Jak vidět, že já neexistuje?

Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Goro » úte 13. zář 2011 6:17:28

Je mnoho způsobů. Vlastně je to vidět kdekoli se podíváš a v jakémkoli okamžiku. Ale začneme něčím jednoduchým.

1) Sleduj svoje tělo. Je možné, že dělá některé věci bez toho, abys o nich rozhodoval? Kdykoli někam půjdeš, sleduj svoje tělo. Sleduj, jak se hýbe. Rozhoduješ o každém kroku? Rozhoduješ o tom, která noha udělá jaký pohyb? Hýbeš vědomě rukama, celým tělem? Když na tebe někdo zavolá, rozhodneš se, že otočíš hlavou? Když si zavazuješ tkaničky, říkáš vždy každému prstu, jak se pohnout? Jestli si myslíš, že o těchto pohybech rozhoduješ podvědomě, jak by ses mohl rozhodovat, aniž bys o tom věděl? Sleduj svoje tělo, těch pohybů, které dělá bez tvého rozhodnutí je neskutečná spousta.

2) Uvědom si, co se děje, když s někým mluvíš. Volíš každé slovo, které říkáš? Nebo máš představu, co bys chtěl říci, ale nerozhoduješ o každém slovu, které tvoje rty vypustí?

3) Dívej se na všechno kolem sebe. Všechno je to reálné. Na všechno si můžeš sáhnout. „Já“ proti tomu je jen koncept. Ve skutečnosti nic takového neexistuje.

Jde o to se velmi pozorně „dívat“ a popisovat vše co se děje v konkrétním okamžiku. Nesnažit se ty jevy přivlastňovat. Když tělo dýchá, není to tvoje tělo. Nedýcháš ty, ale „je dýchání“ atd.

Jakmile si budeš myslet, že tohle (cokoli) je „já“, jdi po té myšlence, zkoumej to ze všech stran. Například: je opravdu možné, abych já byl tělo? Celé tělo? Jestli celé tělo, jsem i prst, ruka, kůže, vlasy, oči atd.? Když o ně přijdu, budu to stále já? Jestli jsem jen část těla, např. mozek, může mozek mít všechny ty charakteristiky, které sobě přisuzuji? Když říkám „nemám tě rád, mám chuť na zmrzlinu, jsem smutný, těším se, potřebuji novou práci, víc peněz“ mluvím jen o mozku? Nebo je „já“ opravdu jen koncept (iluze), který se během života, v návaznosti na všechny zážitky pomocí myšlenek v hlavě vytvořil? Koncept, o kterém sice hovoří tisíc myšlenek, ale sám ve skutečnosti neexistuje?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod endal » úte 13. zář 2011 8:28:15

A co s tim, když stojím před nějakým rozhodnutím a nevim, pro co se rozhodnout, mám zmatek v hlavě a pak zmatkuju ?
endal
 

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod nop » úte 13. zář 2011 9:27:35

endal píše:A co s tim, když stojím před nějakým rozhodnutím a nevim, pro co se rozhodnout, mám zmatek v hlavě a pak zmatkuju ?

Možná, že se musíš rozhodnout samostatně, bez ohledu na úvahy, zda ego existuje nebo ne.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Goro » stř 14. zář 2011 6:27:03

endal píše:A co s tim, když stojím před nějakým rozhodnutím a nevim, pro co se rozhodnout, mám zmatek v hlavě a pak zmatkuju ?


Co je ten zmatek v hlavě? Jsou to jen myšlenky. To jak se rozhodneš (i když se třeba na základě zmatku rozhodneš "špatně") závisí pouze na tvých předchozích zkušenostech (viz téma Kdo rozhoduje?).
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Goro » stř 14. zář 2011 6:29:16

nop píše:Možná, že se musíš rozhodnout samostatně, bez ohledu na úvahy, zda ego existuje nebo ne.


Už jsem ti v tématu Kdo rozhoduje vysvětlil, že žádné rozhodování ve skutečnosti neprovádíš. Všechno je rozhodnuto na základě předchozích zkušeností. Tam jsi ale utekl a už jsi neodpověděl poté, co jsi místo argumentu řekl, že "jestli tohle myslíš vážně, nemáme se o čem bavit" (což mi stále jako dobrý argument nepřijde.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod nop » stř 14. zář 2011 7:06:33

endal píše:A co s tim, když stojím před nějakým rozhodnutím a nevim, pro co se rozhodnout, mám zmatek v hlavě a pak zmatkuju ?

Na základě pozdějších slov od Gora opravuji (upravuji) mé výroky takto:
"je možné, že u Tebe dojde k ustavení se takové metody, která povede k řešení, bez ohledu na to co říkám na existenci ega."
A přeji Ti, aby proces vedl k cíli.
Možná, že vhodná cesta je tato: nechat myšlenky, ať samy proudí, ustal se a pozoruj jestli vyplyne cesta k cíli, jestli se před očima objasní způsob. Tvoje hlava je moudrá, zná mnoho způsobů, tak je beze spěchu a nenásilně prober, nebo nech, ať vyplynou, vyloupnou se do stavu vnímání.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Petra » sob 24. zář 2011 10:57:10

Goro píše: Když si zavazuješ tkaničky, říkáš vždy každému prstu, jak se pohnout?


Víš, jak dítěti dlouho trvá, než se naučí zavazovat tkaničky? Než přijde na to, kam má dát ten prst a kam ten? Když se to jednou naučí, tak už to jde automaticky - bez přemýšlení. Tak je to se vším. Pokud bych se ještě ted musela rozhodovat nad každým krokem, tak bych toho zvládla asi tolik co malé dítě - a někdo by se o mně musel starat.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Petra » sob 24. zář 2011 11:02:58

Goro píše:Už jsem ti v tématu Kdo rozhoduje vysvětlil, že žádné rozhodování ve skutečnosti neprovádíš. Všechno je rozhodnuto na základě předchozích zkušeností.

Ale to je přesně to, podle čeho rozhoduješ. Vyhodnotíš bývalé zkušenosti a když ti zkušenosti chybí, tak zkusíš něco nového.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Luck » sob 24. zář 2011 11:10:10

..a když ti zkušenosti chybí, tak zkusíš něco nového.

Tak nějak.

:-)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Goro » sob 24. zář 2011 15:06:23

Petra & Luck: Chcete mi říci, že když vám chybí zkušenosti, tak máte konečně svobodu rozhodnout sami? Tak to totiž není. Není, kdo by rozhodoval. Vše je čistě na základě předchozích zkušeností. Pokud nemáte zkušenosti přímo s tím, o co jde, použijete jiné zkušenosti co jsou aspoň trošku podobné, či úplně nepodobné. Vždy je to ale vyhodnocení minulosti. Vždy je předem dané, jak se rozhodnete.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Leah » sob 24. zář 2011 15:10:26

endal píše:A co s tim, když stojím před nějakým rozhodnutím a nevim, pro co se rozhodnout, mám zmatek v hlavě a pak zmatkuju ?

Těžko můžem zachovávat klid (natož v nějaké vypjatější situaci), když se o tu svoji vyrovnanost nestaráme i v době,
kdy se zase tak moc neděje, nestojíme zrovna před nějakým důležitým rozhodnutím, tedy průběžně.
A tak je třeba rovnat sama sebe do klídku, tak nějak nonstop, což se děje rovnáním vlastních myšlenek a pocitů,
respektive jejich permanentní usebranou selekcí, a neustále tak oddělovat zrno od plev. Velmi dobrým pomocníkem
(jak tzv. „v akci“, tak mimo ni), je pak odvedení pozornosti k dechu, kdy soustředění se na vdech a výdech přináší klid,
a stejně to platí i opačně - klidnou mysl provází klidný dech. Někdy se tomu říká meditace, jindy třebas tiché rozjímání.
:)
Leah
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte 20. zář 2011 9:06:09

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Petra » sob 24. zář 2011 16:21:45

Goro píše:Petra & Luck: Chcete mi říci, že když vám chybí zkušenosti, tak máte konečně svobodu rozhodnout sami?

Ne, svobodná vůle rozhodovat je zde neustále a je úplně normální, že rozhodování je velmi silně ovlivněné zkušenostmi z minula.
Goro píše: Vždy je to ale vyhodnocení minulosti. Vždy je předem dané, jak se rozhodnete.

Je to velmi pravděbodobné, ale nikdy ne 100% dané.
Navíc: Ne každý vyhodnotí stejné minulé události stejně - tudíž se i jinak rozhodne.

Jestli tě dobře chápu, tak vnímáš svoji osobu jako naprogramovanou loutku. A této loutce bylo naprogramováno ostatním osobám tvrdit, že jsou také jen naprogramované loutky.
Ale já to tak jako ty vidět nebudu, protože jsem jinak naprogramovaná. :D

Je to, jak to je. :)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Goro » sob 24. zář 2011 16:47:50

Petra píše:Ne, svobodná vůle rozhodovat je zde neustále a je úplně normální, že rozhodování je velmi silně ovlivněné zkušenostmi z minula.


Tak se zkus podívat na jakékoli "své rozhodnutí". Není žádná svobodná vůle. Není kdo by rozhodoval.

Navíc: Ne každý vyhodnotí stejné minulé události stejně - tudíž se i jinak rozhodne.


Přesně. A víš proč? Protože má jiné předchozí zkušenosti. :)

Jestli tě dobře chápu, tak vnímáš svoji osobu jako naprogramovanou loutku.


Nevnímám svou osobu jako naprogramovanou loutku. Jakou osobu? Všichni jsme naprogramované loutky.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Petra » sob 24. zář 2011 19:07:11

Goro píše:Tak se zkus podívat na jakékoli "své rozhodnutí".


Jak bych mohla, když na to nejsem naprogramovaná a

Goro píše:Není žádná svobodná vůle. Není kdo by rozhodoval.


nemám žádnou svobodnou vůli, abych o tom mohla rozhodnout.

Přesně. A víš proč? Protože má jiné předchozí zkušenosti. :)


Myslíš do počátku všech počátků? (To se nedá překontrolovat.)

Nevnímám svou osobu jako naprogramovanou loutku. Jakou osobu? Všichni jsme naprogramované loutky.


Takže ty se vidíš jako naprogramovaná loutka a hledáš zřejmě loutky, které jsou stejně naprogramované jako ty, abyste mohli spolu tvrdit : "Jsme naprogramované loutky.' Protože je přece jasné, že loutky, které jsou naprogramované jinak - třeba jako já, si to nikdy myslet nemohou - ty jsou totiž naprogramované se vidět jako osoby...a vůbec je to neruší. :D
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Goro » ned 25. zář 2011 8:47:01

Petra píše:Takže ty se vidíš jako naprogramovaná loutka a hledáš zřejmě loutky, které jsou stejně naprogramované jako ty, abyste mohli spolu tvrdit : "Jsme naprogramované loutky.' Protože je přece jasné, že loutky, které jsou naprogramované jinak - třeba jako já, si to nikdy myslet nemohou - ty jsou totiž naprogramované se vidět jako osoby...a vůbec je to neruší. :D


Nehledám žádné loutky. Říkám, že lidé ve skutečnosti o ničem nerozhodují. Už po druhé říkáš, že se vidíš jako osobu. Ptal jsem se tě, co tím slovem konkrétně myslíš. Neodpověděla jsi. Takže znovu. Co konkrétně myslíš slovem osoba? Vlastnosti? Osobnost? Tělo? Myšlenky? Co konkrétně je to, čemu říkáš já?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Petra » ned 25. zář 2011 14:49:31

Goro píše:Nehledám žádné loutky. Říkám, že lidé ve skutečnosti o ničem nerozhodují. Už po druhé říkáš, že se vidíš jako osobu.

Už jsem ti na to dávno odpověděla. Zato ty nezodpovídáš na mé otázky.

Goro píše:Ptal jsem se tě, co tím slovem konkrétně myslíš. Neodpověděla jsi. Takže znovu. Co konkrétně myslíš slovem osoba? Vlastnosti? Osobnost? Tělo? Myšlenky? Co konkrétně je to, čemu říkáš já?

Ničemu "já" neřikám, nýbrž jsem to "já", kdo něco říká.

Takže znovu.
Tvrdíš "já neexistuji" nebo "já neexistuje"? V druhém případě by mě zajímalo o jakém "já" vlastně mluvíš, když ne o sobě.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Petra » ned 25. zář 2011 15:40:46

Na druhou stranu:
Když se někdo bez "já" cítí lépe, tak proč ne. :)

Nikdy jsem s tím, co pozoruji jako sebe - osobu, problém neměla.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Goro » ned 25. zář 2011 18:39:42

Petra píše:Ničemu "já" neřikám, nýbrž jsem to "já", kdo něco říká.


Neděláš nic jiného, než že uhýbáš před mojí otázkou. Říkáš, že jsi ta, kdo něco říká. A já ti říkám popiš se. Popiš to, čemu říkáš já. Co to je? Jsem ten kdo tohle říká není dostatečný popis.

Takže znovu.
Tvrdíš "já neexistuji" nebo "já neexistuje"? V druhém případě by mě zajímalo o jakém "já" vlastně mluvíš, když ne o sobě.
:)


Už jsem ti na tohle odpovídal - já neexistuje. Mluvím o tom, co nazýváš slovem já, když říkáš: Já tě nemám ráda, já tě miluju, já jsem jiná atd. Popiš, co tím slovem myslíš.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Petra » ned 25. zář 2011 19:25:21

Goro píše:Neděláš nic jiného, než že uhýbáš před mojí otázkou.


Já? Já uhýbám? Takže víš, kdo jsem já. Vždyt o mně celou dobu mluvíš. Nebo si snad myslíš, že mluvíš s někým jiným než se mnou?
Jsem ta, o které si myslíš, že uhýbá před tvou otázkou. (Já) jsem, která (já) jsem.

Goro píše:Už jsem ti na tohle odpovídal - já neexistuje.


Ale já existuji. :D

Goro píše: Mluvím o tom, co nazýváš slovem já, když říkáš: Já tě nemám ráda, já tě miluju, já jsem jiná atd. Popiš, co tím slovem myslíš.


Sebe.
Jsem pozorovatel, pozorované i pozorování. Takže jsem i osoba, člověk, který právě něco píše. To všechno jsem já. :)

Na závěr ještě jedna otázka: Kdo tvrdí, že "já" neexistuje?
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Jak vidět, že já neexistuje?

Nový příspěvekod Goro » pon 26. zář 2011 6:52:55

Petra píše:Já? Já uhýbám? Takže víš, kdo jsem já. Vždyt o mně celou dobu mluvíš. Nebo si snad myslíš, že mluvíš s někým jiným než se mnou?
Jsem ta, o které si myslíš, že uhýbá před tvou otázkou. (Já) jsem, která (já) jsem.
Ale já existuji. :D
Sebe.
Jsem pozorovatel, pozorované i pozorování. Takže jsem i osoba, člověk, který právě něco píše. To všechno jsem já. :)


Pořád dokola uhýbáš před otázkou. Cokoli jsi řekla, nepopisuje nijak to, čemu říkáš já. Říkáš mi v podstatě já jsem já, já jsem která jsem, já existuji - to jsou všechno jen prohlášení, já ale chci popis. Popiš mi, co je to já. Co je to já? Je to soubor věcí? Je to tělo? Je to osobnost? Jsou to myšlenky? Pocity? Všechno dohromady? Nestačí říct, že jsi osoba nebo člověk. Tyhle slova totiž zahrnují spoustu věcí, které určitě nejsi. Jsou to množiny věcí. Pokud bys měla být množina věcí, je nutné si uvědomit, že cokoli z té množiny věcí odstraníš a stále to budeš ty, ta odstraněná věc jsi nebyla ty. Tuhle metodu použij, a popiš mi, co přesně je já.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Další

Zpět na Goro

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník