Význam hlubokého spánku

Re: Význam hlubokého spánku

Nový příspěvekod rafael » pon 13. črc 2015 21:27:13

hluboký spánek je člověk bez vnitřní pozornosti JÁ, mysl usne a vrátí se do srdce .. pokud nemáme dostatečnou sílu vnitřní pozornosti JÁ, nevíme o sobě nic.. v tomto případě říkáme že máme hluboký spánek.. když se ale vzbudíme, řekneme jak sme tvrdě spali ale přitom si nic nepamatujeme.. pořád je za hlubokým spánkem vnitřní pozornost božského JÁ (každý at si to pojmenuje podle sebe..) snění bdění a hluboký spánek jsou stavy ega a a mysli... všechny tyto stavy mizí postupně mizením ega mysli.. pak se nám může stát že vidíme (JÁ) sebe (svou mysl ego) jak spíme a sníme a ještě dokážeme v tom snícím stavu rozpustit sen nebo ovlivnit jeho děj..
jakmile síla vnitřní pozornosti dosáhne siného stavu mizí nám pojmy a přechody mezi bytím být vzůru a stavem spánkem.nejsme schopni pojmenovat a najít ten moment kdy sme usnuli a kdy ty stavy přešli jeden v druhý.. pak ani ráno nevíme jestli sme vůbce spali protože sme měli dojem že jsme pořád celou noc vzhůru a přitom sme odpočinutí a ještě se nám zdál nějaký sen, ve všem tom sme ale byli silně přítomni vnitřní pozorností JÁ.

pokud tělo a mysl usínají je zde stále prožívající (ego mysl) a prožívané (spánek snění bdění), pokud ale síla vnitřního JÁ v nitřní pozornosti nabývá na síle mizí tyto stavy snění a bdění a mizí i ten kdo tyto stavy prožívá.. je to jednoduše proto, že prožívající a prožívané jsou stavy ega mysli..

pokud máme natolik silnou vnitřní pozornost JÁ, můžeme vidět sebe (ego mysl tělo) jak se ráno probouzí.. také lze docílit stavu kdy JÁ je přítomno ve vnitřní pozornosti a vnímá tělo mysl před probuzením a jakoby by člověk vidí "bez očí" vše kolem sebe.. chci jen upozornit že orgány očí jsou okna přes které se díváme. dívá se přes ně božské JÁ vnitřní pozornost.. proto vnímáme před probuzením vše okolo ikdyž tělo spí..

cvičit vnitřní sílu poroznosti lze různými meditacemi ale dá se na sobě pozorovat když meditujeme v bdělém stavu tak mysl má tendeci se vracet do srdce a člověk začátečník u meditace usíná.. je to proto že mysl je takto naučená.. takže před spaním se dá trénovat meditace a mysl nechat usnout ale být stále přítom v přítomném okamžiku vnitřní pozornosti.. pak se nám stane že JÁ vnímá tělo a mysl jak usne..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 576
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Význam hlubokého spánku

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. úno 2019 9:07:06

Návštěvník
 

Re: Význam hlubokého spánku

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 05. zář 2020 18:04:57

Tibetská škola buddhismu nazvaná dzogčhen rozvinula systém duchovní praxe jógy snu, která je jednou z cest vedoucí k osvobození. Vychází z předpokladu, že substance veškeré existence, všech jevů, procesů a jednotlivců je neoddělitelnost prázdnoty a jasnosti – totalita, v tibetština nazývaná künži, kterou si jedinec může uvědomit v podobě tzv. rigpy –uvědomění pravdy. Dokud si jedinec neuvědomí pravou povahu skutečnosti a mylně se domnívá, že věci nebo on sám je nezávislá existence oddělená od podstaty bytí, zmítá se – rozlišujíc subjekt a objekt – v nevědomosti duální mysli, které s sebou přináší lpění a odpor, a tedy utrpení. Tento stav se nazývá sansára.

Obrázek

Veškerá zkušenost, tedy i spánek a sny, je iluzorní a vychází z nevědomosti, neboť neobsahuje inherentní, nezávislou podstatu v sobě samé.„Podstatou všech bytostí je tedy prázdnota, což znamená, že věcí nemají svou samostatnou, skutečnou existenci. A pokud je za skutečné považujeme, je to jenom konceptuální uchopení – dočasné a pomíjivé. Jakmile se podmínky, které určitou existenci podpořily, změní, vytvoří se nové podmínky a změní se i tato existence. Jestliže zapálíme strom, vznikne oheň, popel a nakonec po něm nezbude ani stopa. Kam se strom poděl? Podmíněny, konceptuálně vytvořeny, proměnlivý a pomíjivý je i náš subjektivní pocit o existenci našeho já.“

Z hlediska tibetského buddhismu se rozlišují tři druhy spánku: nevědomy spánek, sansáricky spánek a spánek čirého světla. Nevědomý, neboli hluboký spánek připomíná hlubokou temnotu a zažíváme jej jako vyprázdněnost bez sebeuvědomění nebo vědomí – zkrátka zmizíme. Sansáricky spánek je také nazýván velký klam a je to spánek, při němž se zdají sny. Wangyal přirovnává tento spánek k velkému městu, kde se dějí nejrůznější věci: „Lidé se tam objímají, hádají, povídají si a vzájemně se opouštějí. Jsou tam lidé hladoví i zámožní, obchodníci i zloději, jsou tam krásná místa, chudinské čtvrti i místa, která vzbuzují hrůzu. V každém městě lze najít projevy všech šesti říší, a sansárický spánek je městem snů, neomezenou říší mentální aktivity, která se rodí z karmických stop našich minulých činů. Na rozdíl od nevědomého spánku, při němž hrubá pohyblivá mysl zaniká, vyžaduje sansárický spánek účast hrubé mysli a negativních emocí. Zatímco příčinou nevědomého spánku je tělo, prvotní příčinou snu je emocionální aktivita.“ Spánek čirého světla nastává tehdy, jestliže jsme překonali nevědomost a dokážeme spočívat v bdělém uvědomění rigpy. V takovém případě tělo spí, ale vědomí se neztrácí v temnotě ani ve snech.

https://viziebosorky.wordpress.com/2013 ... pce-sneni/
Návštěvník
 

Re: Význam hlubokého spánku

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 19. zář 2020 9:14:50

Návštěvník
 


Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků