Jaký je cíl duchovních nauk?

Moderátor: rosada

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 12. čer 2012 17:39:09

protože člověk má narozdíl od zvířat ještě tu schopnost neustále komentovat a přemítat o tom, že by to co je mělo být jinak a jak by to mělo být, aby to bylo jako to ono a co by nemělo být, protože taková bolest a smrt je něco s čím nechce být konfrontován a nejlíp kdyby to nebylo vůbec, aby byly jenom ty věci, které jsou mu :D komu ? tomu konkrétnímu centrálnímu systému libé ... protože narozdíl od zvířete se s tím CNS plně ztotožňuje a pak to trpí tím, že je lapen v síti osobního prožívání

v tom jsou na to lidé hůře než zvířata, pokud uvěří, převezmou za svoje tohle omezující ztotožnění ... tato sevřenost je příčinou utrpení
Návštěvník
 

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Petra » úte 12. čer 2012 18:21:11

Návštěvník píše: protože taková bolest a smrt je něco s čím nechce být konfrontován a nejlíp kdyby to nebylo vůbec,


Ano, láska nemůže bolest a utrpení tolerovat./ Nisargadatta/ To je také motivace džnanínů - ukončit bol a utrpení.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 12. čer 2012 19:54:00

Anejlép si samozřejmě o sobě myslíme, že my to umíme, narozdíl od těch druhýc, výstavně.

Tobě tekly slzy, mě tekly slzy, jedno oko nezůstalo suché...
Návštěvník
 

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Malý Vlk » stř 13. čer 2012 9:03:30

Myslím, že tu nefiltrovanou a nepasterizovanou laskavost, která proudí skrze Janu nelze nevidět. Až přestaneme být nedůtklivými učitelkami, přemoudřelými, šroubovaně se vyjadřujícími profesory, škodolibými posměváčky, analytiky utíkajícími sami před sebou a přechytralými, do sebe zahleděnými malými vlky, tak se nás dotkne. Až přestanu tím vším být. Je to super, otče, žes mi je všechny svěřil.
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 18:48:46

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. čer 2012 9:55:04

Posouzení jakéhokoliv projevu je vždy čistě subjketivní záležitostí, tedy i toto tvé:

nefiltrovanou a nepasterizovanou laskavost

Někdo ten stejný projev, působení může vidět úplně jinak a taky vidí.

Tak už to na tom světě chodí.
Návštěvník
 

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod reseek » stř 13. čer 2012 10:15:40

Říká se "Chceš-li pomoci hladovému, nedávej mu rybu, ale nauč ho ryby lovit." Něco na tom bude :)
Potkala jsem se s několika lidmi, kteří neříkali jen utěšující a nabádající slova, ale byli ochotní
pomoci tomu člověku s bolestí, aby si uměl tu bolest odstranit, když je to třeba něco, co si musí vyřešit dotyčný sám, nebo třeba poradit, jak odstranit příčiny bolesti.

O vlastním stole, plným báječných ryb, se nezmiňovali, ani že chytání ryb je snadné, že stačí, když... Byli pozorní k těm hladovým kolem, a tak viděli, jaké mají náčiní, háčky a čeřeny. Nenabízeli jim svoje vlastní, ale - protože poznávali ze zkušenosti, proč tohle nebo tam to nefunguje - jim mohli říct, co může přispět k tomu, aby to fungovalo.

:)
Uživatelský avatar
reseek
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 24. lis 2011 10:32:58

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. čer 2012 10:18:50

O vlastním stole, plným báječných ryb, se nezmiňovali, ani že chytání ryb je snadné, že stačí, když... Byli pozorní k těm hladovým kolem, a tak viděli, jaké mají náčiní, háčky a čeřeny. Nenabízeli jim svoje vlastní, ale - protože poznávali ze zkušenosti, proč tohle nebo tam to nefunguje - jim mohli říct, co může přispět k tomu, aby to fungovalo.

Díky.
Návštěvník
 

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Malý Vlk » stř 13. čer 2012 10:35:15

Návštěvník píše:Někdo ten stejný projev, působení může vidět úplně jinak a taky vidí.
Tak už to na tom světě chodí.

Díky Bohu. Ta rozdílnost mi někdy pomáhá slyšet podobnost.
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 18:48:46

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. čer 2012 10:36:13

Malý Vlk píše:
Návštěvník píše:Někdo ten stejný projev, působení může vidět úplně jinak a taky vidí.
Tak už to na tom světě chodí.

Díky Bohu. Ta rozdílnost mi někdy pomáhá slyšet podobnost.

Cítit...., ano :)
Návštěvník
 

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Jarda Malej » stř 13. čer 2012 10:51:20

Až přestaneme být nedůtklivými učitelkami, přemoudřelými, šroubovaně se vyjadřujícími profesory, škodolibými posměváčky,
analytiky utíkajícími sami před sebou a přechytralými, do sebe zahleděnými malými vlky

...a přestaneme na tohle vše tady koukat jako malí jardové,
pak s pomocí boží stanou se z nás pozorní diskutéři,
jejichž mysl ustane ve stálém poskakování z tématu na téma po vzoru opic,
anóbrž bude schopna prosté soustředivosti, tolik potřebné pro všechny činnosti,
jež mají sloužit člověku k užitku.

Slova moudrých pak přestanou být než konverzačními hříčkami,
neb slova nemoudrá budou rozpoznána lehce, k užitku všech.

K tomu nám dopomáhej Bůh.

:)
Jarda Malej
 

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. čer 2012 11:00:08

reseek píše:O vlastním stole, plným báječných ryb, se nezmiňovali, ani že chytání ryb je snadné, že stačí, když... Byli pozorní k těm hladovým kolem, a tak viděli, jaké mají náčiní, háčky a čeřeny. Nenabízeli jim svoje vlastní, ale - protože poznávali ze zkušenosti, proč tohle nebo tam to nefunguje - jim mohli říct, co může přispět k tomu, aby to fungovalo.

:)

"Když přestal mluvit, řekl Šimonovi: "Zajeď na hlubinu a spusťte sítě k lovu!" Šimon mu odpověděl: "Mistře, namáhali jsme se celou noc a nic jsme nechytili. Ale na tvé slovo spustím sítě." Když to učinili, zahrnuli veliké množství ryb, až se jim sítě trhaly. Dali znamení svým společníkům na druhé lodi, aby jim přišli na pomoc. Oni přijeli a naplnili rybami obě lodi, že se až potápěly. Když to Šimon Petr uviděl, padl Ježíšovi k nohám a řekl: "Odejdi ode mne, Pane, vždyť já jsem člověk hříšný." Neboť jeho i všechny, kteří s ním byli, pojal úžas nad tím lovem ryb; stejně i Jakuba a Jana, syny Zebedeovy, kteří byli Šimonovými druhy. Ježíš řekl Šimonovi: "Neboj se, od této chvíle budeš lovit lidi." Přirazili s loďmi k zemi, všechno tam nechali a šli za ním."
Návštěvník
 

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. čer 2012 11:12:11

Nechytat ryby, ale jít za Láskou.
Návštěvník
 

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. čer 2012 11:19:58

Jaký je cíl duchovních nauk?
lovení lidí :confused:
Návštěvník
 

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. čer 2012 11:22:16

"Neboj se, od této chvíle budeš lovit lidi."

Není to překlep? Co tím myslel?
Návštěvník
 

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Linda » stř 13. čer 2012 11:34:46

reseek píše:Říká se "Chceš-li pomoci hladovému, nedávej mu rybu, ale nauč ho ryby lovit." Něco na tom bude :)
Potkala jsem se s několika lidmi, kteří neříkali jen utěšující a nabádající slova, ale byli ochotní
pomoci tomu člověku s bolestí, aby si uměl tu bolest odstranit, když je to třeba něco, co si musí vyřešit dotyčný sám, nebo třeba poradit, jak odstranit příčiny bolesti.

O vlastním stole, plným báječných ryb, se nezmiňovali, ani že chytání ryb je snadné, že stačí, když... Byli pozorní k těm hladovým kolem, a tak viděli, jaké mají náčiní, háčky a čeřeny. Nenabízeli jim svoje vlastní, ale - protože poznávali ze zkušenosti, proč tohle nebo tam to nefunguje - jim mohli říct, co může přispět k tomu, aby to fungovalo.

:)


"Chceš-li pomoci hladovému, nedávej mu rybu, ale nauč ho ryby lovit" se mi moc líbí, je to o citlivosti k druhým lidem, o schopnosti se do nich vcítit, poznat, co potřebují. Tak se podle mě projevuje skutečná láska.

V tom úsloví "lovit ryby" znamená naučit se, jak zacházet s obtížnými situacemi, před které nás život staví, a s tím, co v nás vyvolávají. Není to návod k lovení něčeho, "ryb".
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. čer 2012 11:57:53

Linda píše:V tom úsloví "lovit ryby" znamená naučit se, jak zacházet s obtížnými situacemi, před které nás život staví, a s tím, co v nás vyvolávají.
Není to návod k lovení něčeho, "ryb".

Následování Ježíšovy Lásky je řešením všech obtížných situací.
Návštěvník
 

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod vigilant » stř 13. čer 2012 12:13:06

Návštěvník píše:
"Neboj se, od této chvíle budeš lovit lidi."

Není to překlep? Co tím myslel?

Myslím že není. Podle Bruntona existují tři stupně cesty k Bohu: první je náboženský, druhý mystický, třetí ultramystický, neduální. A píše, že Ježíš přišel především pro nevěřící, učit davy a přivádět je na víru. Že mu to bylo ukázáno jako jeho úkol, než přijal lidské tělo, a taky tehdy viděl, že to skončí jeho ukřižováním. Ježíš učil tedy hlavně to základní, nekrást, nezabíjet atd. Mystický druhý stupeň chápalo jen několik z jeho učedníků, nejvíc asi Jan.

Lovit lidi zřejmě znamenalo, že apoštolé je budou přivádět na víru.
vigilant
 

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod teonik » stř 13. čer 2012 12:19:24

pro sebe možná Ježíš úkol splnil
překonal tělo,překonal smrt
takových je tady povícero

ovšem,to co po něm zbylo,i když předpokládám,že to až tak do důsledku nepředpokládal,to co po něm zbylo-je horor!!!(myslím křestanskou církev)
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Jaký je cíl duchovních nauk?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. čer 2012 12:27:37

teonik píše:pro sebe možná Ježíš úkol splnil
překonal tělo,překonal smrt
takových je tady povícero

ovšem,to co po něm zbylo,i když předpokládám,že to až tak do důsledku nepředpokládal,to co po něm zbylo-je horor!!!(myslím křestanskou církev)

Pokud věříš tomu, že z Ježíše zbyla křesťanská církev, tak poteš Pánbu.
Návštěvník
 

skutečná pomoc hladovému,naučit ho ryby lovit

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. čer 2012 13:05:46

reseek píše:Říká se "Chceš-li pomoci hladovému, nedávej mu rybu, ale nauč ho ryby lovit." Něco na tom bude :)
Potkala jsem se s několika lidmi, kteří neříkali jen utěšující a nabádající slova, ale byli ochotní
pomoci tomu člověku s bolestí, aby si uměl tu bolest odstranit, když je to třeba něco, co si musí vyřešit dotyčný sám, nebo třeba poradit, jak odstranit příčiny bolesti.

O vlastním stole, plným báječných ryb, se nezmiňovali, ani že chytání ryb je snadné, že stačí, když... Byli pozorní k těm hladovým kolem, a tak viděli, jaké mají náčiní, háčky a čeřeny. Nenabízeli jim svoje vlastní, ale - protože poznávali ze zkušenosti, proč tohle nebo tam to nefunguje - jim mohli říct, co může přispět k tomu, aby to fungovalo.

:)


já zaplať bůh téže :)
Návštěvník
 

Předchozí

Zpět na Rosada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků