Uvědomění

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod advaitista » stř 14. čer 2023 6:52:12

Originální nepodmíněná podstata resp. nekonečné nadčasové vědomí jsou pojmy či představy mysli.

Žádná představa ani pojem nemohou být já.
advaitista
 

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod Jana » stř 14. čer 2023 7:00:23

advaitista píše:Originální nepodmíněná podstata resp. nekonečné nadčasové vědomí jsou pojmy či představy mysli.

Žádná představa ani pojem nemohou být já.


Uvědomění je hlubší, než mysl se všemi představami.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6879
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod advaitista » stř 14. čer 2023 14:30:41

návštěvník 2 píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Prst ukazující na měsíc. Zůstane jen prstem. ...


Jinými slovy:
Návštěvník píše:
Žádná představa ani pojem nemohou být já.


Ovšem uvědomění Já je uvědomění Já, a není to žádná představa.

Je třeba si uvědomit co je to pojem, což není představa. Já je pojem. Žádný pojem ale nemůže být Já.
Paradox?
Spíše indikátor, indikující druh vědomí.
advaitista
 

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod miroslav » stř 14. čer 2023 15:01:49

advaitista píše:
Je třeba si uvědomit co je to pojem, což není představa. Já je pojem. Žádný pojem ale nemůže být Já.
Paradox?
Spíše indikátor, indikující druh vědomí.


Koza je pojem. Žádný pojem ale nemůže být koza.
:what:
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3400
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod advaitista » stř 14. čer 2023 15:21:16

Vědomí má několik úrovní.

1. úroveň smyslového vnímání. Zde se tvoří představy.
2. úroveň Platonovy říše ideí čili pojmů. Představa stromu je něco jiného než pojem stromu. Skrze pojem stromu lze poznávat strom, který se třeba na Zemi dosud ani nevyskytuje.
3. úroveň Boží. Nedualita. Advaita.
4.

Emoce jsou vázány na představy. Emocemi byly ženy obdarovány více než muži. Proto neumí příliš pracovat s pojmy a v abstrakci jsou v průměru slabší než muži.
Mužům hrozí, že se zapletou do světa pojmů a stvoří si boha - monstrum. V projektu Manhattan (vývoj atomové bomby 1942) asi na rozhodujících pozicích nebylo moc žen, tipuji.
Přesto si myslím, že se Jana nějak do té 3. úrovně doškrábala, tipuji. Sice nechápu jak, ale já nejsem žena, nemůžu chápat všechno. :)
advaitista
 

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod Návštěvník 1 » stř 14. čer 2023 16:14:55

Návštěvník 1 píše:Prst ukazující na měsíc. Zůstane jen prstem. ...


Návštěvník píše:Jinými slovy:
Návštěvník píše:
Žádná představa ani pojem nemohou být já.

návštěvník 2 píše:Ovšem uvědomění Já je uvědomění Já, a není to žádná představa.


advaitista píše:Je třeba si uvědomit co je to pojem, což není představa. Já je pojem. Žádný pojem ale nemůže být Já.
Paradox?
Spíše indikátor, indikující druh vědomí.


Jen aby z toho všeho uvědomování si nebyl jeden jelen ... nebo koza. Koza co nemůže být kozou.
:D :D :D
Návštěvník 1
 

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 14. čer 2023 16:18:02

advaitista píše:Vědomí má několik úrovní.

1. úroveň smyslového vnímání. Zde se tvoří představy.
2. úroveň Platonovy říše ideí čili pojmů. Představa stromu je něco jiného než pojem stromu. Skrze pojem stromu lze poznávat strom, který se třeba na Zemi dosud ani nevyskytuje.
3. úroveň Boží. Nedualita. Advaita.
4.

Emoce jsou vázány na představy. Emocemi byly ženy obdarovány více než muži. Proto neumí příliš pracovat s pojmy a v abstrakci jsou v průměru slabší než muži.
Mužům hrozí, že se zapletou do světa pojmů a stvoří si boha - monstrum. V projektu Manhattan (vývoj atomové bomby 1942) asi na rozhodujících pozicích nebylo moc žen, tipuji.
Přesto si myslím, že se Jana nějak do té 3. úrovně doškrábala, tipuji. Sice nechápu jak, ale já nejsem žena, nemůžu chápat všechno. :)


Na a to vše psáno z úrovně 1. kde se tvoří představy... jaké jsou ženy, jak to má Jana, ...
To 1,2,3,4 ... celkem hezký pokus, ale z této úrovně bych řekl, že to psal muž, zapletený do pojmů.

:D
Návštěvník
 

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 14. čer 2023 17:20:34



Je snadné zapomenout, že to je vždy nyní a jen teď.
A pokud si to dokážete pamatovat ne jako vzpomínku,
ale mít to jako živé uvědomění,
každý okamžik by to měl vyjádřit přesněji v okamžiku,
protože ve skutečnosti je jen jeden okamžik,
i když se v něm dějí změny.
Kdybyste věděli, že to je probuzený stav vědomí,
ve kterém jste v souladu s čímkoliv, co se děje...
Takže konečnou duchovní praxí je pamatovat si,
nemusí to být tím správným slovem, že je to teď a jen teď,
a tohle teď je tvůj život.
Návštěvník
 

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod advaitista » stř 14. čer 2023 17:22:03

advaitista píše:Ale zároveň z nižší úrovně není možné určit cestu do vyšší.

Otče můj, je-li možné, ať mne mine tento kalich; avšak ne jak já chci, ale jak ty chceš.
advaitista
 

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod *!* » stř 14. čer 2023 17:24:25

Všechny úrovně jsou přítomné současně.

Ale zároveň z nižší úrovně není možné určit cestu do vyšší.

Jo? A jak se tam dostaneš, když nelze určit?
*!*
 

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod advaitista » stř 14. čer 2023 17:54:04

*!* píše:
Všechny úrovně jsou přítomné současně.

Ale zároveň z nižší úrovně není možné určit cestu do vyšší.

Jo? A jak se tam dostaneš, když nelze určit?

Blbě, no.
advaitista
 

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. lis 2023 14:25:37



Eseje: Vědění a nevědění

Příběh Adama a Evy je alegorií popisující ztrátu „ráje“ díky vzniku sebe-poznání (sebe-uvědomění). Zdá se tedy, že existuje celistvost (nebo ráj) a v této bezbřehé, volně se vznášející, bezpříčinné energii se objevuje něco, co se prožívá jako oddělené od této celistvosti (nebo ráje).

Je to metafora poukazující na to, co vypadá jako „příběh“ sebe-vědomí, z něhož se zjevně rodí vědění a zkušenost svobodné vůle, volby, času a prostoru, účelu a směru.

Jak se „příběh“ odvíjí, já se učí poznávat „svět tam venku“ a pokouší se pro sebe vyjednat nejlepší možnou dohodu... Zjevně to vyžaduje konání, aby „já“ nalezlo potěšení a vyhnulo se bolesti. Jak se zdá, tak čím větší má znalosti, tím efektivnější jsou činy, výsledky a zdánlivý pocit osobní kontroly..

Všechny tyto snahy přinášejí různé výsledky, a tak jedinec poznává kolísavé stavy uspokojení a zklamání. Lze si však povšimnout, že se zdá, že existuje skrytý pocit nespokojenosti, který pohání „já“ k nalezení hlubšího smyslu.

Protože zdánlivé já může existovat pouze prostřednictvím svého vlastního poznání, jeho hledání hlubšího smyslu bude omezeno na to, co může poznat a zažít pro sebe. V rámci tohoto omezení existuje množství doktrín, terapií, ideologií, duchovních učení a systémů víry, které může hledající poznat. Může také dojít k poznání a prožívání stavů ticha, stálosti, blaženosti, uvědomění a odpoutanosti, které zdánlivě všechny přichází a odchází jako noc a den.

Všechna tato učení, doporučení a předpisy se snaží poskytnout hledajícímu odpovědi na to, co je nepoznatelné, a způsoby, jak najít to, co se nikdy neztratilo.

Takže „já“ je oddělený hledající, který usiluje o vše, co si myslí, že může poznat a zjistit, s výjimkou nepřítomnosti sebe sama. Tou nepřítomností je ta prázdnota, která je nepoznatelná, ale paradoxně je to i samotná plnost, celistvost (nebo ráj), po kterém toužíme.

Pokud se zdánlivý hledající setká s vjemem, který do velké hloubky odhaluje skutečnou povahu oddělení a také bez kompromisů odhalí tu fantastickou marnost hledání, může dojít ke zhroucení celé konstrukce odděleného já. Tohle zcela neosobní sdělení s sebou nese neomezenou energii, do které se ta zdánlivě stažená energie já rozvine. Může se objevit rezonance, která je mimo sebeuvědomění.. Lze vycítit něco nevyslovitelného... Může se objevit vůně a otevřenost toho úžasu nevědění.

Najednou jako by došlo k posunu a neosobnímu uvědomění si, že toto je již celistvost. Bezmezná, nahá, nevinná, volně se vznášející a úžasná jednoduchost bytí je již vším, co existuje...

Je to mimořádné svou všedností a přesto to nelze popsat.

— Tony Parsons

https://www.theopensecret.com/
Návštěvník
 

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod Jana » ned 05. lis 2023 14:33:48

Co Ti není na tom, co říká Tony Parsos, jasné?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6879
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Uvědomění

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 30. lis 2023 11:08:19

Návštěvník
 

Předchozí

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků