O pohádkách

Moderátor: rosada

O pohádkách

Nový příspěvekod rosada » sob 13. srp 2016 20:47:40

„Říše pohádek leží daleko a hluboko a vysoko a je plná mnoha rozličných věcí: lze tu nalézt všeliká zvířata a ptáky, bezbřehá moře a nespočet hvězd, krásu, jež očarovává, a na každém kroku nebezpečí, radost i smutek, ostré jak meč. Člověk se snad může považovat za šťastného, že do té říše zabloudil, avšak samo její bohatství a podivuhodnost poutají jazyk poutníka, jenž by o nich chtěl vyprávět.“ Pohádkovou říši „nelze polapit do sítě slov, vždyť jednou z jejích vlastností je nepopsatelnost, i když ne nepostřehnutelnost.“

J.R.R. Tolkien

Zdeněk píše:Pohádka (tedy pokud je dobrá) je nějaký vymyšlený, fantazijní příběh, který popisuje nějakou hlubokou, archetypální pravdu. Ale kulisy či postavy nemají žádnou realitu, jen blázen půjde do lesa hledat perníkovou chaloupku. Protože nepochopil, že perníková chaloupka jsou jen fiktivní slova pro sdělení čehosi nepopsatelného (pokud se tedy budeme držet Tolkiena) avšak pravdivého. Věřil bys tomu, že někteří cvoci věří, že rodí děti? Protože zaměnili pravdu v pohádce obsaženou za její vnější projev. Protože je myšlení a fantazie, mixnutá sex. pudem, přitáhly k sobě, zmocnily se jich, přesně jak popisuje Tolle. Skončí v blázinci, jestli nebudou následovat Tolleho instrukce.



[/quote]
pohádka píše:Postavy v pohádkách jsou reálné, například princezny existují i ve skutečnosti.

Toto trochu argumentačně kulhá.
To že existují princezny ve skutečnosti, třeba ta monacká. Nemá přece nic společného s tím, že ty v pohádce jsou fiktivní - pohádkové.


Myšlenky jsou nástrojem sexuálního pudu u každého i u Tebe.

Příliš frojdovské, nemyslíš? pohádky byly doménou Junga.

Právě se mnou bojuješ o svou princeznu. Věřil bys, že ten Tvůj útok je vyvolaný neukojeným sexuálním pudem. Tolleho instrukce o myšlení nejsou přesné a nepopisují pohádky. Pohádky existují jako zobrazení naplnění sexuálního pudu spojujícího dvě polarity, kterými je duše připoutaná k lidskému tělu. Mezi těmi polaritami probíhá boj o to, jak se spojí, která z nich bude mít v tom spojení navrch a zároveň mezi nimi působí přitahování jedné k druhé, aby se v lásce spojily a duše se znovu neinkarnovala. Myšlení je nástrojem toho zápasu a pohádky poutají tím, že zobrazují ten dobrý konec - dítě.

Ano, popisuješ archetypální zápas. Muže s animou (ženy zase zápasí s animem). Ne všechny pohádky mají dobrý konec. Zápas, který popisuješ je duchovní iniciací. A ta se občas nemusí zdařit. člověk, ale není jen jedním z aspektů své psýché. i když se asi může stát, že se do některého aspektu ponoří tak, že ostatní potlačí, nepustí ke slovu a osobnost se rozpadne. Mluví se pak o psycho-spirituální krizi (v která lze čekat zárodek dobrého) nebo klasicky o patologii.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: O pohádkách

Nový příspěvekod rosada » sob 13. srp 2016 20:57:00

Zdeněk píše:
Návštěvník píše:Tolle tam říká (8:53), že myšlenka je malá entita.
Vychází to z té zkušenosti s hady a ze stavů, které ji doprovázely. Každý z těch hadů je jako jedna malá bytost závislá na té druhé. Také si myslím, že v naprosté většině se normálně spojí tak, že mužský had vyhraje a žádní další hadi se z toho spojení nerodí.
To už rozvádíš entity ve své mysli :). Hadi, ďábli, hvězdné brány, zlojedi, skřítci, všechno nač si vzpomeneš.


Ještě zbývá se podívat, kdo mě tu zkušenost?
Kdo to všechno vnímal, zaznamenal, popsal?
Muž Honza? žena-had? někdo další?
Proč v té pohádce nejsou víly?
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: O pohádkách

Nový příspěvekod pohádka » sob 13. srp 2016 21:15:24

rosada píše:Toto trochu argumentačně kulhá.


rosada píše:Ještě zbývá se podívat, kdo mě tu zkušenost?
Kdo to všechno vnímal, zaznamenal, popsal?
Muž Honza? žena-had? někdo další?
Proč v té pohádce nejsou víly?


Protože jsou tam princezny a já jsem jedna z nich, která to vnímá a popisuje. :D

pohádka
 

Re: O pohádkách

Nový příspěvekod ros » sob 13. srp 2016 23:46:09

pohádka píše:
Protože jsou tam princezny a já jsem jedna z nich, která to vnímá a popisuje. :D


Není to tak.
Co se zdá je sen. Co se vypráví je pohádka.
Život se žije. Zná jej nebo jen pohádku?
ros
 

Re: O pohádkách

Nový příspěvekod pohádka » ned 14. srp 2016 15:47:04

ros píše:Není to tak.
Co se zdá je sen. Co se vypráví je pohádka.
Život se žije. Zná jej nebo jen pohádku?


Tohle vlákno je o pohádkách. Nevím, na co se teď ptáš? Pohádky jsou i o skutečných princeznách.
pohádka
 

Re: O pohádkách

Nový příspěvekod ros » ned 14. srp 2016 23:46:37

pohádka píše:
ros píše:Není to tak.
Co se zdá je sen. Co se vypráví je pohádka.
Život se žije. Zná jej nebo jen pohádku?


Tohle vlákno je o pohádkách. Nevím, na co se teď ptáš? Pohádky jsou i o skutečných princeznách.


Evidentně si nerozumíme, nechme to být.
ros
 

Re: O pohádkách

Nový příspěvekod pohádka » pon 15. srp 2016 13:24:48

ros píše:
pohádka píše:
ros píše:Není to tak.
Co se zdá je sen. Co se vypráví je pohádka.
Život se žije. Zná jej nebo jen pohádku?


Tohle vlákno je o pohádkách. Nevím, na co se teď ptáš? Pohádky jsou i o skutečných princeznách.


Evidentně si nerozumíme, nechme to být.


Takže už do mě nechceš šít? :)
pohádka
 

Re: O pohádkách

Nový příspěvekod rosada » pon 15. srp 2016 18:04:15

pohádka píše:
ros píše:
Evidentně si nerozumíme, nechme to být.


Takže už do mě nechceš šít? :)


No pokud návrhy na podívání se na věc z jiného úhlu bereš jako šití, tak momentálně ne.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: O pohádkách

Nový příspěvekod arikiran » ned 30. říj 2016 17:55:14

poučné jak má každý k pohádkám zase svůj přístup
sotva jsem přečet první větu..vidím, že i já to jinak vidím
pro mě pohádkový svět je ten kolem mě
a když není...zatím...čeká, až ho z něj udělám
jaxe já měním na čaroděje...taxe zákonitě mění můj svět na čarovný svět
.......
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50


Zpět na Rosada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků