Zlatovláska

Moderátor: rosada

Zlatovláska

Nový příspěvekod rosada » sob 19. lis 2011 12:17:16

(ve čtvrtek byla v telce u příležitosti státního svátku)

Mladý krásný a krásný jede hledat krásu na popud starého ošklivého a zlého, pod pohrůžkou smrti. Krásu najde a vyslouží ji pro svého pána. Při plnění nesplnitelných úkolů mu pomůžou „nižší formy“, kterých si cestou povšiml a pomohl jim. Oživená muška jenom zlatá mu pomůže pravou krásu rozpoznat. Cestou zpět k starému ošklivému, krása navrhne, aby mladý krásný s ní uprchl a nesplnil tak slib daný starému ošklivému. To ale krásný neudělá a je nazván krásou též spravedlivým. Krása miluje mladého krásného, nikoli starého ošklivého. Mladý krásný je zabit a pak je krásou oživen a je ještě mladší a krásnější. To chce starý taky a tak rovněž umírá, ale zůstává mrtev. A tak mladý krásný získává krásu a lásku a celé království.
Obrázek
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Zlatovláska

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 19. lis 2011 13:41:10

Jana píše:A z toho plyne poučení, že když budeme staří a oškliví, tak umřeme a zůstanou tady jen mladí a krásní.

Obrázek


jako starý a ošklivý si už chystám rakev, abych nezabíral místo mladým a krásným :yes:
Návštěvník
 

Re: Zlatovláska

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 19. lis 2011 13:55:06

Co jsi tím rošádo chtěla říct, upřesníš?
Návštěvník
 

Re: Zlatovláska

Nový příspěvekod rosada » sob 19. lis 2011 14:34:37

Já myslala, že je to jasné, jak facka ;)
Jen jsem převyprávěla obsah té pohádky. Podle Junga se tohle všechno odehrává v naší mysli. Jednotlivé postavy jsou aspekty nás samých - archetypy a pohádky jsou archetypální příběhy. A tento vypráví o hledání pravdy a krásy. O tom jsou všechny starobylé příběhy.
Můžu zkusit vysvětlit, ale nejsem v tom nikterak kovaná a neznám příslušné pojmy, takže pokud se tu vyskytne nějaký jungián a bude si rvát vlasy omlouvám se mu.
Ve stručnosti: Hledání (pravdy, lásky, duše...), tj. spirituální hledání iniciuje starý aspekt naší mysli ze zcela zjištěných důvodů (v pohádce:budu mít nejkrásnější paní, v mysli: budu mít život věčný, budu vševědoucí, budu šťastný...). Hledání však nastupuje nový mladý aspekt mysli - tem mladý krásný dobrý ušlechtilý, který je však tomu starému podřízený. Ten mladý má však dost sil a spojenců, aby krásu a pravdu si vysloužil a co je důležité taky rozpoznal mezi jinými taky lákavými odměnami, které se mu na jeho cestě nabídnou. Ten mladý miluje krásu a pravdu pro ni samu (ne jako starý, který ji bere jako trofej) a ona miluje jeho.
Nakonec se zdá, že vyhrává ten starý aspekt (ego): já mám pravdu, jedině já! A tu část mysli, která vlastně cestu vykonala se snaží vytěsnit jako by nebyla. Tu však zasahuje pravda sama a tím, že cesta byla vykonána (zlatovláska má živou a mrtvou vodu) a oživuje ušlechtilý aspekt mysli, a splývá s ním (svatba), následuje oslava (hostina) a celý život člověka se dává do pořádku (království má nového krále).

ve stručnosti: spirituální hledání začíná ego, ale tím dá prostor ušlechtilému aspektu mysli (nemám proto název, řekňěme třeba jemné já), jemné já nachází pravdu, jemné já úmírá a je vzkříšeno, splývá s pravdou, ego umírá navždy. A je dobře.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Zlatovláska

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 19. lis 2011 15:08:31

Pěkně popsáno.

Já myslel, původně, že rošáda dává přednost kráse, kterou má spojenou s mládím, štěstím, lepostí - životem na úkor stáří, "neleposti", umírání - neživotem.

Jak jsi to popsala, je to o něčem jiném. Děkuju.
Návštěvník
 

Re: Zlatovláska

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 19. lis 2011 15:16:03

Někdy, většinou, to trvá celé životy, alespoň mám ten pocit.
Že jsem už sto životů na cestě..., ne-li víc.
Návštěvník
 

Proč?

Nový příspěvekod rosada » sob 19. lis 2011 15:25:45

Proč se vydat na cestu?
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Zlatovlásko rád tě mám

Nový příspěvekod rosada » sob 19. lis 2011 15:28:29

Proč ztratit to co jsem našel? Proč si to nepřivlastnit?
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Zlatovláska - Já jenom já

Nový příspěvekod rosada » sob 19. lis 2011 15:37:58

Pro dokreslení, ten který inicioval hledání, vypadá takto. Ale prvotní impuls tomu dala babička s hadem (tedy aspekt na straně dobra)

Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Zlatovláska

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 19. lis 2011 15:57:31

Dovolím si vstoupit.
Prvotní impuls k hledání, cestě dalo - paradoxně - to, co je hledáno.
Co ztělesňuje babička s hadem v pohádce? Že by moudrost? Nadhled? Spočinutí v přítomnosti okořeněné lidskou laskavostí završené Poznáním? Pochopením?

To nás přitahuje, někoho více, někoho méňě od zrození po zrození....
Návštěvník
 

Re: Zlatovláska

Nový příspěvekod rosada » sob 19. lis 2011 16:03:32

Návštěvník píše:Prvotní impuls k hledání, cestě dalo - paradoxně - to, co je hledáno.
Co ztělesňuje babička s hadem v pohádce? Že by moudrost? Nadhled? Spočinutí v přítomnosti okořeněné lidskou laskavostí završené Poznáním? Pochopením?

To nás přitahuje, někoho více, někoho méňě od zrození po zrození....

Zcela správná připomínka, babičku s hadem jsem zmínila až u té poslední písně a přitom to ona všechno zpunktovala.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Zlatovláska

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 19. lis 2011 16:07:09

:-)
Návštěvník
 

Re: Zlatovláska

Nový příspěvekod rosada » stř 01. kvě 2013 11:30:49

Dnes opět státní svátek a s ním tato pohádka :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Zlatovláska

Nový příspěvekod rosada » stř 01. kvě 2013 11:53:24

vostalpetr píše:
Tak už vím, proč mě celá ta duchovnost připadá stejně naivní jako pohádky pro děti,
a ti mistři jako vcelku vyvedení pohádkáři... :D


Asi jsi pro naivní příběhy už moc vyrost. :what:
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Zlatovláska

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 01. kvě 2013 12:04:04

Návštěvník
 

Re: Zlatovláska

Nový příspěvekod teonik » stř 01. kvě 2013 17:18:16

co člověk-to výklad

četl sem kdysi knihu nějakého sexuálního magika,který každou pohádku viděl jako alegorii milování...

a tak mi napadá,že podle mého gusta by si měli dát na závěr starý král,mladý sluha a zlatovláska trojku a z mrtvé a živé vody si udělat transcendentní koktejl

..............................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov


Zpět na Rosada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků