Svět

Re: Svět

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 03. čer 2024 16:52:40

miroslav píše:
Návštěvník píše:
... nejprve vyjmi trám ze svého oka, a pak teprve prohlédneš...

a dost možná se ti konečně i tvá mysl "rozsvítí" a v tom světle "uzříš" jak to skutečně je...


V pohodě, trám ze svého oka už sem dávno vyjmul a opravdu se moje mysl rozsvítila a v tom světle vidím, jak to skutečně je.
Také doporučuji.
Na třísky v očích druhých se nezaměřuji, snažím se druhým pomoci uvidět a vyndat trám, který je v jejich očích.

Někteří - třeba Jana se ho ale drží jako čert kříže :)


Jako komediant jsi dost dobrý...
Návštěvník
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Jana » pon 03. čer 2024 16:55:39

Návštěvník píše:
Jana píše:
Jako pokročilému by Ti už mohlo být jasné, že Skutečnost je bez konatele.

:)


Jani,
to že ve Skutečnosti je jen "konáno" nelze aplikovat zkratově tak, že ve Skutečnosti "konatel" chybí.


Díky za úvahu.

Konatel nikomu nechybí, on neexistuje.

:D

38. Dokud se někdo považuje za konatele, sklízí ovoce svých skutků. Jakmile si však prostřednictvím dotazování typu 'Kdo je konatel?' uvědomí Já, jeho pocit konatelství zmizí a trojí karma (sanita, agami a prarabdha) je ukončena. Toto je prožívání věčného Vysvobození.
viewtopic.php?f=60&t=3757&start=20#p205182
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7493
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Svět

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 03. čer 2024 17:02:35

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:
Jako pokročilému by Ti už mohlo být jasné, že Skutečnost je bez konatele.

:)


Jani,
to že ve Skutečnosti je jen "konáno" nelze aplikovat zkratově tak, že ve Skutečnosti "konatel" chybí.


Díky za úvahu.

Konatel nikomu nechybí, on neexistuje.

:D

38. Dokud se někdo považuje za konatele, sklízí ovoce svých skutků. Jakmile si však prostřednictvím dotazování typu 'Kdo je konatel?' uvědomí Já, jeho pocit konatelství zmizí a trojí karma (sanita, agami a prarabdha) je ukončena. Toto je prožívání věčného Vysvobození.
http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.p ... 20#p205182


Zatím se zdá, že tahle forma tvé pravdy (žádný konatel neexistuje) stále přesahuje tvé možnosti, takže je pro tebe takto plně dostačující - cokoli jiného by tě zbytečně mátlo.
Ve Skutečnosti narazíš později na potřebu tento svůj závěr radikálně opravit - prozatím to ale není potřeba - zatím to u tebe ničemu nebrání a ani to ničemu nevadí.
Návštěvník
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Jana » pon 03. čer 2024 17:58:44

Návštěvník píše:[

Zatím se zdá, že tahle forma tvé pravdy (žádný konatel neexistuje) stále přesahuje tvé možnosti, takže je pro tebe takto plně dostačující - cokoli jiného by tě zbytečně mátlo.
Ve Skutečnosti narazíš později na potřebu tento svůj závěr radikálně opravit - prozatím to ale není potřeba - zatím to u tebe ničemu nebrání a ani to ničemu nevadí.


Ale dity, brebto.

Ve Skutečnosti neexistuje šance jakýkoliv záměr opravit, natož radikálně, Skutečnost je totiž neměnná věčná dokonalá.

To jen v relativní realitě je možné všechno možné.

Ve snovém světě prší, individualita, jejíž původ je ztotožnění s tělem, je promoká a ve Skutečném světě Probuzených nikdy neprší.

:D

Ve Skutečnosti je to přesně tak jak říká Nisargadatta: "Váš svět je pomíjivý a proměnlivý. Můj svět je dokonalý a neměnný. Můžete mi o svém světě říkat cokoli chcete – budu poslouchat pozorně, možná dokonce i se zájmem, ale ani na okamžik nezapomenu, že váš svět neexistuje, že sníte.."
viewtopic.php?f=60&t=6458&start=20#p170081
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7493
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Svět

Nový příspěvekod .Petra » pon 03. čer 2024 18:51:13

Jana píše:
Ve snovém světě prší, individualita, jejíž původ je ztotožnění s tělem, je promoká a ve Skutečném světě Probuzených nikdy neprší.



To by tam ale ti chudáci probuzení neměli travičku, o které E. Tomáš řekl: "Proto je tak krásná, protože je z Boha. Na to nezapomente." Ta travička se totiž bez deště neobejde.
.Petra
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Jana » pon 03. čer 2024 18:56:05

.Petra píše:
Jana píše:
Ve snovém světě prší, individualita, jejíž původ je ztotožnění s tělem, je promoká a ve Skutečném světě Probuzených nikdy neprší.



To by tam ale ti chudáci probuzení neměli travičku, o které E. Tomáš řekl: "Proto je tak krásná, protože je z Boha. Na to nezapomente." Ta travička se totiž bez deště neobejde.


:D :D :D

Kdo to teď tomu Nisardattovi vysvětlí, viď, když v jeho světě neprší.

:D :D :D

Nicméně Skutečný svět je dokonalý neměnný. Nic v něm nechybí, jen ta forma je prázdná.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7493
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Svět

Nový příspěvekod Jana » pon 03. čer 2024 18:59:03

Tak zase zítra.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7493
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Svět

Nový příspěvekod .Petra » pon 03. čer 2024 19:00:20

Jana píše:
.Petra píše:
Jana píše:
Ve snovém světě prší, individualita, jejíž původ je ztotožnění s tělem, je promoká a ve Skutečném světě Probuzených nikdy neprší.



To by tam ale ti chudáci probuzení neměli travičku, o které E. Tomáš řekl: "Proto je tak krásná, protože je z Boha. Na to nezapomente." Ta travička se totiž bez deště neobejde.


:D :D :D

Kdo to teď tomu Nisardattovi vysvětlí, viď, když v jeho světě neprší.



Ty to bereš opravdu doslova? :confused: Myslíš si snad, že Nisargadattovi vadil déšt? Veřejné záchodky mu vadily, ale déšt určitě ne. Navíc je na fotkách s deštníkem. :)
.Petra
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 03. čer 2024 19:05:44

Jana píše:
Návštěvník píše:[

Zatím se zdá, že tahle forma tvé pravdy (žádný konatel neexistuje) stále přesahuje tvé možnosti, takže je pro tebe takto plně dostačující - cokoli jiného by tě zbytečně mátlo.
Ve Skutečnosti narazíš později na potřebu tento svůj závěr radikálně opravit - prozatím to ale není potřeba - zatím to u tebe ničemu nebrání a ani to ničemu nevadí.


Ale dity, brebto.

Ve Skutečnosti neexistuje šance jakýkoliv záměr opravit, natož radikálně, Skutečnost je totiž neměnná věčná dokonalá.

To jen v relativní realitě je možné všechno možné.

Ve snovém světě prší, individualita, jejíž původ je ztotožnění s tělem, je promoká a ve Skutečném světě Probuzených nikdy neprší.

:D

Ve Skutečnosti je to přesně tak jak říká Nisargadatta: "Váš svět je pomíjivý a proměnlivý. Můj svět je dokonalý a neměnný. Můžete mi o svém světě říkat cokoli chcete – budu poslouchat pozorně, možná dokonce i se zájmem, ale ani na okamžik nezapomenu, že váš svět neexistuje, že sníte.."
http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.p ... 20#p170081



Skutečně doufám, že v tom tvém světě jsi i skutečně šťastná, a to i naprotiv tomu, že vše co píšeš, tomu vůbec nenasvědčuje.
Návštěvník
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 03. čer 2024 19:14:14

Jana píše:Tak zase zítra.


A nezní ti v tom tvém světě bez deště slovo "zítra" trošku divně?.....
Návštěvník
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 03. čer 2024 20:42:07

Jana píše:Nic v něm nechybí, jen ta forma je prázdná.


Myslím, že bys měla použít lepší zdroje, anebo lepší překlad, například:

..., forma je prázdnota a prázdnota je forma. Forma není odlišná od prázdnoty a prázdnota není odlišná od formy.

Prázdno a Prázdnota nepopisují stejný obsah...
Návštěvník
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Jana » úte 04. čer 2024 5:41:29

Návštěvník píše:
Jana píše:Tak zase zítra.


A nezní ti v tom tvém světě bez deště slovo "zítra" trošku divně?.....


Máš skvělý postřeh. Ano. Díky. Říkat včera dnešku zítra zní opravdu divně. Ve Skutečnosti je vždycky teď jen dneska. Nikdy není ve Skutečnosti včera nebo zítra.

Všimni si, že Skutečnost neprobíhá v čase. Vždycky je jenom teď. Včera nebo zítra může být jen myšlenkou, představou.

Proto Skutečnost nemá absolutně žádný příběh.

Proto všichni Probuzení o ní tvrdí, že je neměnná.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7493
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Svět

Nový příspěvekod Jana » úte 04. čer 2024 5:53:40

Návštěvník píše:
Jana píše:Nic v něm nechybí, jen ta forma je prázdná.


Myslím, že bys měla použít lepší zdroje, anebo lepší překlad, například:

..., forma je prázdnota a prázdnota je forma. Forma není odlišná od prázdnoty a prázdnota není odlišná od formy.

Prázdno a Prázdnota nepopisují stejný obsah...


K tomuhle nebyl použit překlad, jenom to takhle je bez zkreslení Skutečnosti osobním smyslovým vnímáním, představami, myšlenkami.

Vnímej tuhle Skutečnost, zůstaň v naprostém klidu, nepoužívej k jejímu poznávání zrak, sluch, hmat, čich a vůbec nic si o tom, co je, nemysli.

Odpadne všechno to osobní zkreslení, čím tohle je.

Bez smyslového vnímání a přemýšlení tady pořád ještě něco je.

Je to neměnné ticho. Je to prázdné.

Zůstává tady Tvá existence - ničím neomezené Bytí

Sat-čit-ánanda, kterou nepřekrývá žádné osobní ztotožnění.

Tohle je ta neměnná Skutečnost, o které Probuzení mluví.

Tady nikdy neprší.

Tohle je svět Probuzených.

Paradoxně, když se ve Tvém srdci naplno probudí tohle místo, kde nic nevíš,

tak je absolutně všechno, o čem mluví Probuzení, jasné.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7493
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Svět

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. čer 2024 8:22:16

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:Nic v něm nechybí, jen ta forma je prázdná.


Myslím, že bys měla použít lepší zdroje, anebo lepší překlad, například:

..., forma je prázdnota a prázdnota je forma. Forma není odlišná od prázdnoty a prázdnota není odlišná od formy.

Prázdno a Prázdnota nepopisují stejný obsah...


K tomuhle nebyl použit překlad, jenom to takhle je bez zkreslení Skutečnosti osobním smyslovým vnímáním, představami, myšlenkami.

Vnímej tuhle Skutečnost, zůstaň v naprostém klidu, nepoužívej k jejímu poznávání zrak, sluch, hmat, čich a vůbec nic si o tom, co je, nemysli.

Odpadne všechno to osobní zkreslení, čím tohle je.

Bez smyslového vnímání a přemýšlení tady pořád ještě něco je.

Je to neměnné ticho. Je to prázdné.

Zůstává tady Tvá existence - ničím neomezené Bytí

Sat-čit-ánanda, kterou nepřekrývá žádné osobní ztotožnění.

Tohle je ta neměnná Skutečnost, o které Probuzení mluví.

Tady nikdy neprší.

Tohle je svět Probuzených.

Paradoxně, když se ve Tvém srdci naplno probudí tohle místo, kde nic nevíš,

tak je absolutně všechno, o čem mluví Probuzení, jasné.

:)


Ten tvůj "Svět Probuzených" mi dost připomíná Hádesovo království a také i Morfeovy sny.

Jsem skutečně rád, že tyto tvé zkušenosti nejsou tou Skutečností.
Tvé Prázdno je mrtvolná pustina, a o tom nikdo z tebou vybraných Probuzených zatím nehovořil. Pokud to vidí ale stejně, jako ty, není o co "stát".
Skuteční Mistři naopak vedou k živému Bytí.
Návštěvník
 

Re: Svět

Nový příspěvekod .Petra » úte 04. čer 2024 10:37:28

Jana píše:Tady nikdy neprší.



a nikdy nesvítí slunce, že... ;)


Mám ráda déšt, obzvláště když krásně voní. Je stejně důležítý jako slunce. Ale dovedu si představit, že v Indií mohou být lijáky opravdu nepřijemné. Proto to Nisargadattovo přirovnání.
.Petra
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. čer 2024 11:17:20

.Petra píše:
Jana píše:Tady nikdy neprší.



a nikdy nesvítí slunce, že... ;)


Mám ráda déšt, obzvláště když krásně voní. Je stejně důležítý jako slunce. Ale dovedu si představit, že v Indií mohou být lijáky opravdu nepřijemné. Proto to Nisargadattovo přirovnání.


Petro, z mého pohledu je to přirovnání - při všem, co lze z Nisargadattových projevů rozpoznat - spíše vytvořeno tak, aby bylo pochopitelné těm naslouchajícím...
Návštěvník
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. čer 2024 13:18:45

Kdysi se konalo na nebi shromáždění nejvyšších mudrců a Bohů. Byl tam i Šri Krišna, Šri Vašista, Gautama Budha, Vasvamitra a mnoho jiných mudrců, zakladatelé náboženství a Bohů bez počtu. Každý hájil svůj vlastní duchovní systém a prohlašoval jej za lepší než ostatní duchovní cesty. Kdo je měl rozsoudit? Podle jejich chování nedalo se dílo rozlišit. Někteří byli v samadhi, někteří filosofovali, jiní zas byli zabráni nejrůznějšími pracemi, jiní byli plni lásky k Absolutnu a opět jiní se chovali tak prostě jako obyčejní lidé. Všichni byli však stejného, tj. nejvyššího řádu svatosti a moudrosti. I obrátili se na samotného Brahmu, aby rozhodl, který duchovní sytém a jaké pojetí Absolutna je nejlepší. „To bych také rád věděl“, pravil Brahma-tvořitel, ale je tu přece Riši Parasvara, ten je vševědoucí, ten to bude vědět. Ale tu jeden z Bohů Šiva vytušil, že by Rišiové neměli ani k vševědoucímu důvěru a řekl: „Já sám nevidím, která z metod by byla ta pravá, ale meditujme na Bohyni, na Její Veličenstvo, Nejvyšší inteligence, ženskou tvář Absolutna, Nepodmíněné Vědomí všeho, a pak budeme schopni porozumět z Její Milosti i nejjemnějším Pravdám.“

I počali všichni Bohové a mudrci meditovat o jejím Božském Majestátu, Transcedentálním Vědomím, Královně Nebes pronikající všemi třemi stavy života, bděním, snem i hlubokým spánkem…

Takto invokována zjevila se ve svoji slávě jakožto Transcedentální Hlas v prostoru čirého Vědomí. A oni Ho slyšeli hovořit jako Hlas hromu a nebes:

„Vyjádřete se rychle, Rišiové! Přání těch, kteří se mě oddali, budou splněna okamžitě!“

Slyšíce svatý Hlas, Rišiové i Bohové padli u vytržení na tvář a pozdravivše Bohyni, zjevili ji svou pokornou prosbu:
„Řekni nám, ó laskavá, ty nikdy nezrozená, jež jsi stále mladá a nikdy nezestárneš, kteráž jsi esencí všeho, a přece bez jádra individuality, Královno světů, řekni nám, který z prostředků je nejpřiměřenější k dosažení Tebe a jaké pojetí Absolutna je nejlepší?“

Takto vyzvána pravila Bohyně všeho vědění:

„Jsem abstraktní inteligence, ze které vesmír počíná a do níž se rozpouští jako obraz v zrcadle. Nevědomý zná mě jako hrubý svět, moudrý však mne zná jako své vlastní čiré Bytí. Má konkrétní forma je věčný pár, tj. svrchovaný Pán všeho plus energie, vždy v nerozděleném spojení, přebývající jako věčné vědomí v bdění, snění i spánku. Bozi, lidé, hadi i nadlidské bytosti, všichni jsou projevem mne. Projevují se nejrůznějšími způsoby, a přece zůstávám neposkvrněna, neboť Absolutno je mé bytí. Jsem neomezena. Ač nejsem začleněna v nic a nižádným způsobem a jsem stále svobodna, skrývám svou moc zvanou Maya a kryji se nevědomostí, která se projevuje jako přání a touhy. Rodím se a zrozuji jako Individuum, až zmoudřevši, hledám Učitele a Mudrce, zvídám Pravdu od nich, provádím ji v praxi a konečně se stávám vyproštěnou.
Nejpřiměřenější z prostředků mého dosažení je mentální obrazotvornost, vztahující se k Bohu, čili savikalpa samadhi.
Očišťuje, posiluje, činí mysl schopnou pozbýti své já. Je to vzývání Abstraktní Inteligence v konkrétní formě. Je nejen nejvýš užitečná, ale i nesmírně složitá. Jak by se jinak mohl člověk stát připraveným k neduální realizaci bez jejího požehnání? Nevědomost přeci nelze odstranit přímo, ale je možno ji postupně odklidit přechodem ze savikalpa do nirvikalpa při vzkříšení člověka z nevědomosti do vědomosti. Jen tak se může úplně ponořit do Já, kde není již vědomí odděleného od prostého vědomí blažené existence Bytí.
To je nirvikalpa samadhi. Vybrav si i z něho vidí člověk svět právě tak jako každý jiný člověk, ale jeho stanovisko je nyní docela změněno. On je nyní schopen znát své činné Já a nadále je již nezaměňuje za své ego. Toto je sahaža nirvikalpa samadhi, vyvrcholení realizace.
Ten, kdo mě takto poznává a zná, je dokonalý mezi moudrými a není rozdílu mezi mnou a jím. A co jsem nyní řekla, je odpověď na vaše otázky“, pravila Bohyně. „Nadále není potřeba, abyste byli zmateni pochybnostmi“, dohovoříc Transcedentální Inteligence utichla.

Pak všichni Rišiové pozdravili Šivu i ostatní Bohy a odebrali se ke svým příbytkům.

To je výtah z citované knihy „Tripura Rahasya“. Její pojetí Pravdy i cesty k ní, odpovídá v mnohém tajné Nauce „Tumo“.

(Eduard Tomáš - Tajné nauky Tibetu)
Návštěvník
 

Předchozí

Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků