Introspekce pokračuje - pro Janu

Moderátor: rosada

Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod rosada » ned 29. lis 2015 12:45:46

Dávám do názvu "pro Janu", neboť na jiném vlákně naznačila, že je otevřená další introspekci.¨
Myslím, že taková otevřená ukázka introspekce může být inspirací mnohým.
Snad bude toto vlákno požehnané a otevřenost se z něj nevytratí. :)
Takže nejdříve příspěvek, ze kterého budeme vycházet:¨
Jana píše:
ros píše:
Jana píše:Před tím jsem se připravovala několik týdnů na to,...


Tak to jsem rád, že o tuto perlu nepřicházíme ani my, kteří jsme tě před tím neznali.
...
Jo je to ironie, bylo to něco zásadního v Tvé životě, a je neuctivé po tom šlapat. A v tom to prostředí odkrývání pravdy by mělo zaznít i toto:
Nebyla jsi to tehdy ty, a nejsi ani ten komu "se pořád ještě vyjasňuje, čím to celé je", a z takových vět je patrné, že nevíš, kdo jsi, neznáš pravdu.


Ros, díky za citlivost.

Pravdu nemůžeme znát, pravda může být jen vědomá a objevuje se, když zmizí osoba, jak říká Mooji. Tou pravdou, která je nepřetržitě ve vědomí vědomá je sat-čit-ánanda, s projekcí světa i osob je láskou, ve které osoby mizí a jsou božstvím samým, jsou tou láskou, to je celá pravda o osobách, víc se o nich nedá vědět, cokoliv o nějaké osobě víme, není pravdou.

Proč by to dokonalé, božské, celistvé krásné mělo být zakrývané představami o nedokonalosti snu, iluze, nedokonalostech toho, co nabízí mysl ?

Proč by stránky, které mají pomoci poznávat pravdu, měly nabízet uvíznutí v iluzi ?

Proč by se tady měla řešit nějaká iluze osoby, proč by se měla osoba posuzovat, kritizovat, když je možné jít do větší hloubky poznávání a jenom si uvědomovat, kdo jsme ?

V žádném případě by tohle, co píšu, nemělo vést k obviňování se z nedokonalosti, z nízké duchovní úrovně, z toho, že jsme egem, když se začnou objevovat myšlenky, které řeší osobu, které tu osobu kritizují, posuzují, chtějí od ní, aby byla jiná, než je. Ty myšlenky se klidně mohou objevovat, není na nich vůbec nic špatného. Pouze je dobré si uvědomit, že pokud nás zajímá pravda, pokud pravdu milujeme, tak připoutanost k myšlenkám je přesně to, co nedovoluje pravdu poznávat.

Je možné myšlenky, které posuzují a řeší osobu, nechat v hlavě a uvědomovat si ticho v srdci. Tady je od všech myšlenek klid a mír a v tom tichu srdce je láska. Je tam, nemůže tam nebýt, jsi jí, tak jak by bylo možné, aby to ticho ji zastřelo.


...
Je jisté, že se změnilo Tvé vnímání sebe a světa. že zřejmé, že sama sebe nevnímáš jako osobu, a právě v tomto okamžiku nabízí Mooji radu: "Nekonči předčasně s introspekcí."

Ros díky, tohle je přesné, ta introspekce se už nikdy při poznávání skutečnosti nemůže zastavit, to je přesně to, co nás obrací naruby. To, co se jevilo mimo nás, je poznávané jako láska uvnitř nás, jako všechno, co existuje, a tím pádem mimo nás nic neexistuje.

Mooji v jednom videu krásně popisuje rozdíl mezi advaitou a neoadvaitou.
Nestačí pouze porozumět filosofii a je potřeba hlubokého zážitku. A to mnohem hlubšího než to, co jsi zde popsala.
Ale právě tato vzpomínka může posloužit k introspekci: čí je to vzpomínka? Kdo o ní dává zprávu?

Tohle je, Ros, také dokonalý postřeh. Je možné se zmínit o zlomových zkušenostech, ale důležitá je jen ta Přítomnost, která je bez připoutanosti k mysli a tělu prostě Boží.

Ještě jednou, Ros, díky.

:)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod rosada » ned 29. lis 2015 12:54:42

rosada píše:
Mooji v jednom videu krásně popisuje rozdíl mezi advaitou a neoadvaitou.
Nestačí pouze porozumět filosofii a je potřeba hlubokého zážitku. A to mnohem hlubšího než to, co jsi zde popsala.
Ale právě tato vzpomínka může posloužit k introspekci: čí je to vzpomínka? Kdo o ní dává zprávu?

Tohle je, Ros, také dokonalý postřeh. Je možné se zmínit o zlomových zkušenostech, ale důležitá je jen ta Přítomnost, která je bez připoutanosti k mysli a tělu prostě Boží.

:)



Jana píše:
...
Je jisté, že se změnilo Tvé vnímání sebe a světa. že zřejmé, že sama sebe nevnímáš jako osobu, a právě v tomto okamžiku nabízí Mooji radu: "Nekonči předčasně s introspekcí."

Ros díky, tohle je přesné, ta introspekce se už nikdy při poznávání skutečnosti nemůže zastavit, to je přesně to, co nás obrací naruby. To, co se jevilo mimo nás, je poznávané jako láska uvnitř nás, jako všechno, co existuje, a tím pádem mimo nás nic neexistuje.

Dobrá teď k introspekci.
Já zde položím otázky, jen tak v písmenkách, ty je musí přetavit v sebe-dotazování. (I když..., teď mě napadá, jestli tu techniku znáš. Znáš ji?)


Kdo měl ten zážitek?
Kdo má tu vzpomínku?
Koho obrací introspekce naruby?
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Jana » ned 29. lis 2015 22:02:53

rosada píše:Kdo měl ten zážitek?

Nikdo, projev se objevil ve vědomí.
Kdo má tu vzpomínku?

Vzpominka na zlušenost tady může být, aniž by tady muselo být ztotožnění s představou někoho, kdo by ji vlastnil.

Koho obrací introspekce naruby?

Iluze oddělenosti, připoutanost vědomí k představě individuality, která je ve světě, se uvolní a zprázdněním jako by se osobní vědomí obrátilo naruby a to co bylo venku mimo individualitu je najednou uvnitř neosobního vědomí.

Osobní vědomí se uvolní do neosobního vědomí.

Sen, iluze se mění v poznání skutečnosti.

I když popis může vypadat složitě, ve skutečnosti je to jednoduché.

Láska, kterou si ve svém nitru uvědomuješ, není mimo Tebe, je v Tobě, i když to může vypadat, že tím zdrojem je subjekt, který je mimo Tebe.
Tohle poznání osvobozuje od touhy po lásce, která by měla přijít odněkud z venku, osvobozuje od touhy subjektu po objektu, protože tady mizí iluze oddělenosti.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod ros » ned 29. lis 2015 22:25:06

Jana píše:
Láska, kterou si ve svém nitru uvědomuješ, není mimo Tebe, je v Tobě, i když to může vypadat, že tím zdrojem je subjekt, který je mimo Tebe.
Tohle poznání osvobozuje od touhy po lásce, která by měla přijít odněkud z venku, osvobozuje od touhy subjektu po objektu, protože tady mizí iluze oddělenosti.


No asi si pod pojmem introspekce, představujeme, každá něco jiného.
čekala bych slovo "sebe" no a čtu "Tebe", "Tebe" ... takto se opravdu nelze dobrat pravdy.
ros
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Jana » ned 29. lis 2015 22:36:52

ros píše:
Jana píše:
Láska, kterou si ve svém nitru uvědomuješ, není mimo Tebe, je v Tobě, i když to může vypadat, že tím zdrojem je subjekt, který je mimo Tebe.
Tohle poznání osvobozuje od touhy po lásce, která by měla přijít odněkud z venku, osvobozuje od touhy subjektu po objektu, protože tady mizí iluze oddělenosti.


No asi si pod pojmem introspekce, představujeme, každá něco jiného.
čekala bych slovo "sebe" no a čtu "Tebe", "Tebe" ... takto se opravdu nelze dobrat pravdy.


Introspekce je zkoumání toho, co probíhá ve vědomí.

Tedy při tom vstupu do sebe lze nalézt Tebe, která jsi Já.

A tady je naprosto jasné, že existence je láskou a neexistuje nic, co by mohlo být mimo vědomí.

Existence je nedělitelná.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 29. lis 2015 23:56:59

O jedné zkušenosti... k čemu vedla nepřerušovaná introspekce.

V knize "LETTING GO - THE PATHWAY OF SURRENDER" popisuje D. Hawkins vlastní zkušenost s neosobním pozorováním svých reakcí, ať byly jakkoliv stresující a bolestné. Postupně se tak z jeho z podvědomí uvolňovaly a měl tak možnost si uvědomovat dosud nezpracované osobní reakce, tiše se pozorovaly a odevzdávaly, a docházelo tak čím dál častěji k obdobím hlubokého míru a tvořivé pohody. Pak

..."v jenom momentu došlo k události, která vnesla do vědomí konflikt, vycházející z podvědomého způsobu, jakým se vztahujeme k druhým. Bylo těžké věnovat této zkušenosti pozornost, ale protože doteď převládající stav měl tak vysokou energii, bylo možné nechat vnitřní konflikt vyvstat a nechat ho probíhat, aby se vyřešil jednou provždy. Probíhal plných deset dní, neustále, a během této doby tu byl postoj stále tento konflikt odevzdávat a nechávat ho probíhat bez jakékoliv snahy to změnit. V jedné chvíli se zdálo, že to nikdy neskončí, nicméně předchozí zkušenosti s procesem odevzdávání dosvědčovaly, že každý pocit dřív nebo později vymizí, pokud ho pouze necháváme probíhat, bez sebeztotožnění s ním.

Dočasným přesunem do malé chatky uprostřed lesů se proces celý zintenzivnil, protože tam nebylo žádné jiné rozptýlení. Zdroj konfliktu se pak prohloubil a ještě bolestnější pocity vyvstaly v plné síle. Byla tu obrovská spousta vnitřního rozrušení, občas téměř agonie a zoufalství. Odhodláním nevzdat to a nechat proces odblokovávání dál probíhat bylo konečně dosaženo dna a objevilo se černé zoufalství ohromující intenzity. Navzdory tomu tu bylo vědomí, že všechno bude v pořádku, protože primární identifikace nebyla se zoufalstvím, ale s jeho odevzdáváním.

Nakonec nastalo totální a naprosté zanechání všeho odporu k zoufalství. Okamžitě zmizelo. Zoufalství, které bylo ohromující a téměř nesnesitelné, zmizelo v jediném okamžiku! Na jeho místě tu byl hluboký, nepopsatelný mír. Rozprostíral se do nekonečna, byl kupodivu silný a naprosto nezvratný. Byl tu hluboký vnitřní klid a všechno vnímání času ustalo. Místo ´času´ tu byl jen pohyb jevů, vyskytujících se ve světě. Další den zkušenost pokračovala a ve skutečnosti byla ještě silnější.

Pak došlo k opětovnému návratu do světa, ze zvědavosti a zájmu poznávat běžný život z tohoto stavu vědomí. Dokonce i při chůzi po Páté Avenue v New Yorku převažoval stejně hluboký klid, harmonie a mír. Jako by tento všudypřítomný mír a klid byl základem veškerého povrchního chaosu, hluku a zmatku ve městě. Bylo to, jako když díky moci a působení této dimenze tichosti a klidu je tu síla, která umožňuje, aby se to všechno dělo, a drží to všechno pohromadě v nepřetržité sounáležitosti. Podstatou této tichosti byla neomezená moc..."
Návštěvník
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 29. lis 2015 23:59:17

PS. Asi jste poznali, že to psala Linda, která zapomněla uvést své uživatelské jméno :)
Návštěvník
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Linda. » pon 30. lis 2015 0:01:05

Návštěvník píše:PS. Asi jste poznali, že to psala Linda, která zapomněla uvést své uživatelské jméno :)

A teď ho zase nenapsala - koukám že je nejvyšší čas jít na kutě ;)

Dobrou :)
Linda.
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Jana » pon 30. lis 2015 7:14:01

Introspekce v mysli nabízí nekonečné množství možností, nabízí stále něco k řešení.

Introspekce v tichu srdce nabízí jen poznání, že všechno je jedinou stejnou existencí, jediným Bytím, jediným Já.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 30. lis 2015 8:58:37

Introspekce:

psychologická metoda pozorování sebe sama, vlastní psychiky, vnitřních prožitků a procesů probíhajících ve vědomí. (Psychologický slovník; Hartl a Hartlová; 2004).
Návštěvník
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 30. lis 2015 10:01:42

Návštěvník píše:Introspekce:

psychologická metoda pozorování sebe sama, vlastní psychiky, vnitřních prožitků a procesů probíhajících ve vědomí. (Psychologický slovník; Hartl a Hartlová; 2004).


Je to nejen psychologická metoda zabývající se lidskou psychikou, ale je možné jít ještě do větší hloubky poznání a pak se stává introspekce i duchovní metodou, která umožňuje překročení mysli a poznávání vědomého Vědomí.
Návštěvník
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod ros » pon 30. lis 2015 10:09:32

Jana píše:
Introspekce je zkoumání toho, co probíhá ve vědomí.

Já měla na mysli introspekci jako (pokus o) pohled dovnitř do zdroje. To co, ty tu popisuješ je pohled z vědomí na to, co se v něm odehrává, na to co je projevené. Takový je pohled každého. Je zde však možnost se zkusit podívat do zdroje všecho. A rychlá odpověď, že to není možné, je jen pohotovou aplikací neoadvaity, bez niterné zkušenosti. Na co, tak často upozorňuje Mooji.
Tedy při tom vstupu do sebe lze nalézt Tebe, která jsi Já.

Opět tu máme krásný popis. A možnost k sebe-dotazováni.
Kdo vstupuje do sebe?
Je tu jedno já, které je tu pořád a druhé, které do měl vstupuje? A kdo jsi ty?
A tady je naprosto jasné, že existence je láskou a neexistuje nic, co by mohlo být mimo vědomí.

Existence je nedělitelná.

Přesně tak praví advaita :)
ros
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Ja.na » pon 30. lis 2015 10:20:03

ros píše:
Jana píše:
Introspekce je zkoumání toho, co probíhá ve vědomí.

Já měla na mysli introspekci jako (pokus o) pohled dovnitř do zdroje. To co, ty tu popisuješ je pohled z vědomí na to, co se v něm odehrává, na to co je projevené. Takový je pohled každého. Je zde však možnost se zkusit podívat do zdroje všecho. A rychlá odpověď, že to není možné, je jen pohotovou aplikací neoadvaity, bez niterné zkušenosti. Na co, tak často upozorňuje Mooji.

Vědomé vědomí je samo o sobě čisté, bez projevu, je vědomou blaženou existencí.

To projevené ve Vědomí je stejným Bytím, stejným blahem, stejnou láskou, jako samotné Vědomí, protože Vědomí je Bytí.

Tedy není tady rozdělení na Bytí a ros jako na dva objekty, které spolu nemají nic společného. V tichu srdce je ros vším, co je, tedy celým Božstvím.

Tedy při tom vstupu do sebe lze nalézt Tebe, která jsi Já.

Opět tu máme krásný popis. A možnost k sebe-dotazováni.
Kdo vstupuje do sebe?
Je tu jedno já, které je tu pořád a druhé, které do měl vstupuje? A kdo jsi ty?

Je tady popis introspekce, obrácení pozornosti do sebe, tím dochází k tomu obrácení naruby.
Ja.na
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod ros » pon 30. lis 2015 16:06:14

Je tady spousta popisů a nikdo, kdo popisuje...
...
(jtm, jtm, jtm) :)

No aspoň jsem se dozvěděla, že v tichu přece je kdosi vším.
Co já si ale s tou informací počnu? Mám hledat ticho srdce, ros, vše? No stejně mi to sebe-dotazovaní přijde jednodušší. Proto je doporučuji všem, kdo jsou mu otevření.
ros
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Jana » pon 30. lis 2015 16:31:45

ros píše:Je tady spousta popisů a nikdo, kdo popisuje...
...
(jtm, jtm, jtm) :)

No aspoň jsem se dozvěděla, že v tichu přece je kdosi vším.
Co já si ale s tou informací počnu? Mám hledat ticho srdce, ros, vše? No stejně mi to sebe-dotazovaní přijde jednodušší. Proto je doporučuji všem, kdo jsou mu otevření.

Informace je pro mysl, ticho v srdci je stále tichem.

Sebedotazování v mysli nikdy nebere konce, v tichu srdce je jen Bytí, které nepotřebuje otázky a ani odpovědi.

Proto Mahariši to sebedotazování směřuje do srdce.

Mysl je hmotou – Srdce je podstatou.
Mysl je formou – Srdce je bez formy.
Mysl je časem – Srdce je věčností.
Mooji

Srdcem je to místo, kde je vědomé, že láska je láskou (blahem).

Srdce je Tvůj střed v tady a teď, kde není nejmenší pohyb.

Tady a Teď, to je tvé Srdce.
Jako Láska se objevuješ v jeskyni svého Srdce

(Moojiho učitel Papadží)

Prázdnota ... a Srdce otevřené. Srdce otevřené znamená bez závoje mysli ... pak vstoupí Milost Já. Srdce otevřené znamená být v Tichu, bez mysli... když je tam mysl, není to Ticho. Mysl neustále těká a mění se... proto přijímá jen prožitky. Ticho znamená žádný pohyb, žádné změny. Já nikdy nevidí mysl... Já je to Srdce. Já neboli Srdce leží mimo mysl. Proto žádný pohyb, žádné změny, žádné nápady, žádná činnost mysli - to je Srdce.

Brahmam
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod rosada » pon 30. lis 2015 19:21:05

No žůžo!
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod .Petra » pon 30. lis 2015 21:12:14

rosada píše:No žůžo!


Tolik zcela zbytečných slov, že? :D
.Petra
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod ros » pon 30. lis 2015 22:39:29

Tolik informací, včetně informace, že je to jen pro mysl ... no, kde to dneska maj' ...
žůžo!
ros
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Linda. » pon 30. lis 2015 22:47:25

.Petra píše:
rosada píše:No žůžo!

Tolik zcela zbytečných slov, že? :D

ros píše:Tolik informací, včetně informace, že je to jen pro mysl ... no, kde to dneska maj' ...
žůžo!

Mysl si holt potřebuje užívat toho, co pochopila :D
Linda.
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Jana » úte 01. pro 2015 7:22:09

ros píše:Tolik informací, včetně informace, že je to jen pro mysl ... no, kde to dneska maj' ...
žůžo!


A když to, co čteš, mizí v tichu srdce ?

A když to, co píšeš, z toho ticha v srdci vychází ?

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Další

Zpět na Rosada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků