Ego

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 22. bře 2020 11:34:19

Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 22. bře 2020 12:52:29

Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 22. dub 2020 6:27:37

Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 17. čer 2020 15:26:49

Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 03. črc 2020 8:47:53

Ego je maska

Proč bývá tak často označované za viníka našich problémů a selhání?

Předně je třeba odlišit, o čem vlastně mluvíme, v jakém se pohybujeme kontextu.
Na ego lze na jedné straně nahlížet jako na jeden aspekt naší psyché či duše, jak ho popsal Sigmund Freud.

Na druhé straně se často potkávám s pojmem ego jako synonymem pro naši osobnost, pro celek našeho duševního života. Lehce se dotknu právě tohoto významu z psychospirituálního pohledu.

V tomto kontextu se naše osobnost, se kterou se identifikujeme, necítí být součástí celku. Veškeré vědomé ego je izolované, protože se separuje a odlišuje (já a ne-já). Různé systémy pojmenovávají toto oddělení různě, ale princip zůstává stejný: naše osobnost čili ego není ve skutečnosti naší podstatou.

I když máme tendenci nahlížet na sebe z perspektivy ega jako na nejpokročilejší stupeň vědomí, je to analogické pohledu na planetu Zemi jako na střed vesmíru.

Ego je z tohoto úhlu pohledu de facto jen nepatrnou částí vědomí, kapkou v oceánu, která je oddělená od svého zdroje, ať ten původ nazveme jakkoliv (bytostné Já, Jednota, Atman, Bytí či Esence). Takže i když máme tendenci nahlížet na sebe z perspektivy ega jako na nejpokročilejší stupeň vědomí, je to analogické pohledu na planetu Zemi jako na střed vesmíru.

Kterou masku nosíme?

Někteří autoři říkají, že ego je souborem myšlenek, které nám vymezují vesmír. Že když existujeme pouze ze své vrstvy ega, jsme vlastně pouze soubor individualizovaných reakčních mechanismů, které jsme si vyvinuli v reakci na životní zkušenosti.

Původ slova persona je skutečně maska, nebo také obal, slupky masek, zdánlivé osobnosti, které zakrývají mnohdy i nám samým, kdo vlastně skutečně jsme.

Jsme součástí reality, která dalece přesahuje všechny naše představy o ní. Jde o tajemství, kterému nelze než uvěřit – pochopit se nedá.

Jedna z velmi dobrých map ega, resp. typu osobnosti, je enneagram. Jde o model, který popisuje ustálené vzorce prožívání, myšlení a jednání. Neklade si za cíl zbavit nás osobnosti, ale nabízí kontext a nástroje k opětovnému kontaktu se základním aspektem naší existence. Zde se od roviny psychologické přesouváme ke spirituální zkušenosti. Protože jde o oblast, kterou každý vnímá jinak, mohu přiblížit, jak ji vnímám sám za sebe.

Narážím sám na sebe

Obecně pro mě spiritualita znamená vědomí, že život, který žijeme, není náhoda. Že je zde skryt hluboký řád, z něhož nejsme vyňati. Že jsme součástí reality, která dalece přesahuje všechny naše představy o ní. A ať jí můžeme dávat různá jména a přibližovat se k ní různými způsoby, jde o tajemství, kterému nelze než uvěřit – pochopit se nedá.

Praktická denní spiritualita pro mě znamená opakovaný a prohlubovaný kontakt s tímto tajemstvím. Zde se opět dostávám na pole psychologie, protože na cestě za tím, co mě přesahuje, narážím sám na sebe: na své navyklé vzorce nejen chování, ale i myšlení a prožívání. Tedy opět na ego.

Michal Petr
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. črc 2020 13:20:55


T: Doufala jsem, že se mi rychle rozpustí ego. A to se nestalo. Ego se pořád vrací na návštěvy. Asi si toho musím být vědomá.
M: No, vždyť tam bylo, dlouho tam žilo. Tak může občas přijít na návštěvu.
T: Takže žádné mávnutí kouzelnou hůlkou?
M: Poslouchala jste mě? Víte vůbec o čem mluvím? Neříkal jsem, že prodávám nějaký detonátor na ego nebo něco takového. Říkám, že nejdřív si zjistěte, jestli věrohodnost toho, čemu říkáte ego je pravdivá, nebo ne. A také, co si je vědomo toho ega. Jednoduchá otázka. Co si je vědomé ega? Nechceme žádnou rychlou odpověď. Jenom si pozvěte tu otázku, aby odhalila své možnosti... Co vidíte? Říkáte: Ego se vrací. Ale vy jste tam, když se vrátí? Ego říká nashle a když se vrátí, tak říká ahoj? A vy jste tady. V čem je tedy problém? Máte představu, že ego musí zmizet. Ano, to je, co se děje. Ale ego není.. Jste schopná toto vidět? Ego samo je pouze vykonstruované.
T: Ano, vidím to.
M: To není tak lehké vidět.
T: Byla jsem velmi překvapená, když se vrátilo.
M: Já je co? Zpomalme trošku. Já je co? To, které je překvapené, že se vrátilo ego. Ó, bože, ego se vrátilo. Toto je co? Vlastní Já?
T: Ego
M: Je to ego?
T: Hm
M: Takže jsou dvě? Dvojčata, jedno odejde a vrátí se a druhé: "Á, ty ses vrátilo." A když jsou tam obě tato ega, tak co pozoruje tato dvě ega? Ony přicházejí a odcházejí v přítomnosti něčeho, co nepřichází a neodchází. Co to bylo?
T: To by bylo místo klidu.
M: Ano, ale když tato slova říkáte, tak ve vašich očích vidím, že v nich není žádná síla.
T: Ale, myslím, že mají, Mooji. Mají.
M: A vy jste kde? Jste mimo tato slova? Mluvíte z klidu? Nebo jen mluvíte o tomto místě klidu? Nebo jste tímto místem klidu?
T: Jsem toto místo klidu.
M: A toto místo klidu je překvapené, že se ego vrátilo?
T: Ne :D
M: Chci to ujasnit
T: Ne, není.
M: Tak kdo je překvapený?
T: Ego je překvapené.
M: Ten, který něco očekává?
T: Ano
M: Očekávání je překvapeno?
T: Ano
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 09. črc 2020 18:37:44

Úryvek z knihy H.W.L. Púndži, Srdce které tančí,

O H.W.L.Púndžovi se zmiňuje Eduard Tomáš ve svých přednáškác *Avatar 2000:

Zacházej s egem a myslí jako s botami: obuj si je, když jdeš ven, a zuj u dveří, když jsi doma. Jinak bude místo, na kterém má sedět Prázdnota, obsazené.
Myslet si: "Jsem tělo" stačí k obsazení trůnu,
takže nech mysl s egem čekat v botníku přede dveřmi
dokud tu nebude žádné "uvnitř" a "venku" a nikdo,
kdo by je nosil. Buddhova přirozenost plyne samovolně,
ne v zájmu a v promyšleném konání. Ať se věci dějí, ty zůstávej tady. Co se musí stát, se stane, ty pouze zůstávej klidný, jen zůstaň klidný jako Mír.
Návštěvník
 

Předchozí

Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron