Božská hádanka

Moderátor: PánBů

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 19. úno 2014 18:53:29

vostalpetr píše:To fakt někomu řekla ?

Jo.
vostalpetr píše:Měla to říct všem....
O to se posluchači postarali.
Návštěvník
 

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Linda » stř 19. úno 2014 19:00:33

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:To je omyl. Dřív nebo později to pochopí každý, tak jako Míla.

Já mám ale dojem, že měla už plné zuby dotírajících rádoby žáčků, co toužili v jednom kuse tu její jasnovidnost prověřovat...

Ta by jim dala. Jezdila jsem k Tomášovům hodně let a nesetkala jsem se tam s nikým, kdo by se o jasnovidnost nějak zvlášť zajímal. Ani o tu její, ani o jinou. Proč taky. Věděli jsme od nich, že je to přírodní úkaz, který závisí hlavně na předchozích inkarnacích, a že k Probuzení nepomůže, spíš naopak, když se na té schopnosti ulpí. Řekli nám v podstatě totéž co píšou i jiní mistři, že tahle mentální schopnost závisí na zájmech z minulosti a že se proto neobjeví u každého Probuzeného. Například Eduard jasnovidný nebyl.

Tam to bylo hodně střízlivé, prostě od rána do večera karmajoga, jen výjimečně jsme se vypravili do lesa na houby - ale velký rozdíl v tom nebyl, i při tom chození po lese jsme vnímali nejen kde co roste, ale taky svoje vlastní reakce.... normálka... Během doby se na to zvykne, asi jako když člověk jde v dešti po venkovské cestě, na které se dělají kaluže. Neříká si pořád: "Musím to hlídat, abych do nějaké kaluže nešlápnul!!!", to jde po čase samo. No a když do nějaké své "kaluže" člověk ťápnul, protože si jí nevšimnul, byl tam malý Miloš, tehdy ještě v předškolním věku, který k němu natáhnul ruku s kasičkou pro padesátník, a taky ho dostal.

Byla to taková společně dohodnutá hra :) Říkali jsme tomu "nebdinky", :D on u druhých spolehlivě každou nevědomou egoistickou reakci poznal :D
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Linda » stř 19. úno 2014 20:49:31

To máš úplně mylnou představu :D

Bdělá pozornost se nedá cvičit, ona je tu pořád, akorát se tím pocitem sebeztotožnění překryje; takže nic netrénuješ vědomě, a když soustavně dochází jen k uvědomování si bdělé pozornosti, změna ve vnímání vyvolaná sebeztotožněním tě pak trkne sama a dojde k uvědomění. Pokud se neobjevil nějaký silný sklon, který stáhnul na sebe tvůj zájem natolik, že se ta jemná vnímavost ztratila.

Eduard to vysvětloval tak, že vědomí vibruje v různých energetických rovinách. Čím delší dobu převládá při činnosti čisté pozorování, tím snáz se výchylky z něj směrem ke sebeztotožnění samy rozpoznávají. Energie vědomí tehdy kmitá poměrně jemně, tj. ve vyšších vibracích než obvykle. A když tě naopak něco opravdu vytočí nebo začneš něco silně chtít, vibrace se tím prudce sníží, stav vědomí je otupený a má proto sklon otupovat se dál a dál.

Říkali a můžu to potvrdit i z vlastní zkušenosti, že každý stav sám sebe posiluje.

Jo a kasička, no když byla plná, tak se vysypala a příště při nákupu se za to něco koupilo pro všechny, nějaká ta dobrůtka. Většinou nic drahého, nebylo nás tam obvykle tolik, aby to dalo na polárkový dort :)
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Linda » stř 19. úno 2014 21:20:18

vostalpetr píše:
Bdělá pozornost se nedá cvičit, ona je tu pořád, akorát se tím pocitem sebeztotožnění překryje; takže nic netrénuješ vědomě, změna ve vnímání vyvolaná sebeztotožněním tě po čase trkne sama a dojde k uvědomění.


Jistě že je tu pořád,
takže jde jen o to, si ji uvědomit,

a když si ji uvědomíš, tedy jí seš,
tak vidíš naprosto přesně každej pohyb mysli, protože jsi vědomí a pozoruješ změny ve vědomí, které jsou dobře viditelné

jo, tohle je přesný popis praxe v Jílovém. Vlastně se tam nic jiného nedělalo.

Všude ale občas vznikají situace, kdy se čirá pozornost vědomí něčím překryje, protože se zaktivovala nějaká silnější závislost. Pak je to kasičkový upozornění užitečný - místo aby člověk upadal hloub a hloub do stavu otupeného vědomí, jak to jindy v takové situaci bývá (viz "každý stav sám sebe posiluje"), nastane AHA Obrázek - a vnímání z pozice ega dál nepokračuje, sám od sebe se vrátí stav nezaujatého pozorování... tedy až do příští podobné chvíle... :D

V ranní a večerní meditaci se pak čisté pozorování v úplném sebeodevzdání (=splývání bhakti a džnany) mohlo prohlubovat - pokud se v člověku zrovna nezaktivoval nějaký silný emocionální komplex, třeba když mu Míla chvíli předtím za něco vynadala. Pak bylo možné si jen plně uvědomovat svoje jednotlivé reakce na to, postupně se tak zprázdňovaly a pomaličku začala zas převládat čistá pozornost.

Nuda tam tedy nebyla ani náhodou :D
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Linda » stř 19. úno 2014 21:25:16

Jana píše:
vostalpetr píše:
No a když do nějaké své "kaluže" člověk ťápnul, protože si jí nevšimnul, byl tam malý Miloš, tehdy ještě v předškolním věku, který k němu natáhnul ruku s kasičkou pro padesátník, a taky ho dostal.


Když šlápneš do kaluže, tak to není nebdinka, ale radost,
v mládí jsem nadšeně skákal do kaluží furt a měl radost jak se pěkně rozstříknou a jsem celej mokrej...

A vy jste Milošovi za tohle ještě platili ???

:D :D :D


Tak to měli vidět u Kolína Dimu, s jakou radostí bosýma nohama pročachtal každou louži. Využil každou příležitost k užívání si přírody.

Neuvědomované šlápnutí do kaluže v tomhle podobenství neznamená nechuť šlapat do kaluží, jaké vznikají při dešti, ale nevědomé sebeztotožnění s nějakou emocí nebo myšlenkou. Možná Ti ta souvislost unikla.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 19. úno 2014 22:02:12

Neuvědomované šlápnutí do kaluže v tomhle podobenství neznamená nechuť šlapat do kaluží, jaké vznikají při dešti, ale nevědomé sebeztotožnění s nějakou emocí nebo myšlenkou. Možná Ti ta souvislost unikla.


Lidu, neunikla.

Tomášovi mám ráda, ale preferuji volnější cestu ke štěstí, než ustavičné hlídání se. Z toho se může stát pak zlozvyk, kterého se těžko zbavuje.

Je mi jasné, že všechny cesty vedou do Říma, nicméně směřování do radosti a volnosti si žádá z mého pohledu volnost a radost.


Evidentně unikla.
Návštěvník
 

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Tara » stř 19. úno 2014 22:14:00

...... nebo žádoucí......
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Linda » stř 19. úno 2014 22:25:50

Jana píše:Lidu, neunikla.

Tomášovi mám ráda, ale preferuji volnější cestu ke štěstí, než ustavičné hlídání se. Z toho se může stát pak zlozvyk, kterého se těžko zbavuje.

Člověk teprve po létech zjistí, jak obtížné bylo tehdy naučit se vnímat rozdíl mezi čistým pozorováním a snahami ega pořád se hlídat. Přitom teprve pak může začít praxe čisté pozornosti k tomu, co ve vědomí vyvstává.

Dneska to mají lidi jednodušší, je tu celá řada Probuzených, kteří opakovaně vysvětlují, jak dojít k čiré pozornosti ke svým sklonům ulpívat na tom, co považujeme za spásné. A tak každý, kdo má zájem, se může pokusit pochopit, v čem je rozdíl mezi snahou ega hlídat se a mezi jeho rozpouštěním čirou pozorností k aktivitám mysli. Pozorností nejen k myšlenkám, ale i k pocitům, někdy docela nepatrným, které ovlivňují, jaký druh myšlenek nás napadne a jak se rozhodneme zareagovat.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Linda » stř 19. úno 2014 22:36:37

Jana píše:Jinak bych řekla, že jsem si u Tomášových "dětí" všimla těch tendencí upozorňovat na chyby, na to, že by to mělo být jinak, než to je

Tak to mě překvapuješ Obrázek Obrázek

já tam Petra Vostála fakt nikdy nepotkala, přitom by tohle mohl přímo učit Obrázek

Dobrou vespolek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Alaja » stř 19. úno 2014 22:43:12

Linda píše:
Jana píše:Jinak bych řekla, že jsem si u Tomášových "dětí" všimla těch tendencí upozorňovat na chyby, na to, že by to mělo být jinak, než to je

Tak to mě překvapuješ Obrázek Obrázek

já tam Petra Vostála fakt nikdy nepotkala, přitom by tohle mohl přímo učit Obrázek

Dobrou vespolek Obrázek Obrázek

Petr by si při pobytu na chatě na ty poplatky do kasičky musel vzít půjčku... a Miloš větší prasátko. :D
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: sob 19. říj 2013 23:50:36

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Alaja » stř 19. úno 2014 23:05:27

Jana píše:
Návštěvník píše:Jiddu Krishnamurti: "Všechno měřitelné se však nachází v hranicích myšlení a má tendenci vytvářet iluze. Všechny vaše vize budou nutně odpovídat tomu, čím jste podmíněni, ať už se vám zjeví Kristus, Buddha či cokoliv jiného, v co shodou okolností věříte. A čím silněji věříte, tím silnější budou zakoušené vize – projekce vašich žádostí a tužeb. Takže při hledání něčeho základního – například pravdy – je vašim měřítkem potěšení, které určuje, jak vlastně má vaše zkušenost vypadat. Zkušenost dobra, zla, krásy, svatosti atd. zakoušíte na základě toho, čím jste podmíněni."

Míla Tomášová:
"Co je to třetí oko
Třetí oko, jak tento hluboký stav někteří mystikové nazývají, je symbolický název pro přímé nazírání pravé skutečnosti. Je to přímé vědění Jednoty, její obnažené moudrosti, vhled. Tato hluboká úroveň vědomí nemá žádné pevné umístění ve fyzickém těle, jak se někteří domnívají, např. mezi obočím nebo jinde.
Nekonečné živé Prázdno obsahuje všechno vědění ve své latentní existenci. Přijde-li do tohoto Prázdna podnět, čili do nepohybu pohyb, vynoří se v tom samém okamžiku odpověď. Otázka i její naplnění se děje v jednom bodě, v božském TEĎ.
Odkud přijde podnět do Jednoty, když vše je v Jednotě, vědomost i nevědomost? Ze zdánlivé dvojnosti, nevědomosti, která usiluje o Poznání. (V knize "Za čas a prostor" jsou tyto hluboké otázky objasněny, např. v eseji Intuice a vhled.) Intuice může být na různém stupni: od zevního předvídání, jasnovidného řešení důležitých otázek, až po řešení hlubokých duchovních pravd. To už je velmi hluboká intuice, blízká přímému nazírání, neboť i hluboká intuice čerpá ze stejného božského zdroje. Ale i tato hluboká intuice je ještě ve dvojnosti, neboť vždy přichází a odchází, zazáří jako zjevení a opět zase pohasne. Byla a už tu není. Jednoduše řečeno intuici někdo má, někomu přišla a zas odešla, může ji sice přivolat prosbou, modlitbou, ale to až na hlubším stupni, kdežto vhled je ve věčném TEĎ, neboť je to vědomí Jednoty, které se zpřítomňuje do vědění a odpovědi na položenou otázku. Otázka i odpověď vytrysknou ve stejném okamžiku, neboť tento "děj" vychází z bezčasovosti. Ovšem musí to být jen závažná otázka, prospěšná pro pochopení a duchovní vývoj bytosti toužící po Pravdě, po vlastním prozření. Jako když Mojžíš udeřil holí do skály a vytryskl pramen živé vody.
Znám na to také pěkný kóan: "Cokoliv může být příčinou poznání, ale vždy je porušeno jedno krásné tělo." Jednota, ve které je naprostá plnost a uspokojení, musí být zdánlivě porušena nějakou otázkou, nedostatkem, aby se jejím otevřením a znovuuzavřením do Prázdna obnovila plnost. Zároveň se vzbudí energie pro pomoc další bytosti.
Člověk, který toto vědomí Jednoty ve svém nitru uskutečnil, sám otázek nemá, ty jsou již vyřešeny jeho Poznáním. Odpovídá na otázky bytostí dalších. Zevní otázky se nemohou dotknout hluboké rovnováhy plnosti Vědomí, neboť bytost, která uskutečnila ve svém nitru poznání Jednoty, nepokládá tyto za důležité.
Žije samozřejmě také v povrchové fázi bytí, v tomto zevním životě, jako ostatní lidé, ale je to pro ni jako pěna nebo vlna na nekonečném oceánu, která je z téže vody jako hlubina, a proto se jeví jako průzračný svět."

Intuice je když... si třeba pár hodin lámu hlavu nad nějaký pracovním problémem, pak se na to vykašlu a raději se ponořím do té zářivé Jednoty....a pak najednou na mne z ní, z té zářivé Jednoty, vybafne obraz, vlastně taková fotka, na které je vidět, co se stalo a kde je ukrytý problém, obraz vzniklý před 5 hodinama a kterého jsem si vůbec nevšimla . To se mi opravdu kdysi stalo, v práci jsem pak mohla klidně machrovat, kdyby jsem po tom toužila, já raději ukázala té osobě, co to na tom pracovním pc provedla a jak se to dá odstranit, nemusely jsme na ten pc co vypadal jako když přišel o data, volat programátora. Je to fakt milé od té zářivé Jednoty, že se tak občas stará o své příznivce i když nemusí. :)
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: sob 19. říj 2013 23:50:36

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Honzam » čtv 20. úno 2014 15:12:56

Návštěvník píše:
proč by to mělo vést k úplnému zbavení se karmy?

Příčina a důsledek. Jako u vody. Vlivem mrazu voda ze sebe vytvoří krápníky, vlivem tepla se krápníky rozpustí zpátky ve vody.

když zašlápneš mravence a nevíš o tom, tak se nic nestalo.

Stalo, a přesto žádná karma nevznikla. Protože chyběl úmysl.

A naopak, když si s chutí představuješ, jak někomu ublížíš, vzniká energie negativní karmy, třebaže to pak neuděláš.

Protože "karma vzniká jako důsledek činů, vykonaných se záměrem nebo vědomým motivem"

a i mentální čin je činem na energetické úrovni.


Je to jen chabá výmluva. Chtěl jsi šlapat po zemi a moc dobře víš, že tam běhají mravenci. Každý čin je úmyslný, protože žádný čin nemá jednoznačné časoprostorové hranice. Zašlápnutí nezačalo krokem, který ho způsobil. Každý čin je úmyslný tím, že se Bůh rozhodl stvořit svět.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 20. úno 2014 15:35:36

Je to jen chabá výmluva. Chtěl jsi šlapat po zemi a moc dobře víš, že tam běhají mravenci. Každý čin je úmyslný

Je dost běžné soudit druhé podle sebe. Zvlášť když dojdou argumenty.

Chtěl jsi šlapat po zemi a moc dobře víš, že tam běhají mravenci.

Lidi chodí po zemi, když někam potřebují jít, tak už to bývá. Stejně jako vdechují vzduch, ve kterém je spousta mikroorganismů. Není v tom sebemenší záměr těm bytostem ubližovat, a přece k tomu dochází. Nevzniká žádná karma, protože karmický účinek nastane jen jako důsledek motivace, ať už k činu dojde, nebo ne.

Ale dokud si někdo myslí, že karma vzniká každým jednáním a nemá zájem se dozvědět, jak je to doopravdy, nezbývá než aby to zjistil na vlastní kůži.
Návštěvník
 

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Honzam » čtv 20. úno 2014 15:39:32

Návštěvník píše:
Je to jen chabá výmluva. Chtěl jsi šlapat po zemi a moc dobře víš, že tam běhají mravenci. Každý čin je úmyslný

Je dost běžné soudit druhé podle sebe. Zvlášť když dojdou argumenty.

Chtěl jsi šlapat po zemi a moc dobře víš, že tam běhají mravenci.

Lidi chodí po zemi, když někam potřebují jít, tak už to bývá. Stejně jako vdechují vzduch, ve kterém je spousta mikroorganismů. Není v tom sebemenší záměr těm bytostem ubližovat, a přece k tomu dochází. Nevzniká žádná karma, protože karmický účinek nastane jen jako důsledek motivace, ať už k činu dojde, nebo ne.

Ale dokud si někdo myslí, že karma vzniká každým jednáním a nemá zájem se dozvědět, jak je to doopravdy, nezbývá než aby to zjistil na vlastní kůži.


Šlapat po zemi je bezohledné a Bohu není jedno, že lidé něco potřebují na úkor mravenců, proto Tě ten mravenec kousl.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 20. úno 2014 15:50:55

obviňovat jiný z nevědomosti je žůžo,kdo by odolal :D
Návštěvník
 

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 21. úno 2014 9:34:55

Honzam píše:
Návštěvník píše:
Je to jen chabá výmluva. Chtěl jsi šlapat po zemi a moc dobře víš, že tam běhají mravenci. Každý čin je úmyslný

Lidi chodí po zemi, když někam potřebují jít, tak už to bývá. Stejně jako vdechují vzduch, ve kterém je spousta mikroorganismů. Není v tom sebemenší záměr těm bytostem ubližovat, a přece k tomu dochází. Nevzniká žádná karma, protože karmický účinek nastane jen jako důsledek motivace, ať už k činu dojde, nebo ne.


Šlapat po zemi je bezohledné

a proto kdo neumí lítat, hřeší.
Návštěvník
 

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 21. úno 2014 9:45:01

Návštěvník píše:a proto kdo neumí lítat, hřeší.

V rajských zahradách v duchovních nebích se prý vznášíš 30 cm na trávou, když vybočíš na procházce z dlážděného chodníčku, a tudíž nic nezašlápneš.
Jak na nebi tak na zemi - takže nám nezbývá nic jiného, než se naučit vznášet...nebo se v ráji musíme odnaučit lítat a naučit se pěkně šlapat po broučkách.
Návštěvník
 

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 21. úno 2014 11:11:23

Jana píše:Možná je to tím prostředím, ve kterém jsem. Celá ta moje práce mezi nemocnými dětmi se týká uvolňování, probouzení chuti do života, spontánnosti, radosti, zbavování se strachu z dělání chyb...

když se člověk snaží od rána do večera dostávat děti z negativních stavů mysli do pohody, snadno pak začne považovat za správné jen šťastné pocity.
Návštěvník
 

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 21. úno 2014 11:45:55

Zapoměl jsi na šťastný pocit,který z tebe přímo čiší, když se ti podaří někoho setřít

a nemusí to být ani okno, stačí kdokoliv tady
Návštěvník
 

Re: Božská hádanka

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 21. úno 2014 12:20:34

vostalpetr píše:Já mám radost i z toho, když někdo utře mě,
nebo když něco napíše rozumně a dobře

a já si s tím musím dát práci a vymyslet nějakou improvizaci, že to nenapsal dobře...


:D

Proč tě to baví?
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na PánBů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník