Žádné já neexistuje

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod honzam » ned 18. zář 2011 23:06:15

Může ten prostor přestat obsahovat nejen tvary, ale i prázdnotu? Je to pak ještě stále prostor nebo je to bod nebo to není ani prostor ani bod? Co je to? Kdo jsem já?
honzam
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » pon 19. zář 2011 8:43:22

honzam píše:Může ten prostor přestat obsahovat nejen tvary, ale i prázdnotu? Je to pak ještě stále prostor nebo je to bod nebo to není ani prostor ani bod? Co je to? Kdo jsem já?


Moc nevím jak to myslíš. Ten prostor/prázdnota je okolo všeho a součástí všeho. Čistě vědecky např. tělo zdánlivě tvoří pevná hmota, ale 99,9999999999999% objemu běžné hmoty tvoří prázdný prostor - 99,9999999999999% atomu je jen prázdný prostor. Kdyby se nám nějakým zázračným způsobem podařilo vymáčknout toto prázdno ven z atomu, tak bychom mohli celou naši planetu vtěsnat do jediného golfového míčku.

Může prostor přestat obsahovat tvary? Ano. Může přestat obsahovat prázdnotu? Teoreticky ano - pokud ho zaplníš předměty - ale zde opět každý předmět je z 99,9999999999999% prázdný.

Ptáš se kdo jsi? O tom je celé tohle vlákno.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod PánBů » pon 19. zář 2011 9:57:58

Tak mi popiš co přesně vidíš. Rozepiš to. Jak jsi to viděl. Co jsi při tom cítil, jak se to stalo. Co se změnilo...

Já jen dumal na nějakou jinou duchovní kravinou co stim nesouvisela a najednou vidim že já neexistuje. tak jsem si vzpomněl na tebe že to je vono vo čem tu mluvíš. Nějakou prázdnotu ani moc nevnímám spyš jen jakoby zmizela potřeba existovat. Samo že se dostavil i malý pocit osvícení to je normálka ten jsem zažil už několikrát :D To je asi tak všechno.
PánBů
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 17. zář 2011 17:40:42

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod PánBů » pon 19. zář 2011 10:11:24

Goro píše:
honzam píše:Může ten prostor přestat obsahovat nejen tvary, ale i prázdnotu? Je to pak ještě stále prostor nebo je to bod nebo to není ani prostor ani bod? Co je to? Kdo jsem já?


Moc nevím jak to myslíš. Ten prostor/prázdnota je okolo všeho a součástí všeho. Čistě vědecky např. tělo zdánlivě tvoří pevná hmota, ale 99,9999999999999% objemu běžné hmoty tvoří prázdný prostor - 99,9999999999999% atomu je jen prázdný prostor. Kdyby se nám nějakým zázračným způsobem podařilo vymáčknout toto prázdno ven z atomu, tak bychom mohli celou naši planetu vtěsnat do jediného golfového míčku.

Může prostor přestat obsahovat tvary? Ano. Může přestat obsahovat prázdnotu? Teoreticky ano - pokud ho zaplníš předměty - ale zde opět každý předmět je z 99,9999999999999% prázdný.

Ptáš se kdo jsi? O tom je celé tohle vlákno.

Já bych si troufl tvrdit že prostor je 100 procentně prázdny tak jako já :) ikdyž bys v něm naskládal hmoty kolik chceš. Samozřejmě že prostor i hmota existuje i bez nás ale je to vnímání které vytvaruje hmotu a prostor skrze formu která vnímá. Takže třeba pes krokoýl nebo ta mravenčí královna (kerá se umí teleportovat) mohou vnímat hmotu i prostor úplně jinak než člověk.
PánBů
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 17. zář 2011 17:40:42

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 19. zář 2011 13:46:42

Moc nevím jak to myslíš. Ten prostor/prázdnota je okolo všeho a součástí všeho.

Může prostor přestat obsahovat tvary? Ano. Může přestat obsahovat prázdnotu? Teoreticky ano - pokud ho zaplníš předměty

Říkal jsi že vidíš Goro. Ale jsi ve fázi spekulací. Snažíš se tu na svoji vyhlašovanou neexistenci dodatečně namontovat myšlenkové konstrukce, které by s ní držely pohromadě. Ale vzal jsi si velké sousto a tak máš v tom hokej.
"Prostor, který (alespoň teoreticky) přestane obsahovat prázdnotu, když ho zaplníš předměty," to už je Goro něco mezi Grygarem a Címrmanem.
Ne že by premisa že "Ten prostor/prázdnota je okolo všeho a součástí všeho" za tím pokulhávala.
Když podrobíš tahle svá prohlášení důkladnějšímu průzkumu, může se stát, že to rozum vzdá a když přepadne na správnou stranu, tak bude vyhráno. :yeah:
Jarda Malej
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » pon 19. zář 2011 14:44:49

Jarda Malej píše:Říkal jsi že vidíš Goro. Ale jsi ve fázi spekulací. Snažíš se tu na svoji vyhlašovanou neexistenci dodatečně namontovat myšlenkové konstrukce, které by s ní držely pohromadě. Ale vzal jsi si velké sousto a tak máš v tom hokej.


Ach jo, další chytrák přišel.

"Prostor, který (alespoň teoreticky) přestane obsahovat prázdnotu, když ho zaplníš předměty," to už je Goro něco mezi Grygarem a Címrmanem.
Ne že by premisa že "Ten prostor/prázdnota je okolo všeho a součástí všeho" za tím pokulhávala.
Když podrobíš tahle svá prohlášení důkladnějšímu průzkumu, může se stát, že to rozum vzdá a když přepadne na správnou stranu, tak bude vyhráno. :yeah:


Tak jo, pouč mě svým náhledem na prostor. Hurá do toho. Už se na to celej třesu. Máš pravdu, můj rozum se občas opravdu vzdává, když musím číst některý příspěvky. Ale že by pak přepadl na druhou stranu, no nevím. Ale nejdřív mi řekni - kde přesně jsem se spletl a dokaž mi to. Díky.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 19. zář 2011 16:32:39

Ten prostor/prázdnota

Myslíš Goro, jako že prázdnota = prostor?

je okolo všeho a součástí všeho.

Prázdnota jako součást něčeho? Vážně?
A ona je také kolem všeho?
(možná máš na mysli prostor viď?)

Může prostor přestat obsahovat tvary?
Ano.

Prostor a tvar jsou spojené nádoby.
Bez existence jména-tvaru, není myslitelný ani prostor.

Může přestat obsahovat prázdnotu?
Teoreticky ano - pokud ho zaplníš předměty

Goro, s tebou je legrace. Neřekl jsi prakticky nic jiného, než že prázdný pokoj je místnost,
obsahující prázdnotu a když se do něj nanosí nábytek, tak „přestal obsahovat prázdnotu.“

Může prostor přestat obsahovat tvary?
Ano.

To když ty věci zase vynosíme na chodbu, že?

Zdá se Goro, že vnímáš prázdnotu jako prostor, ve kterém právě nic není.
Nebo se mýlím?
Jarda Malej
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » pon 19. zář 2011 17:41:37

Jarda Malej píše:Ten prostor/prázdnota
Myslíš Goro, jako že prázdnota = prostor?
Prázdnota jako součást něčeho? Vážně?
A ona je také kolem všeho?
(možná máš na mysli prostor viď?


Fajn, tak tomu říkej prázdný prostor a ne prostor/prázdnota. Je to tak lepší? Veškerá hmota obsahuje prázdný prostor.

Může prostor přestat obsahovat tvary?
Ano.
Prostor a tvar jsou spojené nádoby.
Bez existence jména-tvaru, není myslitelný ani prostor.


Co je špatně na mojí odpovědi? Může prostor přestat obsahovat tvary? ANO.

Může přestat obsahovat prázdnotu?
Teoreticky ano - pokud ho zaplníš předměty
Goro, s tebou je legrace. Neřekl jsi prakticky nic jiného, než že prázdný pokoj je místnost,
obsahující prázdnotu a když se do něj nanosí nábytek, tak „přestal obsahovat prázdnotu.“


Nic takového jsem neřekl. Řekl jsem že teoreticky ano - ne však reálně, protože i předměty obsahují prázdný prostor. Řekl jsem, že prostor může obsahovat předměty, a pak není prázdný. A co je na tom špatně?

Může prostor přestat obsahovat tvary?
Ano.


Co je špatně na téhle odpovědi?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 19. zář 2011 21:50:34

Veškerá hmota obsahuje prázdný prostor.

To nepochybně Goro.
A je ho v ní tolik, že hmota je spíše potenciální, než skutečná.
Což postihuješ výrokem:

„Čistě vědecky např. tělo zdánlivě tvoří pevná hmota, ale 99,9999999999999% objemu běžné hmoty tvoří prázdný prostor - 99,9999999999999% atomu je jen prázdný prostor.“

Nicméně Prázdnota není Goro totéž, co pouhých 99,9999999999999% atomu. Je stoprocentní.
Někde říkáš:

„Viděl jsem, že žádné já není. Jen prostor na místě, kde jsem čekal, že bude.Prostor není představa mysli. Prostor/prázdnota je.“

Prostor je skutečně než výtvorem mysli Goro. Představou.
Je prostě dobré, ujasnit si pojmy, míníme-li jimi dál nakládat jako se stavebními kameny eventuální diskuze.
Pokračujme:

Prostor/prázdnota je. Nečekal jsem, že tam, kde jsem myslel, že je já, bude jen prázdno/prostor. Ale není jen tam. Je všude a umožňuje všemu existovat.
Není to primárně prostor, co umožňuje existenci.

Fajn, tak tomu říkej prázdný prostor a ne prostor/prázdnota. Je to tak lepší?

Inu, pojem „prázdný prostor“ postihuje absenci předmětu pozorování - pozorovatelem. Nic víc.
Jelikož prostor nelze oddělit od času, zavedl se po Einsteinovi pojem „časoprostor.“
Kratší, a o něco starší slovo pro tentýž jev, je slovo „Mája.“
Říkáš-li:

„Viděl jsem, že žádné já není. Jen prostor na místě, kde jsem čekal, že bude.“

Postihuješ tím absenci já, „v prostoru,“ kde jsi jej čekal. Tedy jako by se nám ono já stáhlo do pozorujícího není-liž pravda?
To není špatné, ale nelze usuzovat na prázdnotu z pouhé absence předpokládaného předmětu pozorování jak říkáš - v prostoru.

;)
Jarda Malej
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » pon 19. zář 2011 22:07:55

Jarda Malej píše:Je prostě dobré, ujasnit si pojmy, míníme-li jimi dál nakládat jako se stavebními kameny eventuální diskuze.


To máš pravdu, ale tahle diskuze není ani nemá být o prostoru ani o prázdnotě. Tahle diskuze má být o neexistenci já.

Inu, pojem „prázdný prostor“ postihuje absenci předmětu pozorování - pozorovatelem. Nic víc.


Hmm, nevím, pro mě prázdný prostor nepostihuje absenci předmětu pozorování - pozorovatelem, ale když to říkáš takhle, asi ano. Tady to přímo píšeš:

Postihuješ tím absenci já, „v prostoru,“ kde jsi jej čekal. Tedy jako by se nám ono já stáhlo do pozorujícího není-liž pravda?


Přesně tak to vypadá, ale není to tak. To, že není já "nevidí já". Není to já, kdo vidí, že já není. Nevidí to nikdo, je jen vidění. Těžko se to vysvětluje, ale je to tak.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 19. zář 2011 22:56:28

Goro:
„Viděl jsem, že žádné já není. Jen prostor na místě, kde jsem čekal, že bude.“

Malej Jarda:
"Postihuješ tím absenci já, „v prostoru,“ kde jsi jej čekal. Tedy jako by se nám ono já stáhlo do pozorujícího není-liž pravda? "

Goro:
"Přesně tak to vypadá, ale není to tak."

Vyjádřil jsem se k tomu, co jsi napsal Goro. Stále jakoby jsi směšoval pojmy "Bytí" a "Prostor"
Těžko se to vysvětluje, ale je to tak.

Tak jen vydrž, až budeš v tom osvícení mazák, půjde ti to levou zadní.
Prakticky samo.

8)
Jarda Malej
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Honzam » pon 19. zář 2011 23:06:32

Goro píše:
Jarda Malej píše:Postihuješ tím absenci já, „v prostoru,“ kde jsi jej čekal. Tedy jako by se nám ono já stáhlo do pozorujícího není-liž pravda?


Přesně tak to vypadá, ale není to tak. To, že není já "nevidí já". Není to já, kdo vidí, že já není. Nevidí to nikdo, je jen vidění. Těžko se to vysvětluje, ale je to tak.


Vysvětluješ to odosobnění přesně. Teď by ses měl v tom celém prostoru začít vidět. Vidět jako to, co si Goro teď tak užívá (jak jsi o tom předtím psal), ale vypreparované z myšlenek a forem. Když zklidníš myšlení, měl by ten prostor dostat jiný charakter než prázdnoty. Jak je to dlouhou, co se Ti to stalo?
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » stř 21. zář 2011 7:43:58

Honzam píše:Vysvětluješ to odosobnění přesně. Teď by ses měl v tom celém prostoru začít vidět. Vidět jako to, co si Goro teď tak užívá (jak jsi o tom předtím psal), ale vypreparované z myšlenek a forem. Když zklidníš myšlení, měl by ten prostor dostat jiný charakter než prázdnoty. Jak je to dlouhou, co se Ti to stalo?


Kdo je Goro? Projev života si užívá život. To je vše. Stalo se mi to asi před 3 měsíci.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » stř 21. zář 2011 8:12:48

Jarda Malej píše:Vyjádřil jsem se k tomu, co jsi napsal Goro. Stále jakoby jsi směšoval pojmy "Bytí" a "Prostor"


Nevím o tom, že bych směšoval tyto pojmy. Možná směšuji prostor a prázdnotu, ale i tak mi přijde, že prázdný prostor je prázdnota. Můžeš mi to vysvětlit nějak jednoduše?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Jarda Malej » stř 21. zář 2011 10:06:25

Jarda:
Vyjádřil jsem se k tomu, co jsi napsal Goro. Stále jakoby jsi směšoval pojmy "Bytí" a "Prostor
Goro:
Nevím o tom, že bych směšoval tyto pojmy.
Možná směšuji prostor a prázdnotu,

Ke směšování těch dvou pojmů dochází když říkáš:
Prostor není představa mysli. Prostor/prázdnota je.
ale i tak mi přijde, že prázdný prostor je prázdnota. Můžeš mi to vysvětlit nějak jednoduše?

Pojem prostor je pojmem zavedeným, navozuje přestavu možnosti jej zaplnit či vyprázdnit,
(je jedno zda nějakou formou hmoty, či ideou) a to se může udát pouze skrze čas.
Asi proto se po Einsteinovi zavedl pojem prostoročas.
Jak jsem se již zmínil, prostoročas je totéž, jako tzv. „Mája,“ Tedy je iluzí.
Samozřejmě je dobré, abychom si trochu vyjasnili pojmy, které budeme používat k dorozumění, abychom tu neměli dva prostory,
z nichž jeden je prostoročasem-májou a ten druhý, myšlenkově nepostižitelnou skutečností, - živoucí ne-existencí.

Jestliže píšeš:
Tenhle prostor/prázdnota je to co tu někdo psal v té citaci budhy. Tady je ta citace:

"Je nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené. Kdyby nebylo tohoto nezrozeného, nevzniklého, nezformovaného, nestvořeného, nebyl by možný únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. Protože ale je toto nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené, je tedy možný i únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného".

Pak si všimněme, že Buddha říká: "JE NEZROZENÉ, NEVZNIKLÉ…atd."
Ani slůvko navíc. Nic není mezi slovy: "JE" a "NEZROZENÉ" Je tam NIC! To je důležité si uvědomovat při vstřebávání Buddhových krátkých promluv.
Aby pak v praxi nedošlo k potvrzování si nějakého našeho konceptu, respektive o jeho "obohacování " Buddhovou promluvou.

Proto Buddha v hovorech se žáky každý právě řečený, již nezvratný poznatek, konstatování, premisu, řekl dvakrát.
Jednou jako zjištění a totéž podruhé, jako výchozí bod (předpodmínku) k úvaze následující.
Stejným způsobem se pak sdělovalo po generace „od úst k uchu,“ aby neměly tolik možností licence generací písařů, jak tomu nepochybně bylo u Bible.

:what:
Jarda Malej
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Velkej Jarda » stř 21. zář 2011 11:14:13

Malej Jardo, k čemu je to dobrý, že to víš ?
Velkej Jarda
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » stř 21. zář 2011 20:01:07

Jarda Malej píše:Pojem prostor je pojmem zavedeným, navozuje přestavu možnosti jej zaplnit či vyprázdnit,
(je jedno zda nějakou formou hmoty, či ideou) a to se může udát pouze skrze čas.
Asi proto se po Einsteinovi zavedl pojem prostoročas.
Jak jsem se již zmínil, prostoročas je totéž, jako tzv. „Mája,“ Tedy je iluzí.
Samozřejmě je dobré, abychom si trochu vyjasnili pojmy, které budeme používat k dorozumění, abychom tu neměli dva prostory,
z nichž jeden je prostoročasem-májou a ten druhý, myšlenkově nepostižitelnou skutečností, - živoucí ne-existencí.


Pořád to nechápu. Jaký je rozdíl mezi prázdnotou a prázdným prostorem? Jednodušeji to nejde?

Pak si všimněme, že Buddha říká: "JE NEZROZENÉ, NEVZNIKLÉ…atd."
Ani slůvko navíc. Nic není mezi slovy: "JE" a "NEZROZENÉ" Je tam NIC!


Promiň, ale nechápu ani co se mi snažíš říct tímhle. Můžeš to zase nějak rozvést?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Jarda Malej » stř 21. zář 2011 21:55:59

Jaký je rozdíl mezi prázdnotou a prázdným prostorem? Jednodušeji to nejde?

Být na tvém místě, tak bych tu otázku teď pojal jako takový koán. Občas na to pomyslel, a pak to pro změnu nechal plavat.
Odpověď přijde, ale slova jsou na ní krátká. Pak se to sice do nějakých může sformovat, ale stejně to bude jen nějaký, byť chytrý koncept,
protože jinak než jejich prostřednictvím se vyjadřovat nejde. Mě se ten prostoročas svého času ukázal být nereálným náhle, v jediném okamžiku.
Spolu s ním všechno co obsahuje, včetně třeba pojmu „nekonečno,“ to je také nesmysl.
Tak víc už Goro dnes nevím, pro mne je tím otvíracím klíčem meditace.
To znamená bdělý život v pozornosti k tomu co se právě děje. Aby myšlenky nebloudily někde v prostoru.

:what:
Jarda Malej
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » stř 21. zář 2011 22:04:06

Ok, takže byla celá odbočka prostor/prázdno k ničemu. Fajn. Vraťme se k tématu.

Není žádné já.


P.S.: Musím upozornit, že budu vymazávat příspěvky typu: "To není pravda", různé výkřiky, urážky apod. Jakýkoli názor byť negativní je však vždy vítán, pokud je podpořen nějakým (byť nesprávným nebo ne úplně promyšleným) argumentem. Takže hurá do toho. Existuje já?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Jarda Malej » stř 21. zář 2011 22:26:13

takže byla celá odbočka prostor/prázdno k ničemu.

Už to tak bude. Celá odbočka prostor/prázdno, byla k ničemu.

:sos:
Jarda Malej
 

PředchozíDalší

Zpět na Goro

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník