Introspekce pokračuje - pro Janu

Moderátor: rosada

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Jana » stř 02. pro 2015 5:49:47

ros píše:
Jana píše:
ros píše:Tolik informací, včetně informace, že je to jen pro mysl ... no, kde to dneska maj' ...
žůžo!


A když to, co čteš, mizí v tichu srdce ?

A když to, co píšeš, z toho ticha v srdci vychází ?

:)

Tady jsem zřejmě měla odpovědět já, ale příspěvek se mi neodeslal.

Otázky jsou v pořádku. Jen nevím, na co se mě to, Jani, ptáš. To, že informace je jen pro mysl jsi psala ty. Chceš to tu teď vyvracet?
Pochop, že "ticho srdce" je tvůj koncept. A já opravdu netuším, co v tichu srdce mizí a co z něj vychází. Já z tvých slov mohu jen vydedukovat, že to je omezený prostor, neboť se do něj dá mizet a vycházet. Jediné, co mohu udělat je, je pozvání za tento omezený koncept, na jehož omezenosti nic nezmění to, že jej prohlásíš ze nekonečný.


Může mizet iluze v pravdě, představa ega v poznání Já.

Tohle, Ros, právě teď nepíšu pro nikoho druhého, kdo by byl na nějaké vyšší, nižší nebo jiné úrovni.

Vždycky v nás může být vědomé, jestli z nás mluví iluze, nebo pravda. Ego, nebo pravé Já.
Jestli promlouvá bezpodmínečná láska k bezpodmínečné lásce, Vědomí k Vědomí, Ticho k Tichu.
A zrovna tak je možné překročit informace, myšlenky a naslouchat tomu tichu za těmi slovy a poznávat v tom, kdo se ozývá, lásku.

Můžeme používat různá slova, která mohou způsobovat nedorozumění, ale v tom tichu za těmi slovy všechno nedorozumění mizí.

Tohle fórum může být velmi užitečným nástrojem, který kultivuje naši mysl, který pomáhá neulpívat na iluzi oddělenosti.

Docela výstižně popisuje projev osvobozování se od připoutanosti k mysli tenhle přehled:

1. Tendence nechat věci volně plynout místo, abychom o ně usilovali.

2. Časté nutkání se usmívat a smát se.

3. Pocit intenzivního propojení s přírodou a s ostatními.

4. Časté a silné episody, kdy cítíte potřebu něco ocenit a být za něco vděčný.

5. Schopnost jednat spontánně a ne na základě strachu ze špatných zkušeností v minulosti.

6. Neomylná tendence užívat si každý moment.

7. Ztráta vlastnosti dělat si starosti.

8. Ztráta zájmu prožívat konflikt.

9. Ztráta zájmu vysvětlovat své konání ostatním.

10. Ztráta zájmu soudit druhé

11. Ztráta zájmu soudit sám sebe

12. Získání schopnosti milovat, aniž čekáte cokoli od druhého.

Není potřeba se do něčeho takového nutit, ale je možné tyto prvky osvobozování se vítat jako paprsky světla, které nás probouzejí.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod .Petra » stř 02. pro 2015 8:31:12

Jana píše:Vždycky v nás může být vědomé, jestli z nás mluví iluze, nebo pravda. Ego, nebo pravé Já.

Ale také nemusí. Můžeme tvrdit a i se to domnívat, že z nás mluví Vědomí a zatím z nás mluví ego.
Můžeme mluvit o bezpodmínečné lásce, ale mohou to být jen prázdná slova. Žádná bezpodmínečná láska za nimi není, jen láska k já/moje.

:)
.Petra
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod .Petra » stř 02. pro 2015 8:48:12

ros píše: Jediné, co mohu udělat je, je pozvání za tento omezený koncept...


To co bylo odmítané jako iluze, jako neskutečné, je poznáno jako Brahmán. Pravá blaženost.
:)
.Petra
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod irulan » stř 02. pro 2015 9:23:02

Linda. píše:Mysl si holt potřebuje užívat toho, co pochopila :D

:yes: :yes: :yes:
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 02. pro 2015 9:43:36

Jakmile poznáváš v komkoliv osvícený stav, je to jen Tvé vlastní osvícení, které tohle umožňuje poznávat. Vidíš-li v někom nějakou neosvícenost, tak je to jen iluze,

osvícení dává poznání, že neosvícení neexistuje.

Jak by v přímém světle mohl existovat nějaký stín?

"Stále vyciťuj ticho v pozadí mysli (myšlenek), neustále si připomínej, že jsi nejvyšším bytím a proveď to teď hned!"
E. Tomáš
Návštěvník
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod .Petra » stř 02. pro 2015 9:59:41

irulan píše:
Linda. píše:Mysl si holt potřebuje užívat toho, co pochopila :D

:yes: :yes: :yes:




:D
.Petra
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod .Petra » stř 02. pro 2015 10:03:19

Návštěvník píše:Jakmile poznáváš v komkoliv osvícený stav, je to jen Tvé vlastní osvícení, které tohle umožňuje poznávat. Vidíš-li v někom nějakou neosvícenost, tak je to jen iluze,

osvícení dává poznání, že neosvícení neexistuje.



Takže iluze je osvícení. :yes:
.Petra
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 02. pro 2015 10:09:32

.Petra píše:
Takže iluze je osvícení. :yes:


Poznání, že iluze není nic skutečného, dává poznat to, co je skutečné, to co skutečně existuje.
Návštěvník
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod .Petra » stř 02. pro 2015 11:01:13

Návštěvník píše:
.Petra píše:
Takže iluze je osvícení. :yes:


Poznání, že iluze není nic skutečného, dává poznat to, co je skutečné, to co skutečně existuje.


To je první krok při hledání.

Nakonec se to musí překročit. Poznání: To, co bylo dříve odmítáno jako neskutečné (tak, jak to odmítáš např. ty) není nic jiného než Brahmán. Brahmán je skutečný.

:)
.Petra
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 02. pro 2015 15:40:26

.Petra píše:
Návštěvník píše:
.Petra píše:
Takže iluze je osvícení. :yes:


Poznání, že iluze není nic skutečného, dává poznat to, co je skutečné, to co skutečně existuje.


To je první krok při hledání.

Nakonec se to musí překročit. Poznání: To, co bylo dříve odmítáno jako neskutečné (tak, jak to odmítáš např. ty) není nic jiného než Brahmán. Brahmán je skutečný.


:)



sice už to na poradně xkrát zaznělo - kdo má uši k naslouchání - slyšel, ale není nikdy od věci na to znovu upozornit :yes: :yes: :yes:
Návštěvník
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 02. pro 2015 15:45:17

.Petra píše:
irulan píše:
Linda. píše:Mysl si holt potřebuje užívat toho, co pochopila :D

:yes: :yes: :yes:




:D


a dokud tomu tak bude, tak všechno co upozorní na to, že jde pouze o dočasný stav užívajícího si já, bude od dotyčného (v tomto případě dotyčné Jany) ignorováno, případně napadeno, jako nesmyslné, nežádoucí sdělení, které může napsat jen ten, který je sám nevědomý a neuctivý atd. :what:
Návštěvník
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod ros » stř 02. pro 2015 16:35:28

Tady už asi k introspekci (v duchovním nikoli psychologickém významu) nedojde. Na část Tvého textu reaguji na jiném vlákně. Pokud by Tě zajímala reakce na něco jiného v tom textu, tak děl vědět.
ros
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod Jana » čtv 03. pro 2015 6:12:46

Mohu mluvit jen o tom, že tou introspekcí dochází k poznání, že všechno je Boží přítomností, všechno je věčnou blaženou existencí, která nemá tvar, formu, je bezbřehou krásou.

:D

Tedy všechno to Boží dílo tím je.

Je to způsobeno tím obrácením naruby.

To, co se jevilo mimo nás, když jsme sami sebe považovali za tělo, se nyní objevuje v nás, jelikož jsme Vědomím.

A Vědomí není jiné, než sat-čit-ánandou. Proto ani nic, co se v něm objeví, není ničím jiným, než blahem.

Může se objevit jakákoliv situace, ale bez zachycenosti v mysli, bez připoutanosti k tělu, je stále ta Boží přítomnost boží.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod ros » čtv 03. pro 2015 19:00:17

Beru to jako souhlas.

I já souhlasím s tím, že o tom můžeš jen mluvit.
ros
 

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod nop » čtv 03. pro 2015 19:29:02

Jana píše:Mohu mluvit jen o tom, že tou introspekcí dochází k poznání, že všechno je Boží přítomností, všechno je věčnou blaženou existencí, která nemá tvar, formu, je bezbřehou krásou. :D , ....

A Vědomí není jiné, než sat-čit-ánandou. Proto ani nic, co se v něm objeví, není ničím jiným, než blahem.

Může se objevit jakákoliv situace, ale bez zachycenosti v mysli, bez připoutanosti k tělu, je stále ta Boží přítomnost boží. :)

Asi to není u všech stejné.
Bůh je nade mnou, Bůh je v nás a ve mně, ale S Č A necítím. Mám vnější starosti, které jsou pořádně v "zachycenosti v mysli", a přitom ta stálá "přítomnost boží" je asi vnímaná jemnější vrstvou mé bytosti, protože na vědomé úrovni blaženost nevnímám.

Vnímám prach, tíhu, kudy se u sebe v samsáře podívám.
Proto mi vaše jemné úvahy skoro nic neříkají.

Občas se tu mihne něco zajímavého, jako když se v potoce mihne malá zlatinka v rýžovací pámvi.

A je tu pozadí pravdy jako u upanišád, takže v pohodě, jako vlahý větřík na pokraji svěžího lesa.
Jen to znevažování a osočování, odsuzování a vyvyšování, kvákání jako u žab v močále by nemuselo tolik být. Kazí to večrení náladu.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Introspekce pokračuje - pro Janu

Nový příspěvekod rosada » čtv 03. pro 2015 19:47:09

nop píše:Bůh je nade mnou, Bůh je v nás a ve mně, ale S Č A necítím. Mám vnější starosti, které jsou pořádně v "zachycenosti v mysli", a přitom ta stálá "přítomnost boží" je asi vnímaná jemnější vrstvou mé bytosti, protože na vědomé úrovni blaženost nevnímám.

Vnímám prach, tíhu, kudy se u sebe v samsáře podívám.
Proto mi vaše jemné úvahy skoro nic neříkají.


Nope, mohu demonstrovat stezku introspekce na Tobě? Jsi schopný pozorování "necítím S Č A" nebo "vnímám prach ...", kdo toto vnímá, posuzuje, dává o tom zprávu. Jsi-li ten, který vnímá prach, kdo vnímá, že je vnímán prach.

Možná se Ti i toto bude zdát příliš jemné a intelektuální, ale to přeci vůbec nevadí. Nic tu není povinné. :)

Občas se tu mihne něco zajímavého, jako když se v potoce mihne malá zlatinka v rýžovací pánvi.


I takové střípky mohou způsobit, vnitřní posun. To je fajn.

A je tu pozadí pravdy jako u upanišád, takže v pohodě, jako vlahý větřík na pokraji svěžího lesa.

:)

Jen to znevažování a osočování, odsuzování a vyvyšování, kvákání jako u žab v močále by nemuselo tolik být. Kazí to večrení náladu.

No jo no, nic není ideální.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

PředchozíDalší

Zpět na Rosada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků