Bůh

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. lis 2021 15:02:37

Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 19. bře 2022 18:58:38

Bůh existuje a stvořil vesmír. Je jiný, než si ho představujeme, tvrdí vědci

Obrázek

Bývaly doby, kdy se zdálo, že vědecké poznatky naprosto vylučují Boha. To se ale mění. Nejenže se dosud nikomu nepodařilo existenci Boha vyvrátit, nejzáhadnější vědecké otázky a možné odpovědi se překvapivě blíží těm teologickým. Oba tábory jen nazývají diskutované jevy odlišnými jmény.

Dnes se už obecně přijímá teorie, že vesmír začal Velkým třeskem. Nemusíme o tom nijak polemizovat, nicméně i malé dítě si hned položí otázku: "A co bylo předtím?" Významní vědci jako Albert Einstein nebo Stephen Hawking by pohotově odpověděli: "Nemá smysl se ptát, protože čas předtím neexistoval. Šlo o stav, který nazýváme singularitou." Dítko se nenechá odbýt: "A kdo stvořil singularitu?" Odborníci pokrčí rameny: "Nikdo ji nemusel stvořit, prostě tu byla. Neumíme si ji představit, protože náš mozek pracuje jen v rámci časoprostoru."

Nyní se pro zajímavost vraťme na začátek 5. století, kdy se raní křesťané snažili vysvětlit evropským pohanům, že svět stvořil jeden Bůh. Svatému Augustinovi z Hippa tehdy kdosi položil otázku: "Co vlastně ten Bůh dělal předtím, než stvořil svět?" Augustin prý odpověděl: "Bůh nevytvořil svět v čase, ale spolu s časem." Shodoval se tedy s Einsteinem a Hawkingem v postoji, že před momentem vzniku vesmíru tu žádný čas nebyl.

Náhlé pohnutí Boží mysli - nebo atomu

Vědci předpokládají, že před Velkým třeskem byla veškerá hmota nahuštěna do nekonečně malého bodu s nekonečnou hustotou. Když odhlédneme od skutečnosti, že ani tento obraz si v hlavě nedokážeme dost dobře promítnout, napadne nás další otázka: "Co ten velký třesk způsobilo?"

Z běžného života i fyziky jsme zvyklí na všudypřítomnou kauzalitu. Všechno, co se děje, má nějakou příčinu. Velký třesk ale zdánlivě žádnou příčinu neměl. Stejně jako se Bible nerozepisuje o důvodech, které Boha vedly k nápadu stvořit svět.

Pokud bychom chtěli najít oblast, kde zákony kauzality neplatí, museli bychom zabrousit do kvantové fyziky. Na úrovni maličkých částeček, jako jsou atomy a molekuly, se odehrávají takzvané kvantové události, u kterých se žádné příčiny vysledovat nedají. Dějí se zcela spontánně. Částice se může znenadání objevit a zase zmizet, nebo se zničehonic vynoří na neznámém místě. Příroda tedy spontánní akce umožňuje. Jedna z nich se musela odehrát i v tom nekonečně malém bodu, ze kterého vystřelil vesmír.

Boha coby Stvořitele bychom tedy mohli přirovnat ke kvantovému jevu. Věřící mu ovšem připisují i jakýsi vyšší smysl, či dokonce vlastní vědomí. Z hlediska současné vědy je těžké studovat vědomí Boha, když toho zatím nic moc nevíme ani o vědomí lidském. Mohlo by jít opět o kvantový jev, který by zároveň i vysvětloval, proč máme schopnost svobodného rozhodování a na jeden podnět můžeme reagovat různými způsoby? To by ale znamenalo, že kvantové jevy nejsou zase tak náhodné, jak se tváří. Může je pohánět nějaké dokonalé vědomí, které moc dobře ví, co dělá? Na takovou možnost se vědci zatím nijak nadšeně netváří.

Temná hmota a záření

Bůh se ale může skrývat i jinde. Astrofyzik Joel R. Primack z Kalifornské univerzity tvrdí, že veškeré jevy, které jsou viditelné lidským okem, tvoří méně než 1 procento celého vesmíru. Vzhledem k tomu, že je Bůh dle tradiční definice neviditelný, vesmír mu poskytuje dostatek prostoru k utajené seberealizaci. Primack obzvláště poukazuje na takzvanou temnou hmotu a temnou energii, kterým věda zatím na kloub nepřišla.

Německý astronom Michael Hippke hledal Boha v mikrovlnném záření, které se zrodilo relativně krátce po Velkém třesku. Reagoval tak na výzkum svých amerických kolegů, kteří zformulovali teorii, že náš vesmír stvořila vyšší inteligentní civilizace a do mikrovlnného záření zašifrovala binární kód vyjadřující zákonitosti bytí. Veškerá měření ale nepřinesla žádné ovoce, záření podle Hippkeho nevykazovalo žádné pravidelnosti, které by se daly označit za smysluplný kód. A i kdyby vykazovalo - mohl by nám někdo vysvětlit, kdo stvořil tu "vyšší civilizaci"? Otázky jsou nekonečné jako vesmír sám.

Zdroje: vesmir.cz, http://www.npr.org, http://www.sciencealert.com
Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 26. bře 2022 12:45:24

Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 07. dub 2022 21:09:17



~

Když nemáme žádné záměry, touhy ani nejsme posedlí plánováním, vracíme se zpátky do svého přirozeného stavu, který je spontánní a v harmonii s celým životem.

"Záměr vytváří vnitřní napětí.

Co jste, dříve než se něčeho chytíte? Copak nejste celiství?

Když jste si vědomi sebe sama mimo rámec fungování instrumentálního já, pak jste ve svém prostoru otevřenosti, jste v prostoru Boha."
Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 07. čer 2022 17:39:15

Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 08. srp 2022 10:42:58

Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 10. zář 2022 20:54:16

(Tazatel) Moje otázka je, kdo je Bůh.
Satsang s Moojim
"Kdo je Bůh?"
(Mooji) Ach ... hmmm
(Ticho)
(M) Všechno záleží na tobě a na tvém úhlu pohledu.
Pro mne je Bůh všechno,
včetně toho, kdo dal vzniknout této otázce nebo umožňuje, aby byla položena.
Inteligence, smyslové vjemy,
vše, co se projevuje, i zdroj projeveného.
Všechno dohromady, všechny bytosti; mohli bychom říct,
že to je Bůh neboli vědomí.
Čisté vědomí.
(T) Dočítáme se, že Ježíš mluvil s Bohem.
(M) Ano.
(T) Vidíme, že někdy se dostavuje milost.
Nemluvím s Bohem často. Jen příležitostně.
V posledních dvou případech jsem ho o něco žádal,
vystřelil si ze mne. (Smích) Což je v pořádku. (Smích)
(M) Ano, je vtipný. (Smích)
(M) Můžeš Boha požádat: "Pomoz mi prosím překonat mé slabosti,
zbavit se veškeré té připoutanosti",
a on ti strčí prst do krku.
Za to mu nepoděkuješ, ne v té chvíli.
(T) Říkáš: "Vidíme v událostech harmonii",
já však nevidím, odkud ta harmonie přichází,
nevidím, odkud přichází milost.
(M) Ano.
Je to důležité?
(T) Ano. (M) V jakém ohledu?
(M) V jakém smyslu je to důležité? Vidět, odkud to přichází.
(T) Je to hledání pravdy.
(M) OK.
(Ticho)
(M) Máš dojem, že ty sám máš nějaké hranice?
Můžeš říct, že něco vychází odněkud jinud než od tebe?
(T) Ne, nemohu. Mohu však s Bohem mluvit,
takže to ho činí něčím jiným.
(M) Ano, ano. Ne však nezbytně.
Záleží na tvém postoji. A také na porozumění.
Nemusí být nutně něčím jiným.
Přicházejí chvíle, kdy je patrné,
že všechna ta rozličnost pramení z jedné jedinečnosti.
To je onen Jediný, manifestující se jako zjevná rozličnost,
pohlížející na sebe jako na jinakost
a poté docházející k poznání, že všechna tato jinakost
vyvěrá z jedné jedinosti, z jeho vlastního já.
Toto poznání může přijít, a přijde.
Přijde.
Pokud neinvestujete do pocitu odloučenosti,
zjistíte možná, že poznání ve vás vytryskne zcela přirozeně.
Intuitivní poznání, že vše vyvěrá z jednoho společného zdroje.
Tento zdroj nelze oddělit od mého intuitivního vnímání toho, co jsem.
A není v tom žádná pýcha.
Není to "Ach, já jsem zdroj",
ale spíše "Jak bych mohl být jiný než zdroj?
Chápete? Možná k vám poznání přijde tímto způsobem.
Ve výrocích "Jsem takový, jsem onaký" je možná
mnohem víc prostoru, mnohem víc možností pro vznik arogance.
Když řeknete "Jsem Bůh", někteří lidé se budou cítit dotčeni.
"Jak můžeš říct, že jsi Bůh?"
Když však řeknete: "Jak může něco existovat mimo Boha?",
bude to jemnější vyjádření téže pravdy.
A také, pokud nemáte rádi slovo "Bůh",
které občas někoho zneklidňuje, můžete použít slovo "vědomí".
Protože kdyby k vám někdo, nějaká bytost přišla a řekla:
"Podívej, dám ti celý vesmír
výměnou za tvoje vědomí..." (Smích)
(T) Líbí se mi tvůj smysl pro humor.
(M) Byl by to dobrý obchod, nebo ne?
(M) Možná, kdyby řekli
"Výměnou za mé tělo? A já budu stále vědomý?
Dobře, vezměte si ho, najdu si další."
Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 10. zář 2022 20:58:36

(Tazatel) Tak či tak, když jdeme spát, vědomí odchází.
(Mooji) Ano, ano, ano. Kdo si toho je vědom?
(T) Bdělé já.
(M) Dokonce i v bdělém stavu je možné jít dál
a poznat svou věčnou podstatu, dokonce i v této chvíli.
Proto doufám, že to tato konverzace nějak odhalí.
Víš, že nyní jsi vědomý. Něco si je vědomo dokonce i tohoto vědomí.
Něco si uvědomuje pocit a energii přicházejícího spánku.
Něco to pozoruje.
Něco občas pozoruje i to, že vědomí odchází.
Kdo zažívá spánek?
Říkáš, že v hlubokém spánku není přítomno vědomí.
Není tam žádné "já", není tam žádné souvztažné vědomí.
Není tam žádný takový druh poznání. Nikdo ho nemá.
Řekněme, že jste měli dneska svatbu, v noci máte líbánky.
Když ale usnete,
nemůžete svou nevěstu nebo ženicha vzít do tohoto stavu s sebou.
Nejste tam dokonce ani vy sami, ne jako manžel nebo manželka.
A přesto se nebojíte vstoupit do stavu, kde nic není.
Utrácíme spousty peněz za tu nejlepší postel,
abychom na všechno zapomněli.
Včetně postele. (smích) Včetně milované osoby.
Narodilo se vám dítě. Můžete si ho v hlubokém spánku ponechat?
Takže každý den, naštěstí, odejdete do stavu,
kam si nic nemůžete vzít s sebou.
Nemůžete si s sebou vzít dokonce ani své "já".
A jsme v tomto stavu rádi. Ve stavu bez "já".
Dokonce i teď, když je "já" přítomno nebo pociťováno, co ho pociťuje?
Kdo rozpoznává měnící se kostýmy "já"?
Kdo to vidí? Je to jasně vnímatelné.
To dokazuje, že existuje určitá síla, hlubší síla vnímání,
která je schopna vnímat dokonce i "já".
Co je to? Je to něco jiného než vy?
Myslím, že tyto otázky jsou mnohem důvěrnější, zásadnější
než "Kdo je Bůh?"
Možná, že když ve svém nitru dospějete k hlubšímu porozumění,
i tato otázka vám bude zodpovězena,
způsobem, kde nebude sporu o tom, zda existuje nebo ne.
Otázka "Kdo jsem?" je mnohem intimnější než "Kdo je Bůh?"
(T) To uznávám, ale není to jediná otázka. (smích)
(M) Je ze všech nejlepší.
(M) Samozřejmě, že není jediná, jsou jich miliony.
(M) Zjistil jsem, že to je ta nejméně ohleduplná,
nejtvrdší otázka, chceme-li odhalit ego jako naprostý mýtus.
A i když ho odhalíme, je stále tady,
stále ho nějak užíváme, ale z nového prostoru.
Protože pokud se ptáte „Kdo je Bůh?“
a já vám dám tu nejlepší, nejuspokojivější odpověď,
na jak dlouho vás uspokojí?
(T) Když mi ukážeš Boha, budu moci mluvit přímo s ním a zeptat se jeho.
(M) Je tady. Kde jinde by byl?
(M) Je tím, co nám umožňuje mluvit a naslouchat
a chápat.
(T) Harmonie ve vesmíru má inteligenci.
(M) Ano, dokonce i disharmonie má inteligenci.
Hra disharmonie je součástí hry harmonie.
(T) Tato inteligence je jiná než můj způsob vnímání.
(M) Prozatím. (smích)
(T) Děkuji. (M) OK.
Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 31. říj 2022 21:45:19

Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 16. lis 2022 14:35:04

Obrázek

Je lepší vidět Boha ve všem, než pokoušet se ho najít.
Neem Karoli Baba
Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. lis 2022 8:51:03

Obrázek

Všechno je nestálé, kromě lásky k Bohu
Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 25. lis 2022 11:34:46

Obrázek
Nejlepší službou, kterou můžete udělat, je udržet si své myšlenky na Boha. Bůh v mysli každou minutu.
Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 25. pro 2022 9:51:14



Rupert čte několik pasáží z knihy Kompletní mystická dílo od Mistra Eckharta. Eckhartova krásná slova shrnují celé vánoční poselství. Naznačuje, že ‚věčné zrození‘ představuje zrození Boží přítomnosti v nás v čase.

Přítomnost Boží bytosti již v každém z nás září jako poznání „Já jsem“, ale je zastřeno obsahem zkušenosti a v důsledku toho se zdá, že chybí. Z tohoto důvodu se zdá, že Boží božská bytost se v nás potřebuje znovuzrodit – protože jsme přehlédli její přítomnost v našem já a jako v nás samotném.

0:00 Mistr Eckhart
0:26 Věčné zrození
0:58 Vánoční poselství
1:18 Jsem
3:00 Tajné slovo
3:15 Tiché slovo
5:48 Vlastní dotaz
06:30 Země Bytí
08:40 Esence mysli
11:20 Duše je volná
14:00 Esence křesťanského poselství
Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 21. led 2023 18:36:13

Najdi jistotu v nejistotě

Karel Spilko by o sobě řekl, že je jedním ze sedmi miliard nástrojů, skrze které poznává Bůh sebe sama a ochutnává tento svět. Vše je jeho slovy předem napsáno a život přirovnává ke hře, ve které zastáváme každý svůj part. On tu v rámci své role napsal několik knih o nedualitě, přednáší lidem a baví se tím, kdo Karel skutečně je. Povídáme si, jak s tímto nastavením prožívá rok 2020 a události, které přináší.

Obrázek

Je něco, co vás o sobě tento rok naučil?

Nechci říct, že nenaučil, ale spíš potvrdil, že úhel pohledu na tento svět, a každý z nás má svůj, mně pomáhá velmi jemně a lehce našlapovat. Samozřejmě že na pandemii a Covid existují mraky různých scénářů a námětů, proč se to stalo, ale já osobně se tím netrápím. Nechci říct, že bych to snižoval, ale nijak mě to nezasáhlo. Pomáhá mi koncepce, kterou předkládám. Ještě několik let zpátky byla má slova v české kotlině docela nepřijatelná a vypadalo to, že si Spilko vymýšlí. V tomto světě není nic jistého. Nic. Ani zítřek. Nevíme, jaká myšlenka nám za chvíli nastoupí do hlavy. Nevíme vůbec nic a snažíme se najít nějakou jistotu. Kdo najde jistotu v nejistotě, respektive si nejistotu připustí, tak může pandemii a karanténu brát sportovně. Můj přístup k životu probíhá skrze odmocňování, protože jsme ve hře a vše se mění. Důležité je, aby byl člověk v pohodě sám se sebou. To je nejdůležitější aspekt, ze kterého se odvíjí úplně všechno ostatní.

Vašimi slovy nemůžeme zažívat jen příjemné, jako bychom čekali, že se počasí nikdy nezmění. Co když ale někoho trápí úzkosti a strachy z nemoci nebo ztráty financí. Jak se sebou pracovat?

Hlavně se sebou nijak nepracovat a ještě na sebe vyvíjet tlak. Tvrdím, že vše bude tak, jak má být. I kdyby se Spilko stavěl na hlavu, tak nemůže zabránit tomu, co se má stát, a vynutit si to, co se stát nemá. Toto přijetí, nikoli vzdání se, současné situace a sami sebe takoví, jací jsme, s financemi jaké máme, je základní bod programu a bez toho se nemůže nic zlepšit. Neznám člověka, který by se jenom zlepšoval. Je to nahoru dolů. Mám hodně financí, nemám hodně financí. Klid nebo štěstí, které člověk hledá, nenajde v běhu života, ale v přístupu k životu, který je jednoduchý - děj se vůle tvá.

Čili věříte, že to celé řídí něco vyššího.

Naše podstata, Bůh, Šiva, nekonečná láska, to dokonale naprogramovala a Karel je k tomu vždycky jen přivedený a zírá. Současně každý den dělá Karel to, co si myslí, že má dělat. To je koncept, který přináší absolutní klid. Ať se rozhodnete pro variantu A, nebo B a nakonec skočíte na Céčko, tak to tak evidentně mělo být. A to je klid, protože Karla nebo Lenku řídí síla, která je naší podstatou a přesahuje jakékoli poznání. Nemůžeme ji poznat, protože nejde vidět. Všechno, co si myslíme, že jsme, nejsme. V duálu, ve fyzické realitě, to vždycky bude těžké. Když nebude pandemie, bude člověk smutný, že mu někdo ukradl třeba kolo. Nebo se ráno probudíte s rýmou a budete nemocní. Nebo se naopak budete radovat, jak jste zvládla den, a zítra se něco stane. Musíme počítat s tím, že se cesta mění a bude se měnit nikoli podle Karla, ale skrze Karla.

Ta vyšší síla, o kterou se opíráte, je konkrétně co?

Zdroj. Naše podstata. To je to nebo ten, kdo obývá tělo jako nástroj, který je naprogramovaný skrze naše vlastnosti, vzorce z dětství, návyky prostředí atd., a proto má život Karla nějaký koloběh. Skrze Karla ten zdroj, neboli naše podstata či vědomí, poznává samo sebe. Ochutnává skrze zkušenosti a situace úhel pohledu zvaný Karel. Díky tomu je sedm miliard různých úhlů pohledu.

Jak jste na to přišel?

Řekněte mi, jak se staly velké události vašeho života? Lidské bytosti, a nebudu to dehonestovat, se považují za lidské bytosti proto, aby se ta hra mohla hrát. To vědomí, Bůh, bytí hraje hru na zapomnění. Někdy se probudilo a chtělo poznat sebe, tudíž muselo vytvořit něco, skrze co se bude poznávat, a vytvořilo sedm miliard nástrojů, přičemž každý hraje svůj part. Vědomí se nastěhovalo do těla, zapomnělo na sebe, a Karel si od svých pěti let myslel, že je Karlem. Nato začalo celé strastiplné hledání štěstí, lásky a podobně. Jenže Bůh není blb, ale geniální umělec, a tak si udělal pojistku, aby na sebe nezapomněl tím, že vždycky přijde zklamání. Až když bude Karel natolik zklamaný, že složí šípy, které vystřílel, mysl se teprve začne obracet dovnitř.

Kdy u vás nastal moment, že jste svět tímto způsobem začal vnímat?

Byl jsem dřív manažer, později jsem měl prodejny potravin. V roce 2009 jsem z toho vystoupil a začal se bavit tím, že nevím, kdo je Karel. To hledání začne třeba ve čtvrtek odpoledne určitého roku a do té doby člověk neví. Lidé neustále tlačí na to, že to vše chtějí hned. Říkám jim, ať to nechají, protože je to automatický osobní proces, který u vhodných psychosomatik s nejvhodnějšími vlastnostmi dojde, anebo nedojde. Na tom vůbec nezáleží. Náš i váš zdroj je stejný a stejně tam všichni jednou vplujeme.

Tudíž žádný stres….

Pokračujte v životě tak, jak to jde, a uvidíme. Vždyť něco se přece jen stane. Bůh sám na sobě zažívá následky svých rozhodnutí a ochutnává sám sebe. Vytvořil prostředí a nástroje s pěti smysly, aby se mohla fyzická realita přepisovat. Někdo je empatický, někdo flegmatický. Potkáte se, s kým máte, a nepotkáte, s kým nemáte. Není to jednoduché? Je to tak úžasně jednoduché, že to lidská mysl ani nechce. Říká si „To neexistuje žádná svobodná vůle?“. Ale koho svobodná vůle? Jedinec tady není, stejně jako vlny na moři, které jsou všechny stejně plné vody. Proud unáší vlny tam, kam má. Je to kosmický vtip, že má Karel něco v rukou. Pokud si to myslí, přichází mu trápení. Když nám to vychází, říkáme si, jaká je to nádhera, a když něco nevychází, ptáme se, co jsme udělali špatně. Mělo to být tak, jak bylo, protože pro chod celku měla daná situace dopadnout takto. Lidé se ke mně chovají tak, jak je napsáno ve scénáři, protože skrze ně hovoří také Bůh. Není špatná cesta, dobrá cesta, je jen role a ta se hraje.

Má tedy ve vašem podání smysl pátrat po smyslu života?

Jestli je někdo naprogramovaný, že bude pátrat, tak bude pátrat a nebude moci té touhy zbýt. Jako když má někdo touhu vypít dva litry Jägermeistera. Kdo touhu může stáhnout z oběhu? Ten kdo ji přece vytvořil. A to není Karel, ta touha přišla a je součástí role. Tudíž pokud někdo pátrá po smyslu života, tak to má smysl. Tento koncept není proti ničemu, nechci filozofovat a mudrovat. Buďte pozorovateli sama sebe a hrajte tak, jak si myslíte, že máte hrát, a netrapte se. Uvidíte, že se dostaví svoboda.

Napsal jste řadu knížek o poznání. Předpokládám, že jste jich i spoustu přečetl. Pořád čtete?

Na základě tohoto poznání si knížky čtete už tak ze srandy. Každý napsal nějakou knížku ze svého úhlu pohledu a své role. Vy ji buď přijmete, nebo odložíte. Když něco přichází a líbí se mi to, řeknu ano, děkuji, když nelíbí, řeknu ano, děkuji a odložím to stranou. Ano tedy na vaši otázku - taky čtu. A taky mám, respektive Karel má, problémy, a taky se v tom plácá kluk jeden, ale já ho chápu. (Smích)

Co když má Karel hlavu plnou myšlenek a nedaří mu je ukočírovat?

Já je už delší dobu pozoruju. Je to jako být jednou nohou doma. Stejně jako když vás teď pozoruju a částí pozornosti se dívám na vás a částí jsem doma, vevnitř v tom obrovském prostoru, který jsem nikdy neviděl. Když mě zastaví policisté, řeknou si o občanský průkaz, tak jim ukážu datum narození a jsem dvacet procent doma a osmdesát venku. Když ale jedu autem sám, jsem osmdesát procent doma a dvacet venku, abych do něčeho nenarazil. Mám v tomto zřejmě už výhodu, byly roky dlouhého hledání, a teď už ten domov neopouštím.

Je to vaše kotva?

Ano, moje stabilita a kotva. Jednou nohou jsem zaparkovaný doma a dívám se skrze oči Karla ven do vnější reality a zároveň ve vnější realitě Karla hraju – podávám si ruce, zdravím se s lidmi. Ve vnější realitě však štěstí nenajdeme. Potěšení ano a střídavý klid také, ale ne to, co podvědomě hledáme, což je naše podstata, ať už ji pojmenujeme klid, láska nebo štěstí. To najdeme doma, odkud se díváme ven. Když jsou vlny vnější reality moc vysoké, tak se stáhneme zpátky domů. Dřív jsem hledal štěstí ve vztazích a druhých lidech, situacích, penězích, pěkném autě, ale to jsou takové chytáky. Je dobře si je užívat, nejsem žádný asketa, ale je dobré být mezi oběma světy rozkročený. Když jste moc ve svém já, já, já, tak vám to nebude fungovat, a když budete jako indičtí jogíni meditovat daleko od společnosti, tak zase budete moc vzadu.

Máte na závěr radu, jak tuto hru života hrát?

My jsme ke každé situaci dovlečeni a vymýšlíme si kolem ní různé nesmysly. Stejně se situace zase změní v jinou a jinou. Karel je tlačen a hopká po různých událostech a stále se chce rozvzpomínat proč, proč, proč? A proto je dobré ze seriálu vystoupit a přijmout všechno tak, jak to je. Navenek budeme hrát stejně, ale uvnitř už budeme hrát s vědomím. Karel je napsaný. Nemůžu si říct, že budu reagovat na tuhle větu takhle. Proto nedává smysl se jakkoli obviňovat. Já bych si s myšlením moc velkou hlavu nedělal. Ráno, když se probudíte, taky si neřeknete – dnes nebudu myslet. Už je myšleno. Pak přijde myšlenka, Karel se s ní ztotožní a jde do koupelny. Přijde další myšlenka - co si dá na snídani? Dá si kafe. To je celý příběh. My v tom hledáme složitosti. Nemáme se, co učit. Jen prožívat. Vědomě.

https://www.zivotvpritomnosti.cz/clanky ... nejistote/
Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 07. bře 2023 20:55:48

Obrázek

Je to Boží Milost, když myslíte na Boha.
Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 11. bře 2023 10:14:15

BOŽSKÁ EXTÁZE

Duchovní stav hluboké slasti, úžasu a obdivu. Výraz extáze pochází z řeckého ekstasis, které znamená „bytí vně individuality“ nebo „vytržení“. Extáze je mentálně vytříbený, nádherně intenzivní citový stav oceánské blaženosti a nepopsatelné nebeské radosti, v nichž se jedinec vnitřně rozpíná v závratném štěstí. Extáze provází spojení duše člověka s Bohem, nekonečnou existencí a božskou dokonalostí.

V tomto stavu je egoistická, podmíněná a omezená individualita vystřídána božským kosmickým vědomím. Každá autentická duchovní cesta umožňuje vytrvalému a zapálenému aspirantovi v náležitou chvíli (když je na to připravený) možnost vstoupit do stavu božské, blažené extáze. Všechna svědectví křesťanských světců a mystiků o vytržení Duchem svatým jsou popisy různých forem extáze. Vyznavači Kabaly vstupovali do transu a v tomto extatickém stavu komunikovali s Bohem prostřednictvím archandělů. V józe odpovídá extázi výraz samádhi, završení fáze meditace (dhjána).

Všechny zmíněné duchovní směry nabízí přístup k extázi skrze tichou meditaci a kontemplaci, jsou ale i jiné metody. Například v súfismu dosahují adepti tohoto stavu za pomoci inspirované hudby a zduchovnělého tance. Súfijci ukazují a dokládají, že v prožitku dokonalé extáze se stírají veškeré rozdíly mezi křesťany, židy, muslimy a vyznavači jakýchkoli dalších náboženství.

K fyzickým pocitům obecně spojeným s extází patří mimořádný pocit stoupání, dojem ztráty tělesné váhy (někdy v těchto případech dochází dokonce k levitaci) nebo vize výjimečně intenzivního světla. Stav osvícení je na úrovni mysli prožíván jako pocit bezčasovosti a intenzivní, hluboký a nepopsatelný prožitek klidu a blaženého míru.

Bytost v extázi se setkává s tajemnou božskou silou, která ji přesahuje a transpersonálně s ní splývá. Pro křesťanské mystiky byla extáze totéž jako přímé prožívání Boží přítomnosti, charakterizované „tajemnou duchovní jednotou“ s Bohem. V extatickém duchovním transu může tělo dočasně znehybnět nebo dokonce vypadat jako mrtvé. Během toho zažívají jogíni a mystikové božské, univerzální stavy.

Tajné spisy západního okultismu nazývají tento stav mors osculi neboli „polibek smrti“. „Smrt“ může zůstat v takovém případě trvalá, jedině pokud si to dotyčný pevně přeje. Kabalisté v tomto směru tvrdí, že tímto způsobem umírali starozákonní proroci a že to bylo poslední přání krále Šalamouna, které nacházíme vyjádřené v „Písni písní“.

Moderní věda řadí extázi mezi takzvané vrcholné zkušenosti. Mezi spouštěče nebo katalyzátory, které mohou v člověku probudit či navodit extatický stav, patří mimo jiné velmi silné a vytříbené prožitky – kontemplace nádherné krajiny nebo přírody, závratná vášnivá láska, vytříbená a nesmírně intenzivní erotika se sexuální milostnou kontinencí, umělecká tvorba apod.

Extáze v širším smyslu není vždy totožná s duchovním osvícením, ačkoli se často dostavují současně. Někdy může osvícení vyplynout z neextatické zkušenosti, jako například vědomého setkání se smrtí nebo silnou bolestí.

Protože jogínský stav transcendence omezeného individuálního vědomí obnáší spíše zvnitřnění, navrhuje známý rumunský orientalista Mircea Eliade chápat jógový pojem samádhi jako „enstázi“, znamenající „spočinout uvnitř“, čímž se rozumí nepřetržité udržování jogínova vědomí v jeho nejvyšším Já, átmanu. Když z naší bytosti odchází ego, přichází stav jógy a přináší extázi.

Božská extáze může nastat spontánně, jako nevyjádřitelný stav, kdy jsme boží milostí ponořeni do hluboké blaženosti, úžasu a obdivu. Ve stavu božské extáze se vegetativní funkce (dech, krevní oběh) citelně zpomalují. Když intenzita a hloubka extáze vzroste, přestáváme vnímat okolní svět. Božská extáze se podobá mystické extázi, doprovázené zušlechtěním vědomí, a často uvádí do pohybu obrovské množství energie.

Stavy božské extáze jsou prožívány jako svého druhu „odpoutání“, jímž unikáme do tajemného bezmezného prostoru, vně sebe sama. Stavy božské extáze provází transcendence osobnosti. Vyvolávají určitý druh vybraného bdělého opojení, v němž se vědomí smyslového světa takřka úplně ztrácí. Člověk dosahuje mimořádných stavů božské extáze spontánně, když se v něm vzedme nezkrotná mystická aspirace a intenzivní stesk po Bohu. V božské extázi chápeme díky mystickému spojení s Bohem zcela přirozeně tzv. nadpřirozené skutečnosti.

Některé specifické formy božské extáze mohou být rovněž snadno vyvolány navozením a prohloubením intenzivních a hlubokých stavů blahodárného transu. Především na Východě používají praktikanti jógy pro navození hlubokého prospěšného stavu blahodárného transu jisté harmonické, kývavé, dokonale rytmické pohyby, které mimo jiné přispívají ke zvýšené produkci endorfinů v mozku. Dalo by se říci, že tento typ pohybů plní podobnou úlohu jako užívání některých psychodynamických rostlin.

Když se specifické stavy božské extáze, navozené prováděním vhodných rytmických pohybů, rozvinou, umožňují člověku – díky subtilní energii hromaděné v jeho bytosti – provádět zmíněné pohyby v daleko větším rozsahu, než je běžné fyzicky možné. K navození stavů božské extáze se někdy používají také buď extatické tance, nebo plynule zrychlované otáčení těla, kdy člověk rotuje proti směru chodu hodinových ručiček. Příkladem je otáčení tančících dervišů. Tanec ve stavu intenzivní touhy po Bohu a duchovní vášně má transfigurační a fascinující účinek i na diváky, pokud jsou vnitřně dostatečně probuzení. Když tyto tance velmi pozorně sledujeme, budí dojem nekonečného pohybu. Tento komplexní jev je v ten moment přímým výsledkem tajuplných vznešených energií, proudících z transcendence a napájejících tanečníky plné oddanosti a lásky k Bohu. Harmonický taneční pohyb, vedoucí ke vzniku některých typů božské extáze, neunavuje ani fyzicky nenamáhá, neboť je založen na tom, čemu někteří současní vědci říkají tajemná energie nulového bodu.
https://www.jogin.cz/slovnik/bozska-extaze/
Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 11. bře 2023 10:44:08

Atíšova meditace srdce

„Srdce je transformativní silou: vsakuje utrpení a mění ho v blaženost… a tu pak nechává proudit ven,“ říkal Osho v osmdesátých letech minulého století, když své žáky učil Atíšovu meditaci srdce. Dnes je tato jednoduchá meditace známá po celém světě. Oshovi žáci ji učí své žáky a ti zase své…

Bolest je zcela přirozený jev, musíte ji přijmout. Člověk se ale bolesti bojí a snaží se jí vyhnout. Proto mnozí lidé obcházejí své srdce a lpějí na rozumu. Žijí v hlavě. Je pravda, že srdce často přináší bolest, ale dává nám i spoustu radosti.

Utrpení je branou, jíž vstupuje extáze. Jakmile to člověk pochopí, přijímá bolest jako požehnání. Přístup k bolesti se začne okamžitě měnit. Už se jí nebráníte, proto přestává být bolestí a změní se v přítele. Je ohněm, jenž vás očistí. Způsobuje proměnu a je procesem, během něhož vše staré mizí a dostavují se nové věci. Mysl se vytrácí a srdce začne fungovat naplno. A pak je život požehnáním.

Když se nadechujete – a teď dobře poslouchejte, protože je to jedna z nejúžasnějších metod – představujte si, že vdechujete utrpení všech lidí na celém světě. Vdechujete veškerou temnotu, negativitu, peklo, jež existuje kolem vás. A nechte vše proniknout do svého srdce.

Možná jste četli nebo slyšeli o pozitivním myšlení, které je tak populární na Západě. Jeho zastánci tvrdí pravý opak – nevědí, co říkají. Prohlašují: „Když vydechujete, zbavujte se utrpení a negativity, a když se nadechujete, vdechujte radost, pozitivní věci, štěstí a pohodu.“

Atíša zvolil zcela opačný postup. Když se nadechujete, vdechujte neštěstí a utrpení všech bytostí na celém světě – z minulosti, přítomnosti i budoucnosti. A při výdechu uvolňujte veškerou svou radost, blaženost, vše přínosné, co máte. Vydechujte a vnášejte sami sebe do existence.

Je to metoda soucítění. Pijete veškeré utrpení a vyléváte požehnání. Když to zkusíte, budete překvapeni. Jakmile přijmete utrpení celého světa, přestane existovat. Srdce okamžitě transformuje energii bolesti. Srdce je transformativní silou: vsakuje utrpení a mění ho v blaženost… a tu pak nechává proudit ven. Jakmile pochopíte, že vaše srdce dokáže dělat tento zázrak, budete ho chtít provádět znovu a znovu.

Zkuste to. Je to nesmírně praktická metoda. Je jednoduchá a přináší okamžité výsledky. Ještě dnes ji vyzkoušejte a uvidíte.

https://inspiracesrdcem.cz/atisova-meditace-srdce

(Osho: Transformativní tarot, Maitrea, 2015. Redakčně upraveno, zkráceno.)
Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod salmo1cz. » ned 12. bře 2023 11:45:50

37 Jeho učedníci řekli: Kdy se nám ukážeš a kdy tě uvidíme? Ježíš řekl: Až se svléknete bez studu a vezmete své šaty a položíte si je pod nohy jako úplně malé děti a stoupnete si na ně. Pak uvidíte syna Živého a nebudete se bát.

21 Marie řekla Ježíšovi: Komu se podobají tvoji učedníci? On řekl: Podobají se malým dětem, které se usadily na poli, které jim nepatří. Když přijdou majitelé pole a řeknou: „Vraťte nám naše pole“, děti jsou před nimi nahé, aby jim ho nechaly a jejich pole jim daly. Proto vám říkám: Když pán domu ví, že přijde zloděj, bude bdít, dokud nepřijde a nenechá ho vniknout do svého domu, do svého království, aby mu nevzal jeho věci. Buďte na pozoru před světem. Opásejte svá bedra velkou silou, aby lupiči nenalezli cestu a nemohli se k vám dostat. Neboť to potřebné, k čemu se upínáte, se stane. Kéž je ve vašem středu chápající člověk. Jakmile dozrál plod, přišel rychle se srpem v ruce, a požal jej. Kdo má uši k slyšení, slyš! (Mk 3,27; Mk 13,34-37; Mt 24,43-51; L 12,35-40)
,............

Dva výroky, každý se zdá jiný a přece se mluví o Božském.
salmo1cz.
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 12. bře 2023 17:50:54

"Otázka: Co můžeme udělat, abychom změnili svět?

Odpověď Dr. Hawkinse:

První věc, kterou můžete udělat, je udělat světu laskavost a nesnažit se ho změnit.
Naivní člověk se snaží změnit svět. Moudrost učí změnit sebe samého. Změňte sebe a nemusíte se namáhat se změnou světa.
Svět slouží svému účelu, tak proč byste ho i tak měli chtít měnit? Když odstraníte všechno utrpení, všechny války, všechnu chudobu, rozumíte, nebyli by tu žádní lidé. Kam bys šel, aby ses vyvíjel ve vědomí?
Vždyť toto je vrcholná učební základna, nebo ne? Můžete dojít od lidí, kteří jsou na nižší úrovni vědomí než komodský drak, až k samotnému Kristu. Co víc chcete. Tady máte odrazový můstek, tady máte dokonalou školu, víte, nástupní prostor. Takže na lidskou populaci na Zemi se dívám jako na nástupní prostor.
Je něco, co byste chtěli změnit?
===Ne===,
dokud mám Pepsi, kávu espresso, není tu nic, co bych chtěl změnit."
Návštěvník
 

Re: Bůh

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. čer 2023 4:51:43



Nejlepší službou, kterou můžete udělat, je udržet své myšlenky na Boha, mít Boha na paměti každou minutu,
mít ve svém srdci Boha jako peníze v bance.

Obrázek
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků