Žádné já neexistuje

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 21:58:50

honzam píše:Ještě jednou díky, ale nezajímají mě vnější okolnosti, ale co při tom probíhalo v Tobě (myšlenky, fyzické pocity).
V čem jiné? Můžeš být konkrétnější.


Jak říkám, těžko se to vysvětluje. Je to trochu šok. Změna pohledu. Změna perspektivy. Nejdřív jsem se musel smát. Fakt mě to rozesmálo. Pak mě překvapilo, že myšlenky pořád mluví o já. To jsem nečekal. Najednou to bylo takové jasné. Najednou byly myšlenky jasně viděny jen jako myšlenky, pocity jako pocity atd. Měl jsem radost. Viděl jsem, že žádné já není. Jen prostor na místě, kde jsem čekal, že bude. Musel jsem se smát, když jsem se díval zpětně na tu roli, kterou jsem hrál. Tolik hloupostí, co jsem měl v hlavě.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod honzam » ned 18. zář 2011 22:06:23

Goro píše:
honzam píše:Ještě jednou díky, ale nezajímají mě vnější okolnosti, ale co při tom probíhalo v Tobě (myšlenky, fyzické pocity).
V čem jiné? Můžeš být konkrétnější.


Jak říkám, těžko se to vysvětluje. Je to trochu šok. Změna pohledu. Změna perspektivy. Nejdřív jsem se musel smát. Fakt mě to rozesmálo. Pak mě překvapilo, že myšlenky pořád mluví o já. To jsem nečekal. Najednou to bylo takové jasné. Najednou byly myšlenky jasně viděny jen jako myšlenky, pocity jako pocity atd. Měl jsem radost. Viděl jsem, že žádné já není. Jen prostor na místě, kde jsem čekal, že bude. Musel jsem se smát, když jsem se díval zpětně na tu roli, kterou jsem hrál. Tolik hloupostí, co jsem měl v hlavě.


Kdo to viděl?
Opravdu jen prostor nebo i něco dalšího? Můžeš "to místo" prozkoumat?
Kdo hrál roli? Viggo? :)
honzam
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 22:09:03

honzam píše:Kdo to viděl?
Opravdu jen prostor nebo i něco dalšího? Můžeš "to místo" prozkoumat?
Kdo hrál roli? Viggo? :)


Nikdo to neviděl. Je jen "vidění". Je to "jen" prostor. Nevím ale co myslíš slovem "jen". Nevím proč pořád mluvíš o viggovi - o něm bylo jen jedno přirovnání. Jestli se snažíš dojít k tomu, že probuzením se z jedné role (aragorn např.) dostaneš do nové (herec) tak ne, tak to není.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod honzam » ned 18. zář 2011 22:23:06

Goro píše:
honzam píše:Kdo to viděl?
Opravdu jen prostor nebo i něco dalšího? Můžeš "to místo" prozkoumat?
Kdo hrál roli? Viggo? :)


Nikdo to neviděl. Je jen "vidění". Je to "jen" prostor. Nevím ale co myslíš slovem "jen". Nevím proč pořád mluvíš o viggovi - o něm bylo jen jedno přirovnání. Jestli se snažíš dojít k tomu, že probuzením se z jedné role (aragorn např.) dostaneš do nové (herec) tak ne, tak to není.


Píšeš, že na tom místě, kde bylo já, je prostor. Můžeš to popsat podrobněji. Kde je ten prostor, případně v jakém okamžiku existuje místo já?
Promiň, že se tak vyptávám, ale musím to porovnat s vlastní zkušeností, abychom víc rozuměli. ;) Díky
honzam
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 22:28:02

honzam píše:Píšeš, že na tom místě, kde bylo já, je prostor. Můžeš to popsat podrobněji. Kde je ten prostor, případně v jakém okamžiku existuje místo já?
Promiň, že se tak vyptávám, ale musím to porovnat s vlastní zkušeností, abychom víc rozuměli. ;) Díky


Ten prostor je uvnitř. V jakém okamžiku existuje? Existuje pořád a vždy existoval. Vždy existovat bude. Tenhle prostor/prázdnota je to co tu někdo psal v té citaci budhy. Tady je ta citace:
Je nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené. Kdyby nebylo tohoto nezrozeného, nevzniklého, nezformovaného, nestvořeného, nebyl by možný únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. Protože ale je toto nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené, je tedy možný i únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného.
-- Gautama Buddha


Není jen uvnitř, je i všude jinde a je základem všeho. Z tohoto prostoru/prázdnoty všechno vychází a všechno se do něj vrací.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod honzam » ned 18. zář 2011 22:37:44

Goro píše:
honzam píše:Píšeš, že na tom místě, kde bylo já, je prostor. Můžeš to popsat podrobněji. Kde je ten prostor, případně v jakém okamžiku existuje místo já?
Promiň, že se tak vyptávám, ale musím to porovnat s vlastní zkušeností, abychom víc rozuměli. ;) Díky


Ten prostor je uvnitř. V jakém okamžiku existuje? Existuje pořád a vždy existoval. Vždy existovat bude. Tenhle prostor/prázdnota je to co tu někdo psal v té citaci budhy. Tady je ta citace:
Je nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené. Kdyby nebylo tohoto nezrozeného, nevzniklého, nezformovaného, nestvořeného, nebyl by možný únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. Protože ale je toto nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené, je tedy možný i únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného.
-- Gautama Buddha


Není jen uvnitř, je i všude jinde a je základem všeho. Z tohoto prostoru/prázdnoty všechno vychází a všechno se do něj vrací.


Prostor je představa mysli. Prázdnota = neexistence ničeho. Nezrozené je. Všechno vychází z Já.

Prve jsi psal "o místě", kde je ten prostor. O místě, kde jsi čekal já, ne o všem. ???
honzam
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 22:43:31

honzam píše:Prostor je představa mysli. Prázdnota = neexistence ničeho. Nezrozené je. Všechno vychází z Já.

Prve jsi psal "o místě", kde je ten prostor. O místě, kde jsi čekal já, ne o všem. ???


Prostor není představa mysli. Prostor/prázdnota je. Nečekal jsem, že tam, kde jsem myslel, že je já, bude jen prázdno/prostor. Ale není jen tam. Je všude a umožňuje všemu existovat.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod honzam » ned 18. zář 2011 22:50:11

Goro píše:
honzam píše:Prostor je představa mysli. Prázdnota = neexistence ničeho. Nezrozené je. Všechno vychází z Já.

Prve jsi psal "o místě", kde je ten prostor. O místě, kde jsi čekal já, ne o všem. ???


Prostor není představa mysli. Prostor/prázdnota je. Nečekal jsem, že tam, kde jsem myslel, že je já, bude jen prázdno/prostor. Ale není jen tam. Je všude a umožňuje všemu existovat.


Takže je to vědomí?
honzam
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Anim » ned 18. zář 2011 22:52:05

Goro píše:Prostor není představa mysli. Prostor/prázdnota je. Nečekal jsem, že tam, kde jsem myslel, že je já, bude jen prázdno/prostor. Ale není jen tam. Je všude a umožňuje všemu existovat.

Přesně.A umožňuje existovat tvarům v sobě ne jako něčemu skutečnému,ale jako modifikacím nekonečného prázdného prostoru.Prázdného nekonečného vědomí.

Když píšeš o svých zkušenostech Goro,je větší šance se domluvit.Protože řada dalších je má taky i když by to člověk nečekal.
Anim
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát 16. zář 2011 17:41:43

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 22:54:26

Anim píše:A umožňuje existovat tvarům v sobě ne jako něčemu skutečnému,ale jako modifikacím nekonečného prázdného prostoru.Prázdného nekonečného vědomí.


Lépe bych to neřekl.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod honzam » ned 18. zář 2011 23:06:15

Může ten prostor přestat obsahovat nejen tvary, ale i prázdnotu? Je to pak ještě stále prostor nebo je to bod nebo to není ani prostor ani bod? Co je to? Kdo jsem já?
honzam
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » pon 19. zář 2011 8:43:22

honzam píše:Může ten prostor přestat obsahovat nejen tvary, ale i prázdnotu? Je to pak ještě stále prostor nebo je to bod nebo to není ani prostor ani bod? Co je to? Kdo jsem já?


Moc nevím jak to myslíš. Ten prostor/prázdnota je okolo všeho a součástí všeho. Čistě vědecky např. tělo zdánlivě tvoří pevná hmota, ale 99,9999999999999% objemu běžné hmoty tvoří prázdný prostor - 99,9999999999999% atomu je jen prázdný prostor. Kdyby se nám nějakým zázračným způsobem podařilo vymáčknout toto prázdno ven z atomu, tak bychom mohli celou naši planetu vtěsnat do jediného golfového míčku.

Může prostor přestat obsahovat tvary? Ano. Může přestat obsahovat prázdnotu? Teoreticky ano - pokud ho zaplníš předměty - ale zde opět každý předmět je z 99,9999999999999% prázdný.

Ptáš se kdo jsi? O tom je celé tohle vlákno.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod PánBů » pon 19. zář 2011 9:57:58

Tak mi popiš co přesně vidíš. Rozepiš to. Jak jsi to viděl. Co jsi při tom cítil, jak se to stalo. Co se změnilo...

Já jen dumal na nějakou jinou duchovní kravinou co stim nesouvisela a najednou vidim že já neexistuje. tak jsem si vzpomněl na tebe že to je vono vo čem tu mluvíš. Nějakou prázdnotu ani moc nevnímám spyš jen jakoby zmizela potřeba existovat. Samo že se dostavil i malý pocit osvícení to je normálka ten jsem zažil už několikrát :D To je asi tak všechno.
PánBů
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 17. zář 2011 17:40:42

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod PánBů » pon 19. zář 2011 10:11:24

Goro píše:
honzam píše:Může ten prostor přestat obsahovat nejen tvary, ale i prázdnotu? Je to pak ještě stále prostor nebo je to bod nebo to není ani prostor ani bod? Co je to? Kdo jsem já?


Moc nevím jak to myslíš. Ten prostor/prázdnota je okolo všeho a součástí všeho. Čistě vědecky např. tělo zdánlivě tvoří pevná hmota, ale 99,9999999999999% objemu běžné hmoty tvoří prázdný prostor - 99,9999999999999% atomu je jen prázdný prostor. Kdyby se nám nějakým zázračným způsobem podařilo vymáčknout toto prázdno ven z atomu, tak bychom mohli celou naši planetu vtěsnat do jediného golfového míčku.

Může prostor přestat obsahovat tvary? Ano. Může přestat obsahovat prázdnotu? Teoreticky ano - pokud ho zaplníš předměty - ale zde opět každý předmět je z 99,9999999999999% prázdný.

Ptáš se kdo jsi? O tom je celé tohle vlákno.

Já bych si troufl tvrdit že prostor je 100 procentně prázdny tak jako já :) ikdyž bys v něm naskládal hmoty kolik chceš. Samozřejmě že prostor i hmota existuje i bez nás ale je to vnímání které vytvaruje hmotu a prostor skrze formu která vnímá. Takže třeba pes krokoýl nebo ta mravenčí královna (kerá se umí teleportovat) mohou vnímat hmotu i prostor úplně jinak než člověk.
PánBů
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 17. zář 2011 17:40:42

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 19. zář 2011 13:46:42

Moc nevím jak to myslíš. Ten prostor/prázdnota je okolo všeho a součástí všeho.

Může prostor přestat obsahovat tvary? Ano. Může přestat obsahovat prázdnotu? Teoreticky ano - pokud ho zaplníš předměty

Říkal jsi že vidíš Goro. Ale jsi ve fázi spekulací. Snažíš se tu na svoji vyhlašovanou neexistenci dodatečně namontovat myšlenkové konstrukce, které by s ní držely pohromadě. Ale vzal jsi si velké sousto a tak máš v tom hokej.
"Prostor, který (alespoň teoreticky) přestane obsahovat prázdnotu, když ho zaplníš předměty," to už je Goro něco mezi Grygarem a Címrmanem.
Ne že by premisa že "Ten prostor/prázdnota je okolo všeho a součástí všeho" za tím pokulhávala.
Když podrobíš tahle svá prohlášení důkladnějšímu průzkumu, může se stát, že to rozum vzdá a když přepadne na správnou stranu, tak bude vyhráno. :yeah:
Jarda Malej
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » pon 19. zář 2011 14:44:49

Jarda Malej píše:Říkal jsi že vidíš Goro. Ale jsi ve fázi spekulací. Snažíš se tu na svoji vyhlašovanou neexistenci dodatečně namontovat myšlenkové konstrukce, které by s ní držely pohromadě. Ale vzal jsi si velké sousto a tak máš v tom hokej.


Ach jo, další chytrák přišel.

"Prostor, který (alespoň teoreticky) přestane obsahovat prázdnotu, když ho zaplníš předměty," to už je Goro něco mezi Grygarem a Címrmanem.
Ne že by premisa že "Ten prostor/prázdnota je okolo všeho a součástí všeho" za tím pokulhávala.
Když podrobíš tahle svá prohlášení důkladnějšímu průzkumu, může se stát, že to rozum vzdá a když přepadne na správnou stranu, tak bude vyhráno. :yeah:


Tak jo, pouč mě svým náhledem na prostor. Hurá do toho. Už se na to celej třesu. Máš pravdu, můj rozum se občas opravdu vzdává, když musím číst některý příspěvky. Ale že by pak přepadl na druhou stranu, no nevím. Ale nejdřív mi řekni - kde přesně jsem se spletl a dokaž mi to. Díky.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 19. zář 2011 16:32:39

Ten prostor/prázdnota

Myslíš Goro, jako že prázdnota = prostor?

je okolo všeho a součástí všeho.

Prázdnota jako součást něčeho? Vážně?
A ona je také kolem všeho?
(možná máš na mysli prostor viď?)

Může prostor přestat obsahovat tvary?
Ano.

Prostor a tvar jsou spojené nádoby.
Bez existence jména-tvaru, není myslitelný ani prostor.

Může přestat obsahovat prázdnotu?
Teoreticky ano - pokud ho zaplníš předměty

Goro, s tebou je legrace. Neřekl jsi prakticky nic jiného, než že prázdný pokoj je místnost,
obsahující prázdnotu a když se do něj nanosí nábytek, tak „přestal obsahovat prázdnotu.“

Může prostor přestat obsahovat tvary?
Ano.

To když ty věci zase vynosíme na chodbu, že?

Zdá se Goro, že vnímáš prázdnotu jako prostor, ve kterém právě nic není.
Nebo se mýlím?
Jarda Malej
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » pon 19. zář 2011 17:41:37

Jarda Malej píše:Ten prostor/prázdnota
Myslíš Goro, jako že prázdnota = prostor?
Prázdnota jako součást něčeho? Vážně?
A ona je také kolem všeho?
(možná máš na mysli prostor viď?


Fajn, tak tomu říkej prázdný prostor a ne prostor/prázdnota. Je to tak lepší? Veškerá hmota obsahuje prázdný prostor.

Může prostor přestat obsahovat tvary?
Ano.
Prostor a tvar jsou spojené nádoby.
Bez existence jména-tvaru, není myslitelný ani prostor.


Co je špatně na mojí odpovědi? Může prostor přestat obsahovat tvary? ANO.

Může přestat obsahovat prázdnotu?
Teoreticky ano - pokud ho zaplníš předměty
Goro, s tebou je legrace. Neřekl jsi prakticky nic jiného, než že prázdný pokoj je místnost,
obsahující prázdnotu a když se do něj nanosí nábytek, tak „přestal obsahovat prázdnotu.“


Nic takového jsem neřekl. Řekl jsem že teoreticky ano - ne však reálně, protože i předměty obsahují prázdný prostor. Řekl jsem, že prostor může obsahovat předměty, a pak není prázdný. A co je na tom špatně?

Může prostor přestat obsahovat tvary?
Ano.


Co je špatně na téhle odpovědi?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 19. zář 2011 21:50:34

Veškerá hmota obsahuje prázdný prostor.

To nepochybně Goro.
A je ho v ní tolik, že hmota je spíše potenciální, než skutečná.
Což postihuješ výrokem:

„Čistě vědecky např. tělo zdánlivě tvoří pevná hmota, ale 99,9999999999999% objemu běžné hmoty tvoří prázdný prostor - 99,9999999999999% atomu je jen prázdný prostor.“

Nicméně Prázdnota není Goro totéž, co pouhých 99,9999999999999% atomu. Je stoprocentní.
Někde říkáš:

„Viděl jsem, že žádné já není. Jen prostor na místě, kde jsem čekal, že bude.Prostor není představa mysli. Prostor/prázdnota je.“

Prostor je skutečně než výtvorem mysli Goro. Představou.
Je prostě dobré, ujasnit si pojmy, míníme-li jimi dál nakládat jako se stavebními kameny eventuální diskuze.
Pokračujme:

Prostor/prázdnota je. Nečekal jsem, že tam, kde jsem myslel, že je já, bude jen prázdno/prostor. Ale není jen tam. Je všude a umožňuje všemu existovat.
Není to primárně prostor, co umožňuje existenci.

Fajn, tak tomu říkej prázdný prostor a ne prostor/prázdnota. Je to tak lepší?

Inu, pojem „prázdný prostor“ postihuje absenci předmětu pozorování - pozorovatelem. Nic víc.
Jelikož prostor nelze oddělit od času, zavedl se po Einsteinovi pojem „časoprostor.“
Kratší, a o něco starší slovo pro tentýž jev, je slovo „Mája.“
Říkáš-li:

„Viděl jsem, že žádné já není. Jen prostor na místě, kde jsem čekal, že bude.“

Postihuješ tím absenci já, „v prostoru,“ kde jsi jej čekal. Tedy jako by se nám ono já stáhlo do pozorujícího není-liž pravda?
To není špatné, ale nelze usuzovat na prázdnotu z pouhé absence předpokládaného předmětu pozorování jak říkáš - v prostoru.

;)
Jarda Malej
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » pon 19. zář 2011 22:07:55

Jarda Malej píše:Je prostě dobré, ujasnit si pojmy, míníme-li jimi dál nakládat jako se stavebními kameny eventuální diskuze.


To máš pravdu, ale tahle diskuze není ani nemá být o prostoru ani o prázdnotě. Tahle diskuze má být o neexistenci já.

Inu, pojem „prázdný prostor“ postihuje absenci předmětu pozorování - pozorovatelem. Nic víc.


Hmm, nevím, pro mě prázdný prostor nepostihuje absenci předmětu pozorování - pozorovatelem, ale když to říkáš takhle, asi ano. Tady to přímo píšeš:

Postihuješ tím absenci já, „v prostoru,“ kde jsi jej čekal. Tedy jako by se nám ono já stáhlo do pozorujícího není-liž pravda?


Přesně tak to vypadá, ale není to tak. To, že není já "nevidí já". Není to já, kdo vidí, že já není. Nevidí to nikdo, je jen vidění. Těžko se to vysvětluje, ale je to tak.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

PředchozíDalší

Zpět na Goro

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků