknutí se výsledků činností a po zřeknutí okamžitě
následuje mír.“ Z toho jsem pochopil, že meditace není nejlepší cestou, i když mnoho guruů
tvrdí, že to je jediná cesta! Namísto toho zde čtu, že zřeknutí se je tou nejlepší cestou!
Prohlížel jsem v Bhagavadgítě kapitolu, která se zabývala zřeknutím se, a našel jsem
v páté kapitole: „Zřeknutí se činností a jejich nesobecké vykonávání vedou stejně ke spáse.
Z těchto dvou je nesobecké vykonávání činností lepší než jejich zřeknutí. Osvícený mudrc
spatřuje s vyrovnanou myslí a bez rozdílů jiného osvíceného, nesobeckého bráhmana, krávu,
slona, psa, ba i nedotýkatelného, který pojídá maso psa.“
Nevyplývá ze všech těch citátů, že zřeknutí se je lepší než meditace a že zřeknutí se ve
své nejčistší formě je dosahováno nepodmíněnou láskou ke všem bytostem? Pak však jsme
nazpět u Ježíše, který říká, že Bůh je láskou a že milovat jiné živé bytosti jako sebe sama je
cestou do Království božího.
Neznamená to, že Ježíš měl pravdu a že LÁSKA JE CESTOU – tou nejlepší cestou?

Denis Hartel: Ano, Ježíš měl pravdu. Láska je cestou. Naší nejpodstatnější základnou je láska.
Musíme se s ní spojit a zažít ji, abychom ji poznali. Ať se jedná o jakoukoli metodu a pomůže
vám se napojit na vždypřítomnou lásku, tak ji sledujte.


Platí, že „slovo zabíjí, ale duch dává život“. Spojte se svým duchem, s átmanem, a buďte volný.
Teprve pak budete schopen všechny milovat, tak jak sám sebe.
Bible také říká: „Buď tich a věz, že Já Jsem Bůh,“ a Bůh řekl Mojžíšovi: „Jsem, který
Jsem.“ Knihy, učitelé, diskuse vám tuto zkušenost nemohou poskytnout. Vy sám to musíte
najít v sobě. Vyviňte nejopravdovější úsilí, naplněné modlitbami, aby se vám to podařilo.
Budete mít úspěch milostí Boha nebo gurua.
http://www.rudolfskarnitzl.cz/Texty/201 ... di_2_2.pdf
Návštěvník
 

Re: Boží království

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 07. kvě 2024 10:23:07



Eckhart Tolle zdůrazňuje důležitost přístupu a udržování spojení s vnitřní dimenzí Bytí a přítomnosti. Vysvětluje, že tento stav Bytí se naplňuje sám o sobě, takže vnější úspěchy nebo projevy jsou druhořadé. Eckhart Tolle odkazuje na Ježíšovo učení „hledat pouze Království nebeské“, což naznačuje, že jakmile bude toto vnitřní spojení navázáno, všechny ostatní potřeby nebo přání budou přirozeně splněny jako další požehnání.
Návštěvník
 


Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron