Dotaz od Miroslava

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. úno 2012 11:18:07

vostalpetr píše:
Návštěvníku, ještě jednou moc díky. Všechna tvá slova jsou řečena způsobem, který je mi blízký, oslovuje mě a nad zanechává i otisky.

Malý Vlk



Tady je to jak PORADNA SKLEROTIKŮ

COPAK JSEM TADY UŽ NĚKOLKRÁT ZCELA JASNĚ A SNADNO POCHOPITELNĚ NEPSAL, ŽE NEJLEPČÍ JE

Dzogčhen ???


:D :D :D


ps.

tedy to říkám v souvislosti s tímto výše napsaným:
Někteří tomu říkají Prázdnota. Je to nepopsatelné a nemá to ani začátek ani konec. Není to velké ani malé a je v tom zároveň vše, co existuje.
Je to živá Přítomnost.


opakování je matkou moudrosti :) připomínek v tomto smyslu, zdá se, nikdy není dost :P
Návštěvník
 

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Malý Vlk » ned 05. úno 2012 11:41:10

vostalpetr píše:
Tady je to jak PORADNA SKLEROTIKŮ

COPAK JSEM TADY UŽ NĚKOLKRÁT ZCELA JASNĚ A SNADNO POCHOPITELNĚ NEPSAL, ŽE NEJLEPČÍ JE

Dzogčhen ???


:D :D :D


ps.

tedy to říkám v souvislosti s tímto výše napsaným:
Někteří tomu říkají Prázdnota. Je to nepopsatelné a nemá to ani začátek ani konec. Není to velké ani malé a je v tom zároveň vše, co existuje.
Je to živá Přítomnost.


Když já nevím, co to ten DZOGČHEN je a jak se užívá. A popravdě řečeno, nejsem si jistý, zda něco tak cizokrajně znějícího mi pomůže.

Vostalpetře, díky!
Malý Vlk
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: malý vlku

Nový příspěvekod Malý Vlk » ned 05. úno 2012 12:19:29

Návštěvník píše:OK :yes:

"Kamkoliv jdeš, stále je tu ten stejný pocit bytí, pocit, že jsi. Nezáleží na tom, co cítíš nebo co si myslíš, tento "pocit bytí" je tobě i ostatním stále k dispozici.

Všimni si, že To, co teď vnímá a prožívá, nemá žádné hranice a není ovlivňováno tím, co je vnímáno
."

vracej se k tomu co nejvíce to jde a jak to jde ... a uvidíš sám co se bude dít :)


Pro mě srozumitelně řečeno.
Někdy mívám pocit, který bych vyjádřil těmito slovy: pocit, že se snažím být za každou cenu podstatným jménem a přitom jsem slovesem.
A někdy také mám pocit, že to , o kterém je neustále mluveno, se mění každou vteřinou, pikosekundou. Nanosekundou! Že se ho snažím dostihnout v nějaké jeho podobě a ono je zase jiné.

Malý Vlk
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod rosada » ned 05. úno 2012 13:03:05

Malý Vlk píše:
rosada píše:
Nechápu ale ten klíč,

Já taky ne, ... aly když to vezmeš důsledně tak, že tu není nikdo, kdo by to měl chápat...

:) To mě právě taky mate, logicky mi vychází, že skutečně nemůže být nikdo, kdo nechápe. Ale to autorství mi tam pořád nepozorovaně naskakuje...

No to taky , ale já psala, že tu není nikdo, kdo by to měl chápat, tedy: nepochopení tu je, touha pochopit to tu je... ale nemusí se s tím nic dělat - když to přišlo tak to odejde - odejde nepochopení, odejde touha pochopit, přijde pochopení... kdy a jak a proč ... kdo ví
Malý Vlk píše:
Nechávám tomu volný průběh, někdy jedeš na vlně a někdy se meleš v ní....

Jojo, volný průběh se mi také někdy daří. Dere se mi do toho opět to autorství - tak, a teď budu dělat volný průběh! :)

jojo, budu dělat volný průběh (to znám)... vys.at se na to!!! Odpusďte ten výraz, ale co jiného s tím? :D
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Malý Vlk » ned 05. úno 2012 13:10:38

jojo, budu dělat volný průběh (to znám)... vys.at se na to!!! Odpusďte ten výraz, ale co jiného s tím? :D


:)
Někde jsem slyšel radu - ale také poprosím o prominutí expresivních výrazů - srát na to a nesrat se s tím sraním.

Rosado, díky!
Malý Vlk
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Malý Vlk » pon 06. úno 2012 7:34:36

vostalpetr píše:
Teď mě napadá, jestliže je to absolutno, tak vlastně také nemůže mít žádný konec. Vždyť musí obsahovat i aspekt nekonečnosti...


No těch aspektů je tam více než jen tento,
ale z tohoto je třeba vidět, že ten stav musí být ještě "před" časem i před prostorem,
nebot oboje jsou věci stvořené,

a tak to nekonečno a věčnost musí být jak "před" ale samozřejmě i "v" čase a prostoru



Jaký stav máš na mysli? Myslíš vidění neexistence já?

Díky, Vostapetře!
Malý Vlk
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Malý Vlk » pon 06. úno 2012 10:10:53

No nemáš za co... :D
Jen jsem ti chtěl odpovědět na tvou otázku
a samozřejmě jsem také chtěl, aby se všichni zúčastnění pobavili,
což se snad povedlo... :sos:


PS.
jinak já většinou používám pro mě nepříliš jasně znějící a vyjadřující slova vyhledávač na SEZNAMU,
ale dá se použít vyhledávač na GOOGLU,
dokonce i tady na poradně je vyhledávač,
a to vpravo nahoře...


Díky.
V čem konkrétně ti učení Dzogčhen pomohlo? Zažil jsi to, čemu my spící říkáme seberealizace?

Díky, Vostalpetře!

Malý Vlk
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Malý Vlk » pon 06. úno 2012 12:27:17

Díky, Vostalpetře!

Podal jsi mi vskutku vyčerpávající odpověď. Domnívám se však, že poradna by mohla fungovat na bázi předávání osobních zkušeností. Doporučil jsi mi Dzogčhen, proto mě zajímají tvé zkušenosti s ním a tvé výsledky.

Je tam řekněme klid a prázdno (bez hranic a bez vztahování se k něčemu)
Když to řekneš jako třeba Goro, no tak objevíš nějakej klid a prázdno které se k ničemu nevztahuje


Ty jsi klid a prázdno objevil?


Moje zkušenost je,
že většinu těch kvalit mineš, prostě si je neuvědomíš,
v realizaci samotné si je pak samozřejmě uvědomíš,
jenže protože jsi s nimi nepracoval,
tak po určitém čase ta realizace "spadne" a opět skončíš v egu, dojde jen k časově omezené realizaci Já


Bezva, díky! Osobní zkušenost je neocenitelná a dokáže předat více, než co jiného...
Tobě se to stalo? To spadnutí? Ptám se proto, že z toho mám také strach, totiž, že se "to" neudrží.


Myslíš vidění neexistence já?


No k tomuto uvědomění dojdeš skze ten stav přirozeně klidné mysli,
nikoli ovšem nějakým hodně omezeným vhledem,
v kterém zůstane spousta připoutaností,
takže máš pak spoustu problémů,
a taky v budoucnu budeš mít


Ty jsi došel k tomuto uvědomění?


V čem konkrétně ti učení DZOGČHEN pomohlo?


V tom, že tam jsou všechny ty kvality co tam mají být,
je prostě dobrý mít auto o čtyřech kolech,
i když samozřejmě i auto s 3,2,1, kolem také pojede
(to je jen přirovnání)

Promiň, to mi ale neříkáš, v čem ti to učení pomohlo. Popisuješ jen, že jsou tam všechny kvality, které tam mají být.
V čem ti to učení pomohlo?

Díky moc!
Neber mě jako kverulanta, jen hodně dám na osobní zkušenosti.

Malý Vlk
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Dan » pon 06. úno 2012 15:41:42

Je tam řekněme klid a prázdno (bez hranic a bez vztahování se k něčemu)
Když to řekneš jako třeba Goro, no tak objevíš nějakej klid a prázdno které se k ničemu nevztahuje


Dojde ti, že na tom místě kde si myslíš že sídlíš, někde hluboko v mozku, tam odkud všechno pozoruješ a odkud vymýšlíš myšlenky, není nic, že ty nejsi a ať už o sobě přemýšlíš sebevíc, žádné místo nebo bytost s názvem já nenajdeš. Dojde ti, že je jen jedno velké nic, bezrozměrné, ve které se myšlenky samovolně vynořují a zase odplouvají.

Bezva, díky! Osobní zkušenost je neocenitelná a dokáže předat více, než co jiného...

Vlastní zkušenost ti dá všechno.

Tobě se to stalo? To spadnutí? Ptám se proto, že z toho mám také strach, totiž, že se "to" neudrží.


Ne. Nedojde k "časově omezené realizaci" nebo co, jaká blbost. K uvědomění ne-já buďto dojde, nebo ne. Žádné možná. Jakmile je vzorec uviděn, navždy bude zapamatován.
Samozřejmě, po osvobození se můžeš rozhodnout že "hotovo" a už nebudeš dělat nic. Potom se to ale "neudrží" a mysl bude pracovat dál starým způsobem myšlení.
Všem problémům a iluzím a představám v hlavě budeš dál věřit a nic se nezmění, pokud je znova neprozkoumáš z nového pohledu.

Dan
----->>>Lidské zvíře- Pád <<<-----
Dan
 
Příspěvky: 134
Registrován: čtv 13. říj 2011 6:56:20

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 06. úno 2012 16:12:08

Dan píše:Ne. Nedojde k "časově omezené realizaci" nebo co, jaká blbost. K uvědomění ne-já buďto dojde, nebo ne. Žádné možná. Jakmile je vzorec uviděn, navždy bude zapamatován.
Samozřejmě, po osvobození se můžeš rozhodnout že "hotovo" a už nebudeš dělat nic. Potom se to ale "neudrží" a mysl bude pracovat dál starým způsobem myšlení.
Všem problémům a iluzím a představám v hlavě budeš dál věřit a nic se nezmění, pokud je znova neprozkoumáš z nového pohledu.

Dokud se nesjednotí pojmy, každý chápe pod stejným výrazem něco jiného.

"Všem problémům a iluzím a představám v hlavě budeš dál věřit a nic se nezmění, pokud je znova neprozkoumáš z nového pohledu" čili v mysli reaguješ a v důsledku toho i jednáš postaru. Právě tomu se říká "časově omezená realizace".

Neomezená je, teprve když už postaru nejednáš a všechny svoje reakce rozpoznáváš jako "ničí" reakce.
Návštěvník
 

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 06. úno 2012 16:28:42

Návštěvník píše:
Dan píše:Ne. Nedojde k "časově omezené realizaci" nebo co, jaká blbost. K uvědomění ne-já buďto dojde, nebo ne. Žádné možná. Jakmile je vzorec uviděn, navždy bude zapamatován.
Samozřejmě, po osvobození se můžeš rozhodnout že "hotovo" a už nebudeš dělat nic. Potom se to ale "neudrží" a mysl bude pracovat dál starým způsobem myšlení.
Všem problémům a iluzím a představám v hlavě budeš dál věřit a nic se nezmění, pokud je znova neprozkoumáš z nového pohledu.

Dokud se nesjednotí pojmy, každý chápe pod stejným výrazem něco jiného.

"Všem problémům a iluzím a představám v hlavě budeš dál věřit a nic se nezmění, pokud je znova neprozkoumáš z nového pohledu" čili v mysli reaguješ a v důsledku toho i jednáš postaru. Právě tomu se říká "časově omezená realizace".

Neomezená je, teprve když už postaru nejednáš a všechny svoje reakce rozpoznáváš jako "ničí" reakce.


a nejen "svoje" reakce, nýbrž i reakce "druhých" jsou rozpoznávány jako dění běžící si vlastním rytmem, jak Balskekar výstižně nazývá tzv. životaběhem ... bez osobního autorství jednotlivce ...

že lze a také dochází i přes jasné uvědomění ne-já (jak to nazývá Dan) že to sklouzává do starých kolejí je celkem běžná záležitost ... takže to je teprvá začátek "uvidět to" ... tendence ztotožňování se pořád s ne-já tímto nemusí být nadobro vymazána ... spíš mi přijde, že je to výjimečná záležitost 8)
Návštěvník
 

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Dan » úte 07. úno 2012 9:00:32

Koncept? :D Jaký koncept?

Přímá zkušenost je odpověď.
----->>>Lidské zvíře- Pád <<<-----
Dan
 
Příspěvky: 134
Registrován: čtv 13. říj 2011 6:56:20

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Malý Vlk » úte 07. úno 2012 12:40:44

Dan píše:
Bezva, díky! Osobní zkušenost je neocenitelná a dokáže předat více, než co jiného...

Vlastní zkušenost ti dá všechno.


Dan


BUM!
Direct. Přímo do vlčího čumáku. Až se mi zajiskřilo v očích.
A kiš kiš, nebolí, nebolí! Víš proč? Právě pro to zajiskření...

Dane, díky!

Malý Vlk
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Dan » úte 07. úno 2012 21:27:03

Malý Vlk píše:BUM!
Direct. Přímo do vlčího čumáku. Až se mi zajiskřilo v očích.
A kiš kiš, nebolí, nebolí! Víš proč? Právě pro to zajiskření...

Dane, díky!

Malý Vlk


Jsem kdykoliv po ruce, stačí poslat zprávu
----->>>Lidské zvíře- Pád <<<-----
Dan
 
Příspěvky: 134
Registrován: čtv 13. říj 2011 6:56:20

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 08. úno 2012 10:42:14

vostalpetr píše:
JÁ NEJSEM NÍČÍM : JÁ JSEM VŠÍM


ATD.


to jsou dvě stránky jedné mince ... pokud jsem něco vymezeného vůči ostatnímu, nemůžu být vším ... když jsem vším, musím být ničím ... jedno bez druhého nejde :)

je jedno jestli to nahlédnu ze strany zkoumání sebe sama nebo pomocí totálního odevzdání /se/
Návštěvník
 

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 08. úno 2012 11:22:40

vostalpetr píše:
to jsou dvě stránky jedné mince


No mně to neříkej :D

tohle vlákno je věnováno Gorovu konceptu "já nejsem ničím"

já jen poukazuji k tomu ZMRDANÝMU FILOZOFICKÝMU KONCEPTU: že to mají být dvě strany jedné mince...


já nejsem ničím ? snad k tomu, že já neexistuje ...

no když se upne jen k tý jedný stránce, tak to, že nic jinýho než Já tu není nemá šanci k uvědomění ...

stejně jako když se upne na to že já jsem vším, tak z toho zůstává přesvědčení osvícené já, které je vším tj. pupkem světa ...
Návštěvník
 

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 08. úno 2012 11:46:38

vostalpetr píše:


Takže pokud někdo nahlídne, že "já neexistuje"
tak by měl také nahlídnout pomocí tohoto poznání i že "Vědomí je"

No ale pokud OPRAVDU nenahlídneme že "já neexistuje" pak zcela zákonitě nemůžeme nahlídnout druhou stranu,
a hovořit o nějaký realizaci, je hodně pčředčasný...


to rozhodně ... ale k tomu musí prostě dojít ...

buď tu to sebe-uvědomění je nebo zastřeno ...
Návštěvník
 

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 08. úno 2012 11:55:35

vostalpetr píše:tak je s tím samozřejmě problém,
ale cílem metody "já jsem vším" je jednobodová mysl, a přítomnost, celek (jenž byl dříve rozdělen) je sjednocen v jedno,
ale musím do toho zahrnout samozřejmě i sebe, coby dříve oddělenou osobu


no já teda nevím ... s tou jednobodovou pozorností ... u mně to je tak, že tohle mám spojený s cílenou koncentrací na jeden bod ...

a to je výborný k tomu, když je silná tendence v roztříštěnosti mysl ... že ji to pomáhá sjednotit, posiluje ...

kdežto to není nic jiného než Já je naopak uvolněná mysl, volně průchozí, pozornost přirozeně uvolněná tak, že se do ní vejde naprosto všechno co je a jak je ... setře to hranici mezi objektem a sebjektem ...

ale to jsem opravdu hodně slyšel, že bez jednobodový pozornosti to nejde ... než jsem se vytentonoval na nějaký silový koncentrace a všechno to doslova pustil a jen jsem při tom byl plně účasten ... kupodivu se to samovolně uvolnilo ... křeč zúženého vědomí povolila ... sama ...

konzultoval jsem to se svým Učitelem a má stejnou zkušenost ... ale možná to jde přes jednobodovou koncentraci ... mně to spíš připadá, jako pomůcka, když se někdo nedokáže uvolnit, tak se nejdřív zatnou svaly, aby mu to umožnilo uvědomit si to následný uvolnění ...

ale fakt nevím ...
Návštěvník
 

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 08. úno 2012 12:21:33

ale co to je koncentrovat se na samou přitomnost ?

u mne došlo pouze k tomu, že jak jsem to všechno pustil, teda konkrétně veškerou snahu pozornost někam rvát a někde jí držet ... a zůstal v pouhým uvědomění (se), že došlo samovolně k totální uvolnění doslova k rozprostření ... v okamžiku ... prostě v mžiku ... naprosto přirozený stav sebe sama ... ale není na tom naprosto nic zvláštního, zažíváme to všichni denně, jen si toho nevšímáme ... nemůžu si pomoc, ale prostá účastná všímavost (bdělost) je základ ... bez toho vše marno :D
Návštěvník
 

Re: Dotaz od Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 08. úno 2012 12:34:21

vostalpetr píše:
a myslej si, že se tam dostali pomocí ÚSILÍ,
...



usilím rozhodně ne ... naopak ta usilovná snaha tomu uvědomění brání ... vytváří tu křeč, ale ta křeč je dobrá, když se to bere jako pomůcka k uvědomění uvolnění ... jako třeba pořádný hluk, umožní uvědomit si hodnotu ticha ... atd.

no tohle jsou dost zajímavý záležitosti ... mám za to, že se to nejspíš nedá nějak paušalizovat, protože jsme holt různí i když podstaty jedné a té samé :phew:

jsem měla zvláštní zkušenost s jedním kámošem, který žil neustále v permanentní svalové křeči, celý jeho tělo bylo až zkroucený včetně rukou, které měl neustále sevřené v pěst ... bylo mu pochopitelně velmi zle i po psychické stránce a tak jsme spolu zkoušeli jen prostou uvolňovací techniku z jógy, aby si mohl chvíli vydechnout a zarelaxovat ... jenže se ukázalo, že vůbec není schopen uvolnit svaly rukou, nohou ... tak jsme to zkoušeli právě naopak přes zesílení toho napětí, doslova se zatnul a držel jenže to dlouho nevydržel a organismus se doslova sám uvolnil ... a uvolnil se tak, že povolila ta dlouhodobá celková křeč ... pokračovali jsme už tradiční formou a docházelo k tomu, že při jisté míře uvolnění dostával křečovité záchvaty do svalů na nohou ... celý to vypadalo jako vzhůru nohama, ale postupně se to ustálilo a uvolnilo ... kdyby mi to někdo vyprávěl, tak tomu nebudu věřit ... dopadlo to s ním výborně, jak se mu uvolnilo tělo, polevila i psychika, kluk co nebyl schopen téměř přímé komunikace, zadrhával se stal vedoucím humanitárního projektu, srší energií ... takže fakt paušalizovat se nedá ...

přes vystupňování křečí došlo k uvolnění, proto mne napadlo to přirovnat k tém cílené koncentraci ... že i přes to se jistě dá ... protože to neudržíš věčně :D
Návštěvník
 

Další

Zpět na Goro

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků