Já jsem - Aham Brahmasmi

Já jsem - Aham Brahmasmi

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 02. říj 2022 17:51:57

H.W.L. Poonja - Papaji:

Jednoduše
Buď zticha,
a nehleď na tichost,
ani na formu,
ani na jméno.
Pak uvidíš,
že určitá forma vědomí stále existuje.
Tomu se říká Aham Brahmasmi.

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Aham Brahmasmi

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 02. říj 2022 17:54:22

Co znamená Aham Brahmasmi?

Aham Brahmasmi je sanskrtská mantra z tradice Advaita, typicky překládaná jako „Já jsem Brahman“. Je to jeden ze čtyř principů Mahavakyas neboli „Velkých výroků“ ze starověkého hinduistického textu Upanišady. Aham Brahmasmi se v hinduistické a jógové filozofii používá k označení jednoty Átmanu (individuálního já nebo duše) s Brahmanem (univerzálním vědomím nebo Absolutnem).

Přímý překlad tohoto termínu pochází ze tří sanskrtských kořenů:

Aham, což znamená "já"
Brahma, jméno pro hinduistického boha stvořitele, které lze také přeložit jako „božský“ nebo „posvátný“
Asmi, což znamená „jsem“.

Jiný překlad Aham Brahmasmi jako takový je „Jsem božský“ nebo „Jsem posvátný“, čímž odráží pochopení vlastního spojení s Vyšším Já.

Yogapedia vysvětluje Aham Brahmasmi
Aham Brahmasmi je z Brihadaranyaka Upanishad, nalezený v Yajur Veda. Jako jeden z hlavních upanišadů je Brihadaranyaka Upanishad jedním z nejstarších písem v hinduismu a je považován za starověký zdroj duchovní moudrosti. Tento text představuje větev Advaita Vedanta hinduistické filozofie a poskytuje pojednání o pojmech Átman a Brahman.

Aham Brahmasmi, představující ústřední téma filozofie Advaita, spojuje makrokosmické představy Boha a univerzálního vědomí s mikrokosmickým individuálním vyjádřením Já. Tato mantra zdůrazňuje myšlenku, že všechny bytosti jsou úzce spojeny s univerzální energií a nelze je od ní oddělit. Recitovat Aham Brahmasmi znamená uznat, že Brahman a Átman jsou jedno, a jako takové nemůže existovat žádné ego ani pocit oddělení.

Aham Brahmasmi je jedním ze čtyř hlavních Mahavakyas, krátkých výroků z Upanišad jinak známých jako „Velká rčení“. Podstata každé z těchto Mahavakyas je stejná, protože všechny mají vést praktikující k poznání, že všechny bytosti jsou jedno s Brahmanem. Pochopení tohoto je považováno za konečnou formu soucitu, ve kterém se jednotlivci navzájem uznávají jako součást stejného celku.

Čtyři principy Mahavakyas jsou:

Prajnanam Brahma - Vědomí je Brahman
Ayam Atma Brahma - Toto já je Brahman
Ty jsi To nebo Ty jsi jedno
Aham Brahmasmi - Jsem Brahman nebo jsem Božský

Tyto výroky jsou považovány za součást sebezkoumání a jsou obecně zakotveny v praktikách, jako je meditace a zpívání mantry. Zejména džňána jóga se zaměřuje na kontemplaci Mahavakyas.

Aham Brahmasmi může být zpíváno v opakováních nebo recitováno tiše jako součást meditační praxe.
https://www.yogapedia.com/definition/82 ... -brahmasmi
Návštěvník
 

Re: Aham Brahmasmi

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 02. říj 2022 17:54:51

Návštěvník
 

Já jsem

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 06. úno 2024 18:28:11



Ja som - vnútorný božský princíp (SK titulky)

Moojibaba hovorí o pocite "Ja som", o pocite bytia a povzbudzuje nás, aby sme s tým a ako to sedeli. Pokračuje, že dokonca aj tento pocit existencie môže ustúpiť a to, čo zostáva, je jadro Vedomia, stav mimo slov.

„Uistite sa však, aby sa z toho nestal pojem. Zostaňte s pocitom bytia a prekročte oceán sansáry do krajiny bytia."

Toto je mimoriadne mocné a praktické vedenie, ktoré môžete počúvať stále znova a znova.
Návštěvník
 


Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků