Co je osvícení

Moderátor: rosada

Co je osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 31. říj 2011 10:30:18

Co je podle tebe osvícení, realizace a probuzení? Vysvětli mi jako malému dítěti, k čemu to je a co to přináší.
Návštěvník
 

Re: Nic

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 31. říj 2011 10:54:55

Návštěvník píše:Co je podle tebe osvícení, realizace a probuzení? Vysvětli mi jako malému dítěti, k čemu to je a co to přináší.


Malé dítě nechávám hrát si jeho oblíbené hry s kamarády.
I pro jeho pubertu je lepší, když si ji prožije tak, jako ti jeho přátelé.
Na osvícení, realizaci a probuzení má dost času až když dospěje.
;)
Návštěvník
 

Re: Co je osvícení

Nový příspěvekod rosada » úte 01. lis 2011 15:47:43

Když přide s takouvou otázkou moje dítě, tak nejdřív pátrám, kde to sebral. To abych byla víc v obraze, na co se vlastně ptá. Jevištní technika tě asi nezajímá.
Rozesel jsi tu otázku tady po celém fóru (že by zběratel názorů?) a možná už znáš dost odpovědí. Pro mě je to něco jako návrat domů.
Ale pokud si chceš povdat, tak prosím - Proč se ptáš?
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Co je osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 01. lis 2011 16:15:58

Návštěvník píše:Co je podle tebe osvícení, realizace a probuzení? Vysvětli mi jako malému dítěti, k čemu to je a co to přináší.


schází ti něco ? co by jsi nejvíc ze všeho chtěl ?
Návštěvník
 

Re: Co je osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 02. lis 2011 10:19:02

Co mi schází? To kdybych věděl!
Návštěvník
 

Re: Co je osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 02. lis 2011 10:27:03

Návštěvník píše:Co mi schází? To kdybych věděl!

Spokojenost?
Návštěvník
 

Re: Co je osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 02. lis 2011 11:04:43

možná a mám pocit, že to všechno stojí za vylyžkapsu
Návštěvník
 

Re: Co je osvícení

Nový příspěvekod rosada » stř 02. lis 2011 11:28:31

Návštěvník píše:možná a mám pocit, že to všechno stojí za vylyžkapsu


No pak bych řekla, že osvícení, je zjištění, že je vše OK, navíc, že taky, že vše vždy bylo OK, i když se to zdálo být k pos..ní.
Takže jak zjistit, že vše je OK, když se právě teď zdá, že ta všechno stojí za vylyžkapsu (btw. krásný výraz).
Jestli chceš radu, zapomeň na osvícení, a zaměř se na to jak z tý kapsy ven.

ps: mám chaos v Návštěvnících, pokud se nechceš registrovat, napiš vždy nahoru nad odpovědí nějakou přezdívku (kolonka Uživatelské jméno)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Co je osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. lis 2011 11:59:47

ty víš jak z tý kapsy ven? chaos v návštěvnících je schválně, nechci aby někdo věděl, kdo jsem, kyž ani já nevím, kdo jsem. goro to možná ví, ale na gorův duel nemám
Návštěvník
 

Re: Co je osvícení

Nový příspěvekod Goro » čtv 03. lis 2011 12:25:10

Goro nevi kdo jsi. Kdyz si das prezdivku treba Navstevnik1, porad nikdo nebude vedet kdo jsi, ale uz nebude takovy zmatek. Nemusis do duelu. Nikdo te nenuti. I tak se muzes zeptat na to, co te zajima.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. lis 2011 12:31:01

Návštěvník píše:ty víš jak z tý kapsy ven? chaos v návštěvnících je schválně, nechci aby někdo věděl, kdo jsem, kyž ani já nevím, kdo jsem. goro to možná ví, ale na gorův duel nemám



ty víš jak z tý kapsy ven?

lék na tu šílenou schízu a životní dragma - tedy toho, že my nechceme to co prožíváme a vnímáme je sebe-uvědomění ... TICHO ... klid a mír

říkáš, že nevíš kdo jsi, taky to nevím, vím akorát že jsem :) můžu tě uklidnit, že když už nevíš kdo jsi, tak to osvícení klepe na dveře ...

tak se zkus mrknout na ten samotný vjem bytí - jaký to je, jestli to můžeš nějak uchopit, jestli to někde začíná nebo končí a tak.

tady ti zkopíruju jeden z postupů, jak se lze v klidu zastavit a přímo se na to podívat (mně tohle konkrétně velmi uvolnilo ...). nic tím neriskuješ :)

je to převzatý z moaziky http://mozaika.bloguje.cz/157704-vedomi-a-prozitek.php

"Zastav se teď na moment a jen prožívej vše, co prožíváš jako různé vjemy.

Všimni si, že to, co prožíváš a vnímáš se mění každým okamžikem, a proto to nelze popsat. Protože, abys mohl popsat tvé prožívání Přítomnosti, musel bys hovořit strašně dlouho a o velkém počtu věcí. A než bys to stihl/a popsat, tak už bys zas prožíval/a a vnímal/a něco jiného.

Všimni si, zda když vnímáš tímto způsobem, aniž bys se snažil/a počítat a hodnotit vše co vnímáš, zda je tu pocit hranice mezi tebou a tím co vnímáš.

Všimni si, že si obvykle myslíme, že dokážeme popsat naše prožívání, a že v tomto názoru je ukryt pocit 'já". Všimni si, že v tom, že se snažíš popsat své vnímání a v té aktivitě se objevuje něco, co dává pocit kontroly nad tím, co je vnímáno.

Teď si všimni, že si jsi vědom/a jakéhokoliv prožívání. Toto vědomí je už zde. Zatímco jsi tímto vědomím, zkus toto vědomí popsat. Zjistíš, že to není možné. Kde je? Všude. Jsou tu nějaké hranice? Nejsou. Co je v tom vědomí? Všechno. Máme tu tedy dvě slova – vědomí a prožívání, ale jsou to opravdu jen slova. Nedokážeme popsat ani jedno z nich.

Podívej se, jestli je tu nějaká hranice mezi vědomím a prožíváním. Máme schopnost zpředmětnit prožívání a tak se zdá, že je tu nějaký pozorovatel a to co je pozorováno (vnímáno). To vytváří pocit "já". Takto zjišťujeme, že tento pocit "já" je činností a reálně neexistuje. Hned jak tato činnost mizí, jako například v hlubokém spánku, tak mizí také pocit "já".

Jakmile nechceme prožívat to, co prožíváme, toto nechtění je také prožíváním a přidává další vrstvu do směsice prožívání. Toto nechtění však ruší jinak "bezproblémové" prožívání a my si dokonce myslíme, že chceme-li něco jiného, že toto chtění pomáhá. Často si tohoto procesu ani nevšimneme, jak jsme do něj permanentně zataženi.

Čeho si můžeme na našem prožívání všimnout je to, že se neustále mění. Když nechceme prožívat to, co právě prožíváme, tak to různě kouskujeme do fiktivních neměnících se a stálých částí, které pak popisujeme a rozebíráme.

Prověř si, zda to, do čeho chceme naše probíhající prožívání změnit vlastně existuje. Neexistuje a proto to není důvod to dělat. Jediné lidské drama, které existuje je právě to, že nechceme to, co právě prožíváme a vnímáme. Je to tak?

Všimni si, že To, co teď vnímá a prožívá nemá žádné hranice a není ničím, co je vnímáno. Někteří tomu říkají Nic. Je to nepopsatelné a nemá to ani začátek ani konec. Není to velké ani malé a je v tom zároveň vše co existuje. "

držím ti palce, aby došlo k tomu povšimnutí to co ve skutečnosti je - tichý mír, tady a teď :)
Návštěvník
 

Re: Co je osvícení

Nový příspěvekod rosada » čtv 03. lis 2011 13:07:11

Návštěvník píše:ty víš jak z tý kapsy ven? chaos v návštěvnících je schválně, nechci aby někdo věděl, kdo jsem, kyž ani já nevím, kdo jsem. goro to možná ví, ale na gorův duel nemám


Můžeš si dávat v každém vlákně jinou přezdívku...ale, jak se říká pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos.

Jak ven?
Cest je mnoho. Já můžu mluvit jen o té své. Mě když bylo nejhůř tak se pomoc objevila tak nějak sama. Takže věřím, že život vždycky přinese, co je potřeba.
Když nevíš, kdo jsi tak to to zkus zjistit. Polož si tu otázku, nehledej odpověď intelektuálně, jen pozoruj, co se bude dít. Ptej se Kdo jsem?, kdo jsem?, kdo jsem? Až ti to pude a přijdou ti ta slova moc hlasitá, tak jakoby vyslov jen ten otazník (říká se tomu zaujmout tázací postoj). Dá se to cvičit v klidu v meditaci nebo kdykoliv si vzpomeneš. můžeš k tomu využít i chvíle, kdy se cítíš fakt mizerně. Pátrej kdo se cítí tak mizerně?
Kdo nemá na gorův duel?

napiš (když se zaregistruješ můžeš i v SZ)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Co je osvícení

Nový příspěvekod rosada » čtv 03. lis 2011 23:16:56

aby byl ještě větší chaos, tak si zkouším rozdělování a slučování vláken,
teď už je to, jak má být
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05


Zpět na Rosada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků