Jeden svět

Moderátor: Michal Čagánek

Jeden svět

Nový příspěvekod Michal Čagánek » pon 06. led 2014 17:58:16

Z chystané knihy Plyšový Buddha

Řekl jsem si, že nebudu přemýšlet o jiných světech. Člověk by musel zblbnout ze všech těch světelných bytostí, andělů strážných, minulých a jiných životů, mystických vizí a snů o lepším příštím, hromady vzpomínek a očekávání, co udělá ten druhý.
Je jenom Jeden svět. Nezáleží na tom, že ho každý vnímá jinak, dříve nebo později se každý sám za sebe dobere k Pravdě.
A Pravda je jenom jedna. Jako je jedna Krása. Jako je jeden Život. A jako je ostatně pouze a jedině jedna Láska.
Přemýšlením o jiném se vzdáváme síly, které je potřeba, aby se semeno uchytilo v půdě. Pokud existuje jiné, potom může kdykoliv přijít vítr nebo déšť a odnést nás kamkoliv podle své vůle. V jednom světě jsi na svém místě přesně tam, kde jsi. Pohybuješ se a přece jsi stále zde, se svou silou a s rozhodnutím, jak s ní naložíš.
V jiném světě musí přijít někdo zvenčí a pomoci ti, aby praskl obal, v Jednom světě je to tvá vlastní síla, která ukáže klíčku, jak překonat tvrdost skořápky i pevnost země.
V jiných světech existují komplikované zavlažovací systémy, složitá pravidla a nařízení, jak postupovat, aby se maximalizovaly výnosy. V Jednom světě se řídíš jedině sám sebou, tím, co je pro tebe rozhodující v té které chvíli.
Tvůj život je pouze a jen tvou odpovědností. Nejsi limitovaný žádnými zákazy, avšak počítej s tím, že každý z tvých činů s sebou nese své následky.
Následek klidné rozvahy je jiný, než následek prudkého gesta. Následek vřelého obětí je jiný než rána pěstí.
Pokud přemýšlíš o jiném, pracuješ na svém rozpolcení. Tento svět je plný schizofrenie, lidí, kteří se spoléhají na podporu státu, strážné anděly nebo životní pojištění. Lidí, kteří si zbožnili svoji rodinu, jídlo nebo práci.
To všechno je zde, ale pouze a jen jako součást tebe samého. To ty jsi to stvořil a jedině ty sám se můžeš rozhodnout, jak s tím vším naložíš.
V Jediném světě není žádné tam a žádné tady. Žádné my a žádné oni. Nejsou zde žádné otázky a žádné odpovědi. Nic k hledání, nic k nalezení. Jsi zde jen ty sám - naprosto svobodný konat podle své vůle a současně plně odpovědný za tuto svobodu i všechny činy, které z ní pramení.
Michal Čagánek
 
Příspěvky: 29
Registrován: ned 11. zář 2011 13:13:33
Bydliště: 687 32, Nezdenice 213

Re: Jeden svět

Nový příspěvekod nop » pon 06. led 2014 18:56:32

Řekl jsem si, že nebudu přemýšlet o jiných světech.
.
To je možné a chvályhodné, soustřeďuje to pozornost a tudíž síly osoby. Ale nevypovídá to o skutečnosti. Nemusíme se jinými světy (para-lóka, paralelními lokalitami) zabývat.
V buddhismu se čte čtyřvýrok (tetralemma):
"neřekl jsem, že paralóka existuje,
ani jsem neřekl, že neexistuje,
ani se nedá říci, že jsem se vyjádřil,
ani se nedá říci, že jsem se nevyjádřil."
* pro mne z toho vyplývá židovská forma odpovědi otázkou : "je užitečné to řešit?".
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha


Zpět na Michal Čagánek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků