Duchovní citáty

Moderátor: PánBů

Re: Duchovní citáty

Nový příspěvekod lklknml » úte 28. bře 2017 10:24:59

Návštěvník píše:Dotaz: „Co jsi získal z meditace?“

Buddha: „Nic. Ale řeknu ti, co jsem ztratil. Vztek, úzkost, depresi, nejistotu a strach ze stáří a smrti.“

Tak ne že by to nebylo moudré, ale pochybuji, že by se takto vyjadřoval Gautama Buddha.
Neboli zdroj je zřejmě ocucaný prst :).
lklknml
 

Re: Duchovní citáty

Nový příspěvekod dodo » úte 28. bře 2017 14:00:20

Nyánatiloka Maháthera - Slovo Buddhovo

Třetí člen stezky: Pravé mluvení (sammá – váčá) Co tedy je Pravé mluvení?

1. Zdržování se lhaní,
2. zdržování se pomlouvání,
3. zdržovat se hrubé řeči,
4. zdržovat se planého hovoru
Toto se nazývá Pravé mluvení.
Kdo poznává špatné mluvení jako špatné a pravé mluvení jako pravé, ten uskutečňuje Pravé pochopení...

...Zdržení se pomlouvání
Kdo se zdržuje pomlouvání, vyhýbá se mu a zcela se ho zdrží. Co slyšel zde, neopakuje jinde a nezapříčiní neshodu; a co slyšel tam, neopakuje zde a nazapříčiní neshodu. Tak sjednocuje ty, kteří jsou rozděleni, a ty, kteří jsou sjednoceni, povzbuzuje. Svornost ho těší, raduje se a těší ze svornosti, a svornost šíří svými slovy.

Zdržení se hrubé řeči
Kdo se zdržuje hrubé řeči, vyhýbá se jí a zcela se jí zdrží. Hovoří taková slova, která jsou mírná, konejšivá, láskyplná, která jsou k srdci a jsou zdvořilá, přátelská a příjemná mnohým. Láskyplná slova, jdoucí k srdci (hadajam gamá), jsou projevem mysli prosté nenávisti (adosa čitta), kterou lze meditací kultivovat až do pohroužení v dobrotivosti (mettá-džhána) – viz 8. člen stezky, Pravé soustředění...

Nepochybujem, že by sa takto vyjadroval Buddha Gautama.
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Duchovní citáty

Nový příspěvekod lklknml » úte 28. bře 2017 16:12:59

Běda vám, zákoníci a farizeové, pokrytci! Zavíráte lidem království nebeské, sami nevcházíte a zabraňujete těm, kdo chtějí vejít.
Běda vám, zákoníci a farizeové, pokrytci! Vyjídáte domy vdov pod záminkou dlouhých modliteb; proto vás postihne tím přísnější soud.
Běda vám, zákoníci a farizeové, pokrytci! Obcházíte moře i zemi, abyste získali jednoho novověrce; a když ho získáte, učiníte z něho syna pekla, dvakrát horšího, než jste sami.
...
Hadi, plemeno zmijí, jak uniknete pekelnému trestu? Hle, proto vám posílám proroky a učitele moudrosti i zákoníky; a vy je budete zabíjet a křižovat, budete je bičovat ve svých synagógách a pronásledovat z místa na místo, aby na vás padla všechna spravedlivá krev prolitá na zemi, od krve spravedlivého Ábela až po krev Zachariáše, syna Barachiášova, kterého jste zabili mezi chrámem a oltářem.

Ježíš Nazaretský
(Matoušovo evangelium, kapitola 23)
lklknml
 

Re: Duchovní citáty

Nový příspěvekod lklknml » úte 28. bře 2017 19:29:12

A hle, jakýsi muž ze zástupu volal: "Mistře, prosím tě, ujmi se mého syna, vždyť je to mé jediné dítě; hle, zachvacuje ho duch, takže znenadání vykřikuje, a lomcuje jím, až má pěnu kolem úst; jen stěží od něho odchází a tak ho moří. Prosil jsem už tvé učedníky, aby ho vyhnali, ale nemohli."
Ježíš odpověděl: "Pokolení nevěřící a zvrácené, jak dlouho ještě mám být s vámi a snášet vás? Přiveď sem svého syna!"


..tak, a po tomhle už snad Dodo definitivně omdlí.
lklknml
 

Re: Duchovní citáty

Nový příspěvekod dodo » úte 28. bře 2017 20:24:46

Zdeněk píše: "Pokolení nevěřící a zvrácené, jak dlouho ještě mám být s vámi a snášet vás? Přiveď sem svého syna!"


..tak, a po tomhle už snad Dodo definitivně omdlí.



...som sa už prebral, :'-( to mi viac krát nerob.

:D
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Duchovní citáty

Nový příspěvekod nop » úte 28. bře 2017 22:53:27

Zdeněk píše:
Návštěvník píše:Dotaz: „Co jsi získal z meditace?“

Buddha: „Nic. Ale řeknu ti, co jsem ztratil. Vztek, úzkost, depresi, nejistotu a strach ze stáří a smrti.“

Tak ne že by to nebylo moudré, ale pochybuji, že by se takto vyjadřoval Gautama Buddha.
Neboli zdroj je zřejmě ocucaný prst :).

Souhlasím. Slova "ztratil jsem vztek, nejistotu..." odpovídají myšlení malého člověka, ne vznešenému myšlení Osvobozeného.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Duchovní citáty

Nový příspěvekod lklknml » stř 29. bře 2017 8:58:39

No musim uznat, že s tim Buddhou to byl od Doda tvrdej úder, ale ustál jsem to.

lklknml
 

Re: Duchovní citáty

Nový příspěvekod dodo » stř 29. bře 2017 21:54:31

...ále prosím Ťa, aký tvrdý úder? Len kamarátsky šťuchanec to bol.

:)
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Duchovní citáty

Nový příspěvekod lklknml » čtv 06. dub 2017 4:06:27

..inu, jak praví Buddha, vynikající kůň běží i jen pod stínem biče.
:)
lklknml
 

Re: Duchovní citáty

Nový příspěvekod dodo » pát 07. dub 2017 19:29:57

:yes:

Keď sme u tých koní v citátoch, tak tiež jeden...

"Jsa ostražitý mezi nedbalci a zcela bdělý mezi ospalci, ten, kdo dosáhl moudrosti, postupuje vpřed – jako závodní kůň předstihne tažného koně."

Buddha
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Další

Zpět na PánBů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků