Co je to já?

Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » čtv 15. zář 2011 6:14:08

Protože většina lidí si myslí, že já existuje, zakládám také téma ve kterém se můžete vyjádřit, co podle vás to já je. Takže směle do toho. Co je to já?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod nop » čtv 15. zář 2011 7:09:15

Goro píše:Protože většina lidí si myslí, že já existuje, zakládám také téma ve kterém se můžete vyjádřit, co podle vás to já je. Takže směle do toho. Co je to já?

To je nos mezi očima, který se chce vidět v zrcadle.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Boris » čtv 15. zář 2011 7:55:20

Goro píše:Co je to já?


Bůh ?
Boris
 

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » čtv 15. zář 2011 19:30:31

nop píše:
Goro píše:Protože většina lidí si myslí, že já existuje, zakládám také téma ve kterém se můžete vyjádřit, co podle vás to já je. Takže směle do toho. Co je to já?

To je nos mezi očima, který se chce vidět v zrcadle.


Nejsi nos mezi očima, protože i kdybys o něj přišel, pořád bys to byl ty (i když trochu ošklivější).
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » čtv 15. zář 2011 19:30:55

Boris píše:
Goro píše:Co je to já?


Bůh ?


Takže jsi bůh? Skvěle - tak mi řekni na co teď myslím - pak zvedni moře do vzduchu a nech slunce svítit přes noc - jestli jsi bůh, nebude to pro tebe problém.
Zkus to znova. Co je to já?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Petra » čtv 15. zář 2011 20:44:31

Slovo.
Osobní zájmeno.
Každé dítě je naučené označovat v komunikaci svoji osobu jako "já".
Žádný problém v tom nevidím.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » pát 16. zář 2011 6:14:29

Petra píše:Slovo.
Osobní zájmeno.
Každé dítě je naučené označovat v komunikaci svoji osobu jako "já".
Žádný problém v tom nevidím.
:)


Jistěže je to slovo. Já se ale ptám, co to slovo znamená? Slovo "stůl" označuje zcela reálnou věc. Takové věci existují a můžeš si na ně sáhnout. Co ale označuje slovo já? Je to reálné? Existuje něco takového jako já?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Petra » pát 16. zář 2011 6:37:50

Goro píše:
Jistěže je to slovo. Já se ale ptám, co to slovo znamená? Slovo "stůl" označuje zcela reálnou věc. Takové věci existují a můžeš si na ně sáhnout. Co ale označuje slovo já? Je to reálné? Existuje něco takového jako já?


Osoba, člověk. Ukazuje přece na sebe, na tělo, když říká "já".
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » pát 16. zář 2011 6:41:19

Petra píše:
Goro píše:
Jistěže je to slovo. Já se ale ptám, co to slovo znamená? Slovo "stůl" označuje zcela reálnou věc. Takové věci existují a můžeš si na ně sáhnout. Co ale označuje slovo já? Je to reálné? Existuje něco takového jako já?


Osoba, člověk. Ukazuje přece na sebe, na tělo, když říká "já".


Musíš to specifikovat. Co přesně to je? Co přesně??? Třeba když řekneš tělo - myslíš tím celé tělo? Takže i nehty, vlasy, zuby? Když si ostříháš nehty, vlasy, nebo ti vypadne zub - budeš to pořád ty? Co když ti useknou ruku, nebo transplantují srdce? Budeš to pořád ty? Takže asi nejsi celé tělo. Co mozek? Jsi mozek? Když říkáš - Potřebuju novou práci, Já tě nemám ráda atd. - mluvíš o mozku? Proč teda neříkáš např. Mozek má hlad? Mozek chce jít ven? Když někdo na pitevním stole uvidí tvůj mozek - asi si těžko řekne - Hele - to je Petra. Takže CO KONKRÉTNĚ JE TO JÁ?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod nop » pát 16. zář 2011 7:33:26

Goro píše:
Petra píše:
Goro píše: Jistěže je to slovo. Já se ale ptám, co to slovo znamená? Slovo "stůl" označuje zcela reálnou věc. Takové věci existují a můžeš si na ně sáhnout. Co ale označuje slovo já? Je to reálné? Existuje něco takového jako já?

Osoba, člověk. Ukazuje přece na sebe, na tělo, když říká "já".

Musíš to specifikovat. Co přesně to je? Co přesně??? Třeba když řekneš tělo - myslíš tím celé tělo? Takže i nehty, vlasy, zuby? Když si ostříháš nehty, vlasy, nebo ti vypadne zub - budeš to pořád ty? Co když ti useknou ruku, nebo transplantují srdce? Budeš to pořád ty? Takže asi nejsi celé tělo. Co mozek? Jsi mozek? Když říkáš - Potřebuju novou práci, Já tě nemám ráda atd. - mluvíš o mozku? Proč teda neříkáš např. Mozek má hlad? Mozek chce jít ven? Když někdo na pitevním stole uvidí tvůj mozek - asi si těžko řekne - Hele - to je Petra. Takže CO KONKRÉTNĚ JE TO JÁ?

= problém s identitou řešili už staří Řekové.
jednu vítěznou loď postavili na podstavec, aby jim připomínala vítězství. Po čase některá prkna začala hnít a tak ji vyspravili. Po čase těch prken bylo více, až někteří namítali, to není zcela ta loď jako byla předtím. Jiní oponovali, že to je vítězná loď. K dohodě nedošlo.
Je to věc repliky. Pojem zůstává, předmět se může měnit. Dohodneme se třeba, že ta loď na podstavci je opravdová vítězná loď i když má některé části obnovené.
= podobně to říká již buddhismus. Mezi řečmi Buddhy je prý (jen jsem četl překlad) příklad o identitě ženy. Jeden člověk se zasnoubil a jak to v Indii bývalo, bylo to ještě dítě. Pak odcestoval a vrátil se po dlouhé době. Přivedli jeho nevěstu, ale on pravil, že to není ona, ta, kterou opustil před cestou. Příbuzní tvrdili, že to je ona. Tedy ta před cestou a ta po návratu z cesty je to ona nebo není ona? Tady příběh končí. Ať si každý pomyslí co chce, zda dívka, která je starší je stejná. Ovšem jisté je, že každá dívka se vyvíjí a po dětství se stává starší a změněná. Jde o to pochopit jak funguje myšlení. Jiní ji jistě viděli, jak se pomalu mění, ale muž přišel mezičasem a našel ji po více změnách, až se mu nezdála tatáž. Také my se měníme a jestli je to pokrok k dobrému, pak je to dobře.
=*= loď v Řecku se může měnit a dívka se mění rychleji než prkna na lodi.
Je to věc pojmenování a tudíž mysli.
Když mi transplantují něco, jsem to stále já, jen změněný. Cituji: „Souhrn složek dává výsledek“.
Takže opakuji Gora, který se táže : " ...CO KONKRÉTNĚ JE TO JÁ?" a táži se : "co konkrétně je ta loď?" A vidím, že nemám problém.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » pát 16. zář 2011 17:19:26

nop píše:= problém s identitou řešili už staří Řekové.


Nemám žádný problém s identitou. Já neexistuje. To je všechno.

jednu vítěznou loď postavili na podstavec, aby jim připomínala vítězství...

= podobně to říká již buddhismus. Mezi řečmi Buddhy je prý (jen jsem četl překlad) příklad o identitě ženy...
Také my se měníme a jestli je to pokrok k dobrému, pak je to dobře.


Snažíš se mi tím říci, že já se mění? Ano, koncept já, iluze já se mění. To rozhodně. Neznamená to ale, že já opravdu existuje.

Když mi transplantují něco, jsem to stále já, jen změněný. Cituji: „Souhrn složek dává výsledek“.
Takže opakuji Gora, který se táže : " ...CO KONKRÉTNĚ JE TO JÁ?" a táži se : "co konkrétně je ta loď?" A vidím, že nemám problém.


Máš problém, protože pořád nedokážeš říci, co je to já. Jestli si myslíš, že souhrn více věcí - tak ne. Cokoli můžeš odebrat a zůstaneš to ty, ta část co jsi odebral jsi očividně nebyl ty. Takže nejsi souhrn složek. Ale jsem rád, že o tom přemýšlíš. Jen to zkus jinak.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Petra » sob 17. zář 2011 9:28:09

Goro píše:Protože většina lidí si myslí, že já existuje, zakládám také téma ve kterém se můžete vyjádrit, co podle vás to já je. Takže směle do toho. Co je to já?

Lidé si nemyslí, že existuje nějaké "já", ale že oni = lidé existují. Každý z nich o sobě mluví jako o "já", protože se to tak v dětství naučili.
Pro přesnost: Tvrdíš "Já neexistuji" nebo "Já neexistuje"?
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Petra » sob 17. zář 2011 9:32:35

2x (Omlouvám se, mám problémy s internetem.)
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Petra » sob 17. zář 2011 9:50:45

"Já" je osoba, která o sobě hovoří jako o "já": "Já jsem." Jestli jsem osobou nebo ještě něčím jiným, je jiná věc. Každopádně o sobě bych nikdy pravdivě nemohla řict: "Já nejsem."
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod honzam » sob 17. zář 2011 13:27:15

Zdravím všechny přispěvatele na fóru. Když už na něm zazněla některá jména, přispěji svoji troškou do zdánlivě nekonečného víru myšlenek.

Je nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené. Kdyby nebylo tohoto nezrozeného, nevzniklého, nezformovaného, nestvořeného, nebyl by možný únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. Protože ale je toto nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené, je tedy možný i únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného.
-- Gautama Buddha


Čí únik ???

V kontextu Maháršiho učení:

já = nezrozené (Atman)
svět = Samsara
0 = Nirvana

já + svět = myšlenka "já" (ego) = utrpení
Sebedotazování (Átmavičára) => svět = 0 (forma/myšlenka = prázdnota)
já + 0 = já sám (Já/Self: Atman jako Brahman) = blaženost

:) jako pozorovatel pozoruje/prožívá skrze svět/formu :confused: sebe sama jako blaženost :) , která je však světem/formou pokřivena v utrpení :crazy: . Když formy/myšlenky zmizí, nastane stav sebeuvědomění, kdy já :) si uvědomuje sebe sama :) bez světa. Tam, kde byly formy, zůstane to Buddhovo nezformované. V beztvarém zmizí odlišení, že se pozoruji/prožívám jako blaženost. Zůstane jen Já/Self samo, které je existencí sebe sama jako blaženosti :D .

Podrobně s obrázkem viz http://www.arunachala-ramana.org/publications/self_enquiry.html (otázky 15-18)

Jinak já existuje bez ohledu na to, co si lidé myslí :yeah:
honzam
 

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » sob 17. zář 2011 16:02:13

Petra píše:"Já" je osoba, která o sobě hovoří jako o "já": "Já jsem." Jestli jsem osobou nebo ještě něčím jiným, je jiná věc. Každopádně o sobě bych nikdy pravdivě nemohla řict: "Já nejsem."
:)


Co KONKRÉTNĚ je to já? Osoba? Co myslíš slovem osoba?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » sob 17. zář 2011 16:12:11

honzam píše:Je nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené. Kdyby nebylo tohoto nezrozeného, nevzniklého, nezformovaného, nestvořeného, nebyl by možný únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. Protože ale je toto nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené, je tedy možný i únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného.
-- Gautama Buddha


Hezké. Opravdu. Ale nejsme tu abychom si posílali citace.

Čí únik ???


Sám ten text na tuhle otázku odpovídá. Únik všeho zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. Já ale neexistuje a nikdy neexistovalo.

V kontextu Maháršiho učení:

já = nezrozené (Atman)
svět = Samsara
0 = Nirvana

já + svět = myšlenka "já" (ego) = utrpení
Sebedotazování (Átmavičára) => svět = 0 (forma/myšlenka = prázdnota)
já + 0 = já sám (Já/Self: Atman jako Brahman) = blaženost


Fajn, je nutné vyjasnit pojmy. Maharshi totiž slovem "já" označuje to, co ostatní označují jako vědomí/bytí/bůh/existence/cojávímjakdál. My tu ale mluvíme o něčem jiném.

:) jako pozorovatel pozoruje/prožívá skrze svět/formu :confused: sebe sama jako blaženost :) , která je však světem/formou pokřivena v utrpení :crazy: . Když formy/myšlenky zmizí, nastane stav sebeuvědomění, kdy já :) si uvědomuje sebe sama :) bez světa. Tam, kde byly formy, zůstane to Buddhovo nezformované. V beztvarém zmizí odlišení, že se pozoruji/prožívám jako blaženost. Zůstane jen Já/Self samo, které je existencí sebe sama jako blaženosti :D .


Jinak já existuje bez ohledu na to, co si lidé myslí :yeah:


Ok, tak a teď k našemu tématu. Když říkáš slova jako "já tě miluju", koho tím myslíš? Co to je já?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Petra » ned 18. zář 2011 9:49:28

Goro píše:
Petra píše:"Já" je osoba, která o sobě hovoří jako o "já": "Já jsem." Jestli jsem osobou nebo ještě něčím jiným, je jiná věc. Každopádně o sobě bych nikdy pravdivě nemohla řict: "Já nejsem."
:)


Co KONKRÉTNĚ je to já? Osoba? Co myslíš slovem osoba?


Člověka.
Nezodpověděl jsi moji otázku.
Myslíš si "Já nejsem" nebo "Já není"?
Vypadá to, že si pod "já" něco představuješ (nebo sis představoval), co nikdy nebylo. Neviditelná bytost? Co to má být?
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Petra » ned 18. zář 2011 10:06:00

Goro píše: "já tě miluju", koho tím myslíš?


Sebe, koho jiného. Ještě jsi nikdy nevnímal lásku druhého člověka?

Goro píše: Co to je já?


No, já. Zájmeno za Petru, Gora, Nopa, Anima atd., když mluví o sobě, o své osobě.

A co je ve Wiki:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bytostn%C3%A9_j%C3%A1

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ego,_superego_a_id

Otázka "Co je já?" je dost nesmyslná, 100% je lepší otázka " Kdo nebo co jsem já?".

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 10:45:07

Petra píše:
Goro píše: "já tě miluju", koho tím myslíš?


Sebe, koho jiného. Ještě jsi nikdy nevnímal lásku druhého člověka?

Goro píše: Co to je já?


No, já. Zájmeno za Petru, Gora, Nopa, Anima atd., když mluví o sobě, o své osobě.

A co je ve Wiki:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bytostn%C3%A9_j%C3%A1

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ego,_superego_a_id

Otázka "Co je já?" je dost nesmyslná, 100% je lepší otázka " Kdo nebo co jsem já?".

:)


Dal jsem ti jednoduchou otázku. Co konkrétně je to já? A ty kolem toho už několik stran tančíš, aniž bys dokázala odpovědět. Já není zájmeno - slovo já je zájmeno - to už jsme jednou řešili. Neptám se tě na slovo, ale na jeho význam. Zase mi říkáš že je to osoba??? Co to konkrétně znamená??????? Co znamená když řekneš, že tím myslí sebe? Co konkrétně?
Co to je já?
Co konkrétně je to já?
Co konkrétně je to já?
Co konkrétně je to já?

Jednoduchá otázka. Chci od tebe jednoduchou a konkrétní odpověď.

Citace z wiki si nech a odpověz mi na konkrétní otázku.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Další

Zpět na Goro

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník