Touha po ne-bytí

Moderátor: rosada

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Luck » sob 15. zář 2012 12:17:46

utrpení se najednou uvolní v radostný stav, osvobození od utrpení

Pokud máš tady na mysli nějakou formu intenzivně prožívaného utrpení, fyzického či psycického,
pak už zmenšení jeho intenzity či dokonce jeho zmizení,
je samozřejmě osvobozením od utrpení, tedy dost radostný stav.

Takovéhle osvobození se dá zažít například když si koupíš o dvě čísla menší boty,
dva dny v nich chodíš a třetího dne večer vklouzneš do bačkor.
V miniatuře je takovým osvobozením například řádné říhnutí si a pod. ..netřeba rozvádět.

Avšak výsledkem osvobození od utrpení nevědomosti, je kouzlo naprosté indiference,
což není radostný stav v běžném smyslu toho slova.
(Do té doby jsou však (bezpříčinné) radostné stavy hóódně doporučeníhodné, to zase ano.)

:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 15:56:36

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. zář 2012 12:20:17

Petra píše:
Návštěvník píše:Pokud je něco uvědomováno nebo viděno, nejsem tím.


Takže se od toho hned distancuješ.
Bez lásky je nemožné být vším.
:)

Bez přijetí.

Být proudem znamená být tím - bez podmínek, bez vidiny cíle ... a to v té úvaze od ros není, její ind. mysl si uvědomí, že je proudem, tím se od toho proudu, z něj odstřihne a pochválí si to, jak je to prima být tím proudem a má vystaráno. Intelekt je dobrý sluha, ale špatný pán. Namluví nám cokoli...
Návštěvník
 

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. zář 2012 12:42:23

Návštěvník píše:Být proudem znamená být tím - bez podmínek, bez vidiny cíle ... a to v té úvaze od ros není, její ind. mysl si uvědomí, že je proudem, tím se od toho proudu, z něj odstřihne a pochválí si to, jak je to prima být tím proudem a má vystaráno. Intelekt je dobrý sluha, ale špatný pán. Namluví nám cokoli...

Když kdokoliv z Probuzených mluví o tom, jak se věci vnímají na duální rovině, a popisuje, jakým způsobem vnímá probíhající dění iluzorní "já" - že jednou je to pro něj příjemné a podruhé nepříjemné - tak se tím odstřihnul od proudu?

Zajímavá představa :)
Návštěvník
 

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. zář 2012 12:49:21

Pro připomenutí, k čemu diskutujeme:

ros píše:No pro mě to totální vyprázdnění znamená i vyprázdnění od pocitu spojení s čirým bytím.
Jasně, že touha po ne-bytí je absurdní. Protože nezbude nikdo, kdo by si to užil.

K té touze mě napadl takový příměr:
Touha jako řeka, pokud je uvědomována jako proud, který tě nese - je to prima.
Pokud je uvědomována jako distance od cíle - je to peklo.
Návštěvník
 

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod reseek » sob 15. zář 2012 13:08:22

Návštěvník píše:Pro připomenutí, k čemu diskutujeme:

ros píše:No pro mě to totální vyprázdnění znamená i vyprázdnění od pocitu spojení s čirým bytím.
Jasně, že touha po ne-bytí je absurdní. Protože nezbude nikdo, kdo by si to užil.

K té touze mě napadl takový příměr:
Touha jako řeka, pokud je uvědomována jako proud, který tě nese - je to prima.
Pokud je uvědomována jako distance od cíle - je to peklo.

Návštěvník píše:a to v té úvaze od ros není, její ind. mysl si uvědomí, že je proudem, tím se od toho proudu, z něj odstřihne a pochválí si to, jak je to prima být tím proudem a má vystaráno

To bude asi chybná interpretace. Když krátce předtím (11. září) ros napsala viewtopic.php?f=59&t=2029&p=28561#p28561

To víš, že můžeš navymyslet milion konceptů o Skutečnosti a jí to neublíží - ani se jí to nedotkne
Skutečnost je pramenem myšlení a myšlení stejně jako řeka nikdy nepozná svůj pramen.
Aby nedošlo k mýlce, pramen lze rozpoznat, ale ne pomocí myšlení. I když myšlení se lze hodně přiblížit, nanavigovat, kde hledat a tak.

a v podobném duchu píše i jindy. Je praktické vnímat dlouhodobě kontext, v jakém lidi reagují.
Uživatelský avatar
reseek
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 24. lis 2011 10:32:58

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Petra » sob 15. zář 2012 13:16:46

Návštěvník píše:
Petra píše:
Návštěvník píše:Pokud je něco uvědomováno nebo viděno, nejsem tím.


Takže se od toho hned distancuješ.
Bez lásky je nemožné být vším.
:)

Bez přijetí.

Být proudem znamená být tím - bez podmínek, bez vidiny cíle ... a to v té úvaze od ros není, její ind. mysl si uvědomí, že je proudem, tím se od toho proudu, z něj odstřihne a pochválí si to, jak je to prima být tím proudem a má vystaráno. Intelekt je dobrý sluha, ale špatný pán. Namluví nám cokoli...


Například, že to bez "přijetí" nejde. Zase jeden úplně zbytečný pojem. Před pár lety byla moderní hláška "Pust to!", ted zase "Přijmi to!". Mysl potřebuje pořád něco nového, aby se měla čím zabývat. Co asi přijde jako další? ;) Hlavně, že je možné pořád o něčem psát knihy, objevovat nové - zcela jedinečné 8) - hlášky a že je možné o tom diskutovat - neustálá potrava pro mysl. :D
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. zář 2012 13:27:06

Proto máš ve svém podpisu: Pravé duchovno je možné jen, když všechno pustíte. :phew:
Návštěvník
 

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. zář 2012 13:36:47

Návštěvník píše: Intelekt je dobrý sluha, ale špatný pán. Namluví nám cokoli...

Petra píše:Například, že to bez "přijetí" nejde. Zase jeden úplně zbytečný pojem. Před pár lety byla moderní hláška "Pust to!", ted zase "Přijmi to!". Mysl potřebuje pořád něco nového, aby se měla čím zabývat. Co asi přijde jako další? ;) Hlavně, že je možné pořád o něčem psát knihy, objevovat nové - zcela jedinečné 8) - hlášky a že je možné o tom diskutovat - neustálá potrava pro mysl. :D

Jasně :-))

nač o tom mluvit? Každá máma ví, že nejlepší je nechat malé dítě, které si v koupelně hraje, ať si všechno vyzkouší samo. I když vyplaví byt, protože neví, že kohoutek vodovodu se dá otáčet oběma směry. Nač mu říkat zbytečnosti?

Návody umožňující rozpoznat, co může vést k vymizení potřeby mysli posuzovat hloupost těch kolem, jsou k ničemu :-)))
Návštěvník
 

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod teonik » sob 15. zář 2012 13:55:51

pust "sebe" a chytni SEBE...
....................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. zář 2012 14:05:20

teonik píše:pust "sebe" a chytni SEBE...
....................

Kdo má SEBE chytnout, a čím? ;)
Návštěvník
 

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. zář 2012 14:15:45

vostalpetr píše:Čím, čím, čím ?

Přítomnost zkusím....

(já tedy ne, já mám času dost...)

Tak jo, už ji mám v drápech

už jsem ji chyt - no a co teď? Mám jí plný ruce

jáááááááááá už ji držím a nepustím, to si pište :D

:phew:
Návštěvník
 

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod teonik » sob 15. zář 2012 14:24:58

sám sobě samého sobě samému dávám
a sám sebe samého od sebe samého přijímám

kolik to stojí,nevím
možná platím Poznáním
.........................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. zář 2012 14:25:44

pust "sebe" a chytni SEBE...

Kdo má SEBE chytnout, a čím?

Tak jo, už ji mám v drápech

už jsem ji chyt - no a co teď? Mám jí plný ruce

jáááááááááá už ji držím a nepustím, to si pište :D

:phew:

Když se to jáčku podaří, je to pořádný průser. Drží se svého SEBEpoznání a každého tím usazuje,
to je pak dobrá rada drahá :(
Návštěvník
 

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod praktik » sob 15. zář 2012 15:26:06

vostalpetr píše:
Jako teorie to zní pěkně, ale během dlouhého období utrpení k žádnému uvolnění v radostný stav nedochází.
Je to nepřetržitý stav beznaděje a ochromení. Když skončí, jsi jiný.


No pokud se tomu bráníš, tak ne

A TND je neustálý odpor ke všemu, i k životu. Trpíš proto, že všechno - cokoliv - se jeví jako úplně nesmyslné, a síla utrpení je přímo úměrná síle nepřijímání nesmyslnosti toho. Všechno co předtím mělo nějaký smysl se najednou vnímá jako prázdné, Prázdnota je i tam, kde se zatím nikdy nevnímala, i ve všem projeveném, i z pohledu dvojnosti. Zabydlela se i v iluzorním světě, kde ego žije a dýchá, a berou se mu tak všechny hračky. Ztrácejí smysl, s tím i jeho hra, a tím se smrskává i hrající si já.

Neustálé utrpení má za následek nedobrovolné ne-usilování a možná právě to postupně rozpouští já.
praktik
 

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. zář 2012 17:41:14

Pak nemůžeme napsat: je to príííma, nebo je to cesta pekla, páč to už jsme někde úplně jinde, obvkyle v intelektálním nebi.....
Návštěvník
 

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. zář 2012 17:42:29

Návštěvník píše:Pak nemůžeme napsat: je to príííma, nebo je to cesta pekla, páč to už jsme někde úplně jinde, obvkyle v intelektálním nebi.....
Tedy pěkně sebestřeně chrníme.
Návštěvník
 

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Linda » sob 15. zář 2012 17:50:35

praktik píše:
vostalpetr píše:
Jako teorie to zní pěkně, ale během dlouhého období utrpení k žádnému uvolnění v radostný stav nedochází.
Je to nepřetržitý stav beznaděje a ochromení. Když skončí, jsi jiný.


No pokud se tomu bráníš, tak ne

A TND je neustálý odpor ke všemu, i k životu. Trpíš proto, že všechno - cokoliv - se jeví jako úplně nesmyslné, a síla utrpení je přímo úměrná síle nepřijímání nesmyslnosti toho. Všechno co předtím mělo nějaký smysl se najednou vnímá jako prázdné, Prázdnota je i tam, kde se zatím nikdy nevnímala, i ve všem projeveném, i z pohledu dvojnosti. Zabydlela se i v iluzorním světě, kde ego žije a dýchá, a berou se mu tak všechny hračky. Ztrácejí smysl, s tím i jeho hra, a tím se smrskává i hrající si já.

Neustálé utrpení má za následek nedobrovolné ne-usilování a možná právě to postupně rozpouští já.

Říkám tomu škleb Prázdnoty.

Když něco ztratí smysl, nevznikne ani vůle toho dosáhnout nebo naopak to zamítnout. Prvotní je neustálý pocit nesmyslnosti, ať jde o cokoliv. I když například lákavý řízek nebo dort má chuť jako jindy, vůbec neuspokojí labužnickou touhu, která Tě přiměla vybrat si právě tohle: je to jako kdybys jedl prázdný obrys, ačkoliv tělo se nasytí, a tak postupně samo ubývá ulpívání na tom, co preferujeme.

Zprázdňováním žádoucích objektů a jejich neuspokojivostí Prázdnota vyučuje Sebe Samu tím, že Se v TND prezentuje Svému omezenému vnímajícímu vědomí na místě toho, co předtím vypadalo i vonělo jako skutečné, šťavnaté.

Možná proto Probuzení říkají, že TND je Milost. Je to nejpřímější tavení iluze dvojnosti, od rána do večera. A v míře, v jaké se rozpouští iluze dvojnosti, nevzniká ani vůle chtivě po něčem sahat. Jinak řečeno když vidíš, že máš na kontě 0,00Kč, nevznikne v tobě nápad ani vůle jít si z něho vybrat pár tisíc, a tak se nemusíš zbavovat své vůle jít ty prachy vybrat.

PS. Jedinečná je kombinace TND s dzogčhenem :)
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Linda » sob 15. zář 2012 18:12:37

vostalpetr píše:tím, že to ztratilo nějakej smysl,
to dostává smysl

V tom je kouzlo dzogčhenu
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. zář 2012 19:21:45

vostalpetr píše: Je třeba být ale důsledný,
takže je třeba i odsoudit odsouzení a odmítnou odmítnutí,
to je PRINCIPEM, jenž směřuje

k totálnímu odmítání čili odporu :D
Návštěvník
 

Re: Touha po ne-bytí

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. zář 2012 19:40:10

vostalpetr píše: Je třeba být ale důsledný,
takže je třeba i odsoudit odsouzení a odmítnou odmítnutí,
to je PRINCIPEM, jenž směřuje

Když něco odsoudím, je v tom odmítnutí ne? Podstatné je, že je přitom jedno, co odsuzuju, v tom okamžiku to prostě odmítám, a basta, a je jedno, oč jde, i že odmítám samotné odmítnutí. Tělo zareaguje pokaždé na pocit odmítnutí. Logika má prostě smůlu, ta se do mozku dostane vždycky až se zpožděním, když už došlo k reakci na odmítnutí.
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Rosada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků