Lež-hledajícím

Moderátor: rosada

Lež-hledajícím

Nový příspěvekod rosada » pon 12. kvě 2014 18:49:24

Po nějakém čase jsem otevřela knihu Terryho Pratcheta Věda na Zeměploše zrovna na odstavci, kde vysvětluje pojem "lež-dětem".
Jedná se o to, že dětem na základní a střední škole učitelé v podstatě záměrně říkají lži o některých jevech. Lež je možná silné slovo, ale autoři si trvají na svém: je to lež

Lež dětem je tvrzení, které je nepravdivé, ale vede dětský rozum k důkladnějšímu vysvětlení, které dítě ocení jen tehdy pokud mu předcházela lež.
...
Univerzity dobře znají bystré, kvalifikované maturanty, kteří dorazí a jsou šokováni faktem, že biologie nebo fyzika nejsou přesně tím, co se naučili. "Ano, ale museli jste to pochopit", řeknou jim, "abychom vám teď mohli říct, proč to není tak úplně pravda."


Obdobně bychom tedy mohli zavést pojem "lež-hledajícímu", což je mnohé z toho, co mudrci učí, a žák to musí vstřebat, aby mohl, začít klást hlubší otázky, které jej zavedou k tomu, že to, co tak pracně pochopil, je vlastně úplně jinak.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod rosada » pon 12. kvě 2014 19:36:13

Ty myslíš ukázku z duchovní oblasti? Toho je toto fórum plné.
Někdo ocituje mistra a jiný bryskně vysvětlí, že tak to přeci není.
No a z absolutního hlediska v podstatě můžeme říct, že není pravda nic.
Až na něco narazím dám to sem.
...
Nebo tě zajímá nějaký příklad z vědy?
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod rosada » pon 12. kvě 2014 20:20:31

Tak tedy příklad (budu střílet do vlastních řad, třeba se někdo přidá)

Sebe-dotazování vede k osvobození
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 12. kvě 2014 20:27:57

Způsob, jak to popřít:

Existuje-li jen Absolutno, neexistuje nikdo, kdo by mohl být osvobozen.
Návštěvník
 

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod rosada » pon 12. kvě 2014 20:36:28

A existuje jen Absolutno?
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 12. kvě 2014 20:36:56

Návštěvník píše:Způsob, jak to popřít:

Existuje-li jen Absolutno, neexistuje nikdo, kdo by mohl být osvobozen.

Další způsob:

Sebe-dotazování nevede k osvobození, dokud je tu někdo, kdo se ptá, a někdo, koho se uvnitř ptáme
Návštěvník
 

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 12. kvě 2014 20:39:20

rosada píše:A existuje jen Absolutno?

Kdo říká, že existuje jen Absolutno? A jak k tomu došel?

Jak může někdo, kdo používá myšlení, sdělovat informace o Tom, čeho pouhou projekcí?
Návštěvník
 

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod nop » pon 12. kvě 2014 20:41:33

rosada píše:.... dětem na základní a střední škole učitelé v podstatě záměrně říkají lži o některých jevech. Lež je možná silné slovo, ale autoři si trvají na svém: je to lež
Lež dětem je tvrzení, které je nepravdivé, ale vede dětský rozum k důkladnějšímu vysvětlení, které dítě ocení jen tehdy pokud mu předcházela lež.
...Univerzity . řeknou jim: "Ano, ale museli jste to pochopit",, "abychom vám teď mohli říct, proč to není tak úplně pravda."

Obdobně bychom tedy mohli zavést pojem "lež-hledajícímu", což je mnohé z toho, co mudrci učí, a žák to musí vstřebat, aby mohl, začít klást hlubší otázky, které jej zavedou k tomu, že to, co tak pracně pochopil, je vlastně úplně jinak.

Nebylo by vhodné použít slova jako "v prvním přiblížení..." ? nebo "zjednodušeně řečeno.. později se to upřesní..".
Mně se stalo toto: na kraji sídliště byla řada domů a na druhém chodníku jen travnatý pruh bez domů a za ním kopeček. Občas tam parkoval autobus, místo aby přečkal v garáži. Šofér tam bydlel a ráno měl autobus přistavený před domem.
Šel jsem s dítětem a byl jsem dotázán, proč tam stojí nehybně autobus. Má odpověď byla:
"tady bydlí šofér" a dítě se mne zeptalo, proč stojí autobus naproti. Odpověděl jsem, že oni se s autobusem mají rádi a že šofér by jistě rád spinkal s atobusíkem, ale ten se nevejde dovniř. A tak autobusík čeká venku. Šofér by si ho jistě rád vzal k sobě, ale nemůže si vzít autobusík do postýlky.
A tak autobus na něj počká a ráno se zase setkají a budou rádi, že jsou spolu.
Pak jsem se zarazil, co to vlastně povídám, že si šofér nebere autobusík k sobě do postýlky?
Ale dítě bylo spokojené.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod rosada » pon 12. kvě 2014 20:42:48

Otázky zřejmě jako vodítka fungují lépe než odpovědi.
Díky, že jsi tu :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 12. kvě 2014 22:27:40

Hlavně je možné učit se rozpoznávat triky ega přímo v praxi.

viewtopic.php?f=104&t=3184&start=10#p72700
Návštěvník
 

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod pravda » úte 13. kvě 2014 6:54:25

At dumam jak dumam,myslim,ze lhat detem se nema

Nopuv primer nepovazuju za lez,je to metaforicke priblizeni,ilustrace skutecnosti

Pokud ale nekdo chce nopuv primer o autobusiku oznacit jako lez,pak vidim smysl v dotazu,jaky ma ma lez ucel a motiv---jsem-li v dobrem umyslu svym tvrzenim Pomoci druhemu-pochopit trochu lip situaci---nebo jsem-li ve zlem umyslu druheho osalit,podvest,oblbnout,zmanipulovat...

Svuj umysl znam-chci pomoci...o pravdivosti mnohych tvrzeni uz takovou jistotu nemam--presto je pouzivam-v dobrem umyslu,ze by mohly pomoci--nekdy to vyjde-jindy ne

Atmavicara vede k osvobozeni...jo nebo ne?
Je to dulezite vedet?
Mozna staci verit...
...jxp...
pravda
 

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 13. kvě 2014 9:04:14

Hlavně je možné učit se rozpoznávat triky ega přímo v praxi.
viewtopic.php?f=104&t=3184&start=10#p72700

Tyhle psychohrátky je možné se vší vážností hrát jen na úrovni připoutanosti k mysli.

Dovednost obhajovat to, co člověk považuje za pravdu, a vymýšlet další a další zdůvodnění se v diskusích rok od roku zdokonaluje.

Zřejmě i to je součást cesty k prohlédnutí - proč jinak by k tomu docházelo?
Návštěvník
 

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod papadev » úte 13. kvě 2014 9:23:29

smůla je,Jani,že ty si uvěřila,že si se napila..jak usuzuji z toho,jak tě znám

.....jx.....
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 7:00:50

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod Ja.na » úte 13. kvě 2014 9:55:53

Kdybys nepil, tak bys nebyl.

Je to jen sen, že bys mohl existovat mimo Bytí.

Jestli je možné mluvit o nějaké smůle, pak snad jen o té, že žiješ a nevíš o tom.
Ja.na
 

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod Ja.na » úte 13. kvě 2014 10:04:05

Návštěvník píše:Dovednost obhajovat to, co člověk považuje za pravdu, a vymýšlet další a další zdůvodnění se v diskusích rok od roku zdokonaluje.

Zřejmě i to je součást cesty k prohlédnutí - proč jinak by k tomu docházelo?

Co je pravda a co je lež ? Jsi opravdu připoutaností k iluzi oddělenosti, tedy takzvané ego, nebo jsi skutečné pravé Já.
Musíš si vymýšlet nějaká zdůvodnění k obhájení toho, kým skutečně jsi a nebo je tady jen rozkrývání té iluze, jako něčeho neskutečného a poznávání skutečnosti, pokud ctíme pravdu a nedržíme se iluzorních představ o těch druhých, kteří to mají zaručeně jinak, než my.

:)
Ja.na
 

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 13. kvě 2014 10:12:17

Jana píše:Řeči o bájném nektaru čistého Bytí jsou lží, dokud se nenapiješ, dokud neokusíš, pak slova nejsou potřeba a ani nepřekáží.

Věřit tomu, jaká je voda, když žízníš, nestačí, je potřeba se napít.

papadev píše:smůla je,Jani,že ty si uvěřila,že si se napila..jak usuzuji z toho,jak tě znám

.....jx.....

Ja.na píše:Kdybys nepil, tak bys nebyl.

No a my všichni na zeměkouli jsme, takže jsme se všichni napili - jinak bychom nebyli.
Návštěvník
 

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod papadev » úte 13. kvě 2014 10:41:00

ano,sme u závěrečných konstatování,jak obvykle

ty konstatuješ,že žiju,a ke své smůle o tom nevím
no a já zase,že smůla je na tvé straně

oběma se nám zdá,že máme pravdu,což potvrzují naše zkušenosti

jaxem napsal:
dva hosté si objednají snídani,jeden rusky a druhý anglicky--a číšník donese oběma!!--což oba udíví:jak je možné,že ten druhý dostal snídani,když mluvil uplně nesrozumitelně???

akorát tento shovívavý výklad mi u nás dvou Jani,nesedí
myslím,že jako host oné restaurace,si zhypnotizovaná a přežvykuješ cosi,co vydáváš a si si jistá,že je Bytí..a divíš se až hněváš,že se druzí smějí

jako onen člověk na podiu,co jí cibuli v domnění,byv naveden hypnotizerem,že je to jablko....a když se publikum směje,nechápe,on VÍ-MÁ JISTOTU!!

toto nemůžeš obrátit v můj neprospěch,neb já netvrdím,že sem v bytí a permanentním samadhi a stavu lásky,pouze se k tomu den co den přibližuji,za což dík--kterýžto blažený pohyb ty ani,jsa už jako "na konci" nemůžeš vychutnat...

a toto přibližování vidím jako nekonečné--a jednou-JO--budu na té úrovni,o které mluvíš ty--ale nikoli tak jako ty,neb se o této úrovni nebudu muset s nikým přít,ale jednoduše mu to dám zakusit,tot vše...

chran mě všichni svatí s tebou o tom dál diskutovat,asi je třeba čas
.....jxpzn.....
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 7:00:50

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod Ja.na » úte 13. kvě 2014 12:44:34

papadev píše:akorát tento shovívavý výklad mi u nás dvou Jani,nesedí
myslím,že jako host oné restaurace,si zhypnotizovaná a přežvykuješ cosi,co vydáváš a si si jistá,že je Bytí..a divíš se až hněváš,že se druzí smějí

Kdes vzal, že se hněvám ? Prostě zkušenosti nejsou představou a to, co si můžeš odnést z toho, co píšu, je jen představa o tom, jak to asi je, ale chuť toho, o čem píšu tím nepoznáváš a v žádném případě si ji nemůžeš představit, pokud ji neznáš. Ti, co s tím zkušenost mají, s tím problém tak nějak nemají a je jim jasné o co jde. Ten, kdo si představuje, že vědomé Bytí je jakési sterilní prázdno bez života, mi také neporozumí. Ty si do toho promítáš něco, co jsi poznal a bylo to jiné. Byla to jakási všeznalost, na které bys chtěl dál stavět. U mě je to mnohem jednodušší, nic nevím a stačí, že když je třeba něco vědět, že se to obvykle samo podle potřeby vyjasní.

jako onen člověk na podiu,co jí cibuli v domnění,byv naveden hypnotizerem,že je to jablko....a když se publikum směje,nechápe,on VÍ-MÁ JISTOTU!

Je to jen Tvá představa, co někdo jiný poznává a nepoznává. Někdy tohle podsouvání představ o tom, jak to má ten druhý na rozdíl od nás špatně, může zavánět kyselými hrozny.

toto nemůžeš obrátit v můj neprospěch,neb já netvrdím,že sem v bytí a permanentním samadhi a stavu lásky,pouze se k tomu den co den přibližuji,za což dík--kterýžto blažený pohyb ty ani,jsa už jako "na konci" nemůžeš vychutnat...

Nikdy bych nechtěla něco obracet ve Tvůj neprospěch, přeji Ti jen samý prospěch.
a toto přibližování vidím jako nekonečné--a jednou-JO--budu na té úrovni,o které mluvíš ty--ale nikoli tak jako ty,neb se o této úrovni nebudu muset s nikým přít,ale jednoduše mu to dám zakusit,

Máš smělejší představu o sobě, než čeho dosáhl Buddha nebo co dokázal Ježíš.

Kdyby Ježíš dosáhl toho, co máš osobně v plánu, tak jak by ho někdo mohl bičovat nebo přitloukat na kříž ?
Ja.na
 

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod nop » úte 13. kvě 2014 13:59:38

Je také možné mít se rádi. Tam, kde se srdce dotýká srdce, je konečně jedno pochopení. Zajděte si alespoň na skleničku.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Lež-hledajícím

Nový příspěvekod papadev » úte 13. kvě 2014 14:20:08

tak jo,ještě znova:

1-Kdes vzal, že se hněvám ?....když debatujem na skajpu a ty mě pak vymažeš z adres..to je známka čeho?...zkrátka sem tě namích....a kdyby sis dala práci,jistě bys našla i další stopy...

2-já neznám co ty a nevidím tvůj stav vědomí,ok--ale vidím,co děláš--a z toho usuzuji--viz 1..ty argumentuješ tím samým,ale v čem mám rozpor já? ...vidím svůj stav daleko přesněji než ty a neobelhávám se

3-Je to jen Tvá představa...není--viz 1,sou to tvé reakce a činy

4-Nikdy bych nechtěla něco obracet ve Tvůj neprospěch, přeji Ti jen samý prospěch. ...ty obracíš argumenty druhých..zaštituje se svými tzv zkušenostmi,jako by druzí žádné neměli...

5-Máš smělejší představu o sobě, než čeho dosáhl Buddha nebo co dokázal Ježíš......tos trefila,přesně tak,mám..podle slov Mistra:Věřte,budete dělat větší zázraky než já...no..zkrátka sem uvěřil...dyk je to v bibli a prý sou to Jeho Slova,ne?

...

víš nope,kdybych neměl Janu rád,taxe do toho martyria debatování s ní vůbec nepouštím..na druhé straně mám z toho velký zisk i já,a za to Jani dík,kéž by to bylo oboustranné...a tím ziskem nemyslím škodolibou radost či rozlobení Jany nebo lebedění si ve vlastním pocitu moudrosti...ale pohled do vlastního stavu a lepší jeho pochopení
...x...
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 7:00:50

Další

Zpět na Rosada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků