Utrpení

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 15:21:12

Skutečnost jež plně září bez utrpení a bez těla, nejenom když je svět poznán,
ale i když poznán není, je vaším skutečným tvarem (nija-swarupa).
Vyzařování vědomí-blaha ve formě jediného vědomí, jež září stejně uvnitř
i vně, je svrchovaná, blahaplná prvotní zkušenost.

Její formou je ticho a džňáninové ji prohlašují za konečný, nezrušitelný stav pravého poznání (džňána).

Buďte, čím jste - Šri Ramana Mahariši
Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 15:22:50

Ego předpokládá nevědomost. Proč myslíte na ego a proč trpíte? Ještě jednou
- co je to nevědomost? Je to to, co neexistuje. Život na světě však hypotézu nevědomosti potřebuje. Avidja je jen naše nevědomost a nic jiného. Je to nevědomost neboli zapomenutí Já. Může na slunci existovat tma? A podobně, může
před sebe-vědomým a samozářícím Já existovat nevědomost? Kdybyste znal Já,
neexistovala by nevědomost ani utrpení.

Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 15:29:14

Pro toho, kdo má díky neobyčejné, intenzívní a překypující lásce dokonalou víru v pohled milosti, udělovaný Guruem, nebude utrpení existovat
a bude v tomto světě žít jako Puruhuta (jméno Indry, krále bohů).

Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 15:31:02

Ot.: V dhjáně je víc potěšení než v radostech smyslových. A přece se mysl obrací za smyslovými potěšeními a radost z dhjány nehledá. Proč je to tak?

Odp.: Potěšení nebo bolest jsou pouze aspekty mysli. Naší základní podstatou je štěstí. My jsme však na Já zapoměli a představujeme si, že Já je tělo
nebo mysl.
Toto chybné ztotožnění je příčinou vzniku utrpení. Co dělat? Tato mentální tendence je velmi stará a trvala nespočetnou řadu minulých zrodů. Tím
způsobem zesílila. Musí zmizet dřív než se prosadí základní přirozenost, to jest štěstí.

Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 16:31:31

Ot.:Člověk by se tedy měl snažit zmírňovat utrpení,i když ví,že v podstatě neexistuje?

Odp.: Nikdy nebyla ani nebude doba, kdy by všichni byli stejně šťastní, bohatí,moudří nebo zdraví. Žádný z těchto výrazů nemá ve skutečnosti význam, leda jako opak toho, co existuje.To však neznamená, že když potkáte někoho, kdo je méně šťastný než vy nebo je ve větší bídě, že nemáte být pohnut k soucitu nebo se mu nemáte snažit pomoci jak nejlépe dovedete. Naopak, musíte všechny milovat a všem pomáhat, neboť jen tak pomůžete sám sobě. Když se snažíte zmírňovat utrpení svého bližního nebo kteréhokoli jiného tvora, duchovně se vyvíjíte, ať už má vaše snaha úspěch nebo ne. Platí to zejména tehdy, když je taková služba poskytována nesobecky, bez egoistického pocitu, „Toto konám já“, v duchu myšlenky, „Bůh mne používá jako nástroj této služby; on je konatelem a já jsem nástrojem“. [13]

:)
Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. bře 2020 7:18:07

Návštěvník

Předchozí

Zpět na Inspirativní myšlenky