Co hlédáme v různých tradicích

Moderátor: rosada

Co hlédáme v různých tradicích

Nový příspěvekod rosada » sob 25. úno 2012 10:14:34

tak ještě jednou ;)

rosada píše:
reseek píše:
Návštěvník píše:Když se postaví různé duchovní tradice vedle sebe do řady a bude se z nich odkládat to, co nemají společné, tak se nakonec zjistí, že to, co společné je, je to Prázdno, kolem kterého se postupně nabalil všelijaký balast

Podle toho by byly balastem všechny duchovní cesty. Mám trošku jinou zkušenost. V různých tradicích přece existuje řada přístupů a kroků, které nakonec vyústí v rozpoznání iluzornosti a Prázdna jako toho jediného, co Je. jednotlivé tradice a cesty mají tedy společnou účinnost některých kroků, které skutečně vedou k rozpuštění osobního já, a je vcelku jednou, jak ty postupy nazývají. Kromě toho si většina cest a tradic vytvořila různé rituály, postupy a cvičení, které jsou samoúčelné, k rozpoznání Prázdna nevedou, spíš vytvářejí různé podoby duchovního já. To by se dalo označit jako balast.
Mně se víc líbí označení ornament, právě o tom jsme si povídaly s rošádou :)


Já jsem o té naší debatě přemýšlela...
Když pomineme ty ornamenty, můžeme naleznout ty postupy. Tedy něco, co můžeme využít v naší praxi. Tedy to, co jsem nazvala lopatičkami. V tom to směru jsem samouk, navíc jsem dost líná, takže mě (v literatuře a jiných zdrojích) zaujaly vždy lopatičky nenáročné na obsluhu. Takže mám jistou malou sbírku lopatiček, které jsem si přihla podle svých potřeb.
Co však mi dělalo větší radost při zkoumání různých tradic, jsou způsoby vyjádření skutečnosti. Po nějakém čase a vstřebání pojmového aparátu, lze zjistit, že se ty tradice snaží vyjádřit stále totéž.
Nejdřív se to zdá, že jedno je o voze a druhé o koze., pak že snad obojí je o kozách, jen každé o jiné koze. No a nakonec se zjistí, že je to všechno o tom jednom.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Co hlédáme v různých tradicích

Nový příspěvekod reseek » sob 25. úno 2012 11:10:40

Mám to trochu podobné. A během doby zjišťuju, že ornamenty nejsou jen ozdoby, že mají vliv i na tvar lopatiček. Čím jemnější ornament, tím míň pokroutí okraj lopatičky, t.j. tím je lopatička funkčnější.

Z jiného pohledu mi všechny použitelné lopatičky připadají jako součástky jediného většího lopatičkovadla, které je je živé, jeho součástky - lopatičky - se vzájemně prolínají, sdílejí spolu některé ze svých charakteristik a umožňují každému z nás uvidět právě takovou modifikaci, která odráží vliv všech na nás působících okolností i vnitřních prográmků, vyrábějících smetí.

No a ze třetího pohledu je celé živé lopatičkovadlo, s lopatkami i smetím, vymodelované z živé, měkce zářící prázdnoty, která se baví tím, že neustále ze sebe kdeco modeluje, včetně figurek, které se vším kolem sebe i v sobě všelijak zacházejí, tu dovedně, tu nedovedně...

prázdnota na to tiše v sobě kouká... a i když je počet vznikajících útvarů omezený, pramení z ní přitom taková tvořivá invence, že je ve všem originální: ani dvě figurky nejsou stejné, tedy ani jejich metání smetí a lopatkový tanec, ani kombinace zkušeností, kterými se učí, jak ano a jak ne

:)

No a pak se spolu mají domluvit ;)
Uživatelský avatar
reseek
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 24. lis 2011 9:32:58

Re: Co hlédáme v různých tradicích

Nový příspěvekod rosada » sob 25. úno 2012 12:44:54

jo, tak nějak :)

Ale kromě toho, že celé to lopatičkovadlo, chce uklízet smetí, tak zároveň to smetí vytváří, stejně tak ty různé lopatičky i jejich ornamenty.

Obrázek
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Co hledáme v různých tradicích

Nový příspěvekod reseek » sob 25. úno 2012 13:29:01

kromě toho, že celé to lopatičkovadlo, chce uklízet smetí, tak zároveň to smetí vytváří...

A nakonec se samo rozpozná jako smetí :)
Uživatelský avatar
reseek
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 24. lis 2011 9:32:58

Re: Co hledáme v různých tradicích

Nový příspěvekod reseek » sob 25. úno 2012 14:31:37

...vytvořené z Prázdnoty, jako všechno ostatní

:)
Uživatelský avatar
reseek
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 24. lis 2011 9:32:58

Re: Co hledáme v různých tradicích

Nový příspěvekod reseek » úte 28. úno 2012 13:14:18

Lopatka je vlastně symbol jednání, které je v dané chvíli užitečné. Když voda zaplaví zahradu a po opadnutí zanechá po sobě vrstvu všelijakého marastu a bahna, je lopatička užitečná - pokud ji umím používat odpovídajícím způsobem.
Není to mechanické nabírání a vyhazování :)
Uživatelský avatar
reseek
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 24. lis 2011 9:32:58


Zpět na Rosada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků