Co je to já?

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » sob 17. zář 2011 16:02:13

Petra píše:"Já" je osoba, která o sobě hovoří jako o "já": "Já jsem." Jestli jsem osobou nebo ještě něčím jiným, je jiná věc. Každopádně o sobě bych nikdy pravdivě nemohla řict: "Já nejsem."
:)


Co KONKRÉTNĚ je to já? Osoba? Co myslíš slovem osoba?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » sob 17. zář 2011 16:12:11

honzam píše:Je nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené. Kdyby nebylo tohoto nezrozeného, nevzniklého, nezformovaného, nestvořeného, nebyl by možný únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. Protože ale je toto nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené, je tedy možný i únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného.
-- Gautama Buddha


Hezké. Opravdu. Ale nejsme tu abychom si posílali citace.

Čí únik ???


Sám ten text na tuhle otázku odpovídá. Únik všeho zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. Já ale neexistuje a nikdy neexistovalo.

V kontextu Maháršiho učení:

já = nezrozené (Atman)
svět = Samsara
0 = Nirvana

já + svět = myšlenka "já" (ego) = utrpení
Sebedotazování (Átmavičára) => svět = 0 (forma/myšlenka = prázdnota)
já + 0 = já sám (Já/Self: Atman jako Brahman) = blaženost


Fajn, je nutné vyjasnit pojmy. Maharshi totiž slovem "já" označuje to, co ostatní označují jako vědomí/bytí/bůh/existence/cojávímjakdál. My tu ale mluvíme o něčem jiném.

:) jako pozorovatel pozoruje/prožívá skrze svět/formu :confused: sebe sama jako blaženost :) , která je však světem/formou pokřivena v utrpení :crazy: . Když formy/myšlenky zmizí, nastane stav sebeuvědomění, kdy já :) si uvědomuje sebe sama :) bez světa. Tam, kde byly formy, zůstane to Buddhovo nezformované. V beztvarém zmizí odlišení, že se pozoruji/prožívám jako blaženost. Zůstane jen Já/Self samo, které je existencí sebe sama jako blaženosti :D .


Jinak já existuje bez ohledu na to, co si lidé myslí :yeah:


Ok, tak a teď k našemu tématu. Když říkáš slova jako "já tě miluju", koho tím myslíš? Co to je já?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Petra » ned 18. zář 2011 9:49:28

Goro píše:
Petra píše:"Já" je osoba, která o sobě hovoří jako o "já": "Já jsem." Jestli jsem osobou nebo ještě něčím jiným, je jiná věc. Každopádně o sobě bych nikdy pravdivě nemohla řict: "Já nejsem."
:)


Co KONKRÉTNĚ je to já? Osoba? Co myslíš slovem osoba?


Člověka.
Nezodpověděl jsi moji otázku.
Myslíš si "Já nejsem" nebo "Já není"?
Vypadá to, že si pod "já" něco představuješ (nebo sis představoval), co nikdy nebylo. Neviditelná bytost? Co to má být?
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Petra » ned 18. zář 2011 10:06:00

Goro píše: "já tě miluju", koho tím myslíš?


Sebe, koho jiného. Ještě jsi nikdy nevnímal lásku druhého člověka?

Goro píše: Co to je já?


No, já. Zájmeno za Petru, Gora, Nopa, Anima atd., když mluví o sobě, o své osobě.

A co je ve Wiki:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bytostn%C3%A9_j%C3%A1

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ego,_superego_a_id

Otázka "Co je já?" je dost nesmyslná, 100% je lepší otázka " Kdo nebo co jsem já?".

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 10:45:07

Petra píše:
Goro píše: "já tě miluju", koho tím myslíš?


Sebe, koho jiného. Ještě jsi nikdy nevnímal lásku druhého člověka?

Goro píše: Co to je já?


No, já. Zájmeno za Petru, Gora, Nopa, Anima atd., když mluví o sobě, o své osobě.

A co je ve Wiki:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bytostn%C3%A9_j%C3%A1

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ego,_superego_a_id

Otázka "Co je já?" je dost nesmyslná, 100% je lepší otázka " Kdo nebo co jsem já?".

:)


Dal jsem ti jednoduchou otázku. Co konkrétně je to já? A ty kolem toho už několik stran tančíš, aniž bys dokázala odpovědět. Já není zájmeno - slovo já je zájmeno - to už jsme jednou řešili. Neptám se tě na slovo, ale na jeho význam. Zase mi říkáš že je to osoba??? Co to konkrétně znamená??????? Co znamená když řekneš, že tím myslí sebe? Co konkrétně?
Co to je já?
Co konkrétně je to já?
Co konkrétně je to já?
Co konkrétně je to já?

Jednoduchá otázka. Chci od tebe jednoduchou a konkrétní odpověď.

Citace z wiki si nech a odpověz mi na konkrétní otázku.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 10:51:11

Petra píše:
Člověka.


Člověk? Definuj slovo člověk. Co to znamená přesně? Část člověka je například nehet. Jsi nehet? Těžko. Cokoli můžeš oddělit a zůstaneš to ty, ta oddělená část nejsi ty. Takže co konkrétně je to já?

Nezodpověděl jsi moji otázku.
Myslíš si "Já nejsem" nebo "Já není"?


Já není - neexistuje.

Vypadá to, že si pod "já" něco představuješ (nebo sis představoval), co nikdy nebylo. Neviditelná bytost? Co to má být?
:)


Já si pod tím nic nepředstavuju. Já neexistuje. Představy ano. Já nejsem představy.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 18. zář 2011 14:37:14

Goro píše:
honzam píše:Je nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené. Kdyby nebylo tohoto nezrozeného, nevzniklého, nezformovaného, nestvořeného, nebyl by možný únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. Protože ale je toto nezrozené, nevzniklé, nezformované, nestvořené, je tedy možný i únik ze zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného.
-- Gautama Buddha


Hezké. Opravdu. Ale nejsme tu abychom si posílali citace.

Čí únik ???


Sám ten text na tuhle otázku odpovídá. Únik všeho zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného. Já ale neexistuje a nikdy neexistovalo.


Nečteš tu citaci správně: únik ZE zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného.

Goro píše:Fajn, je nutné vyjasnit pojmy. Maharshi totiž slovem "já" označuje to, co ostatní označují jako vědomí/bytí/bůh/existence/cojávímjakdál. My tu ale mluvíme o něčem jiném.


Mahárši slovem Já/Self označuje Tebe a o tom tu právě mluvíme. Já je vědomí, které si uvědomuje sebe sama a tímhle způsobem existuje, a proto je blažené a dál už není nic.

Goro píše:Ok, tak a teď k našemu tématu. Když říkáš slova jako "já tě miluju", koho tím myslíš? Co to je já?


Pokud k Tobě budu mluvit a napíšu, že "já tě miluju". Označuju tím, že osoba honzam cítí lásku k osobě Goro.
Pak je ovšem ještě skutečné Já (ne zájmeno) a to existuje a miluje svůj obraz v zrcadle, dokud se nezavřou dveře. Pak existuje jen Já a nic jiného.

Když píšeš, že vše se děje samo na základě předchozí zkušenosti, musím s tebou souhlasit, ale prožíváno je to jako působení lásky, která "proudí" skrze formu mezi Já a jeho obrazem. Lidé jsou ve svém jednání vedeni láskou k já. Pak už jen záleží na tom, co za to já považují.
Návštěvník
 

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 18. zář 2011 14:39:11

Předchozí Návštěvník je honzam ;)
Návštěvník
 

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 15:02:17

Návštěvník píše:Nečteš tu citaci správně: únik ZE zrozeného, vzniklého, zformovaného, stvořeného.


No, tak jsem to myslel.

Mahárši slovem Já/Self označuje Tebe a o tom tu právě mluvíme. Já je vědomí, které si uvědomuje sebe sama a tímhle způsobem existuje, a proto je blažené a dál už není nic.


Slovem já označuje to, co jiní označují slovem vědomí, SELF, tao, bytí. Většina lidí naopak v běžné řeči slovem já označuje něco jiného. Něco, co si myslí, že jsou "čistě" oni, něco víc kromě myšlenek a těla. Já říkám, že nic takového neexistuje.

Pokud k Tobě budu mluvit a napíšu, že "já tě miluju". Označuju tím, že osoba honzam cítí lásku k osobě Goro.


A o to tu jde: Kdo je osoba honzam? Co konktrétně myslíš slovem osoba? KDO cítí lásku???

Lidé jsou ve svém jednání vedeni láskou k já. Pak už jen záleží na tom, co za to já považují.


Ano. Láskou nebo nenávistí. To co většina lidí slovem já označuje však neexistuje. To je značně osvobozující.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod honzam » ned 18. zář 2011 15:16:27

Zkusím popsat, jak z reality vyextrahovat co nejčistší obraz toho Já:

Představ si, že pozoruješ (nebo použij obrázek, či skutečné) dítě nebo mládě (jakýkoliv druh máš rád). Důležité je, abys ho vnímal bezpohlavně - jako to, proto je možná mládě vhodnější.
...
Jste spolu. Je čisté a nevinné a ještě nic neví o nebezpečích světa, a proto je šťastné. Co k němu cítíš? Lítost, soucit, lásku? Proč? Máte něco společného?
...
Zaměř se na ten pocit. Kde se nachází jeho zdroj? Ideálně lze cítit slabé napětí napravo od srdce. Tahle nevinná bytost je živá a vnímající. Také cítí tvou přítomnost. Spolu se díváte jeden na druhého.
...
Teď zkus odstranit smyslový vjem formy. Třeba zavřením očí nebo silným soustředěním na pocity. Stále je tu bez tvaru, ale živé. Znásob ten pocit nekonečně-krát, a nech v něm zmizet celou realitu, jako když rozsvítíš silné světlo. Stále je tu v celé své nádheře a čistotě.

Tohle oživuje všechny bytosti. Tohle je schováno za formami v zrcadle jako odraz Já.
honzam
 

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod honzam » ned 18. zář 2011 15:27:35

Goro píše:Slovem já označuje to, co jiní označují slovem vědomí, SELF, tao, bytí. Většina lidí naopak v běžné řeči slovem já označuje něco jiného. Něco, co si myslí, že jsou "čistě" oni, něco víc kromě myšlenek a těla. Já říkám, že nic takového neexistuje.


Člověk je jen forma. To, co říká, je jen forma. Vše, co vzniká, mění se a zaniká je jen forma. Ty jsi to, co se nemění. Jsi tu stále stejný, bez ohledu na to, co se děje s Gorem.

Goro píše:A o to tu jde: Kdo je osoba honzam? Co konktrétně myslíš slovem osoba? KDO cítí lásku???


honzam je název uspořádaných prvků hmoty, které atd... Láska tu je, když je tu osoba honzam a jiné osoby. Láska tu je, když se formy rozplynou a celý svět změní v dokonalou krásu, ale to všechno je stále jen obraz. Když zmizí obraz, zmizí láska. Necítím lásku. Jen jsem.

Goro píše:Ano. Láskou nebo nenávistí. To co většina lidí slovem já označuje však neexistuje. To je značně osvobozující.


To, že neexistuje nic jiného než já, je značně osvobozující ;)
honzam
 

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Petra » ned 18. zář 2011 16:38:48

honzam píše: Když zmizí obraz, zmizí láska.

Ano.

honzam píše:Necítím lásku. Jen jsem.


Dalo by se to tak říct.

Goro píše:Ano. Láskou nebo nenávistí. To co většina lidí slovem já označuje však neexistuje. To je značně osvobozující.


honzam píše:To, že neexistuje nic jiného než já, je značně osvobozující ;)


Hm. :)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 17:00:43

honzam píše:
Tohle oživuje všechny bytosti. Tohle je schováno za formami v zrcadle jako odraz Já.


Vidím, že stále vůbec nechápeš, o čem tu mluvím, nebo to přehlížíš. Přečti si to znova. Diskuze je úplně o něčem jiném. Jsi tedy zcela mimo. Vrať se k tématu.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 17:06:10

honzam píše:Člověk je jen forma. To, co říká, je jen forma. Vše, co vzniká, mění se a zaniká je jen forma. Ty jsi to, co se nemění. Jsi tu stále stejný, bez ohledu na to, co se děje s Gorem.


Zase mluvíš úplně o něčem jiném než já. Už jsem ti to vysvětloval. Vrať se k tématu.

honzam píše:
Goro píše:A o to tu jde: Kdo je osoba honzam? Co konktrétně myslíš slovem osoba? KDO cítí lásku???


honzam je název uspořádaných prvků hmoty, které atd...


Skoro to vypadá, jako bychom se začínali dostávat zpátky k tématu. Tak kdo mi tedy píše? Kdo rozhoduje? Kdo žije tvůj život? Kdo chodí, mluví, vychovává děti, chodí do práce? KDO?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 17:07:56

Petra píše:Hm. :)


Nezapomeň mi odpovědět na moje předchozí otázky. Zejména na tuhle:
Říkáš že jsi jen člověk... Já je tedy člověk? Co to znamená přesně? Část člověka je například nehet. Jsi nehet? Těžko. Cokoli můžeš oddělit a zůstaneš to ty, ta oddělená část nejsi ty. Takže co konkrétně je to já?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod honzam » ned 18. zář 2011 17:14:09

Goro píše:
honzam píše:
Tohle oživuje všechny bytosti. Tohle je schováno za formami v zrcadle jako odraz Já.


Vidím, že stále vůbec nechápeš, o čem tu mluvím, nebo to přehlížíš. Přečti si to znova. Diskuze je úplně o něčem jiném. Jsi tedy zcela mimo. Vrať se k tématu.


Otázka zní "Co je to já?" ne "Co je to ego?"
honzam
 

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod honzam » ned 18. zář 2011 17:19:19

Goro píše:
honzam píše:Člověk je jen forma. To, co říká, je jen forma. Vše, co vzniká, mění se a zaniká je jen forma. Ty jsi to, co se nemění. Jsi tu stále stejný, bez ohledu na to, co se děje s Gorem.


Zase mluvíš úplně o něčem jiném než já. Už jsem ti to vysvětloval. Vrať se k tématu.

honzam píše:
Goro píše:A o to tu jde: Kdo je osoba honzam? Co konktrétně myslíš slovem osoba? KDO cítí lásku???


honzam je název uspořádaných prvků hmoty, které atd...


Skoro to vypadá, jako bychom se začínali dostávat zpátky k tématu. Tak kdo mi tedy píše? Kdo rozhoduje? Kdo žije tvůj život? Kdo chodí, mluví, vychovává děti, chodí do práce? KDO?


Všechny tyhle otázky nijak nesouvisí s otázkou "Co je to já?". Ale budiž, ať máš radost. :) Nikdo.
honzam
 

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod nop » pon 19. zář 2011 11:37:11

honzam píše:
Goro píše:
honzam píše: Člověk je jen forma. To, co říká, je jen forma. Vše, co vzniká, mění se a zaniká je jen forma. Ty jsi to, co se nemění. Jsi tu stále stejný, bez ohledu na to, co se děje s Gorem.

.... Tak kdo mi tedy píše? Kdo rozhoduje? Kdo žije tvůj život? Kdo chodí, mluví, vychovává děti, chodí do práce? KDO?
Všechny tyhle otázky nijak nesouvisí s otázkou "Co je to já?". Ale budiž, ať máš radost. :) Nikdo.

Takže v živoucím světě hromada těch "nikdo" chodí do práce, přechází na zelenou, ne na červenou a vcelku dodržují dopravní i pracovní předpisy a cíl práce.
Díváš se na to svrchu jako na voze se senem (jako u Hieronyma Bosche), kde to všechno jede samo a koně samy táhnou jak je jim přirozené.
Ty to jen pozoruješ a říkáš, že navrchu nesedí nikdo.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Anim » pon 19. zář 2011 12:43:41

nop píše:Takže v živoucím světě hromada těch "nikdo" chodí do práce, přechází na zelenou, ne na červenou a vcelku dodržují dopravní i pracovní předpisy a cíl práce.

A co když se ti ve snu v noci zdá že tam jsi a že lidi kolem tebe"chodí do práce, přechází na zelenou, ne na červenou a vcelku dodržují dopravní i pracovní předpisy a cíl práce".Jsi někdo a ti kolem tebe taky.ráno se ale probudíš a..

Když jsi to prožíval ve snu, bylo to v tý chvíli pro tebe úplně skutečný a i lidi kolem sebe jsi vnímal jako skutečný. Každý z vás byl "někdo". Teď to najednou vidíš jinak, vnímal si to mylně a žádný někdo tam nebyl. Proč teda věřit pocitu skutečnosti a že jsem "někdo" když se to změnou stavu vědomí může úplně změnit?
Anim
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát 16. zář 2011 16:41:43

Re: Co je to já?

Nový příspěvekod Goro » pon 19. zář 2011 13:49:29

nop píše:Takže v živoucím světě hromada těch "nikdo" chodí do práce, přechází na zelenou, ne na červenou a vcelku dodržují dopravní i pracovní předpisy a cíl práce. Díváš se na to svrchu jako na voze se senem (jako u Hieronyma Bosche), kde to všechno jede samo a koně samy táhnou jak je jim přirozené.
Ty to jen pozoruješ a říkáš, že navrchu nesedí nikdo.


Pořád nechápeš jednu základní věc. Já neexistuje u žádného z těch lidí, co přechází na zelenou, dodržují předpisy a chodí do práce. Jen to nevidí. Protože však všechno tohle dokážou dělat, aniž by já existovalo, logicky to znamená, že ke všemu co teď dělají, není já ve skutečnosti třeba. Jsem rád že o tom pořád přemýšlíš a nevzdáváš to, ale zkus se na to podívat z téhle perspektivy.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Další

Zpět na Goro

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků