Jak být volný

Moderátor: Michal Čagánek

Jak být volný

Nový příspěvekod Michal Čagánek » pát 10. led 2014 16:10:08

Tom Hodgkinson
Jak být volný

Obrázek

Kdo z nás si nikdy nepoložil tuto otázku? Možnost vymanit se ze závislostí všeho druhu a žít svůj život po svém je víc než lákavá. Podle známého propagátora lenosti Toma Hodgkinsona (knihy Líný rodič a Jak být líný) to není až tak nesnadné. Stačí se vymanit z vězení konzumní touhy, vyznávat šetrnost, přestat bědovat, nedělat si starosti o důchod, žít bez hypotéky, přestat soupeřit, zahodit hodinky, zapomenout na vládu, používat vlastní ruce…

Trpíme podivným rozdvojením našich rolí ve společnosti, mezi pracujícím a konzumentem, mezi utlačovaným a obletovaným. Svět komerce s námi jedná jako s celebritami. Lichotí nám, podlézají nám, tak dlouho, dokud jim nepodáme svou kreditní kartu.
Bezesporu i celá paleta státní kontroly byla navržena tak, aby v nás podněcovala nervozitu, soudí Hodgkinson. Zdraví a Bezpečí, tyto dva vězeňské dozorce využívají ti, kdo nám chtějí zasahovat do života, k zavádění ještě přísnějších opatření na omezení naší svobody.

Otázkou zůstává, zda skutečně žijeme ve svobodné zemi, když je každý náš krok sledován orlím zrakem nejrůznějších norem, zákonů a nařízení. Kde je nám bez ustání vštěpováno, co je pro nás dobré - jaké jídlo, auto, kus oblečení, povzbudivý prostředek, rtěnka či šampón na vlasy z nás zaručeně udělá vysmáté fríkulíny (free-cool-in muže nebo ženy).

Autor nevyzývá k boji. Skutečným úkolem je najít nepřítele uvnitř, ne mimo. Přístup Kdyby se mnou ti parchanti nevydrbá-li, tak by bylo všechno OK, je podle něj naprosto nezodpovědný. Do určité míry jste jim sami dovolili, aby s vámi vydrbá-li, a můžete se rozhodnout, že už jim to tolerovat nebudete.
Čím víc účtů platíte, tím víc požadujete po někom jiném, aby za vás udělal něco, co byste si v jiném světě udělali sami. Všichni tito podomní prodejci s účty se vám vnucují s příslibem, že vám zjednoduší život. Opak je pravdou. Jenom vám ho zkomplikují. Omezením naší závislosti na vnějších službách získáte víc času a peněz. Můžete si dokonce vyrábět u svoji vlastní energii.

Hodgkinson na dané téma nahlíží z nejrůznějších stran, na pomoc si bere příklady z předprůmyslové historie, zamýšlí se nad výhodami středověkých samosprávných měst s jejich řemeslnými cechy založenými na bázi spolupráce a podpory.
Úkolem členů cechovních spolků a kupců se stalo ustanovit systém hodnot, který by udával, jak mohou pracovat, aniž by tím popudili boha. Práce měla být tvořivá, kvalitní, nemělo by jí být příliš mnoho, členové cechů by se měli dohodnout na cenách, postarat se o svoje kolegy, a neměla by existovat žádná konkurence. Zakazovala se na například noční práce, jelikož by mohla vést k neférovému soupeření. Ceny byly pevně stanoveny a půjčování peněz na úrok neboli lichva bylo zapovězeno.

Je čas vrátit se ke spolupráci, pospolitosti a čtrnáctidenním slavnostem, osvobodit se od starostí o svůj majetek.
Účinný způsob, jak uniknout z koloběhu práce-utrácení-dluhy-práce, vidí autor ve vytváření solidních, reálných věcí. Přestat konzumovat a začít tvořit. Zahalit se rouchem vznešené chudoby, kdy máme dost na svoje potřeby a nutné věci, zůstáváme však chladní vůči všemožným lákadlům. Užívat si radostí života, ale zbytečně se za nimi nehonit. Raději sbírat, než lovit.
Zbavit se touhy po věcech není svatouškovské a sebeobětující, je to odvážný čin svobodného ducha. Pokud máte kde bydlet, máte dost peněz, abyste si koupili nebo vypěstovali dobré jídlo, máte přátele, knížky a spoustu pití a cigaret, tak se přece nemůžete mít nijak zle? To jsou ty důležité věci. Všechno ostatní je pouhá dekorace, rozptýlení, marnivost, okázalost.
Abychom udrželi byrokracii a daně na minimu, stačí vydělávat jen malé částky peněz a místo toho si navzájem prokazovat laskavosti.
Přijmout odpovědnost a chovat se podle toho. Podat výpověď v zaměstnání, nechodit k volbám, nebrat farmaceutické drogy: to není projev apatie, ale navázání nového vztahu ke společnosti i k sobě samým. Ve skutečnosti je projevem apatie a lenosti nechat se zaměstnat, chodit k volbám a cpát do sebe Prozac. Tím totiž předáváte kontrolu nad svými životy někomu jinému a nepřímo tak uznáváte, že jste více či méně zneužitelní.

Jak se stará společnost rozpadá, musíme klidně a neokázale vytvořit novou, paralelní. Staré, bojovné způsoby chování se potichu samy zničí. Naším úkolem je vytvářet společnost, která se umí chovat.
Neobtěžujte se s vyhlašováním svobodných republik nebo se stěhováním do země, která nabízí větší svobodu. Prostě prohlaste za nezávislý stát sami sebe. Netahejte a nenuťte do toho ostatní. Abychom se osvobodili od špatného chování, tak se musíme v prvé řadě chovat slušně my sami.
Všichni jsme ve skutečnosti svobodní. Je to jen otázka toho, jestli se rozhodneme tuto svobodu uplatňovat, nebo ne. Máme povinnost nahlédnout do svého srdce a objevit své poslání, svůj talent. Když to uděláme, dojdeme k poznání, že ostatní části našeho života celkem přirozeně následují.
Pečte si svůj vlastní chleba. Otevřete obecní sál. Skládejte hudbu. Přestaňte konzumovat. Začněte tvořit. Ignorujte stát. Zpátky k půdě. Ať žije dláto. Ať žije rýč. Ať žije kůň. Osvoboďte svého ducha. Obdělávejte zemi. Dělejte kompost. Život je absurdní. Jsme svobodní. Radujte se.

Tom Hodgkinson: Jak být volný, Nakladatelství JOTA, Brno 2011, vázaná, 334 stran.
Michal Čagánek
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned 11. zář 2011 13:13:33
Bydliště: 687 32, Nezdenice 213

Re: Jak být volný

Nový příspěvekod irulan » pát 10. led 2014 18:02:25

Díky za odkaz, ta knížka mě zaujala, půjčím si jï v knihovně. :)

To Peťa: mě nevolení přijde hrozně bezzubý, i když tedy dávat hlas komukoliv je blbost. A i kdyby ta strana měla skutečně revoluční reformy, mám dojem, že po zádech těch, co to vymysleli a nasadili krk, vylezou zase jiní deprivanti. Jak se pozná, že jsi nevolil na protest nebo prostě jen z nezájmu o dění nebo lenosti?
Co s tím?
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Jak být volný

Nový příspěvekod irulan » pát 10. led 2014 18:57:20

vostalpetr píše:..hlídali, kdo volí a kdo ne..

zastrašovali..to máš pravdu
ale dneska to není jako tehdy. To, že dneska nejdeš volit, vůbec nemusí být vizitkou tvého výslovného nesouhlasu (proto jsem se ptala, jak chceš odlišit důvody nevolení) nebo jako v případě totality i osobní statečnosti. Možná, že by bylo pro odlišení nějak lístky označit (jako třeba: Nevolím, protože mě fakt serete apod :D )
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Jak být volný

Nový příspěvekod malpan » pát 10. led 2014 19:12:03

To Peťa: mě nevolení přijde hrozně bezzubý,

za komančů mělo nevolení nějaký smysl, ale dneska? Třeba tuneláři si udělají vlastní stranu a mají konkurenci (brzdu) v těch, kteří volí něco/někoho jiného. Pokud by neměli nikoho proti sobě, bylo by to opět jako dřív... jedni ideologové rozhodovali o všem
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: Jak být volný

Nový příspěvekod petr m. » pát 10. led 2014 23:29:11

Jak je v té ukázce psáno, máme tu propracovaný systém, jak zatočit s nepřizpůsobivými. Dalo by se říci, že my s manželkou žijeme podle zmíněného vzoru. Chleba si děláme sami, máme kozí mléko, sýry, vejce, pěstujeme zeleninu, ovoce. Nakoupit ostatní věci jezdíme 1xtýdně, za ostatní jídlo a drogérii utratíme zhruba 1500kč měsíčně.
Pak jsou tu jiné služby a jiné částky. Elektřina, benzín, odpadky - ze zákona musíme platit(odvážíme 4 x za rok do sběrného dvora), daně, povinné ručení, TV, internet, telefon a nutné investice do oprav starého domu, auta.
Nechci nikomu brát iluze, ale tento způsob žití nemusí být žádný med. Zahrada a zvířata vás odpočívat nenechají. Pak dnes je takových nemocí, že musíte všechno preventivně ošetřovat, my se snažíme se tomu vyhýbat, ale výsledky tomu odpovídají. Nedávno jsem mluvil se starým pánem, který mě poučoval co, čím a kdy stříkat proti nemocem. Nejlepší byl jeho závěr řeči. "Do prdele, vždyť dřív se nic stříkat nemuselo, co to s tím teď je, takových nemocí!" Podotýkám, že i "Bio" znamená, že se ošetřuje, ale jen kýmsi povolenými přípravky, o kolik je pak "Bio" zdravější, lze těžko soudit.
A když si vezmu, že ušetříme za mléko, vejce, ovoce a zeleninu, tak je to pár stokorun měsíčně. Něco prodáme, takže z toho máme tak 1000kč měsíčně čistý zisk.
Jsme na pracáku, protože jen zdravotní pojištění by nás stálo dalších 2200kč, jinak žijeme z pronájmu domku a máme na měsíc luxusních 8tis.
Ale teď možná už půjdu do práce. Jsme relativně mladý a tak musíme z evidence pryč. Jsou na to jednoduchý způsoby. Např: po dobu dvou měsíců jsme se museli v přesný čas 3xtýdně hlásit na checkpointu na poště, ministerstvo si vytvořilo počítačový program a když to někdo nestihl, byl to důvod k vyřazení. Teď tu máme občanské sdružení, které vyhlašuje pracovní příležitosti šité na míru těm, kdo jsou na úp. delší dobu. Odmítnout znamená vyřazení z evidence. Tak jsem zvědav, co to bude za práci. Těším se na to.

Myslím, že vůbec nezáleží na tom, jaký způsob života vedete, co děláte nebo neděláte, ale jestli jste v pohodě a necháváte v pohodě dění kolem sebe. Všechno je tak, jak to má být, jestli máte potřebu to měnit, pak měňte, jestli ne, gauč je super. Ale najděte a nenechte si vzít pohodu, radost, lásku, to ostatní se z toho nějak vyvine. :D
petr m.
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 10. čer 2013 17:50:06

Re: Jak být volný

Nový příspěvekod petr m. » sob 11. led 2014 23:47:48

Já k volbám šel, ten den bylo krásně, tak jsme vzali psa a volební lísky a vyrazili. Už při prezidentských volbách mi byl sympatický Okamura, tak jsem hodil Úsvit do urny.
Ono nejít k volbám z důvodu protestu je stejný jako jít k volbám z důvodu očekávání lepších zítřků. Prostě, když chci jíst, koupím si housku, když je mi zima, vezmu si svetr a když mě něco osloví, tak to podpořím. Když mi houska nechutná, hodím ji slepicím, svetr taky nemusí hřát, tak vezmu jiný a když mé sympatie vychladnou, tak příště zvolím někoho jiného nebo nepůjdu nikam. Ale žít přítomností neznamená nejít k volbám nebo jít k volbám. Každý to má v daný moment jinak.
Z těch dvou možností je být v pohodě ta druhá. Brát to tak, jak to přichází, nehledat pohodu v něčem vnějším, ale objevit ji v sobě, vlastně ani to ne, spíš se jí přestat bránit, přestat očekávat, že svou zásluhou něco změním. Bůh tvoří vše dobré, tak to tak brát a přestat protestovat.
Mě ty protesty vyhnaly až sem, protože sem měl vždy odpor k intrikářství, předstírání, lidské falši a nebyl jsem schopný to přijmout nebo s tím něco dělat, tak jsem se v mysli užíral a utíkal z města na vesnici a z vesnice na samotu. Odmalička jsem měl jen jednoho hlavního kamaráda, kterému jsem důvěřoval a ostatní považoval víceméně za hrozbu. Jo, připadal jsem si jako slabý beránek mezi vlky, kteří ho chtějí rozsápat. Občas, když mi bylo opravdu mizerně, jsem zašel v noci do lesa, nejlépe když řádila vichřice nebo lilo a hned mi bylo líp. To noční řádění živlů krásně vyprázdní hlavu. :-) Mou nadějí bylo očekávání lepší budoucnosti a zásahu shůry. Tak tohle byla moje přítomnost - myšlenky, obavy, úzkost, nejistota, očekávání. Já dobrý, ale slabý a zraňovaný, ostatní více či méně samolibí, lstivý a bezohlední požitkáři.

Takže jsou asi dva pohledy, jak se dostat do pohody.
1) Všechno a všichni stojí za hovno a já stojím taky za hovno = jsme tedy z jednoho těsta = všichni jsme v prdeli, ale ne všichni si to uvědomujeme a tak se snažíme uniknout
2) Všechno a všichni jsou boží a já jsem taky boží = jsme z jednoho těsta = všichni jsme v božím království, ale ne všichni si to uvědomujeme a tak se snažíme se tam dostat

Prostě buď jsi sám pohodou a tak není co řešit, (ale jíst a spát, číst a psát, hulit a volit můžeš). Nebo nejsi a proto se snažíš míň jíst a míň spát, víc číst a víc psát, míň hulit a míň volit.
Já se snažím se nesnažit, ale to snažení se celej život furt o něco snaží :what:
petr m.
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 10. čer 2013 17:50:06

Re: Jak být volný

Nový příspěvekod irulan » ned 12. led 2014 10:39:15

že jít si koupit housku je "pracovní mysl" kterou stejně musíš používat,
ale jít volit či přemýšlet o budoucnosti je mysl "spekulativní"
a tuto mysl prostě štastný člověk nemá, nebot nemá interest v nějaké budoucnosti

Prostě tě to nezajímá, nebot v tom nemáš žádnej interest...

Tak to pardon, ja myslela, ze te tohle politicky zřízení stve (a proto nevolis). Ja osobně volím ( kdyz je alternativa...letos piráty), protože me to štve, přiznávám. I kdyz tedy z hloubi duše vím, ze nahoru se procpou vždycky deprivanti.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Jak být volný

Nový příspěvekod petr m. » ned 12. led 2014 21:51:29

V případě snažení mně v tomto otevřel oči chlast,
protože jsem zjistil v mládí, když jsem sportoval,
že když jsme před závodama chlastali, že jsem pak dobře šermoval (sportoval)


:)
Na Dukle jsem před republikou chlastal s naším kuchařem, ráno se mi ještě pěkně motala hlava, ale stíhací závod na dráze jsem ke svému zděšení vyhrál. Asi na tom chlastu v případě sportu něco bude, i mě to nejednou pomohlo.
petr m.
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 10. čer 2013 17:50:06


Zpět na Michal Čagánek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron