O štěstí

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Pelvan » sob 07. bře 2020 18:15:52

Ahoj ...

... píše:Eduard říkal, že prožíval stavy samadhi - plného sjednocení s univerzálním Já - už v mládí:

Bylo to neobyčejně prosté. Sedávali jsme s babičkou a někdy i s maminkou na pavlači kovárny v Brzicích a drželi černou hodinku. Tiše jsme seděli na vysloužilých školních lavicích, až se setmělo. Nemluvili jsme, nebylo proč. Ticho bylo krásné a my vnímali, že všechno je, jak má být. Nořili jsme se do toho božského ticha, aniž bychom ho hledali, a já byl svobodný, bez podoby, nekonečný ... Nevěděl jsem tehdy, že právě žiju v univerzálním JÁ, ale bylo to tak. Bylo zde, ve všem, nepohnuté a zcela oddělené od myšlenek. O józe a mystice jsme nevěděli zhola nic, ale žili jsme je. Byly to hluboké kontemplace, bez myšlení a zároveň s plným vědomím. Rozumem jsem to pochopil daleko později, ale byly to nejkouzelnější chvíle z celého mého mládí ...

https://www.jedinak.cz/do_roku_2010/str ... tomas.html

Tyhle černé hodinky jsem v mládí se svými prarodiči také zažíval. Byly to chvíle příjemného nicnedělání, ale spíše bych tyto jejich obyčeje přičítal jejich extrémní spořivosti (ušetřilo se tak za elektřinu na osvětlení) než, že by to byl projev nějaké duchovnosti. Nevím, nikdy jsem se s nimi o významu černých hodinek nebavil. Byla to patrně všelidová tradice v té době,

se domnívám a zdravím
Pelvan

Nový příspěvekod Pelvan » sob 07. bře 2020 20:10:03

Ahoj

Ve vedlejším tématu s mluví o tomtéž, o čem se tady snažím psát já:

"Hlavní otázkou ve Sjednocení je "jak zakusit jednotu se vším". Tato otázka je koanem. Koan je otázka, na kterou neexistuje slovní odpověď. Jestliže přijde odpověď, která není myslí, sami se staneme odpovědí. Odpověď je vaší nejhlubší skutečností. Odpověď je to, co jste, a vy jste to, co se samo vyjadřuje ve všem, co je a kdy bylo."

"Co podle vás my, lidé, v této době nejvíc potřebujeme?

Úplně jsme zapomněli být uvnitř sebe. Jsme tak orientovaní ven! Po většinu času jsme rozptylováni vnějšími podněty: mobilní telefony, počítače, facebook, televize... Naše současná kultura by se dala popsat jako umění rozptylování lidí a odvracení od nich samotných. Musíme se znovu naučit, jaké to je a jak se to dělá být pouze sami se sebou, zažít sami sebe. V buddhismu se tomu říká mindfullness (bdělost, všímavost, pozn.red.) a to je přesně to, co v tuto dobu potřebujeme.

Jít dovnitř! Neřekl snad Ježíš: „Království boží je uvnitř“? Musíme se začít pohybovat z periferie naší mysli do svého klidného centra. Lidské vědomí je jako hurikán: velmi chaotický na svém okraji a naprosto klidný a nehybný ve svém středu. Lidská mysl je na tom podobně: Nebudeme vědět, kdo jsme, dokud nebudeme znát obě polohy naší mysli – chaotickou na periferii a zcela tichou bez sebemenšího pohybu uvnitř. Meditace a setkávání se s „probuzenými“ lidmi tváří v tvář je skvělou příležitostí, jak oba stavy zažít."

"Život je děj, který pokračuje
nehledě na to, co si myslíme. Ve své nevědomosti věříme, že jsme to
my, kdo rozhoduje a volí. Z hlediska probuzené mysli však neexistuje
žádné oddělené jsoucno, které by neslo zodpovědnost. Jediným konají-
cím i předmětem konání je samo vědomí.
Nemusíte se tedy proměňovat v něco, čím nejste. Být osvícený znamená
být jednoduše tím, čím jste vždy byl a budete, ať si to uvědomujete,
nebo ne. Jak si to můžete uvědomit? Tak, že se odevzdáte tomu, co je,
necháte věcem volný průběh. Pak se mysl uvolní a přestane bojovat sama
se sebou. Jakmile tento boj ustane, to, čím jste a čím vždy budete, se
rázem projeví."

viewtopic.php?f=60&t=6432

Zdravím
Pelvan

Nový příspěvekod Pelvan » sob 07. bře 2020 21:53:18

Ahoj

Teď čtu knihu od Janky Kajánkové "Ako prekonať stavy utrpenia (Život v láske)".
A v ní je i jeden citát vztahující se ke štěstí:
"Láskou k úsmevu, úsmevom k pohode, pohodou ku šťastiu."

Zdravím
Pelvan

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 06. kvě 2020 8:14:30

Happiness comes when we offer thanks to all the positive things that surround us. Be Happy!
(Andrea Pectu)

Štěstí přichází, když nabízíme dík všem pozitivním věcem, které nás obklopují. Buď šťastný!
Návštěvník

Nový příspěvekod Absolutno » stř 06. kvě 2020 23:39:39

Takto ale spíš přichází neštěstí...
Absolutno

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 29. čer 2020 6:39:49

T:  Mooji, ... udělali jsme spolu objev,  například, že když nenápadně přicházíutrpení mysli,  bláznivě odhalí sama sebe a je radostí, nechat to odpadnout.  Co zůstane, je dokonalá nádhera. A ta nikdy neodchází.

M:  To znamená nádhera Bytí, ta nikdy neodchází. Je to tak? OK

T: Avšak,   co dělat, když se objeví štěstí? Většina lidí nebude pochybovat - je to štěstí, užívejme si.  Jsem si jistý, že  štěstí někdy přichází od ega.  Může štěstí přicházet od ega? 

M: Nějaké rozrušení, vzrušení může přijít od ega,  Může skutečně štěstí  přijít od ega? 
Musím trochu uvažovat. Jakmile jsem přirozeně šťastný,   jsem prázdný, je to jako když se směješ, nemůžeš přemýšlet.  Ve štěstí je radost. Ty říkáš, že jsi si jistý, že štěstí může pocházet od ega a neměl bych s tím zacházet jinak, než jako s utrpením. Mohl bys k tomu něco říci?

T: Utrpení bylo pro mě minulostí. Bylo to hodně moc utrpení, Mooji, a donutilo mě to najít Tebe, našel jsem, co je skutečnost, a byl jsem schopný odložit to, co není skutečné. Život ožil. Nechci, aby mi tohle něco ukradlo, vím, že mi to nemůže nic ukrást, ale někdy mám pocit, že představy o štěstí naberou svůj směr. 

M: OK.  Nějaké osobní a nebo světské štěstí.

T: Obvykle se to týká budoucnosti nebo minulosti, a tak vím, že to není skutečné. Díky. 

M: Potřebuji extra komentář od Tebe, proč bys dával dohromady štěstí  a ego. Teď jsi to vyjádřil správně, protože říkáš, že štěstí je teď, nemůžeme být šťastní zítra nebo včera. Štěstí je stále jen pouze štěstím, i když je to kvůli něčemu. Štěstí a Já je jedno. Ale někdy přichází mysl a říká: "Kdybys udělal toto nebo kdyby ses připravil na toto, mohl bys být skutečně šťastný.  A pamatuješ si, jak jsi byl skutečně šťastný před tím, když jsme dělali tamto?"  Nebudeme odkládat současné štěstí, abych následoval nějakou myšlenku o štěstí, příslib - to není pravda, to vlastně ani není štěstí. Příslib štěstí a hledání štěstí může zamaskovat samotné štěstí.  To, co je ve tvé mysli se jeví tak skutečné, že ti uniká to, co je skutečné. Následuješ to, co je v  mysli, a mysl to  dokáže vytvořit, je to téměř  jakýsi druh hypnózy. Věříme něčemu,  a máme pocit, že to je štěstí. Líbí se mi, že jsi to vysvětlil.  A teď říkáš, pokud se jedná o štěstí, které vyvěrá z pravého Já,  z přirozené podstaty, toto štěstí je čisté. Je to synonymum Bytí.  To, o  čem jsi hovořil je, když egoistická mysl něco slibuje. Jakmile s tím půjdeš a začneš tomu věřit, tak tě to vezme ze tvého   vědomého přítomného okamžiku Vědomí. Už si děláš představy a tys to podchytil -  budu s tím zacházet stejně jako s utrpením. Protože víš co? Je to utrpení, které se tváří jako štěstí. Jinak sis uvědomil, že to, co je teď  navždy, to je skutečné štěstí. Žádná duchovní cesta by nebyla možná, kdyby mysl nedokázala imitovat pravé Já. Mysl říká, když uděláš tohle, budeš šťastný, když  se oženíš, budeš šťastný a když budeš mít všechny ty peníze, tak budeš šťastný..." a  ty jsi to podchytil. "Já už jsem šťastný." 
Můžeš se vzdát svého štěstí, ale proč? Protože mysl říká:  "Jsi šťastný a  nic neděláš?  Podívej se na svět, přátele mají  Lamborghini, a co ty máš? Bicykl..."
T: A poslední otázka. Jak bdělý bych měl být, abych rozlišil ten rozdíl?

M: Řekl bych, pokračuj takhle, protože ta bdělost přichází z Bytí samotného. Je to bodyguard Bytí. Ale není v tom námaha, nevychází na noční hlídku, nehledá. Jen tím, že vnímáš své Bytí, svou pravdu, je to dostatečná bdělost.  Automaticky a spontánně, vždy, když něco neplyne, ani nevíš jak, ale vždycky nějaká intuice se v tobě probudí, aby ses na to podíval. A uvidíš, že život podporuje život, stará se o život, pravda se stará o pravdu. Nějaká síla ti to přinese, to, co potřebuješ vědět.  Nemusíš jít ven a hledat to. To, co potřebuješ vědět, přijde k tobě spontánně. To je požehnání a nádhera probuzeného Vědomí.  Nelze vyjádřit, jak velmi jsem šťastný... 
Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. črc 2020 15:46:49

Štěstí je naše pravá přirozenost

... První věc, která s probuzením přijde je štěstí. Ono nepřijde, bylo tam, než jsem se probudil. Můj učitel řekl, že až se probudíte, budete velmi šťastní. A to je to, o co jde. Víte, že to trvalo pár let. Ale toto štěstí není nikdy osobní, musíme tomu rozumět. Štěstí je ve skutečnosti naše přirozenost, která si je vědoma sebe, že vnímá sebe milující, sám si sebe užívá a uvažuje, že je to i smyslem každého. Probudit se ráno bez ohledu na to, jaká bude tvá další aktivita, uděláš si snídani... Cítíš tu vůni a je to jako hudba, a pokud ano, není pochyb, že pohled z okna bude krásný, bude tam nebe, ptáci.. A vidíte, že to není spojeno s ničím konkrétním, napříč těmi všemi ptáky.. kávou, čajem.. všechno je oslavou toho, že to už existuje.

Takže to, o čem je opravdu nedualita? Je to štěstí. Štěstí je náš přirozený výchozí stav. Jako když resetujeme a restartujeme počítač, poškozené soubory jsou odstraněny a všechno se vyvíjí tak, jak by mělo. Malý poškozený soubor, který tam byl a je zodpovědný za nefunkčnost systému způsobil, že jsem nevěděl, že jsem vědomí. To je vše.
Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 13. črc 2020 20:28:38

Návštěvník

Předchozí

Zpět na Inspirativní myšlenky