O kosech z repráků a vše prostupujícím tichu

Moderátor: Michal Čagánek

O kosech z repráků a vše prostupujícím tichu

Nový příspěvekod Michal Čagánek » úte 21. led 2014 16:22:18

Komu by nevadilo chrápání, ne naše vlastní, ale toho druhého, toho zlého, bezohledného, který chrápe v naší přítomnosti a ruší naše sny. V noci se má spát a ne chrápat. A hotovo. Tak uvažujeme, tak žijeme, takže nás většinou ani nenapadne, že je možné žít i jinak. Žít v tichu, které vše prostupuje a díky kterému jsou všechny zvuky možné. Zvuk zůstává, ale neruší, namísto toho zapadá do velkolepé božské symfonie. Symfonie ticha.
Co je pro to nutné udělat? Vůbec nic, neboť vše už tady je. Je tady ticho a my tu jsme. Stačí to spojit dohromady. Stát se tichým nebo doslova tichem. Nahlédnout pomíjivost slov, všeho zvuku, který povstává vždy jedině z onoho velkého Ticha, aby se do něj opět vrátil. To potom spíš a něco tě vzbudí. Je to osamělý zpěv ptáka vyrážejícího vysoké tóny jakoby přímo v prázdném prostoru tvé mysli. Současně je slyšet spolubydlícího, jak ve spánku usilovně řeže dříví. A ty se s očima dokořán směješ do tmy, jak je to božsky propojené, vesmírně celistvé a krásné.
Je ráno, snídáš, hraje klidná hudba, do ní dělníci sbíječkou vyhrávají refrén na betonovou krustu vozovky a ty se usmíváš. Po snídani jdeš do města, plného zvuků, plného ticha. Ve Františkánské zahradě dorozumívají se kosi, ti ještě před několika málo desítkami let nanejvýš plaší ptáci žijící daleko od lidských sídlišť v polích a lesích. Přes celou šíři zahrady letí jejich zpěv, čistý a krásný, až neuvěřitelně tak blízko divoce tepajícího srdce hlavního města Prahy. Vedle všeho ruchu a shonu Václavského náměstí. Vedle dunících aut a klinkajících tramvají, taxíků, hotelů. Vedle restaurací deroucích se na chodník, každý den zas o výhonek dál, o malý stolek, skládací židli. Vedle turistů všemi směry. Dva zbloudili z davu, vešli do zahrady a uslyšeli kosy. Hned mají vysvětlení pro ten nezvyklý zpěv odkudsi z výšky.
„To je z repráků,“ usuzují svorně a vytáčejí hlavy.
Repráky, to řekli přesně. V každém koutě naší mysli stojí jeden a vyřvává svoji melodii. Z každého repráčku jiný nápěv, jiné ale, jiné kdyby. Neustálý proud slov, nekonečný lomoz otupující smysly. Smysl pro krásu, smysl pro pravdu, smysl pro tiché odevzdání svobodnému prostoru duše. Jeho šíře je nekonečná, pojme vše. Mysl to neví, nervózně mlaská na spolubydlícího dopřávajícího si posilující spánek a z okna křičí na dělníky: „Buďte už sakra zticha!“
I kdyby stokrát ztichli, ticho se nedostaví. Ticho není možné vykřičet, ticho je možné jediné - poznat je. V zahradě duše za cípy přidržují je kosi.
Michal Čagánek
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned 11. zář 2011 13:13:33
Bydliště: 687 32, Nezdenice 213

Re: O kosech z repráků a vše prostupujícím tichu

Nový příspěvekod PánBů » stř 22. led 2014 8:14:24

Nabízim i alternativu. Vyčistit své tělo od hlenů a přestane chrápat. A odstěhovat se z města na venkov k lesu. Ani osvícenec přece nemusí bejt podvyživenej jako v indii mít astma nebo bejt hluchej jako v Praze. :)
PánBů
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 17. zář 2011 16:40:42

Re: O kosech z repráků a vše prostupujícím tichu

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 22. led 2014 8:17:17

:D
Návštěvník
 

Kniha Exodus

Nový příspěvekod Jarda Malej » stř 22. led 2014 9:18:50

Nabízim i alternativu.
.. Nabízim i alternativu. Vyčistit své tělo od hlenů a přestane chrápat. A odstěhovat se z města na venkov k lesu.

To jsem před několika lety udělal, ledva mi to můj životaběh umožnil.
I vidím, že pro nedostatek pracovních příležitostí místní obyvatelstvo odtud
odchází do měst kde se přičinlivě stále více zahleňuje,
chrápajíce po večerech u televizních seriálů.

;)
Jarda Malej
 

Re: Kniha Exodus

Nový příspěvekod PánBů » stř 22. led 2014 10:26:44

Jarda Malej píše:
Nabízim i alternativu.
.. Nabízim i alternativu. Vyčistit své tělo od hlenů a přestane chrápat. A odstěhovat se z města na venkov k lesu.

To jsem před několika lety udělal, ledva mi to můj životaběh umožnil.
I vidím, že pro nedostatek pracovních příležitostí místní obyvatelstvo odtud
odchází do měst kde se přičinlivě stále více zahleňuje,
chrápajíce po večerech u televizních seriálů.

;)


:D

A co zahlenění venkovaní vracející se z měst se zkušeností že jim to za těch pár kaček nestojí. Ještě nejsou? I takové už jsem zažil.
PánBů
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 17. zář 2011 16:40:42

Re: O kosech z repráků a vše prostupujícím tichu

Nový příspěvekod ros » stř 22. led 2014 10:30:06

Františkánská zahrada, těsně vedle Václaváku, to je zázrak. Mám to tam moc ráda. :)
ros
 

Re: O kosech z repráků a vše prostupujícím tichu

Nový příspěvekod Jarda Malej » stř 22. led 2014 13:40:12

A co zahlenění venkovaní vracející se z měst se zkušeností že jim to za těch pár kaček nestojí. Ještě nejsou? I takové už jsem zažil.

Taky je znám, vídáme se.
Ale je tu prostě nezaměstnanost, protože ztichlé chátrající fabričky zarůstají travou
a těch pár zahliněných mladých rodinek co se rozloučily s konzumním životem, pěstují kozy a pletou košíky
ti jsou rádi, že jsou rádi ..jak se říká.

:)
Jarda Malej
 


Zpět na Michal Čagánek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků