Kdo vidí pozorovatele?

Moderátor: rosada

Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod rosada » pát 08. srp 2014 21:26:27

citace z jiného vlákna
...
Bolelo to toho pozorovatele, který měl zkušenost obou stavů a od tehdy ví, že cokoliv je uděláno z osoby (ze ztotožnění s osobou, s představou, že jsem oddělená jednotka, jakýsi subkekt, který ...) je navíc...


Kdo je to ten pozorovatel, kterého někdy něco bolelo?
Kdo to vidí, že ho něco bolelo, kdo to vnímá a ví, kdo o tom referuje?
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 08. srp 2014 21:47:48

Intelektuální přístup není vždy výhrou.

Zkus to prožít a pak psát otázky.
Návštěvník
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod rosada » pát 08. srp 2014 21:52:09

Intelektuální přístup není vždy výhrou.

Čekal jsi výhru, to mě mrzí :what:

Zkus to prožít a pak psát otázky.

Myslíš prožít si pozorovatele, kterého něco bolí? Díky za radu.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 08. srp 2014 22:01:58

To je jen tvé ohýbání.
Návštěvník
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 09. srp 2014 9:04:58

rosada píše:Kdo je to ten pozorovatel, kterého někdy něco bolelo?

To pak ale není pozorovatel, ale je to proživatel, protože víc než pozoruje, tak ono pozorované prožívá, vchází do hry se všemi svými emocemi a odkládá stranou nezaujaté pozorování......
Návštěvník
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 09. srp 2014 9:26:16

Jana píše:
Návštěvník píše:...To pak ale není pozorovatel, ale je to proživatel,..


Je jich tam víc ?

Je tam pouze jeden a ten jeden mění často svou podobu.
Když pouze pozoruje, tak je pozorovatel, když něco prožívá, tak je proživatel, když něco koná, tak je konatel......takže je tam vlastně neustále plno, je tam přímo přecpáno..... :D
Návštěvník
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod ... » sob 09. srp 2014 9:47:37

rosada píše:citace z jiného vlákna
Bolelo to toho pozorovatele, který měl zkušenost obou stavů a od tehdy ví, že cokoliv je uděláno z osoby (ze ztotožnění s osobou, s představou, že jsem oddělená jednotka, jakýsi subkekt, který ...) je navíc...

Kdo je to ten pozorovatel, kterého někdy něco bolelo?
Kdo to vidí, že ho něco bolelo, kdo to vnímá a ví, kdo o tom referuje?

rosada píše:
Zkus to prožít a pak psát otázky.

Myslíš prožít si pozorovatele, kterého něco bolí? Díky za radu.

Pozorovatel kterého něco bolí

= plátno, na které se v kině promítá film
a to plátno se při všech bolestivých scénách svíjí bolestí :'-(
...
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod ... » sob 09. srp 2014 10:50:13

teoreticky je možné poznat, že to plátno pod tou lokomotivou je v klidu a ani se nehne.


Takže plátno je v klidu jen teoreticky... :confused:

Mahariši a všichni probuzení jen teoretizují, když učí být čistým pozorujícím neosobním Vědomím ? :what:

:sos:
...
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod ... » sob 09. srp 2014 12:19:46

teoreticky je možné poznat, že to plátno pod tou lokomotivou je v klidu a ani se nehne.

Bhagaván často vyprávěl toto podobenství: „Je to jako promítací plátno, na které se promítá film. Diváci si plátna nejsou vědomi, pouze si všímají obrázků, které přecházejí přes plátno a přece je jen plátno skutečné, kdežto obrázky jsou jen stíny na něj vržené. Plátno se nemění, je neměnné před představením, během představení, kdy se na něm promítají obrázky, i když skončí promítání. Tím vším je zcela nedotčené; oheň obrázků jej nespálí a povodeň jej nesmáčí.“

http://www.rudolfskarnitzl.cz/Texty/201 ... any_ao.htm


"Plátno se nemění, je neměnné před představením, během představení, kdy se na něm promítají obrázky, i když skončí promítání. Tím vším je zcela nedotčené" není jen teorie, je to fakt a dá se to poznat nejen teoreticky. K nedorozumění může snadno dojít, když si člověk neuvědomí, co podobenství vyjadřuje. Pak mu unikne jeho smysl a on z něj vyvozuje závěry, které smysl podobenství popírají. Jako třeba v případě metafory o plátnu a o obrazech, které se na něj promítají.

Když někdo přisoudí plátnu - které tu symbolizuje neosobní pozorování - jen teoretické vlastnosti, nemusí to být zrovna nepozornost, ne vždycky si dokážeme uvědomit souvislosti a to, co podobenství vyjadřuje.

:)
...
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod ... » sob 09. srp 2014 12:33:07

Lidi, kteří viděli v kině první projekci jedoucí lokomotivy prý křičeli hrůzou.
Ale teoreticky je možné poznat, že to plátno pod tou lokomotivou je v klidu a ani se nehne

Je možné to poznat nejen teoreticky - a o tom celá tahle diskuse je.
...
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod rosada » sob 09. srp 2014 18:11:40

miroslav píše:
rosada píše:citace z jiného vlákna
...
Bolelo to toho pozorovatele, který měl zkušenost obou stavů a od tehdy ví, že cokoliv je uděláno z osoby (ze ztotožnění s osobou, s představou, že jsem oddělená jednotka, jakýsi subkekt, který ...) je navíc...


Kdo je to ten pozorovatel, kterého někdy něco bolelo?
Kdo to vidí, že ho něco bolelo, kdo to vnímá a ví, kdo o tom referuje?


To je dobrý postřeh. :)

Co je možno pozorovat, není poslední pozorovatel. Poslední pozorovatel nic nemá (ani zkušenost), ničím není (ani třeba láskou) a nic nechce, protože to vše může být předmětem pozorování.
Samozřejmě pojem pozorovatel se používá pro mnoho úrovní ztotožnění z nichž se pozoruje třeba voják na strážní věži pozoruje zda se neblíží nepřítel a může mu být zima nebo ho něco bolet.

Poslední pozorovatel není někde v hlavě nebo v srdci a dokonce není ani tady, ani teď, ani v minulosti ani v budoucnosti.


Ano je to postřeh, ale záměrně jsem to nepsala jako postřeh.
Byly to otázky, které zvou dál, hlouběji.
Nezvou k intelektuálním úvahám, nečeká se, že na ně bude odpovězeno. Jsou to spalující otázky. Spalují vše čím nejsi.
Takže to byla nabídka pro toho kdo psal tu větu, kterou jsem to vlákno uvedla. Protože ten dotyčný vidí že není tělo, není konatel. \Tak třeba pro něj nebude těžké "uvidět", že není ani ten, kterého nazval pozorovatelem. :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod Iru » sob 09. srp 2014 22:04:03

Ros :)
Iru
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. srp 2014 10:34:20

rosada píše:Ano je to postřeh, ale záměrně jsem to nepsala jako postřeh.
Byly to otázky, které zvou dál, hlouběji.
Nezvou k intelektuálním úvahám, nečeká se, že na ně bude odpovězeno. Jsou to spalující otázky. Spalují vše čím nejsi.
Takže to byla nabídka pro toho kdo psal tu větu, kterou jsem to vlákno uvedla. Protože ten dotyčný vidí že není tělo, není konatel. \Tak třeba pro něj nebude těžké "uvidět", že není ani ten, kterého nazval pozorovatelem. :)


spalují samy sebe - tyhle "nebezpečné" otázky :)
Návštěvník
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod ros » pon 11. srp 2014 11:14:42

No právě,
tak je lepší je odpálkovat, hlavně rychle. ;)
ros
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. srp 2014 11:18:26

ros píše:No právě,
tak je lepší je odpálkovat, hlavně rychle. ;)


jj jenže to není jen tak

pak je tu konec srandy a hry na schovku, prožívání krásy, blažeností a pod. a ONO se to tak rádo baví skládáním puzzlí :)
Návštěvník
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. srp 2014 12:42:08

"Jaký je rozdíl mezi obsahem mysli a jeho svědkem?

Žádný zde není.

Jakéhokoliv svědka si usmyslíme, bude vždy tvořen myšlenkami."

Nukunu Larsen
Návštěvník
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod ros » pon 11. srp 2014 15:26:51

Návštěvník píše:"Jaký je rozdíl mezi obsahem mysli a jeho svědkem?

Žádný zde není.


Hm ... tak tomuhle moc nerozumím, ale asi záleží na tom, jak se použijí ty pojmy.


Jakéhokoliv svědka si usmyslíme, bude vždy tvořen myšlenkami."

Nukunu Larsen

Právě proto je zde ta otázka, jestli je ten svědek také viděn, tj. jestli se o něm ví. A dostane-li jakýkoliv přívlastek je jasné, že jo, protože "někdo/něco" ho zhodnotil a pojmenoval a "ten/to" ho vidí.
ros
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. srp 2014 15:31:03

ros píše:
Návštěvník píše:"Jaký je rozdíl mezi obsahem mysli a jeho svědkem?

Žádný zde není.


Hm ... tak tomuhle moc nerozumím, ale asi záleží na tom, jak se použijí ty pojmy.


Jakéhokoliv svědka si usmyslíme, bude vždy tvořen myšlenkami."

Nukunu Larsen

Právě proto je zde ta otázka, jestli je ten svědek také viděn, tj. jestli se o něm ví. A dostane-li jakýkoliv přívlastek je jasné, že jo, protože "někdo/něco" ho zhodnotil a pojmenoval a "ten/to" ho vidí.


je to pořád oblast mysli :) mysl to rozděluje :what:
Návštěvník
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod ros » pon 11. srp 2014 18:35:47

Návštěvník píše:Jaký je rozdíl mezi obsahem mysli a jeho svědkem?

Žádný zde není.


je to pořád oblast mysli :) mysl to rozděluje :what:

a jo takhle, jo.
Mysl to rozděluje.
...
a Já tomu nerozumím.
:)
ros
 

Re: Kdo vidí pozorovatele?

Nový příspěvekod rafael » pon 11. srp 2014 19:48:07

ros píše:
Návštěvník píše:"Jaký je rozdíl mezi obsahem mysli a jeho svědkem?

Žádný zde není.


Hm ... tak tomuhle moc nerozumím, ale asi záleží na tom, jak se použijí ty pojmy.


Jakéhokoliv svědka si usmyslíme, bude vždy tvořen myšlenkami."

Nukunu Larsen

Právě proto je zde ta otázka, jestli je ten svědek také viděn, tj. jestli se o něm ví. A dostane-li jakýkoliv přívlastek je jasné, že jo, protože "někdo/něco" ho zhodnotil a pojmenoval a "ten/to" ho vidí.

ten kdo něco vidí je vždy ego.. jednoduchou otázko kdo to prožívá můžeme tento stav dále měnit a ego oslabovat.. nastává ale stav kdy božské JÁ vnímá ego jak vidí.. tento stav bývá ale doprovázen dočasným stavem kdy ego vidí samo sebe a přitom božské JÁ vnímá že ego vidí.. je to ale jen dočasný stav který je závislý na síle vnitřní pozornosti božského JÁ. jakmile se pomyslná dočasná hranice překoná, vnímáme božským JÁ vnitřní pozorností ego jak vidí a takto zůstává.. je to ale postupný proces přechodu a záleží na síle naší vlastní energie božského JÁ jak dlouho potrvá..
pak už nastává trvalý stav kdy božské JÁ se dívá na ego jak vnímá.. čím více síla vnitřní pozornosti stoupá tím méně jakoby ego vidí až do stavu kdy ego nevidí ale pouze vnímá..současně ale stále sílí vnitřní pozornost božského JÁ, snad sem to napsal srozumitelně aspon trošku

tohle vše ale není realizace protože ego ikdyž nevidí stále vnímá a karma nadále funguje dále.. je potřeba se dále dívat božským JÁ na pracující ego tak dlouho, dokud ego nezmizí..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Další

Zpět na Rosada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků